Az Egyesült Államok a 2022-es esztendő augusztusában jelentette be a CHIPS-törvényt, amely 50 milliárd dollárnyi keretet kínált fel a félvezetőgyártás és a kutatások támogatására, nem beszélve a lehetséges adókedvezményekről. A Biden adminisztráció ötlete annyira sikeresnek bizonyult, hogy a TSMC, az Intel, a Samsung és a Micron is jelentős bővítéseket jelentett be, így számos modern félvezetőgyár tervezése és építése kezdődött meg az USA határain belül.
Hirdetés
A Kereskedelmi Minisztérium már 36 milliárd dollárnál is több támogatást osztott ki a különböző projektekre, de Donald Trump, az USA aktuális elnöke most veszélyezteti a teljes tervet, mivel nemrég "szörnyű, szörnyű dolognak" nevezte a CHIPS-törvényt, és javaslatot tett annak eltörlésére. Mindez azután bukott ki, hogy az Intel bejelentette a legfontosabb üzemének további csúszását, amely ebben az évtizedben már el sem készül. Utóbbi azért lényeges, mert a projekt határideje a 2028-as esztendő legvége, ha pedig eddig nem kezd el üzemelni az ohiói gyár, akkor vissza kell fizetni a támogatást. Persze kisebbfajta menekülőösvény, hogy az Intel egy évvel a határidő lejárta előtt kérheti a szerződés újratárgyalását, amire biztosan szükség lesz.
Elméletben egyébként a jogi szerződések miatt a már aláírt támogatásokat nem, vagy csak extrém nehezen lehet majd visszavonni. De esélyes az is, hogy a félvezetőipari vállalatok tárgyalni fognak a Trump-adminisztrációval, hogy ne töröljék el a CHIPS-törvényt. Donald Trump azonban abban a hitben van, hogy ha támogatások helyett inkább vámokat vet ki a külföldön gyártott lapkákra, akkor az önmagában elég lesz ahhoz, hogy a vállalatok az USA-ba vigyék a gyártást. Erre azt a példát hozza fel, hogy a TSMC csak emiatt jelentett be 100 milliárd dolláros bővítést az arizonai chipgyár kapcsán, de a valóság az, hogy a tajvani bérgyártót inkább a partnerek kiszolgálása ösztönözte erre.
A CHIPS-törvény tehát elméletben visszavonható, de a már kiosztott támogatások visszaszerzése nehézkes lehet. A Trump-adminisztráció azonban a CHIPS-program csapatát célozza meg, és már a dolgozók harmadát elküldték, ami nehezítheti a teljes projekt működtetését, még akkor is, ha az anyagi háttérhez nem nyúlnak hozzá.