Új hozzászólás Aktív témák
-
sb
veterán
Az Apple külön történet.
Egyébként meg simán viszi cpu-ból az AV1-et is a Renoir úgyhogy akkora dráma nincs szerintem. Meg alig lehet találkozni is vele még. Én csak direkt YT-t átkapcsolva tudtam még kipróbálni is.Lassan itt van (OEM-eknek) az új APU széria is. Meglátjuk bekerül-e.
-
sb
veterán
Amit írsz még azt jelenti, hogy hw támogatás kell hozzá. Szóval adott a kétség, hogy meglesz-e.
De valóban én meg a másik irányba értelmeztem a valósnál negatívabban. Azt hittem, hogy hw specifikus kiegészítések lesznek és még ennél is jobban szét lesz szegmentálva a dolog. Ránézve viszont a kiterjesztésekre ez tényleg nincs így. Csak egy egységes extra. Így valóban sokkal jobbak az esélyek.@awexco
Rosszul írtam. AV1-et nem támogat. (De attól még tud hw gyorsítást... egy rakás másik formátumra.) A VP9-el kevertem. Azt se sok minden támogatja, pl. a többi Vega gpu sem, kivéve a Renoirt.Így korrigálva akkor:
- A Renoirban lévő Vega többet tud így is mint sok másik gpu, a korábbi Vegákat is beleértve.
- AV1-et nem tud csak... de azt egyedül az RDNA2 és a 3000-es NV sorozat kezeli jelenleg. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Az én értelmezésemben ez azért kiterjesztés, mert hardver függő, hogy használható-e. Mármint lehet olyan, hogy maga a Vulkan API használható az adott hardveren, vagy legalább is egy bizonyos szintig, de nincs mellette ilyen hardveres dekódoló blokk.
Viszont a kiterjesztés valószínűleg egy lesz és egységes. Feltételezem egyszerűen vissza fogja adni magasabb szintre, hogy az adott hardver mit tud dekódolni és ha ennek megfelelő streamet akar lejátszani a lejátszó program, akkor azt onnan megoldja a kiegészítés. Szerintem ezt nem bonyolítják tovább, se szüksége se értelme nem lenne. Gondolom pont úgy fog működni, mint ahogy a DXVA is meg volt oldva, csak ez nem lesz hozzákötve a Microsoft világához.
-
sb
veterán
Tudom miről szól és örvendetes az API szintű támogatás.
Arra értettem amit a cikk is megfogalmaz: nem elég az egységes API kialakítása, azt is támogatni kell és a múlt alapján ez nem annyira egyértelmű. Főleg ha nem is konkrétan egy API-ról van szó, hanem annak egy kiterjesztéséről. Ezek többnyire hiába léteznek, elég mostoha sorsuk szokott lenni.
Jó lenne nem ide jutni mert amúgy tényleg szükség lenne egy ilyen platformfüggetlen és egységes megoldásra.A Renoirt jól írod.
Azon kívül AV1-et csak a legújabbak, RDNA2 és NV 3xxx támogat... jelenleg és még jó ideig nem mellékesen a 300-1.300k ársávban.
Ilyen szempontból, hogy az ősrégi és olcsó Vega mellé berakták gyakorlatilag egy csoda. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Azt nem, ahhoz Navi2-es gpu kell. Azon kívül kb. minden mást tud:
Supported profile and entrypoints
VAProfileMPEG2Simple : VAEntrypointVLD
VAProfileMPEG2Main : VAEntrypointVLD
VAProfileVC1Simple : VAEntrypointVLD
VAProfileVC1Main : VAEntrypointVLD
VAProfileVC1Advanced : VAEntrypointVLD
VAProfileH264ConstrainedBaseline: VAEntrypointVLD
VAProfileH264ConstrainedBaseline: VAEntrypointEncSlice
VAProfileH264Main : VAEntrypointVLD
VAProfileH264Main : VAEntrypointEncSlice
VAProfileH264High : VAEntrypointVLD
VAProfileH264High : VAEntrypointEncSlice
VAProfileHEVCMain : VAEntrypointVLD
VAProfileHEVCMain : VAEntrypointEncSlice
VAProfileHEVCMain10 : VAEntrypointVLD
VAProfileJPEGBaseline : VAEntrypointVLD
VAProfileNone : VAEntrypointVideoProc
Azt hiszem nVidiánál is csak a legújabb széria tudja az AV1-et.
Szerk: egyébként még így is relatíve jól jártál, mert a Renoir a Vega számolóegységei mellé megkapta a Navi videó dekódoló blokkját és nem a Vega szerényebb tudású blokkját hozták át. -
fatpingvin
addikt
válasz
aprokaroka87 #27 üzenetére
hát, erre így vaktában azt tudom neked mondani hogy meg kell nézni a SoC gyári adatlapját (az eredetit, nem a marketing célú kivonatot) illetve a SDK dokumentáációját vagy jobb helyeken a forráskódot. ha tudja akkor mindkettőben benne lesz, hogy efölé milyen absztrakciós réteget pakol a futó rendszer az nyilván a futó rendszeren múlik
-
aprokaroka87
nagyúr
válasz
fatpingvin #25 üzenetére
AV1 pl
meg kérdés hogy " bővíthető-e " a dolog.
Mert pl hamarosan itt a h266 is, vagy már itt is van :)
-
fatpingvin
addikt
válasz
aprokaroka87 #23 üzenetére
kérdés hogy konkrétan minek a hardveres gyorsítására gondolsz. h.264-et pl elég sok cucc tud hardverből tekerni, kérdés hogy a driver el tudja-e magyarázni a vasnbak hogy pontosan mit is kell tennie
-
azbest
félisten
válasz
aprokaroka87 #23 üzenetére
az api maga még nem tesz csodát, a másik végén ott kell legyen a megfelelő driver, ami támogatja a hardvert.
-
aprokaroka87
nagyúr
válasz
fatpingvin #21 üzenetére
Elnézést.
Gondolok itt arra hogy pl az AV1 mint olyan normálisan lesz supportálva.
Mert jelenleg ahogy én tudom elég lazán van kezelve a support.
Emlékeim szerint jelenleg csak 1-2 SOC támogatja hardverből a dolgokat.
Az a kérdés hogy ezzel a megoldással müködne-e a dolog bármilyen olyan telefonon ahol nincs normális hardveres támogatás.
-
fatpingvin
addikt
válasz
aprokaroka87 #20 üzenetére
nehéz értelmezni a kérdésedet. mit értesz haszon alatt?
az andro legjobb tudomásom szerint még mindig elsődlegesen OpenGL-t használ.
a nagyobb kérdés szerintem ennek vonatkozásában továbbra is az hogy a különböző ARM SoC-okba épített GPU-k (Mali, Ardeno, VideoCore... napestig sorolhatnám) driveres támogatását mennyire veszik komolyan. -
aprokaroka87
nagyúr
Ennek Android esetén mennyire lehet haszna?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A hardverben (a mai hardverekben) megvan a támogatás, csak friss driver kell majd hozzá.
Olyan lesz, mint amilyen a DXVA volt DirectX esetében, a vulkan elfedi, hogy milyen hardver van alatta, így csak a vullkan kezelését kell megoldani az adott programban, a többit a driver intézi a hardverrel.
azbest: igen, ismerem a vaapi-s chromiumot. De azzal meg más gondok lesznek, a google szolgáltatások terén.
-
sb
veterán
Ez tök jól hangzik, platformfüggetlen, létező támogatás... lehet. De mint kiegészítés felmerül a kérdés ahogy a cikk is megfogalmazza: ki és mikor fogja támogatni hw oldalról?
-
azbest
félisten
Már 2018 óta vannak tutoriálok, hogy ppa-ból patchelt chromiumot hogyan kell feltenni. És már kb fél éve is volt, hogy mintha engedélyezték volna hivatalosban, azt hittem be is állítottam, aztán kiderült, hogy csak azt írja, hogy megy, de nem volt egy codec sem engedve. Lehet egy verzióban ment is amikor néztem, csak később láttam, hogy megint nem megy. Aztán most jött el az nemrég, hogy most már tényleg.
Azért az, hogy hivatalosan támogatja már azt is jelenti, hogy karbantartják és javítanak hibákat vele kapcsolatban. Szóval erre is kell kapacitást biztosítaniuk. Úgy tűnik most jött el az, hogy úgy látják megtérülhet ez a plusz befektetés.
De amúgy tényleg, valami egységes, könnyen implementálható desktop gyorsítás kéne nagyon linuxra. Akár vulcan, akár opengl... a wayland-et azért vártam, mert úgy tűnt, hogy ahhoz talán könnyebb illeszteni opengl drivert. Mert úgy láttam, hogy az arm socokhoz szokott lenni opengl driver az android miatt, de x11 meg nem. Talán majd egyszer végre letisztázzák ezt. Talán ha lesz desktop célra készített arm soc, nem csak mobilokból és stb-kből szedetteket használnak linuxhos eszközhöz is.
-
adr0001
aktív tag
Kíváncsian várom. Fôleg az enkòdert. Mert pl. a VCE-re nincs jobb szavam a köpedelemnél. Waste of die area....
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Milyen érdekes, tavaly márciusban még "Google has no plans for hw acceleration on Linux" állapotban voltak, erre most meg elérhető, csak engedélyezni kell: https://www.linuxuprising.com/2021/01/how-to-enable-hardware-accelerated.html
-
azbest
félisten
vagy vagy... amúgy például a chrome csak a 88-as verziótól engedi a hw video dekódolást linux alatt. Pedig már évek óta volt pach hozzá, de nem engedték be. Talán a stadia győzte meg őket, hogy talán a linuxosok is használnák jó teljesítménnyel.
Pi és más armos cuccoknál az is probléma, hogy a desktop sem hw gyorsított, x11-hez nincs driverük általában, hanem csak proci erőből rajzol mindent. És még amikor van hw videó dekódolás, magát a videót kirakni ablakba szintén proci erőből rakosgatott pixelekkel csinálja. Ezért vacak pi-n a böngészős videó máig, miközben külön a kodi opengl es-sel direktben ki tudja tenni simán, x11 nélkül.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nem igazán disztró függő a dolog, az Ubuntu meg pont egy rossz példa a viszonylag régi csomagjai miatt (feltételezve LTS verziót).
A Firefox a 80-as verzióval beépítette a VA-API támogatást X11 alatt is [link] . Nem tökéletes, azt hiszem főleg az nVidiásoknál problémás, de működik.
Ha Vulkan része lesz ez a dekóder, akkor az végre gyártófüggetlen megoldás lehet, amit szerintem ki is fognak használni a böngészőkben. Szóval igen, ezzel végre kikerülhető lehet pl. az nVidia hülyesége, hogy mindenre saját megoldást csinálnak...
awexco: az olyan régi hardveren nem lehet majd használni ezt a Vulkan kiterjesztést.
-
ddekany
veterán
Ennek lesz kihatása Linuxon a böngészőben való videó dekodolásra? Tudtommal mai napig ügyeskedni kell hozzá még olyan elterjedt disztrókban is, mint Ubuntu-n (aztán még ki tudja mennyire működik jól). Bár már rég nem próbáltam, de rákesetve ez van még most is. De főleg az ilyen RPI szerűségeknél fáj ez, mert ott izomból sem megy HW dekóder nélkül. Persze, mindehez kell majd először a Vulkan Video támogatás driverekbe, csak hosszútávon kérdem.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
fatpingvin #9 üzenetére
Ezer sebből vérzett sok évig. A hibák jó részét már javították, csak már senkit sem érdeke, így a Khronos is leállt a fejlesztésével.
Amikor még számított, akkor az volt a fő gond, hogy nem volt egyértelmű a specifikáció, így a gyártók sokszor másképp értelmezték, ezért annak ellenére több gyártóspecifikus kód kellett, hogy elvileg az OpenGL feladata az lett volna, hogy ne kelljen egy szabványos kódnál több. -
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
fatpingvin #6 üzenetére
Igen, csak az fölött meg eljárt az idő, és a későbbi verzióinál a debug eszközök is problémásak voltak.
A DX-et meg nem lehet elfelejteni, mert Xbox-ra csak az azt használó játékot lehet kiadni és az elég nagy piaci szelet.
-
fatpingvin
addikt
-
Z10N
veterán
Helyes. Johet!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Annyira nem csoda, mert az igény megvolt régen is, hogy legyen élet a Microsoft világán kívül is 3D gyorsítás terén.
Az OpenGL Next-es dolgok után a Vulkan pont jókor készült el, hogy iparági alternatívát jelentsen a DirectX-nek és valamivel később jött ki, itt-ott még fejlettebb is.Most meg már ott tartunk, hogy Linux alatt a Wine Vulkan-ra fordítja a DX12 hívásokat és megy a játék.
-
awexco
őstag
válasz
fatpingvin #2 üzenetére
Én is ezen csodálkozok .
-
fatpingvin
addikt
szuper. nagyon deréknek tartom hogy a Vulkan ekkorát ment ennyi idő alatt, ahhoz képest mondjuk hogy az OpenGL mennyire döcögött...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Na ez egy jó hír!
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph A Vulkan Video nagyban megkönnyítheti bizonyos alkalmazásfejlesztők életét.
- Így lesz a Logitech MX Keys magyar billentyűzetes
- Intel Core 2 Quad Q9550 2.83GHz LGA775 Processzor
- Apple iPhone 11 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Telefon felvásárlás!! Honor 200 Lite, Honor 200, Honor 200 Pro, Honor 200 Smart
- ÚJ Lenovo V17 G4 - 17.3" FullHD IPS - i5-13420H - 16GB - 512GB - Win11 - 3 év garancia - MAGYAR
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest