Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz makkmarce #14 üzenetére

    Az igaz, hogy az alaplapgyártóknak nem kifejezetten érdekük a hosszútávú támogatás, mert nekik jobb lenne, ha minden processzor mellé vennél egy új alaplapot is.

    De az eddigi információk szerint az az AMD döntése, hogy a támogatásban meddig mennek visszafelé. A szóbanforgó interjúban David McAffee így nyilatkozott:

    But by the same token, providing the opportunity for somebody to do that, if they wanted to, is not a matter of if the board is functionally capable of supporting that or not; it's really about will it get the most performance? At the moment, the official answer from AMD would be these 300-series motherboards are not a supported configuration in our engineering validation coverage matrix. There are potential issues that could be in there that we're simply not aware of at this point in time."
    [link]

    Az elmúlt hónapban kiderült pár "beta" biosról (de a Matisse támogatása óta kb minden beta), hogy megvalósítható a Ryzen 5000 támogatása
    Pl 5600X @ MSI B350 Tomahawk [link]
    Én magam töltöttem le és néztem meg, hogy benne van a processzor támogatása [link]
    Csak a tomahawkban volt benne. De azóta a beta BIOS-t eltávolították

    Más alaplapoknál az vált be, hogy a B350-es lapra a B450-es laphoz tartozó BIOS-t flashelték.
    [link]

    Továbbá az A320-as chipsethez hivatalos - legalábbis az ASUS és a Gigabyte kínálatában
    [link] [link]
    De az MSI-nél is bekerült az AGESA 1.2.0.5, de ott csak Renoir támogatást írnak: [link]

    A techepiphany nevű twitter user egy 5950X-et helyezett működéstbe egy A320-as lapon.
    [link]


    Ennek ellenére én már csak azért sem hiszem, hogy ez csak az alaplapgyártókon múlna, mert akkor valamelyik alaplapgyártó biztosan megcsinálta volna már. Hiszen ha az AM5 is hosszúéletű lesz, akkor az egy jó pont bármelyik gyártó esetén, hogy ha törődik ezzel és érdemes tőlük venni akár az első AM5-ös lapot is.

    Az 5000-es ryzent támogató B350-es beta biosok eltűnése arra utal szerintem, hogy az alaplapgyártók elkezdtek ebbe az irányba tapogatózni, tesztelni, az AMD meg a kezükre csapott.

    Hogy mit lehetne tenni az nem egyértelmű.
    Ha megnézed ezt a képet [link] amit én csináltam, olyan, mintha bizonyos processzorokhoz a kód kétszer lenne benne. Nem értek, hozzá, lehet, hogy hülyeség. De határozottan másképp nézett ki a tomahawk [link]

    Lehetséges volna, hogy az alaplapgyártók direkt többször építették volna bele ugyanazt az AGESA kódot, hogy a BIOS méret alapján ne lehessen azt mondani, hogy hát elférne még ott más is? Vagy az, hogy kétszer van benne, az egyfajta biztonsági megoldás a ROM sérülés/olvasási hiba, vagy másolási bithibák ellen?

    Mindenesetre a te javaslatod - miszerint az új BIOS-ból dobjuk ki a 1000-es és 2000-es sorozatot - pont azoknak nem lenne jó, akik legnagyobb eséllyel vettek 300-as sorozatú alaplapot, vagyis a 1000-es és 2000-es ryzen széria tulajdonosainak. Nekik akkor az 5000-es sorozatra való frissítéshez akkor valahonnan be kéne szerezni egy 3000-es zen2-t is, amit be tudnak tenni a gépbe a kurrens bios mellett is és a bios frissítést követően is működőképes marad.

    Én inkább annak látnám értelmét, hogy szétválasszák az APU és a CPU vonalat. tehát Raven Ridge-ről lehetne frissíteni CEzanne-ra, Summit ridge-ről Vermeer-re. Csak APU-ról CPU-ra vagy CPU-ról APU.-ra nem, de ez talán még egy elfogadható kompromisszum, ha előre tudod.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák