Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • b.

    félisten

    válasz Cifu #27 üzenetére

    TSMC nél jön 7nm-n az Ampere Quadro és Tesla család [link] és szerintem lehetséges, hogy a Ti és a 3080 is ott fog készülni ki tudja? ugyan azt lépik meg mint a Pascalnál, hogy a kisebb GPU-k jönnek Samsungtól a nagyobb/ drágábbak a TSMC től.
    Persze lehet ,hogy az egész gaming szegmenst átteszik oda, de ez lehet mögötte amit írsz, egyszerűen versenyképesnek gondolják azon is, akkor miért ne keressenek több pénzt esetleg ússzák meg a drágítást...

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Cifu #27 üzenetére

    Semmi ellentmondás nincs. A probléma az, hogy nézd mekkora piacot lehet támadni a processzorokkal, és nézd meg mekkorát a GPU-kkal. Összehasonlíthatatlanul nagy a különbség. Ha az AMD is olyan helyzetben lenne, mint az NV, hogy nincsenek processzorai, akkor ők sem lennének 7 nm-en. Egyszerűen a konzumer GPU-knak túl drága. A szerverbe szánt hardvereknek nem, de azok meg mennyiségben kevesek. Ez van.

    Az AMD nem sokat keres a 7 nm-es GPU-kon. Szinte előállítási költségen mennek. De a processzorokat annyira sokért adják, hogy azok bőven felhúzzák az egész divíziót.

    Nem, mert a 8 nm-es Samsung node valójában egy 10 nm-es half-node. Alapvetően nem sokkal tud többet, mint a TSMC 12 nm-es eljárása. Hiába sokkal kisebb a szám a nanométer előtt. A valós előrelépést a 7 nm adja a Samsungnál is, csak nagyon-nagyon drága.
    Ugyanígy a 6 nm sem lesz igazán nagy ugrás a TSMC-nél, míg az 5 nm jelentős előrelépés. A 8 nm-es half-node-ra csak akkor érdemes menni, ha valami specifikus optimalizálás miatt jobban érinti a lapkát. Ha nem, akkor ugyanaz, mint a 10 nm. Az, hogy a TSMC meg a Samsung kimér 10%-nyi eltérést mondjuk egy gyűrűs oszcillátoron, nem jelent semmit egy komplex lapkára nézve.

    Ha a konkurenciát is idevesszük, akkor számításba kell azt is venni, hogy a 7 nm-es node-ot ki kell ismerni, hogy jól lehessen használni. Lásd a Renoir, aminél az AMD először felhasználta a 7 nm-es tapasztalatokat. Egészen sokat léptek vele előre perf/wattban. Az első 7 nm-es Vega dizájnhoz képest majdnem 3x jobb a Renoir Vega dizájnja. Az RDNA2-re is azért mernek akkora előrelépést írni, mint amennyit nyertek a 14->7 nm váltásnál, mert rájöttek, hogy miképp kell használni a TSMC gyártási eljárását. De ez első körben sosem megy, túl sok az ismeretlen. Az 5 nm még nehezebb lesz, tehát ott is az nyer, aki a legelőször vált, mert hamarabb tud tapasztalatot gyűjteni. Legközelebb a 3 nm lesz egyszerűbb a tervezés szempontjából, mert jön az új tranzisztorstruktúra. Csak az iszonyatosan drága lesz.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák