Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz b. #2 üzenetére

    remélem a 8 nm-t választják mert az kb 10 % teljesítmény és fogyasztás.

    1.: Az RDNA1 7nm, a Turing 12nm, mégis kb. azonos a teljesítmény per fogyasztás arány. Szóval a gyártástechnológia nem minden.
    2.: Jelen esetben egyetértek Abu85-el, az nVidia az utóbbi időben nagyon energiahatékony konstrukciókat rakott le az asztalra. Feltehetően 10nm-en is versenyképes lesz a várható AMD RDNA2 és az Intel Xe konkurenciával, szóval árhatékonyságra fog törekedni, ami nem teszi indokolttá a 8nm-en való gyártást.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz gejala #10 üzenetére

    FtR: A "lecsengés ideje" és a lefolyás súlyossága nem párhuzamos hanem ellentétes hatású tényező.

    Azzal, hogy az USA (is) elkésett a járványügyi intézkedésekkel az a probléma, hogy egyszerre sokan betegednek meg, ami az egészségügyi rendszerre ró hatalmas terheket. Amennyiben az újra fertőződés veszélye alacsony, akkor ez azt jelenti, hogy az USA-ban gyorsan végigsöpörhet a járvány, ami (relatíve) rengeteg halottat jelent(het), de egyben azt is, hogy a lakosság nagy része átesik rajta, és utána viszonylag rövid időn belül (1-2 hónap) újra munkába tud állni.

    Az elhúzódó járvány hátránya, hogy a karantén jellegű korlátozásokat hosszú ideig fent kell tartani, ami miatt a betegek ellátása relatíve jobban megoldható. Vagyis a lecsengés később lesz, ellenben a kifejezetten a betegséghez köthető áldozatok száma alacsonyabb.

    Gazdasági szempontból tehát az USA hamar újra talpra állhat egy ilyen esetén, cserébe a halálozási arány magasabb lesz.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Abu85 #12 üzenetére

    De a TSMC-nél túl kevés a leköthető kapacitás, mert licitálni kell érte az AMD-vel, az Apple-lel és a Qualcommal, vagyis az NVIDIA csak a maradékra tud pályázni. Nem tudnak annyi pénzt ajánlani, amit az előbbi trió, mert nem neveznek olyan piacokra.

    Ugye nem baj, ha ezt a magyarázatot nem tudom elfogadni, sőt, nevetésre késztet?
    Jól néz ki, hogy az AMD az Apple és a Qualcomm mellett szerepel, de az AMD pénzügyekben kisebb cég, mint az nVidia.

    Az nVidia 2019-es bevétele 11,72 milliárd dollár, nyeresége 4,41 milliárd dollár.
    Az AMD 2019-es bevétele 6,73 milliárd dollár, nyeresége 0,341 milliárd dollár.
    Nem kezdek bele a számok átrágásába, de az AMD videókártya részlege kisebb forgalmat csinált, mint az nVidia videókártya részlégnek a nyeresége.

    Szóval bocs, de nem hiszem el, hogy az nVidia adott esetben ne tudta volna túllicitálni az AMD-t...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Abu85 #26 üzenetére

    Abu, megint szörnyen ellentmondásos amiket írsz...

    Ha pusztán az anyagiakon múlna, akkor az NV is licitálna a 7 nm-re, csak el is úszna vele a nyereség.

    Még egyszer: az nVidia nyeresége akkora, mint az AMD összbevételének a kétharmada. Elképesztő aránytalanságról beszélünk. Ráadásul tegyük hozzá, hogy az nVidia is régi TSMC partner, és tavaly is kijelentették, hogy továbbra is a TSMC-t tartják az elsődleges gyártópartnerüknek.

    Ha csak tavaly december óta nem változott valami, mert akkor az volt, hogy a 7nm-es nVidia Ampere GPU-kat a TSMC gyártja, ezt maga Jensen Huang mondta (via TweakTown).

    Az AMD-nek azért nagyon könnyű úgy, hogy a processzorok kitermelik a GPU-kon ezt, tehát utóbbival is lehet menni a csúcstechnológiára, mert ott már csak mennyiségi tényezőt számolnak, a nyereséget maga a Ryzen és az EPYC, illetve a konzolok behozzák.

    Ha nincs nyereség a 7nm-es RDNA és RDNA2 GPU-kon, akkor elég szomorú a képlet, mert az AMD GPU-i a jelen helyzetben még így sem versenyképesek a 12nm-es Turingokkal, amik viszont rengeteg nyereséget hoztak az nVidiának... :U

    Az NVIDIA-nak ezekből egyik sincs meg, tehát olyan megoldás kell számukra, ami a nyereséget egy nem optimális piacon termeli be, de úgy, hogy közben figyelni kell arra is, hogy ne vigyék a középkategóriás VGA-k árát ezer dollár fölé.

    Őőőő.... Hogyne, akkor az RX5500XT-ket meg egyenesen súlyos veszteséggel árulja az AMD, ugye?

    Láthatóan még a Samsungnak a 7 nm-es node-ja is drága.

    Az nem opció, hogy esetleg azt látják, hogy még Samung féle 8nm-es gyártástechnológián is versenyképesek lehetnek teljesítmény per fogyasztás terén? :F

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz b. #28 üzenetére

    Én inkább azt feltételezem, hogy fentről indulva az xx60 vagy xx70 családig jön 7nm-en, és az xx50 vagy xx60 család illetve alatta jön majd 8nm vagy 10nm-en.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Abu85 #31 üzenetére

    A probléma az, hogy nézd mekkora piacot lehet támadni a processzorokkal, és nézd meg mekkorát a GPU-kkal.

    Abu, a piac mérete határozza szerinted meg, hogy mire mennyit költ egy cég?
    Szerintem inkább az, hogy mekkora bevételt illetve nyereséget tud az adott piacon termelni.

    Az nVidia 2019-ben 11,7 milliárd dolláros bevételt ért el. Ebből 10,1 milliárd dollár volt a GPU részleg bevétele. A nyereség tekintetében 4,4 milliárd dollárért felelős. Tehát csak a GPU piacon nagyobb bevételt ért el, mint az AMD mindenestől, nyereség terén pedig pláne jobban áll...

    Az nVidia a dVGA-k piacán nyomasztó fölényben van, a professzionális dVGA-k és gyorsítókártyák piacán szintén meghatározó tényező. Szóval még mindig ott vagyunk, hogy az nVidia nagyobb tárcával bír...

    Egyszerűen a konzumer GPU-knak túl drága.

    Ehhez képest jó ideje kaphatóak ilyenek. Az AMD pedig sokkal rosszabb anyagi helyzetben állt bele a 7nm-es GPU-k gyártásába. Ha olyan iszonyatosan drága, ahogy felvezeted, akkor továbbra is heveny kétségeim vannak afelől, hogy az AMD áttért volna a GPU-k terén 7nm-re. Főleg úgy, hogy a GloFlo-nál ott van egy szerződésben már lekötött gyártókapacitás 14/12nm-re...

    Nem, mert a 8 nm-es Samsung node valójában egy 10 nm-es half-node. Alapvetően nem sokkal tud többet, mint a TSMC 12 nm-es eljárása. Hiába sokkal kisebb a szám a nanométer előtt.

    Ha csak az RDNA2 nem fog valami olyan drasztikus változást hozni, amely jelentősen megborítja a teljesítmény per fogyasztás értéket, akkor ez az nVidia részéről még elég is lehet. Továbbra is hangoztatnám, hogy a Turing 12nm-en hozza azt a fogyasztás per teljesítmény szintet, mint az RDNA 7nm-en. Ha az RDNA2 mondjuk 20%-ot hoz hála a 7nm+ gyártástechnológiának, akkor ennyit hozhat a 8 v. 10nm az nVidiánál? Mert akkor a paritás megmarad. Csak az AMD akkor a "drága" 7nm-en gyártja tovább, míg az nVidia egy olcsóbb node-on marad.

    Szeretném továbbra is hangsúlyozni, hogy én annak örülnék, ha végre újra verseny lenne a dVGA piacon. Nyomasztó a zöldek fölénye és az ebből fakadóan brutális árak. Az nVidia negyedévről negyedévre milliárd dolláros nyereséget tesz zsebre, leginkább a zsíros haszonnal értékesített Turing videokártyáknak hála. Nem sajnálom őket, jól csinálják, ügyes üzleti húzásaik vannak. De pont ezért én ellentétes előjeleket látok ahhoz képest, amit Te írsz.

    Ha igazad van, és az nVidia a középszintű konzumer dVGA-kat 8 vagy 10nm-es technológiával hozza ki, akkor azt szerintem azért csinálják, mert úgy vannak vele, hogy ez is bőven elég lesz a piaci helyzetük megőrzésére vagy bővítésére. Más szóval én továbbra is azt az érvet nem tudom elfogadni, hogy az nVidia nem tudna licitálni még több 7nm-es wafferre. A pénztárcájuk dagad az elmúlt években felhalmozott pénztől, nem okozott gondot nekik egy közel 7 milliárdos felvásárlás (igaz az még a mai napig nem zárult le, hála a kínaiaknak).

    Továbbá az nVidia fog gyártatni 7nm-es GPU-t. Ez biztos...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák