Ez történt 2016-ban nálunk és a hardveruniverzumban

Idei utolsó cikkünkben összefoglaljuk az elmúlt esztendő fontosabb mozzanatait.

Digicam: Olympus, Pentax, Panasonic, Sony

Olympus

Az Olympustól egy kiváló teleobjektívet kaptunk alig pár nappal a szilveszter után, majd a hónap végén a stílusos, ám – főként az ára miatt – vegyes fogadtatású PEN-F is megérkezett. Nyár elején, a strapagépek táborát erősítve, a gyártó első akciókamerája, az Olympus Stylus Tough TG-Tracker mutatkozott be. Ezt követően újra csendbe burkolózott a gyártó, mindössze az új csúcsmodellről és a Pro sorozat bővítéséről érkeztek pletykák, amelyek többé-kevésbé igaznak is bizonyultak végül.


[+]

Ugyanis szeptemberben egyszerre jelentették be az OM-D E-M1 Mark II, valamint az M.Zuiko Digital ED 25mm F1.2 Pro és az M.Zuiko Digital ED 12-100mm F4 IS Pro objektívek érkezését, melyekről bővebben januári tesztünkben írunk. A váz és objektív együttes stabilizálása az Olympus mérnökei szerint ráadásul olyan jól sikerült, hogy már a Föld forgása limitálja a további hatékonyságot. Végül pedig a közzétett pénzügyi eredmények okozhattak kellemetlen perceket, bár a 2017-es évre vonatkozóan egyelőre bizakodóan tekintenek.

Hirdetés

Panasonic

A Panasonic idén is számos fényképezőgéppel és optikával jelentkezett. Bár kaptunk egy szelfizésre kihegyezett GF8-at, és a G7 tovább fejlesztéseként a G80 is bemutatkozott, valamint a videós mindenes GH5 érkezésére is hamarosan számítani lehet, mégis talán a kompakt méretű GX80 tekinthető a gyártó idei legnagyobb dobásának, hiszen remek ár/érték aránnyal rendelkezik. Persze nem szabad megfeledkeznünk az év elején bemutatott szuperzoom kompaktokról sem, melyekben a 4K videós képesség már alapfunkcióként van jelen.


[+]

Objektívek terén csak a két újdonságot láthattunk, melyek egyaránt magukénak tudhatják a Leica feliratot, legyen szó a Leica DG Summilux 12 mm F1.4 ASPH nagylátóról vagy a Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm F4-6.3 ASPH szuper telezoomról.

Pentax

A Nikonhoz hasonlóan a Pentax is még tavaly adta hírül, hogy új vázzal jelentkezik, ami ráadásul full frame lapkát hordoz magában. Két csúszást követően végül idén februárban láthattuk először hivatalosan is a Pentax K-1-et, melyet később a DxOMark csak "full frame csodaként" aposztrofált, hiszen a szenzort érintő méréseik alapján a harmadik helyet szerezte meg a cserélhető objektíves gépek között. A legkisebb DSLR gyártó emellett egy másik érdekes vázzal is jelentkezett a K-70 személyében, ami a korábbi K-S2 vonalat viszi tovább, a gyártóra jellemző módon.


[+]

Sony

A Sonynál sem tétlenkedtek 2016-ban. Februárban a sikeres a6000 folytatásaként az a6300-zal jelentkeztek, illetve újdonságként bemutatkozott a G Master objektívcsalád is, mely három optikával és két telekonverterrel indult. Márciusban a 30x-os átfogásra képes kompakt HX80 és a fix optikás gépek körében nagynak tekinthető, 1”-os szenzorral rendelkező RX-10 III bridge keltett feltűnést, illetve bejelentették, hogy leválasztják a képalkotó üzletágat.

Új vázat legközelebb szeptemberben láthattunk, a régóta várt a99 kapott egy tisztes frissítést, ám sokan az utolsónak is tartják egyben. Az október az RX100 Mark V csúcskompakt mellett egy váratlan bejelentést is magával hozott, hiszen bemutatkozott az a6500, mely ugyan az a6300 utódjának tekinthető és néhány problémáját is hivatott orvosolni, ugyanakkor a teljes a6000 széria forgalomban maradt. Az év vége sem marad esemény nélkül, hiszen a napokban jelentették be az 50x-es zoommal rendelkező HX350-et.


[+]

Az áprilisi földrengéssorozat vélhetően a Sony-ra mérte a legnagyobb csapást: szenzorgyáruk sérülése ugyanis beszállítói mivoltuk miatt más gyártóknál is komoly késéseket okozott egyes modellek megjelenésénél. A G Master vonal mellett két új full frame optikát és egy deklaráltan a videós tábort megcélzó üveget is bemutattak. A legnagyobb szenzorbeszállítóként is számon tartott gyártó természetesen a képérzékelők fejlesztésével sem állt le, amit mi sem bizonyít jobban, mint a "fekete szilícium" technológián alapuló megoldásuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés