Ez történt 2016-ban nálunk és a hardveruniverzumban

Idei utolsó cikkünkben összefoglaljuk az elmúlt esztendő fontosabb mozzanatait.

Processzorok: ARM-os izgalom

A kötelező x86/AMD64-es kör után jöhetnek végre az izgalmak. Az év legérdekesebb ARM-os bejelentése ráadásul nem is termék volt, hanem egy felvásárlás. A Brexitet ugyanis annyira megérezte az angol font, hogy a japán SoftBank szinte azonnal lecsapott a brit processzortervező cégre, és 24,3 milliárd angol fontért felvásárolták azt.

ARM Cortex-A73
ARM Cortex-A73

Persze az ARM dolgozott is, hiszen bemutatták a Cortex-A73-as és a Cortex-A32-es processzormagot. Előbbi az abszolút teljesítményt, míg utóbbi a rendkívüli hatékonyságot helyezi előtérbe.

ARM Cortex-A32
ARM Cortex-A32

Más területeken sem pihent a cég, így beágyazott rendszerekhez elérhetővé vált a Cortex-R8, valamint a hardveres virtualizációt is támogató Cortex-R52, míg a IoT-piacot megcélozták a Cortex-M33 és Cortex-M23-as processzormagok.

Az ARM szerverpiaci törekvése is látható vált idén. Többek között az év legelején megjelent az első, SBSA specifikációknak maradéktalanul megfelelő ARMv8-as szerverprocesszor, ami az AMD Opteron A1100 volt. Ez tulajdonképpen egy nulladik generációs termék, ami azért volt fontos az ARM-nak, hogy erre fel lehessen húzni a megfelelő szoftverkörnyezetet, amit majd a későbbi, ténylegesen is számító termékek használni fognak.

AMD Opteron A1100
AMD Opteron A1100

Nagy volt az élet az SBSA specifikációkat nem követő alternatívák területén is, többek között elérhetővé váltak a Cavium Octeon TX rendszerchipek, illetve az év végén a Qualcomm is bejelentette a Centriq 2400-at. Mindemellett Kína ARMv8-as szerverprojektje is egyre jobban áll. A HPC-piac meghódítása érdekében ráadásul új SIMD kiterjesztéssel is készül az ARM.

A legnagyobb érdeklődésre persze az ultramobil piacra szánt ARM-os rendszerchipeket övezte, ezekből idén is rengeteg érkezett. A piacon a Qualcomm és a MediaTek a legaktívabb szereplő, már ami a bejelentett lapkák mennyiségét illeti.

A Qualcomm a csúcskategóriába idén a Snapdragon 821-et és 823-at szánta, míg a megfizethetőbb eszközökbe a Snapdragon 425, 435 és 625, valamint 427, 626 és 653 jelzésű rendszerchipek triója érkezett. Nem mellesleg elérhetővé vált a Snapdragon Wear 1100 is, amelyet már a tervezésnél is az okosórák igényeihez formáltak.

A MediaTek Helio sorozatot idén a P15, illetve a közös lapkára épülő P20 és P25 bővítette. Emellett a vállalat ősszel taglalta a következő évben érkező Helio X30 képességeit is.

A Samsung sem vette félvállról a feladatot, már csak azért sem, mert az előző évben bejelentett Exynos 8 Octa ténylegesen megjelent, és saját tervezésű, M1 jelzésű processzormagokkal dolgozott, amelyet a cég idén részletezett is. Emellett elérhetővé vált az Exynos 7570 és 7870 jelzésű SoC is, illetve az Exynos 7 Dual is bemutatkozott, amelyet a vállalat a rendkívül izmos okosórákba szán.

Apple A10 Fusion
Apple A10 Fusion

Nem szabad megfeledkezni a HiSilicon, az Apple és az NVIDIA fejlesztéseiről sem. Ezek a cégek ugyan nem árasztják el lapkákkal a piacot, de megoldásaik a maguk kategóriájában igen kedvezők. A HiSilicon Kirin 650 és az Apple A10 Fusion ismert lehet minden ultramobil eszközök iránt érdeklődő olvasónk számára, míg az NVIDIA Parker SoC valószínűleg kisebb érdeklődéssel szembesül, mivel a cég átpozicionálta a Tegra termékcsaládot, így az ultramobil eszközök helyett inkább az autókat célozza.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés