Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Wohme

    tag

    ASRock J4205-ITX lappal fut egy épített szerverem, amin használom a Plexet. Most akcióban van az örökös Plex Pass előfizetés, amihez jár a hardveres transzkódolás is. Ennek a megvételén gondolkozom.

    A telepítésnél xpenology.com-os útmutatót használtam, DSM 6.2.3-25426 Update 3 van fent, úgy emlékszem az extra.lzma-s résszel nem foglalkoztam.

    Leellenőriztem és sajnos nincs /dev/dri, ami gondolom azt jelenti, hogy variálnom kéne az extra.lzma-val, hogy működésre bírjam a hardveres transzkódolást? Van egyéb mód arra, amivel biztosra tudnék menni, hogy működik-e ez a funkció?

    Egy működő, jelenleg is futó rendszernél milyen módszerrel tudnám pótolni esetlegesen ezt a módosítást, hogy életre keltsem a HW transzkódolást?
    Illetve tervezek majd frissíteni későbbiekben a DSM 7-re is. Ott is van hasonló működő folyamat erre vonatkozóan?

  • Wohme

    tag

    válasz Essejó #23837 üzenetére

    DS918+ van, igen. Ez azt jelenti, hogy/dev/dri nélkül is tudni fogok transzkódolni? Le tudom ezt máshogy ellenőrizni?

  • Wohme

    tag

    Sziasztok!

    Pont eljött az ideje, hogy kinőttem a tárhelyem és frissítsek verziót is.
    Integrált CPU-s ASRock J4205-ITX alaplapom van, 4 GB RAM-mal.
    Jelenleg DSM 6.2.3-25426 Update 3 verzión vagyok (Jun's loader), amit DSM 7-re frissítenék.

    1 db WD Purple 4 TB (SHR-ben) cserélnék 1 db WD Red Pro 10 TB (vagy WD Red Plus 12 TB-ra).

    Végignyálaztam a dokumentációt és örömmel látom, hogy sokkal intuitívebb loaderek is vannak már (pl. TinyCore RedPill Arc).

    Tervem a migrálásra és váltásra a következő lenne az elérhető információk alapján:
    1. Backup készítése a jelenlegi 4 TB-os WD Purple-ről egy régi itthon elfekvő 3. merevlemezre a biztonság kedvéért.
    2. NAS leállít, régi USB és régi HDD eltávolít.
    3. Új USB és a jövendőbeli HDD beilleszt és Arc loaderrel felrakni az új verziót.
    4. NAS leállít, majd bennhagyni az új DSM 7-es USB-t és visszarakni a régi HDD-t, majd végigcsinálni a DSM Migration folyamatát.
    5. Új HDD-t Windowson Mini Partition Tool-lal formáznom kéne teljesen (hogy ne legyen rajta oprendszer).
    6. A leformázott új HDD-t berakni a régi mellé (JBOD konfigurációval?), majd átmásolni File Stationben egyikről a másikra az adatokat.
    7. Utolsó lépésként pedig eltávolítanám a régi HDD-t.

    Ez így működőképes terv lehet? Mire kellene még odafigyelnem közben?

    [ Szerkesztve ]

  • Wohme

    tag

    válasz DJ. Ru$y #25099 üzenetére

    JBOD azért lenne jó, mert ott mindegyik HDD egy különálló egység, míg RAID 0-nál már elossza az adatot a 2 HDD-n, hiába nincs adattükrözés. SHR meg úgy tudom 2 lemeznél már tükröz, ezért akartam kikerülni ezt.
    Viszont most olvastam egy olyat, hogy elvileg lehet olyat csinálni, hogy hozzáadom a lemezt és ott kiválasztom, hogy új poolba tartozzon, hiába van SHR-re konfigurálva és olyankor szintén nem történik adattükrözés. Ez vajon működőképes megoldás?

    Illetve ha a mostani lemezem SHR, én pedig JBOD-ben akarnám a 2 lemezt majd felcsatolni, akkor az egészet is újra kellene konfigurálnom NAS-on belül?

    Van egy Replace Drive funkció is egyébként, amit leírnak ezen az oldalon.
    Ez megkönnyebbítené a dolgot, de van egy gondom a leírással:
    The Replace Drive button only appears when all the following criteria are met:
    -Your Synology NAS must contain at least one unused drive.
    -Your storage pool must be in one of the following RAID configurations: SHR, SHR-2, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, or RAID F1.
    -Your storage pool must be composed of at least two drives.

    Itt a kövér rész a lényeg. Ez alapján én azt értem, hogy ahhoz hogy a Replace Drive funkciót használjam kell lennie már 2 db élő lemeznek a NAS-ban, amiből 1-et tudok kicserélni egy nagyobbra. Tehát az én esetemben, hogy 1 db-ot cserélnék 1 db-ra ez nem járható út? Valaki próbálta már esetleg?

    [ Szerkesztve ]

  • Wohme

    tag

    válasz DJ. Ru$y #25101 üzenetére

    Külön kötetet hozol létre, nem a meglévő kötetbe rakod be az új lemezt, ez a minimum... Ez nem is volt kérdés.

    Igen, itt már utána leesett, hogy a külön kötetek nem érintkeznek egymással konfiguráció (SHR, RAID, stb.) szempontjából... Ezért kavarodtam bele.

    Tudod mit nem értek? Ha tudsz 0-ról telepíteni és egy lemezt akarsz használni és tudsz backupot is csinálni, akkor miért nem backupolod le az adataid rakod be az új lemezt, csinálod meg a loadert, setupot és húzod vissza az adataidat az új lemezre tisztán?

    Ez valóban jól hangzik. Gondolom te úgy érted, hogy elsőnek az elfekvő lemezem csatoljam fel külön kötetként, amire rámásolom a régi meglévő lemez adatait. Így az elvekfő lemezre nem kerülne fel oprendszer.
    Ezután kiveszek mindent, elkészítem a DSM 7-et új USB és az új lemezre. Aztán felcsatolom az elfekvő backupos lemezt, amiről visszamásolom az adataim. Ez azért nem jó, mert ez az elfekvő lemez csak 1 TB és a legfontosabbakat menteném rá csupán biztonságként ha esetleg elveszteném mindenemet. A fő célom viszont az lenne, hogy a 4 TB adatom egészével sikerüljön a migrálás.
    A 4 TB-os lemezt meg nem szívesen csatolnám a friss új DSM-es setupra, mert mindkettő lemezen oprendszer lenne és félek vagy zavart okozna (olvastam ilyen példáról) vagy csak formázni lehetne használat előtt.

  • Wohme

    tag

    válasz Wohme #25098 üzenetére

    Sikerült megoldanom ezt a feladatot. Ledokumentáltam szájbarágósan lépésenként (úgy hogy egy óvodás is meg tudná csinálni), ha valakinek hasznos lehet.
    Cél: egylemezes NAS-omat fejleszteni egy nagyobb HDD-vel és felrakni a legfrissebb oprendszert.

    Vas:
    -MBD + CPU: ASRock J4205-ITX
    -RAM: 4 GB
    -HDD: WD Purple 4 TB --> WD Red Pro 10 TB
    -PSU: Chieftec CDP-120ITX

    Synology-modell: DSM918+
    Oprendszer: DSM 6.2.3-25426 Update 3 --> DSM 7.2-64570
    Bootloader: TCRP Arc Loader

    Új HDD hozzáadása és fájlok átmásolása
    1. NAS kikapcsol, új HDD hozzáad.
    2. Új lemezcsoport (storage pool) és kötet (volume) létrehozása Basic RAID-típussal.
    3. Docker-konténerek és Package Centerből alkalmazások leállítása (maga a Dockert is).
    4. A megosztott mappák (shared folder) létrehozása az új köteten, majd adatok átmásolása (itt egyébként másolási művelet helyett szinkronizációs programmal bölcsebb).
    5. A régi és az új kötet között tárhelybeli eltérés lesz, mivel az alkalmazáscsomagok a volume1-ben élnek, és belső adataikat rejtett könyvtárakban tárolják.

    Az új DSM telepítése TCRP Arc Loaderrel
    1. Min. 8 GB-os, USB 3.0-as pendrive behelyezése a számítógépbe.
    2. Legújabb TCRP Arc Loader letöltése
    3. Kiírni az .img fájlt a pendrive-ra (pl. Rufus segítségével)
    4. Teszt HDD/SSD (nem az új, amire átmásoltuk az adatokat!) és az új kiírt pendrive-val NAS elindítása (monitor és billentyűzet szükséges).
    5. Lépések követése : Configure loader -> Choose Model for Loader -> DS918+ & 7.2 version -> Install Syno Services -> SataPortMap active ports -> Boot into DSM
    6. Legújabb csomag kiválasztása (7.2) és megvárni, amíg elkészül.
    7. Miután minden elkészült, kikapcsolni a készüléket
    8. Teszt HDD/SSD eltávolítása , és behelyezni be az új HDD-t, amire átmásoltuk az adatokat (mehet ugyanarra a SATA csatlakozóra, ahol a teszt volt).
    9. DSM migráció: a rendszer konfigurációjának megtartása

    Ha ezt elvégzi, akkor minden beállítás és adatok megtartásával lehet folytatni. Ráadásképp nekem most már működik a hardveres transzkódolás (van /dev/dri mappa), ami Jun’s loaderrel még nem volt. A Plex legalábbis most már azt mutatja a vezérlőpulton. Ha van bárkinek ötlete, hogy hogyan tudnám megnézni a “motorháztető alatt”, hogy valóban végzi-e azt örömmel fogadnám.

    Docker-konténerek mappái ugyan megvannak másolatként, de csupán ezekkel nem tudtam őket beintegrálni az új rendszerbe. Itt valószínű még vissza kell térnem a régihez és a konfigurációs fájlokat is exportálnom kell, hogy működjön.

    Plexhez van egy migrálási kisokos, amit lehet követni.

    Fontos tudni: ha legalább 2 db HDD-vel használod a NAS-odat, akkor a Replace Drive funkció sokkal egyszerűbb a tárhelyfejlesztésre, mint a manuális átmásolgatás/szinkronizálás. Ez az útmutató csak 1 HDD-s felépítésre vonatkozik.

    [ Szerkesztve ]

  • Wohme

    tag

    válasz Wohme #25111 üzenetére

    Közben sikerült megoldást találnom egy plexes problémámra. Miután befrissítettem a 7.2-re, észrevettem ugye, hogy végre van /dev/dri mappám, aminek nagyon örültem. Plex is kiírta, hogy működik a hardveres transzkódolás a vezérlőpultban, viszont ennek ellenére azt tapasztaltam, hogy nem lett jobb a teljesítménye, hanem sokkal rosszabb. Nem tudtam hova tenni a dolgot... A CPU 25%-on dolgozott és azok a filmek, amik hw transzkódolás nélkül is futottak, most brutálisan akadtak. Amikor kikapcsoltam a funkciót, akkor a CPU újra fel tudott menni 90% fölé is és minden a régi volt.

    Kutakodás után találtam egy olyan forrást, ami azt írta, hogy Gemini Lake CPU-knál ki kell törölni a iHD_drv_video.so fájlt a Plex egyik rejtett könyvtárából és ez megoldotta sokaknál a problémát. Nekem Apollo Lake van, de megpróbáltam és sikerült.

    Lépések:
    1. Plex leállítása Package Centerben
    2. SSH a NAS-ba adminként
    3. rm "/var/packages/PlexMediaServer/target/lib/dri/iHD_drv_video.so"
    4. Plex újraindítása

    Akinek Dockerben van, annak: rm /usr/lib/plexmediaserver/lib/dri/iHD_drv_video.so

    Ezután tökéletesen működött minden. Elvileg minden Plex-frissítés után ezt ki kell törölni, de lehet rá Task Schedulerrel csinálni egy feladatot.

  • Wohme

    tag

    válasz stigma #25134 üzenetére

    Hi, csak infónak írom én is a dolgokat nem közötszködésnek, köszi hogy lépésről lépésre leírtad a dolgokat, viszont HW transzkódolás Plex esetén csak Plex Pass-nál van. Ha nincs Plex PAss akkor mindent CPU-ból old meg a rendszer és szoftveres transcoding van csak tudtommal.

    Igen, természetesen tudom, csak külön nem emeltem ki a szövegemben. Megvettem az örökös Plex Passt már tavaly akkor, amikor a hw transzkódolás elérhetetlen volt a 6.2.3-mal. Nekem a Plexampért és az egyéb extra szolgáltatásokért is megérte, illetve a Plexet is szívesen támogattam, mert eszméletlen jó cucc. Pont ez miatt eszembe se jutna Jellyfinre vagy bármi egyébre váltani, mert felhasználói élményben szerintem utolérhetetlen.

    Jelenleg amikor be van kapcsolva a hardveres transzkódolás a CPU 20-60% között megy és jelentősen magasabb bitrátás filmek futnak akadás nélkül.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák