Új hozzászólás Aktív témák
-
And
veterán
válasz
Fortitude444 #118 üzenetére
Hi! Jól előbányásztad ezt az évek óta tetszhalott topikot.
"Milyen eszközök kellenek ahhoz, hogy tudjak itthon programozni mikrovezérlőt?
(Ha jóltudom csak egy pickit adapter és maga a mikrovezérlő.)"
Ez így túlzottan általános. Először is, az égető hardver nem csupán PICkit (manapság a 3. verziónál tartanak) lehet, hanem egy csomó másik is. Persze egy PICkit3 klón manapság nem túl drága, és elég sok típust lehet vele égetni. A szoftver oldal is elkülöníthető fordítóra és égetőre. Van olyan szoftver, amelyik mindkét funkciót támogatja (pl. maga az MPLAB-X, vagy a régebbi verziója, az MPLAB IDE), azért ezeknek lehetnek korlátai, például az, hogy nem ismeri a kedvenc fordítónkat, vagy az nem tökéletesen integrálható be MPLAB alá. Vannak olyan cégek is, amelyek többféle nyelvű fordítót is gyártanak (pl. a MikroElektronika), és égetőt is kezelnek, de csak a sajátjukat. Tehát az emberfia néha kénytelen külön fordító- és égetőszoftvert használni. Régebben léteztek relatív egyszerű égetőhardver kapcsolások is COM- vagy LPT-portra, de ezek e szimpla portok illetve a WinXP eltűnésével eléggé kikoptak.
"Milyen típusú mikrovezérlővel lenne jó elkezdeni programozni tanulni"
Kezdéshez nyilván valami egyszerű, kevés lábszámú, 8-bites típus ajánlott például a 16F-sorozatból. Az sem árt, ha van valami konkrét elképzelésed, mert ugyan típuscsaládon belül az alapszintű működés hasonló az egyes típusok között, az integrált perifériák számában és típusában (ADC, MSSP, USART, komparátor, CCP-modul, stb.) jelentős eltérések lehetnek, és ha azok valamelyikét szeretnéd alkalmazni, akkor - előismeret nélkül - annak alaposan utána kell olvasni, és ez nem kizárólag a kontroller adatlapját jelenti.
"Esetleg Győr környékén valaki tud áruházat, ahol ezeket belehetne szerezni?"
A külföldi aukciós oldalak és hazai forgalmazók csomagküldő szolgáltatása mellett nem muszáj a környékbeli beszerzési lehetőségekre alapozni.
A témában egyébként inkább javasolnám más, jóval testre szabottabb, pörgősebb és bővebb oldalak túrását, mint például a HobbiElektronika.hu fórumait. -
Fortitude444
csendes újonc
Hello! Lenne pár kérdésem pic programozással kapcsolatban, elszeretném kezdeni tanulni mert megtetszett.
Milyen eszközök kellenek ahhoz, hogy tudjak itthon programozni mikrovezérlőt?
(Ha jóltudom csak egy pickit adapter és maga a mikrovezérlő.)
Milyen szoftverrel lehet programozni?
Milyen típusú mikrovezérlővel lenne jó elkezdeni programozni tanulni / van-e valami jó starter kit,amit ajánlanál, mert neked bejött, stb.?
Esetleg Győr környékén valaki tud áruházat, ahol ezeket belehetne szerezni?
Válaszotokat előre is köszi!
-
Pali79
aktív tag
válasz
Öregharcos #116 üzenetére
Azt vágod, hogy egy 10 évvel ezelőtti hozzászólásra válaszoltál, ráadásul a szerző majdnem 4 éve be sem jelentkezett?
Egyébként PICDISASM nevű progival lehet egész jól visszafordítani, csak nem nagyon fejlesztik már, a 18-as szériát már nem támogatja, de a 16-osok közül egész sokat tud és egész jó asm-et csinál.
Az MPLAB is tud visszaforgatni, csak, hogy ahhoz eléggé vágni kell a dolgot, hogy abból bármit is megérts. -
Öregharcos
csendes tag
válasz
atithebest #17 üzenetére
Szia atithebest!
Hexából forditottad vissza assemblybe?
Milyen forditóval csináltad, hogy tökéletes lett?
Köszönettel! -
Pali79
aktív tag
Sziasztok! Tudom ez már egy régi ügy de nem tudja valaki véletlenül, hogy a linkelt oldal vagy az ott régebben közölt leírások elérhetőek-e valahol? Találtam egy oldalt ahol word dokumentumként elérhető a tanfolyam anyagának egy része, de gyanítom, hogy nem a teljes. Vagy félbeszakad az egész történet?
-
Lajos_98
csendes tag
-
Cancer
senior tag
Sziasztok!
Ide irányítottak, mert rosz topicban keresgéltem. Az lenne a kérdésem, hogy lehetne-e valakivel boltolni azügyben, hogy lenne egy PIC-em, hozzá kész kóddal, és csak fel kellene tölteni rá. gondolom 1 perc az egész.
Tud ebben valaki segíteni nekem? -
kovacstibor79
aktív tag
Hali!
A múltkor nem tudtam szólni neked hogy végül is sikerült rendbe tennem a ProPIC2 égetőmet, hardver hibája volt. Azóta viszont öszedobtam egy ICD2 clone-t, nagyon tuti, sokkal kényelmesebb, így legalább az Mplab-ból sem kell kiszálni, rögtön vele is tudom égetni.
Tudom ajánlani mindenkinek! [link]
Üdv, Tibi -
LukE
veterán
juteszembe: van nekem pár PIC-es cuccom:
- urbán-os JDM progizó.
- utángyártott ICD2 nyák félig-meddig beültetve. (majdnem az összes alkatrész megvan hozzá, és a bele való PIC16 is itt van valahol.
- két USB-s PIC18 (ki se próbáltam)
Ha valakit érdekel, nézek pontos típust, és felrakok 1 fotót az ICD2-ről.)
[Szerkesztve] -
And
veterán
válasz
Ricsirics #105 üzenetére
IC-Prog: [link], WinPic: [link]. Előbbi beállítása nem nagy ügy, ebben a topikban is volt szó róla kb. 15-20 hozzászólással korábban: hardware settings menü -> programozóhardver kiválasztása, 'Windows API' interface (alapesetben), valamint a communication-beállításoknál az 'Invert MCLR' ill. 'Invert Vcc' aktiválása, ha az eredeti rajz (a #104-es hsz. linkje) szerint csinálod meg a kapcsolást. A programozható PIC-ek listája az IC-Prog oldalain megtalálható, egyéb hasznos információkkal kiegészítve. (Első lépés úgyis a hardver megépítése, az égetés szoftveroldala már egyszerűbb..)
-
Ricsirics
csendes tag
Helló!
A WinPic-kel és az ICprog-gal tudok Propic2 hardvert is kezelni? Én a Rádiótechnika 2007/1-es számában közölt propic2-es hardvert építeném meg. -
And
veterán
-
Ricsirics
csendes tag
Helló Mindenkinek!
Van egy Propic2 szoftverhez PIC-égetőm. Az lenne a kérdésem hogy ez a szoftver milyen oprendszeren fut tökéletesen? Hallottam hogy van XP-s változata is, de állítólag sok a hibája. Én még kezdő vagyok e témában. Nekem XP-m van,2500+ Barton,radeonX850,1Gb RAM,Asus A7N8X-X alaplappal. Szerintetek egy ilyen géppel minden probléma nélkül égethetek és programozhatok PIC-et vagy szerezzek be egy kisebb konfigot? Én PI-PII -re gondoltam max.500MHz-ig, ezt csak PIC-re használnám.
Válaszotokat előre is KÖSZÖNÖM!
Üdv! Ricsirics -
-
Hujikolp
őstag
oóóóóó.
Ezt a 35 utasításos izét neten, magyar nyelven megtalálom valahol, h mi mit jelent? vagy esetleg hogyan keressek rá? or hol lehet erröl többet tudni a programozásárol, utasításkészletröl? esetleg van egységes utasítások, amelyek álltalában a pic-ekhez mennek? tudom h sok kérdés noob, de most kezdtem vele foglalkozni, vagyis szeretnék, de a neten eddig nemtaláltam tul sok mindent. könyvet kerestem, de...
tehát bármi infó jól jön -
And
veterán
Amilyen nyelven tetszik, ha találsz hozzá megfelelő fordítót. Alapeset a natív assembly (a PIC16F-sorozatnál ez csupán 35 utasítást jelent): a Microchip ingyenes fejlesztőkörnyezete, az MPLAB ezt támogatja. Létezik többféle C-, Basic- és Pascal-compiler is, de ezek - néhány kivételtől eltekintve - általában nem ingyenesek.
-
Hujikolp
őstag
milyen nyelven kell irni a progikat a picekhez?
-
And
veterán
válasz
kovacstibor79 #91 üzenetére
A párhuzamos port beállítása lényegtelen, az égetőnek standard (SPP-) módban is kell működnie. A hardware check menüvel végignézted a feszültségeket? Beleértve a data / clock kimenetek vizsgálatát is pl. a programozó foglalat 39, 40-es lábain; utóbbiak méréséhez az 'Enable Vcc'-t is engedélyezni kell. Ha ott minden rendben, próbálkozhatsz még az I/O delay jó magas, akár maximális értékre állításával a hardverbeállításoknál. Ezzel a lassítással - foglalatban v. rövid ICSP-kábellel - és az általad is leírtakat betartva már illene működnie.
(Közben szinte teljesen átszoktam a WinPic /[link]/ nevű, szintén free programra. Kicsit körülményesebb beállítani, merthogy még jobban paraméterezhető mint az IcProg. De ha egyszer belőtted, sokkal korrektebb. Alapszinten ellenőrizni tudja az égetőhardver inicializálását, definíciós fájlok segítségével szinte bármilyen bekötésű és vezérlőjel fázisú soros v. párhuzamos portos égetőt tud kezelni. Képes a Device-ID Word /PIC típus azonosító/ kiolvasására is, és mindenféle üzenetekkel tudja bombázni a júzert. Sajnos a ProPic2 hardver beállításait tartalmazó .ini fájlja hibás - bele is írták, hogy 'Never tested..'-, de az interface típusnál ''Tait, 7407 (driver) + PNP transistor'' beállítással működik, ill. lehet, hogy az újabb verzióknál már azt az ini-t is javították.
A 16F818-at az IcProg-gal például egyáltalán nem tudtam programozni, pedig elvileg támogatja.) -
kovacstibor79
aktív tag
BUÉK!
Hali!
Mostanában nem használtam az égetőm (propic2+icprog), és most hogy elővettem ugyan azt produkálja mint a múltkor. MCLR+VC invertálva PGM földön és törlésnél 3FFF olvasható ki, de meg nem írja.
Van ötleted? Segíts, mert már kivagyok.
Gondoltam a párh. port beállításra is, BIOS-ba EPP-re van állítva.
Kössz
Tibi -
And
veterán
válasz
kovidinka #86 üzenetére
Direct I/O-val is működik, de a program könyvtárába be kell másolni a driver fájlt (''icprog.sys'', itt találod IC-Prog NT/2000 driver néven: [link]), majd az Options -> Misc menüben be kell jelölni az ''Enable NT/2000/XP Driver'' opciót. Újraindítás után már nem szabad hibát adnia. Az I/O Delay értékét hibakereséskor sokkal nagyobbra is teheted, mint az alapértelmezett 4, és az Options menüben a Process Priority értéke is lehet High.
A ''hardware check'' menüben tudod ellenőrizni az MCLR / Vcc tápok meglétét: akkor szabad csak megjelenniük a megfelelő kivezetéseken, amikor engedélyezed azokat. Ha tesztelésnél pont akkor mérhetőek, amikor a tesztnél a pipát kiveszed, akkor a fázisukat meg kell fordítani a ''hardware settings'' menüben. Sőt, ha igaz, a sima JDM-programozó esetén a Vcc-t nem is tudod kapcsolgatni, csak a módosított, kapcsolófetet is tartalmazó ([link]) kivitelnél.
MCLR-en 5.6V-os feszültséget írtál, de annak programozáskor és a kód visszaolvasásakor (meg természetesen a Hw. check menüben tesztelésnél) 13V körülinek kellene lennie. Ha nem annyi, a normál módú égetés / olvasás nem fog működni.
(Mod: tudod módosítani a hozzászólásodat, az elküldéstől számított pár percen belül. Addig van ott a piros mod gomb a hsz. elején.)
[Szerkesztve] -
kovidinka
csendes tag
na, kár volt örülni, megint nem jó.
(Amúgy mért nem tudom módosítani a hozzászólásomat?) -
kovidinka
csendes tag
ez a hülye windows megint megfingatott. Le kellett tiltani a fifo puffereket az eszközkezelőben.
Köszönöm a segítséget -
kovidinka
csendes tag
vmi gáz van a programozón is, pictest program se találja meg (Ilegal parameter value)
-
kovidinka
csendes tag
win xp, windows api van beállítva (direct i/o-nál hibaüzenetet ad), I/O delay 4-en van. Ha invertálom MCLR, tápfeszültséget vagy az adat- és órajelek fázisait ugyanaz. Hardware check-nél megjelenik az ablak, signals in/out, leokézom, aszt semmi. Programming code, data majd verifying code data, s jön a hibaüzenet. Hardweren MCLR-n 5.6V, Vss-n 5.3V van
-
And
veterán
válasz
kovidinka #83 üzenetére
Win XP? Írás közbeni és/vagy utáni ellenőrzés adja a hibát (Settings -> options -> programming menü)? Milyen interface-t használsz (Direct I/O vagy Windows API) és mekkora az I/O delay értéke? Próbálkoztál-e már a Vpp (MCLR), Vdd tápfeszültségek vagy az adat- és órajelek fázisának invertálásával (Settings -> Hardware)? Hardware check menüben minden ok, rámértél a hardverre?
-
kovidinka
csendes tag
egy beállításra gyanakszom, mikor be sincs kötve a pic akkor is összehozza ezt a hibát
-
kovidinka
csendes tag
hello, kis segítséget szeretnék kérni
összerakatam egy jdm programozót, ic-progal próbáltam egy progit (többet is kipróbáltam) rátenni, de mindig ''verify failed at address 0000h'' -t hibaüzenet jelenik meg.
Mi lehet a gond? -
And
veterán
válasz
kovacstibor79 #81 üzenetére
Egy appnote a Microchip-től HD44780-kompatibilis eszközhöz: [link]. Elég bő lére van eresztve, de a lényeg valszeg leszűrhető belőle. (Mondjuk ilyeneket biztos nem írnék assemly-ben, de ha egyszer megjegyzi az ember, többet nem lesz gondja vele..)
Ezekre kell minimum odafigyelni:
- Inicializálás: 4 v. 8-bites transzfer mód és 1 / 2 / 4 soros kijelzés helyes beállítása, kellő powerup-késleltetés,
- Időzítések betartása, vagy bármilyen parancs után a busy flag lekérdezése,
- Bekötés: az adatbitek egy komplett 8-bites portot, vagy 4-bites mód esetén lehetőleg annak alsó vagy felső 4 bitjét foglalják el. Ha a modulból nem akarsz olvasni (busy flag -et sem), az R/W-jel GND-re köthető, és a modul a proc felől 6 vezetéken kezelhető,
- Kontraszt potméter (vagyis a V(0), LCD-feszültség) beállítása: ha nem megfelelő, sokat lehet szívni vele. Előfordulhat hogy a hardver/szoftver jó, csak éppen a rossz kontrasztbeállítás miatt nem látsz semmit. Ráadásul pl. kétsoros display-módnál máshol van a helyes beállítás, mint egysorosnál. -
kovacstibor79
aktív tag
Hali!
Nem tudna valaki egy működő LCD meghajtó progit kűldeni vagy belinkelni, mert már rég szívok vele. 16F877 v. 18F452 höz 20MHz-es órajellel.
Előre is kössz! -
And
veterán
Létezik USB-s párhuzamos port átalakító (kábel + némi áramkör) nem túl drágán, azzal talán működhet egy eredetileg LPT-s égetőhardver, ha az átalakítóhoz normális drivert adnak (megoldható vele például a portcímzés). Mivel a ProPic2, meg több más párhuzamos portra csatlakozó égető is a párhuzamos port 'ACK' nevű jelvezetékét használja az adatok PC felé továbbítására, ezért még a bővített módú (ECP, EPP) LPT-portok beállítására sincs feltétlenül szüksége egy ilyen égetőnek, elegendő neki a standard párhuzamos port is.
-
vakondka
őstag
válasz
kovacstibor79 #76 üzenetére
Köszi mindkettőtöknek !
A fő gondom, hogy ezekre én is rátaláltam, de olyat nem találtam (csak kész terméket) ami működik USB-ről...ugyanis notebookom van, azon meg nincs se soros, se párhuzamos port.
Persze az összes jó kis kapcs rajz ezekhez van a neten, USB-hoz meg semmit sem találtam...
Azt a könyvet már sokszor láttam a neten (Dr. Kónya László féle PIC könyv), csak eddig nem mertem megvenni, mert nem voltam benne biztos hogy vajon egy teljesen kezdőnek
is használható-e...szóval szerinted jó könyv ?
Előre is köszi ! -
And
veterán
Halihó! Kezdésnek, ha egy kicsit is konyítasz az elektronikához, nem javaslom külön programozóhardver beszerzését. Egy bedugdosós próbapanel, néhány tesztpéldány a kívánt típusú kontrollerből, rezgőkvarc, miegyéb természetesen nem árthat. Égetőleírást száz + 1 félét találhatsz a neten. Az alapverziók koncepciója meglehetősen hasonló: végy egy párhuzamos LPT (esetleg soros RS232) portot, 1-2 stabkockát, tranzisztort meg TTL-puffer IC-t, és a lényeg már meg is van. Jó, nem egy jtag (Atmel-esek itt előnyben), de azért nem olyan halálosan bonyolult. Példák: [link], [link], és hasonlók, de akár egy kicsivel univerzálisabbat is összedobhatsz, ami nem feltétlenül jelent sokkal több alkatrészt, pl.: [link]. Az biztos, hogy a 16F84 -eshez a létező legegyszerűbb JDM, vagy David Tait-féle hardver is megteszi. Hozzájuk való free kezelőszoftvereket már említettük korábban, pl. IcProg ([link]).
Fejlesztőprogram: ha ingyenes és viszonylag sokrétű kell, akkor a Microchip-féle Mplab-ot (manapság Mplab IDE) javaslom, de azzal alapesetben csak assembly nyelven tudsz programozni. Szép nagy helpje van, hozzá tutorial, úgyhogy csak tessék.. Ha kicsit gyorsabban szeretnél sikereket elérni (vagy olyan antitalentum programozó vagy, mint mondjuk én), akkor megpróbálkozhatsz valamilyen PicBasic használatával (többféle is létezik), vagy akár egy C-fordítóval is. Utóbbiból nagyobb eséllyel találsz ingyenes verziót. -
kovacstibor79
aktív tag
Hali!
Én sem olyan rég foglalkozok a témával, de tudok 1-2 dolgot ajánlani ami nekem is sokat segít! Egyébként az tudnám ajánlani hogy a PIC18Fxxx sorozatból válasz mikrovezérlőt, sokkkal ''okosabbak''. Én pl. most a 18F452-t vettem elő.
1.: A PIC doksija (de tudom ajánlani még Dr. Kónya L. - PIC mikrovezérlők alkalmazástechnikája című könyvét)
2.: MPLAB (teljesen ingyenes fejlesztő rendszer)
3.: PROPIC2 égető [link] vs. ICProg 1.05D (XP driver-rel) [link]
Üdv.
Kérdezz bátranHa tudok akkor segítek!
-
vakondka
őstag
Full kezdő vagyok a témában, adna valaki pár jótanácsot ?
Elektronikához értek, egy kicsit a programozáshoz is (C64 assembly anno 15 éve...), de ezzel nem sokat érek így.
8 bites PIC eket szeretnék programozni (pl. 16F84) egyelőre csak időzítési feladatokat, impulzusszámlálást szeretnék megoldani vele, csak nem tudom hogy kezdjek hozzá.
(később jó lenne belső eeprom-ba menteni a futás eredményét, stb.)
Milyen szoftvert, hardvert érdemes venni ?
esetleg az ingyenes szoftverek is jók ?
melyiket javasoljátok ami windowsos és könnyű használni ?
A programozó hardvert érdemes magamnak megépíteni, van valami bevált kapcsolás ?
tudnátok javasolni valamilyen szájbarágós tutorialt, vagy könyvet ami alapján el tudom kezdeni a programozás tanulását ?
(a HE PIC kezdőkdek c. kiadványát esetleg érdemes megvenni ?)
Előre is köszi ! -
kovacstibor79
aktív tag
-
And
veterán
válasz
kovacstibor79 #67 üzenetére
Akkor már nem írtam hiába ;P. A 18F452 is szerepel az IC-Prog által támogatott eszközök közt ([link]), ugyanazzal a felszólítással, mint a 16F877-nél: Pull PGM to GND!
-
kovacstibor79
aktív tag
-
And
veterán
válasz
kovacstibor79 #63 üzenetére
Ok, de lényeges kábel alatt nem a párhuzamos kábelt értem, hanem az égető és a felprogramozandó chip közötti programozókábelt (ICSP, ha van egyáltalán, és nem foglalatban programozol). ICProg működik WinXP alatt, van hozzá egy külön driver, egy .sys fájl, amit meg kell etetni vele a beállítások között, és azzal megy.
''Igen rögtön az írás után kiolvasva 0000 értéket kapok.''
Arra voltam kíváncsi, hogy csak törlés után mit olvasol vissza, mert abban az esetben 3FFFh értékeket kellene látnod (szűz, gyári chipeknél előfordul a 0000h is, de törlés után már nem). Érdekes lehet még, hogy chip nélkül, ''üresen'' mit olvas a program az égetőből, mert akkor sem nullákat kéne látnod, hanem 3FFFh értékeket. Az ICProg-nál például invertálni kell az adat- és órajelek fázisát, hogy normálisan menjen (hardverfüggő a dolog, az eredeti Propic2 rajz szerinti megvalósításnál mindenképpen így van).
PGM: 16F87x sorozatnál pl. az RB3 (PortB.3) láb a PGM, de az adatlapon biztosan megtalálod (csak olyan típusoknál találod meg, amelyeknél lehetőség van alacsony feszültségű programozási módra, LVP-re).
[Szerkesztve] -
And
veterán
válasz
kovacstibor79 #61 üzenetére
Nekem is Propic2 égetőm van, de a saját programját nem szeretem, ráadásul - a korlátozás nélküli verzióért - fizetni kell. Javaslom, hogy nézz körül az ingyenes IcProg égetőprogram oldalain: [link]. Ott ugyanis leírják, hogy milyen apróbb módosítások szükségesek pl. a 16F8xx vagy a 16F62x sorozat programozásához (PGM-láb 0V-ra kötése). Ez a progi gond nélkül kezeli a Propic2-est, meg egy rakás másik égetőt is, hasonlóan a WinPic nevű, szintén ingyenes alkalmazáshoz.
A hibát okozhatja pl. a fent leírt módosítás hiánya, rossz időzítés (az IcProg-ban van lehetőség ennek finomhangolására is), hosszú programozókábel (karos foglalatú égető és DIP-tokos uC esetén ez persze szóba sem jöhet), de akár a kódvédelem beállítása is. Ha rögtön a törlés után olvasod ki a tartalmat, akkor is csupa 0000-át kapsz? -
kovacstibor79
aktív tag
HI!
Ismeri valaki a PROPIC2 nevű PIC égetőt és a hozzá tartozó ProPIC XP égető progit? A minap megcsináltam és egy olyan jelenséggel találkoztam hogya PIC-et ki tudom olvasni, törölni, illetve az írási folyamat lefut és az íráshoz tartozó összehasonlítás nem jelez hibát, de mikor kiolvason ismételten a PIC-et akkor csupa nulla van beleírva, és ilyenkor ugye az összehasonlítás is már hibát jelez.
Van esetleg valakinek ötlete hogy mi lehet a hiba oka?
Üdv -
béla12
tag
Sima smc g-s routerek. Egyenlőre csak teszt fázisban. Az egyik router a pic-es géptől kb 1-1,5m-re volt. A gépek persze szépen bedobozolva, tudtommal ez árnyékolásként is működik. Igazából nem ment tönkre az eszköz, csak megbízhatatlanul kezdett el működni. És fontos a pontos adatszolgáltatás az eszköz részéröl. Valószínüleg holnap próbaként vissza fog kerülni a problémás kártya. Aztán majd kiderül.
-
And
veterán
Milyen az a rádiós rendszer? Egyébként én nem hiszem, hogy egy ilyen rendszer végleg az örök bitmezőkre küldhet egy kontrolleres áramkört, vagy magát a proc-ot. Ahhoz azért nem kevés RF-energia kellene. Zavart éppen okozhat, ha nincs megfelelően árnyékolva az a kártya és/vagy közel van a zavarforráshoz, de a végleges meghibásodás ettől szvsz. nem valószínű.
-
béla12
tag
Lehet, hogy a következő kérdésem nagy butaság lesz. De nem értek a témához.
Tehát. Elképzelhető-e, hogy egy rádiós belső hálózat beüzemelése hazavágjon egy pic-et vagy az azzal vezérelt kártyát?
Ha valaki ki tudna okosítani a témában, azért nagyon hálás lennék. -
Pushy
tag
Üdv!
Óvatosan megkérdem: van-e arra lehetőség, hogy megadott paraméterek mellett vlki egy kész, felprogramozott PIC-et adjon(el) nekem?
Feladat: Mérőkazetta készítése, szalagsebesség pontos beállításához. Ezt egy olyan átalakított kazettatesttel akarom megoldani, ahol a hangtengely egy optoszenzort szaggat. Az ebből származó jel segítségével kéne kiszámolni a szalagsebességet, vagy a százalékos eltérést + ill. -.
A jelnél ki lehet indulni az azonos élváltások közti időből vagy az időalap közben iimpulzusok számából is, nekem mindegy. A lényeg, hogy emberi értelem számára emészthető szám legyen kijelezve (tehát a 4,75cm/s ill 100%-tól eltérés, lehetőleg tized v. század pontossággal).
Vállalna valaki ilyet?
Pushy -
repvez
addikt
Szisztok!
Van egy TrustMaster F-16FLCS joystikom és egy PIC16C64A-04/P chip van benne.Sajnos csak WIN98 alatt müködik és Gameporton keresztül.Abban szeretném a segitségeteket kérni, hogy lehetséges lenne-e WinXP kompatibilis meghajtoprogramot irni hozzá ill. USB támogatást.Ha egyéb részletek is kellenek hozzá akkor mondjátok meg és megprobálom kideriteni. -
sokajoska
csendes tag
Sziasztok! Szeretnék egy RGB LEDet vezérelni úgy, hogy folyamatos színátmenet legyen az eredmény. Esetleg extraként meg is lrhessen állítani a színfutást. Tud-e valaki ebben egy a témában abszolúte kezdőnek segíteni? Van esetleg valakinek kész progija, égetett PIC-je?
-
sokajoska
csendes tag
Sziasztok! Szeretnék egy RGB LEDet vezérelni úgy, hogy folyamatos színátmenet legyen az eredmény. Esetleg extraként meg is lrhessen állítani a színfutást. Tud-e valaki ebben egy a témában abszolúte kezdőnek segíteni? Van esetleg valakinek kész progija, égetett PIC-je?
-
-
sokajoska
csendes tag
Sziasztok! Szeretnék egy RGB LEDet vezérelni úgy, hogy folyamatos színátmenet legyen az eredmény. Esetleg extraként meg is lrhessen állítani a színfutást. Tud-e valaki ebben egy a témában abszolúte kezdőnek segíteni? Van esetleg valakinek kész progija, égetett PIC-je?
-
tuby3.14
csendes tag
Hello fórum & And (őstag)
kösz a tippet, rögtön kipróbálom.
Tuby3.14 -
And
veterán
Hi! Nem kéne esetleg megvárnod az írás befejezését minden bájt után? Az EEPROM írása elég időigényes folyamat (néhány ms), amit ki kell várnod, mielőtt újra írni szeretnél. Te rögtön az írási parancs (bsf EECON1, WR) után visszatérsz a szubrutinból, és elindítod a következő ciklust. Szerintem be kellene iktatnod egy feltételt, amely megvárja az EECON1 regiszter WR-bitjének 0-ba állását (vagy az EEIF 1-be billenését, de azt - a WR-rel ellentétben - szoftverből kell visszaállítanod).
-
tuby3.14
csendes tag
Sziasztok, új vagyok a listán
My Name is Tuby3.14 (Not Bond)
Most 12F629-be írkálok progit,
History: csináltam egy időzítő kapcsolót, volt abba minden
sima port olvasás- írástól megszakításon át poti feszkó komparálásig minden
Csak EEPROM írás nem,
A mostani programba viszont kéne menteni a mért értéket, hogy áramszünet után
is emlékezzen rá, miket mért eddig.
A probléma: manuál alapján kód
movlw adat1
movwf FSR
movf adat1 , W
call eepromwrite
movlw adat2
movwf FSR
movf adat2 , W
call eepromwrite
.....
eepromwrite ; FSR-be EEPROM cím, W be beírandó adat
banksel EECON1
movwf EEDATA
movf FSR , W
movwf EEADR ;Address to write
bsf EECON1 , WREN ; Enable write
bcf INTCON , GIE ; Disable INTs
movlw 0x55 ; Unlock write
movwf EECON2
movlw 0xAA
movwf EECON2
bsf EECON1 , WR ;Start the write
return
beégetés, táp ráadás, had ketyegjen egy picit, égetőbe visszarak,
kiolvasás ...
és hoppá
csak egy bájtot ír be, rögtön utánna lévő hívás nem ír semmit.
miért csinálja ezt?
Ja, az ICD2 debugger még egy bájtot sem ír ki,
please press F1 [HELP]
pimillion@fw.hu
tuby@fw.hu -
And
veterán
válasz
oregharcos #45 üzenetére
Vannak basic forrásaid, amiket szeretnél fordítani / égetni, ezt említetted. Nem te írtad, ok, de nem is fordul le. Lehet tudni, hogy miért akad meg?
Első közelítésként azt javaslom, hogy - ha még nem tetted volna - tanulmányozd át néhány nem túl régi, ma is népszerű, olcsó flash-es PIC-típus adatlapját, pl. 16F84, 16F628 meg hasonlók. Jó dolog ez a basic, de nem szabad elfelejteni, hogy mennyire procifüggő a programozás. Minden család, de még azon belül az egyes típusok is eléggé különböző felépítésűek lehetnek, eltérő részáramköröket (így pl. teljesen más regisztereket is) tartalmazhatnak. Célszerű ezért mindig egy adott proci hardver-képességei felől megközelíteni a dolgot, csak fokozatosan kihasználva az adott tok nyújtotta - de egyre bonyolultabb programozást igénylő - lehetőségeket: egyszerű digit portok írása/olvasása, timerek, belső eeprom-tároló, pwm, megszakítások használata, kb. ebben a sorrendben. Utána jöhetnek az egyéb finomságok, már amennyiben az adott proc. támogatja azokat: analóg komparátor, A/D-konverter, hardveres I2C, USART, stb. Egy magasszintű nyelv ismerete sem ér sokat, ha nem ismered alaposan a kontroller azon részegységeit, amelyeket használni szeretnél, ill. a hozzá kapcsolódó külső áramköröket (hiszen a villogó led leprogramozása után gyorsan tovább kell lépni). Sok esetben egy-egy basic-utasítás önmagában nem is nyújt olyan lehetőségeket, amelyeket más módon (pl. bizonyos regiszterek közvetlen piszkálásával) megtehetsz.
Próbálkozz meg először egy egyszerű, rövid saját programmal, nem muszáj rögtön egy agyonkommentezett, de viszonylag bonyolult ''idegen'' progival indítani.
Én ezt a fordítót használom: Bővebben: link, ennek bőséges, letölthető doksija van pdf-ben, meg online helpje is, minden ki van vesézve bennük. Különben is, kezdőként szvsz. egyszerűbb egy apró programot összehozni egy bizonyos fordítót lassanként megismerve, mint másvalaki programjait nehezen visszafejtve.
[Szerkesztve] -
oregharcos
csendes tag
Üdv!
Köszönöm, hogy válaszoltál!
Egy jó barát javaslatára letőltöttem a PICsimulátor IDE- nevű programot. Probáltam vele hexába fordítani, de az első sórnál kiakadt. Nem én írtam a programot, ugyanis nagyon kezdő vagyok PIC ügyben.Lehet, hogy a kontroller nem jó neki, vagy a program nem jól van megírva. Szerettem vólna gyakorolni rajta, de nem akar összejönni.Nézegettem már több programot, Pl. a Rádiótechnikában, Kónya Úr tollából és legtöbbnél megadják, hogy milyen kontrollerbe lessz beégetve.Igaz, hogy már elég régi az újság, 1996-os. Most úgy érzem magam, minha betonkeverőbe kerűltem vólna. Epromokat már égettem, de a PIC egészen más dolog. Olyan proram lenne jó, amelyiknél minden sorban kommentként leírja, hogy mit csinál az adott parancs, és miért kell azt a parancsot ott kiadni?
Ha tudsz segíteni, nagyon megköszönöm!
Minden segítséget szivesen veszek!
Szia! -
And
veterán
válasz
oregharcos #43 üzenetére
Van Basic-fordító, én is olyat használok, de full funkcionális ingyenes verzióról nem tudok. Mellesleg az sem mindegy, hogy miféle forrás-fájljaid vannak, mert a különféle Basic-compilerek eltérő utasításkészlettel rendelkeznek, és a használhatóságot még egy adott típusú fordító verziószáma is befolyásolhatja (pl. funkcióbővülés miatt).
Mod: a Microchip-től ingyenesen lehúzható MpLab fejlesztőkörnyezet - tudomásom szerint - alapjában csak ASM-fájlokkal dolgozik, bár egy csomó más (külső) fordítóprogrammal is együtt tud működni.
[Szerkesztve] -
oregharcos
csendes tag
Szia And és PIC-es sorstársak!
Vannak bas kiterjesztésű file-im. Szeretném beégetni 16F84-be, de nem találok hozzá fordítót. Ami találtam, az fizetős. Az And írja, hogy ingyen proram is van.
Az lenne a kérdésem, hogy hól találok? Keresek DOS-osat, és WIN-eset is.
Minden segítséget szivesen veszek, és köszönök!
Sziasztok! -
Robert7x
aktív tag
válasz
atithebest #39 üzenetére
PIC után ha valaki más vizekre evezne:
avr mikrokontroller, és basic programozás:
avr.tavir.hu Bővebben: link -
atithebest
csendes tag
válasz
atithebest #38 üzenetére
Isten vagy And .
Világít, mint a k.fa. megyek és programozok,
már megérte idejönnöm...
NAGYON SZÉPEN köszönöm mindenki segítségét.... a 20 nF.os kondi volt a bűnös
HAmarosan belefogok projektembe, így mostmár, és eredményeimet közlöm majd ide, persze csak ha érdekel.
Amúgy a Vákuum fluoreszcens kijelző meghajtása, házimozis erősítőbe. Csak ehhez kellett előbb, hogy villogjon a LED. -
And
veterán
válasz
atithebest #35 üzenetére
Felesleges, a PWRT engedélyezése is elég, azt meg úgyis megtetted.
Kivéve ha valami nagyon extrém tápot használsz, de szerintem ez kizárható. -
And
veterán
válasz
atithebest #33 üzenetére
Úgy nézett ki, mintha állandóan világítana, pedig csak kb. 45Hz-cel, 50%-os
kitöltéssel villogott. Ha a delayt max.-ra, FFh-ra állítod, akkor sacc. 0,5sec
lesz a periódusidő. Ha ennél nagyobb periódust akarsz, akkor nyilván három
várakozóciklust kell egybeágyazni, vagy levenni az órajelet.
Az a 20nF komoly? Nekem 20pF körül szimpibb volna, az adatlap is 15...33pF-
ot ajánl 4MHz-es XT-oszcillátorra (nálam azok nélkül is elindult, de nem baj
ha ottvannak, úgy biztosabb az oszcilláció). A LED soros ellenállása megfelelő,
nem terheled túl a portot? -
atithebest
csendes tag
Az MCLR lábra ne kössek külön POR áramkört?
-
-
hezso
aktív tag
Nekem is megjött.
Átnéztem, elsőre jó. Kimásoltam egy PICbe, bele a panelba, nekem is megy.
A villogás picit gyors, de ha rámérnél szkóppal, akkor látnád hogy villog.
A programról:
Nem értem, sztem túl sok a FELESLEGES dolog.
Én pl nem ilyen stílusban írok, vagy hogy is mondjam.
Én ezt a ledes progit egyszerűen egy duplaciklussal, és 8db NOP-al oldottam meg annak idelyén. De mindenképp neked is lassítani kell, mert úgy fest mintha világítana a LED.
Ha a te paneleden nem ''világít'' a LED, akkor rosszul van beleírva, rossz a PIC, vagy rossz maga a PANEL. -
And
veterán
válasz
atithebest #17 üzenetére
Megjött, átnéztem, szerintem működik!
Ennek alátámasztására rögtön össze is dobtam egy bedugdosós
próbapanelen, és ott is jó volt. Viszont 4MHz-es kvarccal (mert ugye azzal
tervezted) túl gyors a villogási periódus, kb 2*11 msec, magyarul túl rövid
a késleltető ciklus. A panelt mozgatva látszik, hogy ''csíkot húz'' a led,
azaz villog! Azt az apró részletet nem is igazánm értem a késleltető
rutinnál, hogy miért kell 0Ah -val (Delay változó) és 00000011b konstanssal
OR-műveletet végrehajtani, úgyis 11-et (decimális) kapsz az XH-ban.
Egyszerűen állitsd feljebb az XH-t és úgy látni is fogod, hogy villog... -
hezso
aktív tag
Most látom hogy megjött a progi. Mindjárt megnézem.
-
hezso
aktív tag
válasz
atithebest #1 üzenetére
Na villog már a LED?
-
And
veterán
Hi!
Aki hivatásszerűen foglalkozok kontrollerekkel, az nyilván tudja, hogy a
PIC-eknél létezik gyorsabb, jobb, többet tudó mikrovezérlő is. De a PIC-ek
népszerűsége inkább az egyszerűségüknek, viszonylagos olcsóságuknak, hozzáférhetőségüknek és a jó dokumentációknak köszönhető.
Ja, és persze PIC-ekhez is lézetik fejlesztőkörnyezet (ingyenes), C-, de
még Basic fordító is. -
tildy
nagyúr
ha valakinek van egy ilyene:http://alpha1.obuda.kando.hu/~konya/gyakorlo/gyakfoto.gif, kölcsön tudná nekem két hétre adni?
A mién lehet bedöglött.Annyit még megcsinál, hogy amikro reseteljük, akkor a downloader progi készen áll a futára, tehát bele lehetne tölteni a progit, de amint a soros porton kommunikálnánk vele, kialszik a fény, és nem töltődik le a program.
Soros porti vezetéket tegnap csináltunk hozzá, lehet fordítva kötöttük be?
Elvileg program töltéskor villognia kéne az első lednek.... -
válasz
atithebest #1 üzenetére
Nekem ez nem hobbi, hanem a munkahelyemen is ilyesmivel foglalkozunk. Mondjuk arra a 16 bites Texas mikrokontrollerre még C fordító is van, ami kicsit más világ.
-
tildy
nagyúr
Pices dolgok még itt:
http://alpha1.obuda.kando.hu/~konya/ -
lrigo
tag
OFF
A holnapi napon, (nov.03) árverésre kerül Majosházán az alábbi PIC eszköz.
Megnevezés Kikiáltási ár
PICSTARTmikrokontroler programozó gysz: JIT020757702 30 000
Teszt IC + 1 fekete tartódoboz 1 db
soros kábel 1 db
cd lemez 3 db
a.m.transformers adapter 1 db
Az árverésre kerülő áruk 8-10 óra között tekinthetők meg, az árverés 12-kor kezdődik.
Véleményem szerint kevesen lesznek, akik tudják, hogy a fenti eszköz mire szolgál, így jó esélyt látok egy kedvező vételre.
ON -
tildy
nagyúr
válasz
atithebest #1 üzenetére
http://koli.kando.hu/~eagle/pic/
Párom programjai.Féléves leadandók voltak, Kónyánál. -
And
veterán
válasz
atithebest #17 üzenetére
Esetleg dobj egy mailt, benne a .hex meg az .asm (vagy más forrás) fájlokkal,
oszt megnézzük... -
atithebest
csendes tag
Hát igen az jó lenne ha vki megnézné a progit és akkor én felteszem a progit.
Mármint úgy gondoltam hogy beégetve is jól müxik.
Amúgy szkóppal néztem meg és ketyeg az órája.
Az 5 voltok stabilan megvannak mindenhol, a progit pedig beégettem majd később vissza is olvastam és visszafordítottam assembly-be és tartalma, mint az eredeti, szóval nagyon örülnék, ha vki tudna segíteni benne. -
hezso
aktív tag
válasz
atithebest #13 üzenetére
Hát az a probléma hogy az ilyen hibáknak nagyon sok oka lehet.
Lehet softveres, hardveres, meg lehet beégetésnél is hiba.
Próbáld meg méregetni(ha még nem próbáltad), hátha a led rossz.
Ha ott minden jó, akkor felteszed a progit, valaki átnézi, és így kizárható a progi hibája is. Ha rossz, kijavítja, visszaküldi és akkor ha még nem megy akkor beégetési hiba. kb. 0.01% esélye van annak is, hogy hibás PIC-et adtak el neked. -
And
veterán
válasz
atithebest #12 üzenetére
Konfig-szót jól állítottad be? Megfelelő portot használtál? Port-irány jó volt?
Oszcillátor működött (ha igen, honnan derült ki)? Program ténylegesen
beíródott (vissza lehetett olvasni)? IC jó (égethető, törölhető)?
/MCLR bemenet jól volt kötve? -
hezso
aktív tag
válasz
atithebest #13 üzenetére
igen ezt pc-ről
bár lehetne olyat is, amit pic-ről.
vagy kombinálni is lehetne
Ez már csak fantázia kérdése -
atithebest
csendes tag
Igen de mindent úgy csináltam, ahogy az alapok szerint kell: egy LED villogtatása vmilyek port lábán. Írtam hozzá szoftveres késleltetést is, van direkt a PIC16F84-es mcu-hoz tesztelőm, hasonló mint a TINA vagy az EWB, és abba működött a progi. Utánna beleégettem a picbe rákötöttem ami kell és nem akart indulni.
-
And
veterán
válasz
atithebest #6 üzenetére
Ha konkrét kérdésed van, tedd fel, szerintem többen is vannak itt, akik tudnak
majd válaszolni. A legjobb egyébként a konkrét eszközök adatlapjait
áttanulmányozni, nagyon jó doksikat gyárt a Microchip. -
hezso
aktív tag
válasz
atithebest #6 üzenetére
Mivel írod bele a programot?
Nekem sokáig ez volt a bajom. Egy dosos(neve nem ugrik be) progival égettem bele, de meg se nyikkant. Utána rátaláltam az ICprog-ra(asszem ez a neve), és ugyanaz a progi már ment. -
atithebest
csendes tag
Én jelenleg könyvből és netről merítem tudásomat aztán itthon vhogy összehozom őket a meló mellett.
Nem a programozással van igazán a problemám, hanem az első progi fizikai elindításával.
Ugyanis a megírt progi az összes szoftveres teszten tökjól müxik, a valóságba pedig megse moccan. Pedig táp van az oszcillátor rezeg, szóval passz.
Ezért gondoltam hátha itt van vki aki tapasztalatait megosztaná.
Mert szerintem, ha elindítanám utána aztán jöhetnének az egyedi projektek.
Ati -
hezso
aktív tag
Régebben engem is ez foglalkoztatott.
Találtam is róla rengeteg cuccot.
Pl:
http://www.aaroncake.net/circuits/crombuld.htm -
And
veterán
válasz
atithebest #1 üzenetére
Hi!
Létezik egy évek óta működő levelezőlista, amit a Microchip (a PIC-ek gyártója)
magyarországi forgalmazója indított, többek között a PIC-ek népszerűségének
növeléséért. Nagyon készséges emberek is vannak ott, feliratkozás:
http://www.chipcad.hu/ertesito.htm -
Divi
aktív tag
válasz
atithebest #1 üzenetére
Én sajnos még csk a elméleti rész legelején vagyok.
De a nagy álmom a egy Párhuamos potrról üzemelő családi ház
Az meg már űberkirály volna ha a vindóz felismerné új hardver elemként!
Esseleg ''New House is ready to insall''
Valami ilyenre gondoltam, hogy automatikus hőmérséklet/klíma szabályozás, redőny motor vezéreltté tétele, hitelkártya kulcs, meg effélék.
Te a jelenleg tudásod honnan merítetted? Én jelenleg -sulim által- TINAban készítgetek kapcsolási rajzokat. //Azokból is a primitívebb fajtát // -
hezso
aktív tag
válasz
atithebest #1 üzenetére
http://www.freeweb.hu/fairco
Mindenféle a PICekről+programozókról+pic tanfolyam
A legjobb oldal ami erről szól és magyar. -
atithebest
csendes tag
Üdv mindenkinek!
Azzal a céllal indítottam ezt a topicot, hogy a minkrokontrollerek iránt érdeklődő és építeni vágyó hobbisták meg tudják osztani tapasztalataikat ezen a téren.
Első kérdésem az lenne, hogy van-e köztetek vki, aki már épített működő áramkört és hozzá működő progit. Én jómagam most kezdtem el a megvalósítások mezejére lépni, úgyhogy várom a visszajelzéseket és tapasztalatokat.
Üdv
Ati
Új hozzászólás Aktív témák
- Nők, nőügyek (18+)
- Samsung LCD és LED TV-k
- Formula-1
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Okos Otthon / Smart Home
- Nagyon erős ajánlat lett CMF Phone 2 Pro
- Samsung Galaxy Watch6 Classic - tekerd!
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Milyen monitort vegyek?
- Mozilla Firefox
- További aktív témák...
- Geforce GTX950 2GB OC
- Apple Watch SERIES 8 45mm gold GPS + Cellular, STAINLESS STEEL! Akkumlátor 100%!
- Vadonatúj iPhone 13 PRO 128GB alpine green KÁRTYAFÜGGETLEN! 6 hó garancia!
- iPhone 16 128GB ultramarin 1 hónapos! MEDIAMARKT számla, 3 év Apple garancia! Makulátlan! + tok!
- Ducky Shine 5 RGB Brown switch
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy S23/Samsung Galaxy S23+/Samsung Galaxy S23 Ultra
- ÁRGARANCIA! Beszámítás, 27% áfa, 5db Sapphire Nitro+ RX 9070XT 16GB készletről BOMBA ÁRON!
- AKCIÓ! ASUS PRO WS W790E-SAGE SE alaplap garanciával hibátlan működéssel
- Xiaomi Redmi Note 8 Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Huawei Nova Y70 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest