Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ziyan
    aktív tag

    Német Amazonon kisebb akciók vannak, berendeltem egy Nikon Z6III + 24-120mm f/4 S objektívet 2520 euróért, remélem ez nem szürkeimport cucc lesz :D (maga az Amazon EU az eladó, szinte szürkeimport/einfin áron)

    D5200 utódjának szánom, amivel a fő gondom, hogy közepesen megvilágított szobában, 50-100 cm körüli távolságból fényképezve pl. polcon lévő dolgokat (mondjuk f/8 körül) a Tamron 16-300mm és a Nikkor 18-55mm kit objektív is nehezen tud kézből elmosódás nélkül fényképezni, hiába a VC/VR. Ha sikerült jól pozicionálni magamat, mondjuk térdelni vagy ülni, akkor még csak-csak, de egyébként 1/20 körül már nehéz dolgom volt vele.

    Még egy ideje kaptam a D5200-at ezekkel az objektívekkel (plusz még egy Nikkor 55-300mm is van mellé, amit ritkán használtam), először arra gondoltam, hogy veszek hozzá jobb objektíveket, mert bár ezek a többi általános hobbi használatomra nem rosszak, erre a célra nem éppen ideálisak :) de minél többet gondolkodtam, egyre inkább arra jutottam, hogy erre a régebbicske DX gépre nem igazán éri már meg nagyobb beruházás; ezen elvet követve számolgattam, mennyibe jönne ki egy jobb FX DSLR (használtan, mellé jobb objektívvel, minimum ennek a fele lenne, inkább több), de meggyőztem magamat, hogy sok évre vásárolok, és ez a 24-120mm objektív egészen jó mindenesnek néz ki, aztán pedig ha vásárolok még, bár drágábbak a Z objektívek, talán jobb minőségűek és időtállóbbak... ezzel a géppel azért már elég sok mindent lehet csinálni, talán egyszer felkapom a videózás hobbit is :D plusz még a manuális fókusz segédekre vagyok nagyon kíváncsi, ezt hiányoltam egy kicsit a D5200-ból :)

  • Timer
    veterán

    Nem tudom.... látod a neten a kommenteket, élményeket, vkinek minden jó, vkinek meg szór rendesen. Lövésem sincs felhasználói hiba, vagy vmi más. Írtam, nálam z5 ii a családi váz, a viltrox lab obi oda lett hegesztve, nem is cserélem, totál sötétben is betalál. Vmi mozoghat, akár egy ember aki csak egy helyben áll, automatikusan af-c-re teszem. Környezet, táj stb, akkor pedig azonal af-s. Nálam tök sötétben is betalál, nagyon intenzív mozgás, mint írtam szaladó kutya az, ahol mondjuk 10/2 félremegy amiből 1 még menthető kategória. Videóban sokkal kiszámíthatatlanabb a működése. z8 esetén pedig nálam ellenfény sem szivatott meg eddig. Nem lehet, hogy az zóna, méret stb amit másképp használsz és full automatikán van nálad?

    Az biztos különbség, én teljes területes AF-C módot választok szinte mindig, kivéve a tömegben. De nem is az volt a baja, hogy nem találta a szemet, mert azt mindig megtalálta, csak zöld mellett se volt valóban éles. 3 obival teszteltem, mind 1.8-as gyári fix. Lehet, hogy a viltrox 1.2, vagy 1.4?

  • pergabb
    senior tag

    Igen, D750-hez képest nyilván teljesen más élmény egy MILC, de teszem hozzá, hogy ott az AF-C volt a nemezisem, ezért nem is használtam szinte soha. MILC-nél meg pont fordítva, szinte csak tárgyra megy az AF-S. A Z5II nekem ott volt nagyon tré, amikor semmilyen direkt fény nem volt, csak kevéske szórt. Egy kislámpa közelről még relatíve alacsony fényerővel hajtva is sokat javított a hitrate-en, de a klaszikus félhomályos szoba természetes és mesterséges fénnyel is szétszívatott. Nagyon nem tetszett, őszintén szólva egy pillanatra sem bántam meg, hogy lemondtam róla. Az is lehet, hogy egyes példányokkal van valami gond, ez már soha nem derül ki. Hogy nem egyéni eset, azt csak az bizonyítja, hogy más posztolóktól is olvastam szinte ugyanilyen tapasztalatokat, miközben a hozzászólók többsége értetlenkedett az egészen. Pedig szerettem volna szeretni, de ez van! :)

    Z8-nál is azt tapasztalom, hogy nem lát jól ellenfényben, ablakkal szemben, amúgy sötétebb stúdióban.Vicces módon vakuval még nem is használtam, majd talán jövő hétvégén lesz rá alkalom. Mindenesetre, ezzel már sokkal elégedettebb vagyok nyilván.

    @Viperator: nekem SD-m még nem hullott el, microSD-m és asztali SSD-m viszont már igen, pedig nem voltak rosszak. Az a rém kellemetlen, hogy az egész full váratlan, jórészt semi előjele nem volt. A JPG-vel meg nem sokra megyek, mert én rendszerint alul exponálok, és onnan visszahozni JPG-t kábé szenvedés már. Múltkor lőttem egy sorozatot Z8-cal, nagyvonalúan elfeledkezve arról, hogy a 120 FPS az bizony JPG-be ment. Hát, nem voltam boldog, amikor utómunkánál rájöttem. Pedig még olvastam is a kézikönyvet, na mindegy. A lényeg, azzal nem sokat érek, hogy van egy kártyányi JPG-m, így nekem maradt a tükrözés, ha nem tájat megyek fotózni, hanem személyt (ami miatt van tétje a fotózásnak).

    Nem tudom.... látod a neten a kommenteket, élményeket, vkinek minden jó, vkinek meg szór rendesen. Lövésem sincs felhasználói hiba, vagy vmi más. Írtam, nálam z5 ii a családi váz, a viltrox lab obi oda lett hegesztve, nem is cserélem, totál sötétben is betalál. Vmi mozoghat, akár egy ember aki csak egy helyben áll, automatikusan af-c-re teszem. Környezet, táj stb, akkor pedig azonal af-s. Nálam tök sötétben is betalál, nagyon intenzív mozgás, mint írtam szaladó kutya az, ahol mondjuk 10/2 félremegy amiből 1 még menthető kategória. Videóban sokkal kiszámíthatatlanabb a működése. z8 esetén pedig nálam ellenfény sem szivatott meg eddig. Nem lehet, hogy az zóna, méret stb amit másképp használsz és full automatikán van nálad?

  • Timer
    veterán

    rég nem olvastam ide be..most igen :)

    Fura, mert nekem a z8 sem nagyon vét hibát, de a z5ii sem, amit úgy vettem, hogy a viltrox lab 35-ös obiját ragasztottam fel rá állandóra. Kutya izomból szalad és akkor is tökéletes a fókusz, sehol semmi probléma, mindig af-c, témát beállítom és af területet is kisebbere veszem, nem teljes képernyőre, max emberek esetén. Az egyetlan mit tapasztaltam, hogy néha jobb és bal szem között ugrált a kocka, pedig számomra egyértelmű volt melyik szem van közelebb, de a végeredmény sosem ment félre, vagy rossz helyre. Nem tökéletes fókuszt csak a kutya tud csinálni, de egyéni bunda színe van, néha a segglyukát és szemnek érézkeli, viszont az, hogy a lab obival nyitva is tökéletes az élesség, szerintem mindent elmond. Gyanítom nálad nem volt százas az a váz.
    Zajban semmi különbséget nem látok a z6ii javára, nekem igazi upgrade volt a z5ii, z8 esetén meg soakt agyaltam, hogy ne várjam e meg a z9ii vagy z8ii vázat, de ha erről van szó, akkor az ember mindig várhat.

    Öszességében nézed, akkor a d750-hez képest sokkal több jól fókuszált képed van :)

    Igen, D750-hez képest nyilván teljesen más élmény egy MILC, de teszem hozzá, hogy ott az AF-C volt a nemezisem, ezért nem is használtam szinte soha. MILC-nél meg pont fordítva, szinte csak tárgyra megy az AF-S. A Z5II nekem ott volt nagyon tré, amikor semmilyen direkt fény nem volt, csak kevéske szórt. Egy kislámpa közelről még relatíve alacsony fényerővel hajtva is sokat javított a hitrate-en, de a klaszikus félhomályos szoba természetes és mesterséges fénnyel is szétszívatott. Nagyon nem tetszett, őszintén szólva egy pillanatra sem bántam meg, hogy lemondtam róla. Az is lehet, hogy egyes példányokkal van valami gond, ez már soha nem derül ki. Hogy nem egyéni eset, azt csak az bizonyítja, hogy más posztolóktól is olvastam szinte ugyanilyen tapasztalatokat, miközben a hozzászólók többsége értetlenkedett az egészen. Pedig szerettem volna szeretni, de ez van! :)

    Z8-nál is azt tapasztalom, hogy nem lát jól ellenfényben, ablakkal szemben, amúgy sötétebb stúdióban.Vicces módon vakuval még nem is használtam, majd talán jövő hétvégén lesz rá alkalom. Mindenesetre, ezzel már sokkal elégedettebb vagyok nyilván.

    @Viperator: nekem SD-m még nem hullott el, microSD-m és asztali SSD-m viszont már igen, pedig nem voltak rosszak. Az a rém kellemetlen, hogy az egész full váratlan, jórészt semi előjele nem volt. A JPG-vel meg nem sokra megyek, mert én rendszerint alul exponálok, és onnan visszahozni JPG-t kábé szenvedés már. Múltkor lőttem egy sorozatot Z8-cal, nagyvonalúan elfeledkezve arról, hogy a 120 FPS az bizony JPG-be ment. Hát, nem voltam boldog, amikor utómunkánál rájöttem. Pedig még olvastam is a kézikönyvet, na mindegy. A lényeg, azzal nem sokat érek, hogy van egy kártyányi JPG-m, így nekem maradt a tükrözés, ha nem tájat megyek fotózni, hanem személyt (ami miatt van tétje a fotózásnak).

  • pergabb
    senior tag

    Hmm, akkor az én Z6II-őm valami kivétel, mert ilyet nem csinál! ;-D A Z5II-, na az pont ez volt. Itt Z8-nál azt láttam, hogy ráraktam a követő boxot a modell arcára, elfordította a fejét, és a kocka elmászott az ablakra! :D De ez annyiból jobb, hogy látod, hogy nem oké, a Z5II sunyi gané módjára jót mutatott, jó volt az NX Studió alatt is a fókusz pont helyzete, csak épp a valódi fókusz volt egészen máshol.

    1 órás fotózás alatt egyetlen szituációban volt gondom a fókusszal, a többi jó volt, és a 280-300 kép közül elsőre nem találtam életlent.

    rég nem olvastam ide be..most igen :)

    Fura, mert nekem a z8 sem nagyon vét hibát, de a z5ii sem, amit úgy vettem, hogy a viltrox lab 35-ös obiját ragasztottam fel rá állandóra. Kutya izomból szalad és akkor is tökéletes a fókusz, sehol semmi probléma, mindig af-c, témát beállítom és af területet is kisebbere veszem, nem teljes képernyőre, max emberek esetén. Az egyetlan mit tapasztaltam, hogy néha jobb és bal szem között ugrált a kocka, pedig számomra egyértelmű volt melyik szem van közelebb, de a végeredmény sosem ment félre, vagy rossz helyre. Nem tökéletes fókuszt csak a kutya tud csinálni, de egyéni bunda színe van, néha a segglyukát és szemnek érézkeli, viszont az, hogy a lab obival nyitva is tökéletes az élesség, szerintem mindent elmond. Gyanítom nálad nem volt százas az a váz.
    Zajban semmi különbséget nem látok a z6ii javára, nekem igazi upgrade volt a z5ii, z8 esetén meg soakt agyaltam, hogy ne várjam e meg a z9ii vagy z8ii vázat, de ha erről van szó, akkor az ember mindig várhat.

    Öszességében nézed, akkor a d750-hez képest sokkal több jól fókuszált képed van :)

  • Viperator
    őstag

    Igazából csak fotózok, igaz azt losless RAW-ba, maximum rövid sorozatokat lövök néha, de mivel tükrözöm a két slotot, a sebességelőny nagyrésze elvész az SD, mint szűk keresztmetszet miatt. A melegedés miatt kerestem egyáltalán más márkát a Sandisk helyett, na meg a ProGrade CF4-es volt, ami alacsonyabb fogyasztással is együtt jár. 256 bőven elég, mert eddig 64 GB volt, a 45 MP miatt viszont egész napos rendezvényen már szűknek bizonyult. Biztonságból nem szoktam törölni a kártyáról addig, ameddig át nem adom a képeket.

    Én nem tükrözöm évek óta. A CFE kártyába a NEF fájl megy, az SD kártyába a JPG. Eddig sem volt gond a kártyákkal. Most is megvan a régi XQD Lexar kártám (2 db), egy fémtok + SSD /CFE/, meg sok SD.

  • Timer
    veterán

    Az Angelbird a Delkinhez képest is hűvösebb, pedig a Delkinek sem melegszik nagyon. A SanDiskek baromira melegednek.

    Én Svájcban élek, itt egy helyi webshopban (Digitec) elég jó áron mennek. 199 frank, ami per pillanat 78 500 forint (512 GB-os kártya).
    256 GB-os is elég lenne? Akkor gondolom nem videózol. Z8-on N-Log-al hamar tele tudott lenni az 512 GB-os kártya. A ZR R3D-el meg a 2 TB-os kártya is tele tud lenni egy nagyobb projekt esetén :DDD

    Igazából csak fotózok, igaz azt losless RAW-ba, maximum rövid sorozatokat lövök néha, de mivel tükrözöm a két slotot, a sebességelőny nagyrésze elvész az SD, mint szűk keresztmetszet miatt. A melegedés miatt kerestem egyáltalán más márkát a Sandisk helyett, na meg a ProGrade CF4-es volt, ami alacsonyabb fogyasztással is együtt jár. 256 bőven elég, mert eddig 64 GB volt, a 45 MP miatt viszont egész napos rendezvényen már szűknek bizonyult. Biztonságból nem szoktam törölni a kártyáról addig, ameddig át nem adom a képeket.

  • Köszönöm szépen! Ezek szerint nekem max az angelbird még az opció. Mondjuk a kisebb csak CF2.0 úgy látom, tehát érdemben nem melegszik (jó eséllyel) kevésbé, mint az Extreme Pro.

    Van esetleg bevált forrásod az Angel kártyákhoz? Hazai értelmes árazású forrást nem találtam eddig. Külföldről a https://martcom.eu tűnik jónak, szálíltással VAT-tal együtt is belefér egy százasba az 512-es 2.0. Bár nekem bőven elég lenen a 256 GB-os, csak az meg nincs! ;]

    Szerk.: videoking.eu a hazai forgalmazó.

    Az Angelbird a Delkinhez képest is hűvösebb, pedig a Delkinek sem melegszik nagyon. A SanDiskek baromira melegednek.

    Én Svájcban élek, itt egy helyi webshopban (Digitec) elég jó áron mennek. 199 frank, ami per pillanat 78 500 forint (512 GB-os kártya).
    256 GB-os is elég lenne? Akkor gondolom nem videózol. Z8-on N-Log-al hamar tele tudott lenni az 512 GB-os kártya. A ZR R3D-el meg a 2 TB-os kártya is tele tud lenni egy nagyobb projekt esetén :DDD

  • Timer
    veterán

    Köszönöm szépen! Ezek szerint nekem max az angelbird még az opció. Mondjuk a kisebb csak CF2.0 úgy látom, tehát érdemben nem melegszik (jó eséllyel) kevésbé, mint az Extreme Pro.

    Van esetleg bevált forrásod az Angel kártyákhoz? Hazai értelmes árazású forrást nem találtam eddig. Külföldről a https://martcom.eu tűnik jónak, szálíltással VAT-tal együtt is belefér egy százasba az 512-es 2.0. Bár nekem bőven elég lenen a 256 GB-os, csak az meg nincs! ;]

    Szerk.: videoking.eu a hazai forgalmazó.

  • Timer
    veterán

    Nekem van 2 Angelbird és egy Delkin. Már évek óta használom a Z8-ban, tudom ajánlani :K

    Valamelyik esetleg fém burkolat nélküli kivitelű?

  • Az angelbird kártyákat szokták dicsérni FB csoportokban cf express tybe b-ben. Lexar, SanDisk emlékeim szerint kerülendő.

    Nekem van 2 Angelbird és egy Delkin. Már évek óta használom a Z8-ban, tudom ajánlani :K

  • Timer
    veterán

    Na, csak nem hagyott nyugodni, és kiszedtem. Ha más is így járna, leírom' NE HÚZD KI ERŐVEL. Semmi értelme, csak ártasz a dolognak, ugyanis egy pici fém fül akad be a kártya oldalába. Abba, ami a váz közepe felé esik Z8-on. Abba az oldalba kell egy műanyag "bulk" csomagolásból kivágott, a kártya vastagságánál nem szélesebb kis csíkot vágni, hosszabbat pár centivel, mint a kártya. Amikor kipoppolod a kártyát, és megakad, ott nagyon picit kell visszafelé mozdítani, de fontos, hogy kinyomd előtte, tehát ne zárolt állapotban legyen. Ha megvan, akkor ezt a vékony szálat kell lefelé tolni addig, ameddig akad, és ott finoman játszva tovább tolni befelé, még pár centit. Ha ez megvan, akkor nem kell a kártyát visszafelé nyomni, csak szépen lassan kihúzni. Így szedtem ki. Azért írtam, hogy mozgatni, húzni, ferdén húzni teljesen felesleges, mert a vázban lévő kis fém fül elhajlik, és igazából még inkább fogja és szorítja a kártyát oldalról. Most már a Sandisk is csak úgy jön ki, hogy kvázi sokk szeerűen, a körmödet lehúzva a kártyáról kioldáskor pattintod ki. A másiknál ez nem működött, itt igen. Amennyire nézem, ezt a kis fém fület nem nagyon lehet úgy hajtani már, hogy eredeti helyére visszatérjen, mert azzal a kártya fém slotját is feszíted, az meg az alaplapra van forrasztva. Talán a kártyát lehetne preparálni, és celluxszal, vagy szigetelő szalaggal a kis rést tömíteni, de nem tudom tudom, akarom-e, inkább visszaküldöm szerintem. Berakom a kártyák közötti különbséget is. A Prograde kártyán szélesebb a vájat, plusz, még van egy fém gallér is, hogy biztos beakadjon... Remélem, segítek a választásban, ilyen kiaalítású kártyát a Z9 / Z8 / Z6iii biztosan nem szeret, de feltételezem, hogy a korábbi Z szériák sr nagyon. Van itthon egy eladásra szánt Z6II, de bele nem teszem próbaképpen....



  • Viperator
    őstag

    Ez jó, ezt is olvastam. SSD-t tudnál linkelni, ami bevált?

    Kioxia-t vettem. A tok linkjére klikkelnk és görgetni kicsit lefelé, ott meg fogod látni, hogy melyik SSD kompatibilis különböző vázzal.

  • FerNandor
    őstag

    CFExpress tokot vettem, tiszta fémház, a melegedési probléma miatt jobb, mint a műanyag CFExpress. Vettem hozzá 2230 SSD-t és tökéletesen működik.

    Ez jó, ezt is olvastam. SSD-t tudnál linkelni, ami bevált?

  • Viperator
    őstag

    CFExpress tokot vettem, tiszta fémház, a melegedési probléma miatt jobb, mint a műanyag CFExpress. Vettem hozzá 2230 SSD-t és tökéletesen működik.

  • Timer
    veterán

    Az angelbird kártyákat szokták dicsérni FB csoportokban cf express tybe b-ben. Lexar, SanDisk emlékeim szerint kerülendő.

    Igen, meg a Prograde-et is. Ezek már cfexpress 4.0-ások,azaz gyorsabbak, gyorsabban írja ki a puffert, ezáltal hamarabb mehet a gép procija idle-be. Ráadásul, eleve kevesebb hőt termelnek. Angelbird, Delkin Black, Prograde, ezeket szokták ajánlani. Jól utána olvastam most, a Lexar Pro kifejezetten kerülendő, mert úgy melegszik mint a Sandisk Extreme Pro, de legalább lassabb, és messze az szorul be a legtöbbször, akár még az előző generációs Z modellekbe is.

  • FerNandor
    őstag

    Az angelbird kártyákat szokták dicsérni FB csoportokban cf express tybe b-ben. Lexar, SanDisk emlékeim szerint kerülendő.

  • Timer
    veterán

    Sajnos ilyet sandisk is csinált D7500nál nekem :/ 2 hét után mehetett gariba a gép emiatt.

    Remek! :) Néhány SD kártyát bedugtam már életemben, CFE-ből ez volt a második típus, de eddig sose láttam volna ilyet. Külön dühítő, hogy először az asztali gép USB-s CFE olvasójába dugtam be, hogy megnézzem, van-e valami gyári szoftver rajta, és oda persze nem szorult be. Pedig azt le se sz@rnám, legrosszabb esetben letörném róla, és kész, mehetne vissza a kártya az amazonnak...

  • Szolgálati közlemény: Nikon Z8-ba (és ahogy látom, Z6III-ba se) vegyetek ProGrade Gold típusú CFE kártyát, és nagyon LEXAR-t se. A másfél hónapos gépbe sikerült beleszorulnia a kártyának, az első behelyezést követően. A Sandisk Extreme Pro eddig gond nélkül jött ki-be, ez viszont kapásból beszorult. Valami ilyesmi a helyzet:

    KATT

    Próbáltam a módszert, de nem akarta adni magát, igaz, nem kártyával csináltam, hanem műanyag bulk csomagolásból levágott csíkkal, mert féltem, hogy a papír beszakad. Inkább hagyom a francba, bár nem tudom, mi lesz a megoldás, mert nyilván örök életre nem ragadhat benn. Hazai Nikon garim nincs rá, mert einfin-es a váz, gondolom elhajtanak, még ha fizetném, akkor is. Amúgy se olcsó menet, mert egy poszt szerint 400 dollárt kértek a műveletért, alaplappal együtt cserélték a slotot is.

    Ez egy jó vétel volt, még jó, hogy azért választottam ezt a kártyát, mert CFE4-es, azaz nem melegszik annyira, gondoltam jobb lesz a gépnek. Most már biztos elég jó. :W :W

    Sajnos ilyet sandisk is csinált D7500nál nekem :/ 2 hét után mehetett gariba a gép emiatt.

  • Timer
    veterán

    Szolgálati közlemény: Nikon Z8-ba (és ahogy látom, Z6III-ba se) vegyetek ProGrade Gold típusú CFE kártyát, és nagyon LEXAR-t se. A másfél hónapos gépbe sikerült beleszorulnia a kártyának, az első behelyezést követően. A Sandisk Extreme Pro eddig gond nélkül jött ki-be, ez viszont kapásból beszorult. Valami ilyesmi a helyzet:

    KATT

    Próbáltam a módszert, de nem akarta adni magát, igaz, nem kártyával csináltam, hanem műanyag bulk csomagolásból levágott csíkkal, mert féltem, hogy a papír beszakad. Inkább hagyom a francba, bár nem tudom, mi lesz a megoldás, mert nyilván örök életre nem ragadhat benn. Hazai Nikon garim nincs rá, mert einfin-es a váz, gondolom elhajtanak, még ha fizetném, akkor is. Amúgy se olcsó menet, mert egy poszt szerint 400 dollárt kértek a műveletért, alaplappal együtt cserélték a slotot is.

    Ez egy jó vétel volt, még jó, hogy azért választottam ezt a kártyát, mert CFE4-es, azaz nem melegszik annyira, gondoltam jobb lesz a gépnek. Most már biztos elég jó. :W :W

  • Timer
    veterán

    Sokszor volt az, hogy bár a kocka egyértelműen a szemen volt, az elkészült expón átmászott a fülre, orra. És ezt amúgy Z8-on és Zf-en is tapasztaltam, nem mozgó témánál, egymással szemben állva, napsütésben. Nem oda fókuszált.

    Hmm, akkor az én Z6II-őm valami kivétel, mert ilyet nem csinál! ;-D A Z5II-, na az pont ez volt. Itt Z8-nál azt láttam, hogy ráraktam a követő boxot a modell arcára, elfordította a fejét, és a kocka elmászott az ablakra! :D De ez annyiból jobb, hogy látod, hogy nem oké, a Z5II sunyi gané módjára jót mutatott, jó volt az NX Studió alatt is a fókusz pont helyzete, csak épp a valódi fókusz volt egészen máshol.

    1 órás fotózás alatt egyetlen szituációban volt gondom a fókusszal, a többi jó volt, és a 280-300 kép közül elsőre nem találtam életlent.

  • r3dsnake
    nagyúr

    Érdekes egyébként, mert ezt az átmászást én eddig pont nem láttam Z6II-nél, ellenben Z8-cal tegnap pont (3D módban) így jártam. Mondjuk a lehető legrosszabb körülmények voltak, félsötét stúdió, alexpózott beálíltás, szembefény, de meglepett, mert többször is meglépte. Szerencsére az AF-S pinpoint most is kihúzott a tréből.

    Nyilván mindenki másképp használja a gépeket, más a küszöb, amit még elfogadhatónak tart. Én nem nézem annyira szigorúan, mint Te, de abban egyetértünk, hogy 2026-ban ne az legyen már a mérce, hogy az AF nem számít úgyse, mert csak, hiszen a legtöbb embernek nagyon is számít, és könnyen lehet dealbreaker.

    Ha már Z8 tapasztalatok: fura látni, hogy ISO500-on több zajt termel, mint a Z6II 800-on, pedig ezek az értékekek a második base ISO-k. Persze tudom rá a fizikai magyarázatot, csak mégis furcsa. Mindenesetre, AIDenoise jól boldogul vele.

    Sokszor volt az, hogy bár a kocka egyértelműen a szemen volt, az elkészült expón átmászott a fülre, orra. És ezt amúgy Z8-on és Zf-en is tapasztaltam, nem mozgó témánál, egymással szemben állva, napsütésben. Nem oda fókuszált.

  • Timer
    veterán

    Számtalanszor volt olyan Z6 II-vel, hogy teljesen egyértelmű szituban az AF átmászott valami teljesen másra, hiába volt szemre lockolva. Na ebből lett főleg elegem. Bizonyos szint fölött egyszerűen ez nem fér bele. Se a termék árába, se az elvégzendő munka színvonalába.

    Érdekes egyébként, mert ezt az átmászást én eddig pont nem láttam Z6II-nél, ellenben Z8-cal tegnap pont (3D módban) így jártam. Mondjuk a lehető legrosszabb körülmények voltak, félsötét stúdió, alexpózott beálíltás, szembefény, de meglepett, mert többször is meglépte. Szerencsére az AF-S pinpoint most is kihúzott a tréből.

    Nyilván mindenki másképp használja a gépeket, más a küszöb, amit még elfogadhatónak tart. Én nem nézem annyira szigorúan, mint Te, de abban egyetértünk, hogy 2026-ban ne az legyen már a mérce, hogy az AF nem számít úgyse, mert csak, hiszen a legtöbb embernek nagyon is számít, és könnyen lehet dealbreaker.

    Ha már Z8 tapasztalatok: fura látni, hogy ISO500-on több zajt termel, mint a Z6II 800-on, pedig ezek az értékekek a második base ISO-k. Persze tudom rá a fizikai magyarázatot, csak mégis furcsa. Mindenesetre, AIDenoise jól boldogul vele.

  • r3dsnake
    nagyúr

    "Aki meg csak az af-re hagyatkozik és ezért vesz xy márkát, azt hagyjuk is :)"

    Miért is? Ja, tudom már, a vérprofik csak manuállal tolják.

    Nekem van egy olyan rossz tulajdonságom egy ideje, hogy nem szeretek szopni. Az meg a másik gyengém, hogy szeretem ha éles egy kép, és ott éles, ahol én szeretném. A hitrate adaptált lencsékkel egyértelműen rosszabb. Az élesség az új lencsékkel lényegesen jobb. Szóval igen, lehet használni átmenetileg a régi objektíveket is, csak épp minek.

    Számtalanszor volt olyan Z6 II-vel, hogy teljesen egyértelmű szituban az AF átmászott valami teljesen másra, hiába volt szemre lockolva. Na ebből lett főleg elegem. Bizonyos szint fölött egyszerűen ez nem fér bele. Se a termék árába, se az elvégzendő munka színvonalába.

  • Timer
    veterán

    Célszerű egyértelmű, de nem kell egyből mindent eldobni. AF-S-ben teljesen jók, nem ezzel fog dolgozni.
    Aki meg csak az af-re hagyatkozik és ezért vesz xy márkát, azt hagyjuk is :)

    "Aki meg csak az af-re hagyatkozik és ezért vesz xy márkát, azt hagyjuk is :)"

    Miért is? Ja, tudom már, a vérprofik csak manuállal tolják.

    Nekem van egy olyan rossz tulajdonságom egy ideje, hogy nem szeretek szopni. Az meg a másik gyengém, hogy szeretem ha éles egy kép, és ott éles, ahol én szeretném. A hitrate adaptált lencsékkel egyértelműen rosszabb. Az élesség az új lencsékkel lényegesen jobb. Szóval igen, lehet használni átmenetileg a régi objektíveket is, csak épp minek.

  • p_adam
    addikt

    Köszönöm mindenkinek a gyors válaszokat, látom nincsen egyértelmű vélemény, a "semmi gondod nem lesz"-től a "lassabb, bénább, nyögvenyelősebb" . Szuper :)

    Nem tudom, hogy a jelenlegi állapothoz képest rosszabb lenne-e? Mert AF-fel azért tud küzdeni az 5300 (pl. a legkomplikáltabb AF-et igénylő szcenárió az egy gyerek rohangálásának fényképezése, ahol néha lemarad)

    Maulgar: Köszi! Z50-ekbe már bele lehet futni 200 alatt is. :)
    r3dsnake: ez azt jelenti, hogy Canon RF mount - Nikon F mount adapterrel is próbáltad esetleg?

    Nyilván felmerült az APSC DSLR vonalon a felfele upgrade (7500 - 500), de úgy érzem, hogy nem biztos, hogy az alapproblémákat megoldaná és tovább invesztálnék egy kifutó technológiába.

    Rosszabb nem lesz.
    Ellenben érdemes átgondolni, hogy a "rohanó gyerek fényképezése" mennyiben ad több olyan képet, amit megtartasz, és mennyit kell ezért (a luxusért) fizetni. Ok, profi esküvői fotósnak, fotóriporternek kell, de amatőrként lehet jobb, ha próbáljuk kihasználni, ami van, adott kereten belül. Ugyanis a váz csak egy része, az objektívnek is szednie kell a lábát, hogy tartsa a lépést, és nem minden kombináció ad jó találati arányt.

    Ok, tegyük fel, hogy a hipermodern MILC követ egész kereten (félő, hogy Nikon ebben egyébként se olyan jó, ha a fő ok a váltásra, akkor inkább Canon/Sony). Csak probléma, hogy nehéz úgy csinálni, hogy jól legyen komponálva, stb.
    Pl. hintázó gyereket még mindig jobban tudok manuális fókusszal meglőni (kiszámíthatóan oda helyezve, ahol a képkereten belül jó a szög, stb.), a legjobb MILC + profi objektív is csak próbál lépést tartani a valósággal változó sikerrel, az előbbi problémákkal (fókuszban van, de nem jó a hely, arckifejezés, stb.).
    Magyarul hiába lehet "lövöldözni", nem feltétlen lesz tőle sokkal több jó kép, "átgondolthoz" meg elég, amit "ősrégi" DSLR tud, főleg, ha meg van kínálva egy-egy jó optikával.

    Nem tudom, hogy a D700 hogy viszonyul D5300-hoz (ránézésre lehet számít, hogy D700-on könnyebb állítani ezt-azt, mert "Pro"), de korát tekintve szerintem jó adott távolság felett (50/1.8G vagy 58/1.4G-vel, nem 'sport' objektívek, de egyébként is nehéz váz, pont elég, 70-200/2.8 FL-t is használok, ahol a távolság miatt megint "jó" a DSLR). Akkor van gond, amikor közeli spontán portrét csinálnék, és a legközelebbi dologra (orra) fókuszál szem helyett. Hiányzik belőle, hogy felismerje, felül kell bírálni, dédelgetni, figyelni rá.
    Na, itt jó a MILC. Időben elkapja, amit kell - nem mindig elsőre...
    Kb. ennyi, jó optikával még kompaktnak se mondanám, csak ha adaptált vintage manuális (ugye, az irónia...) Más különösebb baj részemről nincs a 'vintage' vázakkal, pl. medencébe ugrálós fotónál téveszt sokat, de lesz, ami fókuszban van.
    És hiába van nálam MILC (is), ha amúgy ugyanannyiból csak kompakt, de lassú, alap optikára futná. Elsősorban otthoni, állóképes (videó nélküli) felhasználásra nem biztos, hogy azt választanám, mert szvsz nem inspiráló, hogy EVF-ben nem 'valós' (0ms, ergo késleltetés nélküli!) képet látok (megkockáztatom, hogy nem egészséges, legalábbis a jobb szemem már gyengül, de nem tudom bizonyítani, hogy ez az ok).

  • r3dsnake
    nagyúr

    Köszönöm mindenkinek a gyors válaszokat, látom nincsen egyértelmű vélemény, a "semmi gondod nem lesz"-től a "lassabb, bénább, nyögvenyelősebb" . Szuper :)

    Nem tudom, hogy a jelenlegi állapothoz képest rosszabb lenne-e? Mert AF-fel azért tud küzdeni az 5300 (pl. a legkomplikáltabb AF-et igénylő szcenárió az egy gyerek rohangálásának fényképezése, ahol néha lemarad)

    Maulgar: Köszi! Z50-ekbe már bele lehet futni 200 alatt is. :)
    r3dsnake: ez azt jelenti, hogy Canon RF mount - Nikon F mount adapterrel is próbáltad esetleg?

    Nyilván felmerült az APSC DSLR vonalon a felfele upgrade (7500 - 500), de úgy érzem, hogy nem biztos, hogy az alapproblémákat megoldaná és tovább invesztálnék egy kifutó technológiába.

    Úgy nem próbáltam, de baromi kíváncsi lennék.

  • helixP
    nagyúr

    Köszönöm mindenkinek a gyors válaszokat, látom nincsen egyértelmű vélemény, a "semmi gondod nem lesz"-től a "lassabb, bénább, nyögvenyelősebb" . Szuper :)

    Nem tudom, hogy a jelenlegi állapothoz képest rosszabb lenne-e? Mert AF-fel azért tud küzdeni az 5300 (pl. a legkomplikáltabb AF-et igénylő szcenárió az egy gyerek rohangálásának fényképezése, ahol néha lemarad)

    Maulgar: Köszi! Z50-ekbe már bele lehet futni 200 alatt is. :)
    r3dsnake: ez azt jelenti, hogy Canon RF mount - Nikon F mount adapterrel is próbáltad esetleg?

    Nyilván felmerült az APSC DSLR vonalon a felfele upgrade (7500 - 500), de úgy érzem, hogy nem biztos, hogy az alapproblémákat megoldaná és tovább invesztálnék egy kifutó technológiába.

  • r3dsnake
    nagyúr

    Célszerű egyértelmű, de nem kell egyből mindent eldobni. AF-S-ben teljesen jók, nem ezzel fog dolgozni.
    Aki meg csak az af-re hagyatkozik és ezért vesz xy márkát, azt hagyjuk is :)

    “Aki meg csak az af-re hagyatkozik és ezért vesz xy márkát, azt hagyjuk is“

    Az dolgozik. :D

  • NMem tudom ezt megerősíteni. Nálam például a sziompla 50 1.8 szórt mocskosul Z6II-őn, FTZII-vel, és tamron 70-200G2 is ezért kellett, hogy menjen a háztól. Átmeneti megoldásként jó az FTZ, de ha a rendszerben rejlő lehetőségeket ki akarod használni, előbb vagy utóbb natív lencsékre célszerű váltani. Én megtettem, és az ára ellenére is úgy érzem, jó döntés volt.

    Célszerű egyértelmű, de nem kell egyből mindent eldobni. AF-S-ben teljesen jók, nem ezzel fog dolgozni.
    Aki meg csak az af-re hagyatkozik és ezért vesz xy márkát, azt hagyjuk is :)

  • Timer
    veterán

    Ftz adapterrel semmi gondod nem lesz. Próbáltam elég sok obit és egyikkel sem volt probléma.

    z50ii costwold-on 287k jelenleg.

    NMem tudom ezt megerősíteni. Nálam például a sziompla 50 1.8 szórt mocskosul Z6II-őn, FTZII-vel, és tamron 70-200G2 is ezért kellett, hogy menjen a háztól. Átmeneti megoldásként jó az FTZ, de ha a rendszerben rejlő lehetőségeket ki akarod használni, előbb vagy utóbb natív lencsékre célszerű váltani. Én megtettem, és az ára ellenére is úgy érzem, jó döntés volt.

  • Sziasztok,
    10 éve lelkes amatőrként fotózom egy 5300-val, nagyon megszerettem, először, táj, város, természet, aztán gyermekem születésével egyre inkább portré képeket lőttem, ennek megfelelően kiépítettem a kicsiny objektív táramat (35, 50, 18-200, 70-300).
    Gondolkodom a váltáson MILC-re APSC vonalon (fókuszpontosság, vázdimenziók, viewfinder előnyök, konnektivitás miatt).

    Alapvetően két kérdésben szeretném kérni a segítségeteket:
    - A meglévő objektív flottámat A VALÓS ÉLET tapasztalatai alapján mennyire gond nélkül tudnám átvinni? (olvastam ilyet is, olyat is)
    - Melyik APS-C lehet jó belépő, egy kezdő MILC-esnek?

    Előre is nagyon köszönöm a válaszaitokat!
    (Most belevetem magam a fórumba és visszaolvasok :) )

    Ftz adapterrel semmi gondod nem lesz. Próbáltam elég sok obit és egyikkel sem volt probléma.

    z50ii costwold-on 287k jelenleg.

  • r3dsnake
    nagyúr

    Sziasztok,
    10 éve lelkes amatőrként fotózom egy 5300-val, nagyon megszerettem, először, táj, város, természet, aztán gyermekem születésével egyre inkább portré képeket lőttem, ennek megfelelően kiépítettem a kicsiny objektív táramat (35, 50, 18-200, 70-300).
    Gondolkodom a váltáson MILC-re APSC vonalon (fókuszpontosság, vázdimenziók, viewfinder előnyök, konnektivitás miatt).

    Alapvetően két kérdésben szeretném kérni a segítségeteket:
    - A meglévő objektív flottámat A VALÓS ÉLET tapasztalatai alapján mennyire gond nélkül tudnám átvinni? (olvastam ilyet is, olyat is)
    - Melyik APS-C lehet jó belépő, egy kezdő MILC-esnek?

    Előre is nagyon köszönöm a válaszaitokat!
    (Most belevetem magam a fórumba és visszaolvasok :) )

    Nekem volt Z rendszer, adapterezett objektívekkel, és érezhetően lassabb, bénább, nyögvenyelősebb volt az egész. A követő fókuszt teljesen el is lehetett felejteni.

    Canon Milc-et használok most, szintén adapterezett objektívekkel dolgozom, és teljesen natívnak érződik, semmi hátránya nincs.

  • Sziasztok,
    10 éve lelkes amatőrként fotózom egy 5300-val, nagyon megszerettem, először, táj, város, természet, aztán gyermekem születésével egyre inkább portré képeket lőttem, ennek megfelelően kiépítettem a kicsiny objektív táramat (35, 50, 18-200, 70-300).
    Gondolkodom a váltáson MILC-re APSC vonalon (fókuszpontosság, vázdimenziók, viewfinder előnyök, konnektivitás miatt).

    Alapvetően két kérdésben szeretném kérni a segítségeteket:
    - A meglévő objektív flottámat A VALÓS ÉLET tapasztalatai alapján mennyire gond nélkül tudnám átvinni? (olvastam ilyet is, olyat is)
    - Melyik APS-C lehet jó belépő, egy kezdő MILC-esnek?

    Előre is nagyon köszönöm a válaszaitokat!
    (Most belevetem magam a fórumba és visszaolvasok :) )

    Szia
    Fontos kérdés a keret :) z50 -Z50ii jó lehet, de személy szerint javasolnám az objektívek cseréjét is.

  • helixP
    nagyúr

    Sziasztok,
    10 éve lelkes amatőrként fotózom egy 5300-val, nagyon megszerettem, először, táj, város, természet, aztán gyermekem születésével egyre inkább portré képeket lőttem, ennek megfelelően kiépítettem a kicsiny objektív táramat (35, 50, 18-200, 70-300).
    Gondolkodom a váltáson MILC-re APSC vonalon (fókuszpontosság, vázdimenziók, viewfinder előnyök, konnektivitás miatt).

    Alapvetően két kérdésben szeretném kérni a segítségeteket:
    - A meglévő objektív flottámat A VALÓS ÉLET tapasztalatai alapján mennyire gond nélkül tudnám átvinni? (olvastam ilyet is, olyat is)
    - Melyik APS-C lehet jó belépő, egy kezdő MILC-esnek?

    Előre is nagyon köszönöm a válaszaitokat!
    (Most belevetem magam a fórumba és visszaolvasok :) )

  • Viperator
    őstag

    Fotózásra kb. bármilyen kártya jó, nem fog túl melegedni. Ha tényleg nem kell a 8k, akkor 4k-ra is szinte bármi jó lehet. CF4 :K

    Egyébként tényleg drágák ezek a kártyák, de ha kell a sebesség, akkor ez van.

    #1277Viperator

    Per pillanat nem vennéd meg annyiért, de jó vételt csináltál. Számomra viszont a 256 GB kevés lenne. Z8 a 8k és ZR 6k R3D fogyasztja a helyet rendesen ;]

    Nem nagyon videózok, inkább fényképezek. Attól még lehet venni nagyobb tárhelyű NVME SSD-t. :R

  • Köszi a választ! A DELKIN-t néztem én is a ProGrade mellett, de az már tényleg megfizethetetlen számomra. 4K-ban sem videózok, nem hogy nyolcban! :) Csak az lenne a lényeg, hogy mondjuk egy eseményen ne álljon le júliusban se a kezemben a gép, mert az kellemetlen! :) Úgy nézem, hogy CF4 típust kell venni, ott jobb a menedzsment, és azért nem melegszik annyira.

    Köszi még egyszer! ;)

    Fotózásra kb. bármilyen kártya jó, nem fog túl melegedni. Ha tényleg nem kell a 8k, akkor 4k-ra is szinte bármi jó lehet. CF4 :K

    Egyébként tényleg drágák ezek a kártyák, de ha kell a sebesség, akkor ez van.

    #1277Viperator

    Per pillanat nem vennéd meg annyiért, de jó vételt csináltál. Számomra viszont a 256 GB kevés lenne. Z8 a 8k és ZR 6k R3D fogyasztja a helyet rendesen ;]

  • Timer
    veterán

    Amikor még nem volt memóriaválság, akkor vettem (tavaly) egy 256GB Kioxia NVME SSD-t (2230) és hozzávaló CF házat (kártyaolvasóval együtt), az egész kb 23.000 Ft volt és tökéletesen működik. Látom a többi rendes kártyáknak az árát, ezek megfizethetetlenek, mikor az NVME SSD ugyanazt tudja, mint a drágák. HIába a magas sebesség (1700 MB/s), nem a kártyától függ, hanem a fényképezőgép adatmásolási keresztmetszetétől, sebességétől.

    Nem feltétlenül a peak miatt veszik ezeket a kártyákat, hanem azért, mert a sustained write az olcsóbb kártyáknál töredéke ennek, még a nagyon gyors kártyák is 700 MB/s körül tudnak tartósan írni.

  • Viperator
    őstag

    Amikor még nem volt memóriaválság, akkor vettem (tavaly) egy 256GB Kioxia NVME SSD-t (2230) és hozzávaló CF házat (kártyaolvasóval együtt), az egész kb 23.000 Ft volt és tökéletesen működik. Látom a többi rendes kártyáknak az árát, ezek megfizethetetlenek, mikor az NVME SSD ugyanazt tudja, mint a drágák. HIába a magas sebesség (1700 MB/s), nem a kártyától függ, hanem a fényképezőgép adatmásolási keresztmetszetétől, sebességétől.

  • Timer
    veterán

    Nem használok markolatot, az én tenyeremnek épp tökéletes a Z8 váza.

    CF-ből van egy 325 GB-os Delkin Black-em, amit nagyon ajánlok, mert nem nagyon melegszik. Ezen kívül van egy 512 GB-os és egy 2 TB-os Angelbird-em, de az inkább a ZR-be van benne a brutális sebessége miatt, na meg a R3D fájloknak kell a hely. Az Angelbird-ek sem melegszenek túl. Én ezernyi YouTube teszt után vettem ezeket és beváltak.

    SanDisk szerintem baromira melegszik, volt nekem is. Mellesleg a legtöbbje, az egészen újakon kívül nem bírja a 8k-t ha videózol.

    Köszi a választ! A DELKIN-t néztem én is a ProGrade mellett, de az már tényleg megfizethetetlen számomra. 4K-ban sem videózok, nem hogy nyolcban! :) Csak az lenne a lényeg, hogy mondjuk egy eseményen ne álljon le júliusban se a kezemben a gép, mert az kellemetlen! :) Úgy nézem, hogy CF4 típust kell venni, ott jobb a menedzsment, és azért nem melegszik annyira.

    Köszi még egyszer! ;)

  • Köszönöm, ezt megnézem! :R

    Markolatot azt használsz esetleg? A gyári MB-N12 borsos, Z6II-höz az MB-N11-et használtam, és elégedett voltam vele, de őszintén szólva a minősége nem indokolta az árát. Az utángyártottak meg sok esetben megmagyarázhatatlan hibákat okoznak, volt ezzel már éles tapasztalatom, szeretnék egy bevált változatot belőle.

    CF-ből mit használsz, ha nem titok? Z6II-ben Sandisk extreme Pro van, azt raktam be most átmenetileg, de mintha melegebb lenne, mint az előző vázban, pedig csak fotózok, nem videózok. Amiket ajánlanak (prograde es egzotikusabb márkák) itthon beszerezhetetlenek, vagy horror árúak, de amazon.de-n sincs nagy kínálat).

    Nem használok markolatot, az én tenyeremnek épp tökéletes a Z8 váza.

    CF-ből van egy 325 GB-os Delkin Black-em, amit nagyon ajánlok, mert nem nagyon melegszik. Ezen kívül van egy 512 GB-os és egy 2 TB-os Angelbird-em, de az inkább a ZR-be van benne a brutális sebessége miatt, na meg a R3D fájloknak kell a hely. Az Angelbird-ek sem melegszenek túl. Én ezernyi YouTube teszt után vettem ezeket és beváltak.

    SanDisk szerintem baromira melegszik, volt nekem is. Mellesleg a legtöbbje, az egészen újakon kívül nem bírja a 8k-t ha videózol.

  • Timer
    veterán

    Kieran Heyes csinált egy egészen használható videót: [link]
    Emelett én annyit fűznék hozzá, hogy azoknál az objektíveknél, ahol pl. az AF lassabb, mint pl. a Plena, ott nem érdemes az AF sebességet gyorsa állítani, inkább közepesre, mert a szoftveres "rásegítés" csak ront a helyzeten. Pl. egy 70-200 f2.8 meg épp az ellenkezője, ott a gyors az tényleg gyors :K Meg mondjuk attól is függ, hogy mit akarsz fotózni vagy videózni. Rá kell kicsit érezni, de az megy hamar.

    Köszönöm, ezt megnézem! :R

    Markolatot azt használsz esetleg? A gyári MB-N12 borsos, Z6II-höz az MB-N11-et használtam, és elégedett voltam vele, de őszintén szólva a minősége nem indokolta az árát. Az utángyártottak meg sok esetben megmagyarázhatatlan hibákat okoznak, volt ezzel már éles tapasztalatom, szeretnék egy bevált változatot belőle.

    CF-ből mit használsz, ha nem titok? Z6II-ben Sandisk extreme Pro van, azt raktam be most átmenetileg, de mintha melegebb lenne, mint az előző vázban, pedig csak fotózok, nem videózok. Amiket ajánlanak (prograde es egzotikusabb márkák) itthon beszerezhetetlenek, vagy horror árúak, de amazon.de-n sincs nagy kínálat).

  • Csak címszavakban, mire érdemes figyelni? Annyi fos tutorial van, aminek a legnagyobb konklúziója, hogy AF-C-ben állítsál focus priót a release prió helyett, hogy már nincs kedvem "vakon" belevetni magam.

    Kieran Heyes csinált egy egészen használható videót: [link]
    Emelett én annyit fűznék hozzá, hogy azoknál az objektíveknél, ahol pl. az AF lassabb, mint pl. a Plena, ott nem érdemes az AF sebességet gyorsa állítani, inkább közepesre, mert a szoftveres "rásegítés" csak ront a helyzeten. Pl. egy 70-200 f2.8 meg épp az ellenkezője, ott a gyors az tényleg gyors :K Meg mondjuk attól is függ, hogy mit akarsz fotózni vagy videózni. Rá kell kicsit érezni, de az megy hamar.

  • Timer
    veterán

    Nekem a Z8 megvan amióta megjelent és szinte már mindent fotóztam vele. Személy szerintem nincs a piacon olyan gép, amire lecserélném. Az AF-t viszont testre tudod szabni. Van a YouTubeon néhány videó erről a témáról, érdemes megnézni ezeket. Nálam a Plena volt lassú néha, de épp egy tutorial oldotta meg a problémát.

    Csak címszavakban, mire érdemes figyelni? Annyi fos tutorial van, aminek a legnagyobb konklúziója, hogy AF-C-ben állítsál focus priót a release prió helyett, hogy már nincs kedvem "vakon" belevetni magam.

  • Hát, már vártam, hogy írj! ;] Őszintén szólva, nem dolgoztam huzamosabban Canonnal, így nem tudok hasonlítani. Mondjuk eszembe jutott a Z5II fiaskó után, hogy váltani kéne brandet, de tele vagyok S lencsékkel, ezeken mind buktam volna, nem keveset, ráadásul akkor még meg kellett volna venni ugyanezt a szettet az új rendszerre is. Haladó hobbistaként ez már nem fért bele, sőt, igazából a váz váltás sem, de úgy akarom piacra dobni a Z6II-őt, hogy még legyen rá néhány hét garancia.

    Mondjuk ha AF miatt váltottam volna, akkor biztosra megyek és Sony-t veszek. Személy szerint a Canon nekem egy ergonómiai zsákutca a függőleges tárcsával, bár a Sony is egy vicc. Ezt elvenni a Nikontól szerintem nem kehet, baromi kényelmes a Z8, minden jó helyen van, markolt nélkül is kényelmes, tegnap egy délelőttöt rohantam vele, rácsavarva a 70-200-zal.Nehéz,de kényelmes. Igazából a Z6II sem volt rossz ilyen téren, pedig a D750 után erős visszalépés az a forma is.

    Majd látjuk, hogy alakul. Alapesetben nekem a 85-90 százalékos találati arány rendben van, esküvőt nem fotózok, amikor meg tétre megy, dupla expót lövök mindig. Stúdióban van idő, nem ebből élek szerencsére

    Nekem a Z8 megvan amióta megjelent és szinte már mindent fotóztam vele. Személy szerintem nincs a piacon olyan gép, amire lecserélném. Az AF-t viszont testre tudod szabni. Van a YouTubeon néhány videó erről a témáról, érdemes megnézni ezeket. Nálam a Plena volt lassú néha, de épp egy tutorial oldotta meg a problémát.

  • Timer
    veterán

    Rohadt jó a függőleges tárcsa, sokkal könnyebben odanyúlsz az expo gombról. Sony-val nem tudnék dolgozni több órán át, borzasztó a fogása.

    Én azt a tárcsát sokszor a bemutató ujjammal kezelem! :P

  • r3dsnake
    nagyúr

    Hát, már vártam, hogy írj! ;] Őszintén szólva, nem dolgoztam huzamosabban Canonnal, így nem tudok hasonlítani. Mondjuk eszembe jutott a Z5II fiaskó után, hogy váltani kéne brandet, de tele vagyok S lencsékkel, ezeken mind buktam volna, nem keveset, ráadásul akkor még meg kellett volna venni ugyanezt a szettet az új rendszerre is. Haladó hobbistaként ez már nem fért bele, sőt, igazából a váz váltás sem, de úgy akarom piacra dobni a Z6II-őt, hogy még legyen rá néhány hét garancia.

    Mondjuk ha AF miatt váltottam volna, akkor biztosra megyek és Sony-t veszek. Személy szerint a Canon nekem egy ergonómiai zsákutca a függőleges tárcsával, bár a Sony is egy vicc. Ezt elvenni a Nikontól szerintem nem kehet, baromi kényelmes a Z8, minden jó helyen van, markolt nélkül is kényelmes, tegnap egy délelőttöt rohantam vele, rácsavarva a 70-200-zal.Nehéz,de kényelmes. Igazából a Z6II sem volt rossz ilyen téren, pedig a D750 után erős visszalépés az a forma is.

    Majd látjuk, hogy alakul. Alapesetben nekem a 85-90 százalékos találati arány rendben van, esküvőt nem fotózok, amikor meg tétre megy, dupla expót lövök mindig. Stúdióban van idő, nem ebből élek szerencsére

    Rohadt jó a függőleges tárcsa, sokkal könnyebben odanyúlsz az expo gombról. Sony-val nem tudnék dolgozni több órán át, borzasztó a fogása.

  • Timer
    veterán

    Örülök, hogy Z6 II után inkább Canon R6 II-re mentem 2 éve. Teljesen abszurd, hogy még mindig ekkora küzdelem az AF a Nikonnál.

    Hát, már vártam, hogy írj! ;] Őszintén szólva, nem dolgoztam huzamosabban Canonnal, így nem tudok hasonlítani. Mondjuk eszembe jutott a Z5II fiaskó után, hogy váltani kéne brandet, de tele vagyok S lencsékkel, ezeken mind buktam volna, nem keveset, ráadásul akkor még meg kellett volna venni ugyanezt a szettet az új rendszerre is. Haladó hobbistaként ez már nem fért bele, sőt, igazából a váz váltás sem, de úgy akarom piacra dobni a Z6II-őt, hogy még legyen rá néhány hét garancia.

    Mondjuk ha AF miatt váltottam volna, akkor biztosra megyek és Sony-t veszek. Személy szerint a Canon nekem egy ergonómiai zsákutca a függőleges tárcsával, bár a Sony is egy vicc. Ezt elvenni a Nikontól szerintem nem kehet, baromi kényelmes a Z8, minden jó helyen van, markolt nélkül is kényelmes, tegnap egy délelőttöt rohantam vele, rácsavarva a 70-200-zal.Nehéz,de kényelmes. Igazából a Z6II sem volt rossz ilyen téren, pedig a D750 után erős visszalépés az a forma is.

    Majd látjuk, hogy alakul. Alapesetben nekem a 85-90 százalékos találati arány rendben van, esküvőt nem fotózok, amikor meg tétre megy, dupla expót lövök mindig. Stúdióban van idő, nem ebből élek szerencsére

  • r3dsnake
    nagyúr

    No, a tegnap estit azzal egészíteném ki, hogy ma a 70-200-zal valamelyest rosszabb tapasztalatokat gyűjtöttem, de fontos tisztázni, hogy ezt Z6II-höz mérve egyáltalán nem állítanám, csak a 85-össel bemutatott esti produkció miatt. A metodika az volt, mint tegnap, azaz full nyitott rekesz (2.8, jelen eseteben), és kvázi point&shoot, nem segítettem semmit a váznak, kivéve annyit, hogy mivel tömeg rendezvényen fotóztam, a személy kiválasztása néha zötyögősebben megy szemfókusszal, mint 3D-vel, így néha arra váltottam, és jelöltem ki kézzel az adott személyt. Végig AF-C. Azt tapasztaltam, hogy mind a 3D mód, mind az area-AF szemfókusz hajlamos arra, hogy a 200-as végén kicsit lágyabb képet adjon. Mondanám, hogy oké, a lencse hibája, de két képpel később ugyanott pengeéles szemet kaptam. Eseményre, rendezvényre bőven elég az élesség, de elmaradt egy kicsit attól a fantasztikus teljesítménytől, amit a tegnapi nap után feltételeztem. Viszont, és ez a lényeg: ugyanilyen körülmények között a Z6II már szemet sem talált volna, ilyen képekhez kivétel nélkül az object trackinget kellett használnom, avagy egypontos fókuszt, ha éles arcot (!) akartam. Ha itt nem 2,8 a rekesz, hanem mondjuk 3.2, az egészből kábé semmi nem látszik. Ha úgy nézem, hogy konkrét nulla odafigyeléssel, tudatosan figyelmen kívül hagyva a MILC rendszerek gyengéit, kvázi amatőrként fotóztam, nappal szemben, brutál csúcsfényekkel, és bebukó arcokkal, a hitrate itt is bőven jó, 200 képből kábé 20-30 lett lágyabb egy fokkal a kelleténél, és kábé 10 olyan, hogy az már nálam nem megy át a rostán. Az is jól látszik, hogy hiába áll szemre, ha van előtte kontrasztosabb tárgy, téveszteni fog, csatolva alább egy minta, erre figyelni kell. Csalódott vagyok? Egyáltalán nem. Ami megdöbbentő, hogy mennyire mocskosul tapad még olyan szituációkban is szemre, és talál is pontos fókuszt, mint egy körhintán száguldó gyerek. Alább a kép, amikor "téveszt", alatta egy másik, amikor száguldás közben is pontos. Érdekes egyébként, hogy konkrétan a szemére jeelzte a zöld keretet EVF-ben, miközben NX-ben visszanézve máshová rajzolja, ennek ellenére a kép éles. Ez valami nikon viselkedés lehet, Z6II is sokszor csinálta. Mindkét gép AF-C, 3D tracking, de nem kézzel fogtam pontot, hanem csak toltam az expót, ahogy ajánlotta. A képek alább teljesen nyersek, csak képmetszővel belevágtam, a valóságban ez 200 mm volt, jó 6-8 méterről. Ami még mókás volt, hogy ha nem látta az orrot és a szájat, mert takarva volt, akkor többnyire a szemeket sem ismerte fel. Ebben azért még lehetne mit villantani a Nikonnak is. Utolsó képnek beraktam egyet, amikor autoAreAF-ben, szemfelismeréssel totál mellé csűrte a fókuszt. Mentségére legyen mondva, mozgott a target, de ez akkor is mellément, jól láthatóan a közelében nem volt a kijelölő négyzetnek.




    Örülök, hogy Z6 II után inkább Canon R6 II-re mentem 2 éve. Teljesen abszurd, hogy még mindig ekkora küzdelem az AF a Nikonnál.

  • Timer
    veterán

    No, a tegnap estit azzal egészíteném ki, hogy ma a 70-200-zal valamelyest rosszabb tapasztalatokat gyűjtöttem, de fontos tisztázni, hogy ezt Z6II-höz mérve egyáltalán nem állítanám, csak a 85-össel bemutatott esti produkció miatt. A metodika az volt, mint tegnap, azaz full nyitott rekesz (2.8, jelen eseteben), és kvázi point&shoot, nem segítettem semmit a váznak, kivéve annyit, hogy mivel tömeg rendezvényen fotóztam, a személy kiválasztása néha zötyögősebben megy szemfókusszal, mint 3D-vel, így néha arra váltottam, és jelöltem ki kézzel az adott személyt. Végig AF-C. Azt tapasztaltam, hogy mind a 3D mód, mind az area-AF szemfókusz hajlamos arra, hogy a 200-as végén kicsit lágyabb képet adjon. Mondanám, hogy oké, a lencse hibája, de két képpel később ugyanott pengeéles szemet kaptam. Eseményre, rendezvényre bőven elég az élesség, de elmaradt egy kicsit attól a fantasztikus teljesítménytől, amit a tegnapi nap után feltételeztem. Viszont, és ez a lényeg: ugyanilyen körülmények között a Z6II már szemet sem talált volna, ilyen képekhez kivétel nélkül az object trackinget kellett használnom, avagy egypontos fókuszt, ha éles arcot (!) akartam. Ha itt nem 2,8 a rekesz, hanem mondjuk 3.2, az egészből kábé semmi nem látszik. Ha úgy nézem, hogy konkrét nulla odafigyeléssel, tudatosan figyelmen kívül hagyva a MILC rendszerek gyengéit, kvázi amatőrként fotóztam, nappal szemben, brutál csúcsfényekkel, és bebukó arcokkal, a hitrate itt is bőven jó, 200 képből kábé 20-30 lett lágyabb egy fokkal a kelleténél, és kábé 10 olyan, hogy az már nálam nem megy át a rostán. Az is jól látszik, hogy hiába áll szemre, ha van előtte kontrasztosabb tárgy, téveszteni fog, csatolva alább egy minta, erre figyelni kell. Csalódott vagyok? Egyáltalán nem. Ami megdöbbentő, hogy mennyire mocskosul tapad még olyan szituációkban is szemre, és talál is pontos fókuszt, mint egy körhintán száguldó gyerek. Alább a kép, amikor "téveszt", alatta egy másik, amikor száguldás közben is pontos. Érdekes egyébként, hogy konkrétan a szemére jeelzte a zöld keretet EVF-ben, miközben NX-ben visszanézve máshová rajzolja, ennek ellenére a kép éles. Ez valami nikon viselkedés lehet, Z6II is sokszor csinálta. Mindkét gép AF-C, 3D tracking, de nem kézzel fogtam pontot, hanem csak toltam az expót, ahogy ajánlotta. A képek alább teljesen nyersek, csak képmetszővel belevágtam, a valóságban ez 200 mm volt, jó 6-8 méterről. Ami még mókás volt, hogy ha nem látta az orrot és a szájat, mert takarva volt, akkor többnyire a szemeket sem ismerte fel. Ebben azért még lehetne mit villantani a Nikonnak is. Utolsó képnek beraktam egyet, amikor autoAreAF-ben, szemfelismeréssel totál mellé csűrte a fókuszt. Mentségére legyen mondva, mozgott a target, de ez akkor is mellément, jól láthatóan a közelében nem volt a kijelölő négyzetnek.




  • Elektrosokk
    veterán

    Srácok, decemberben elsírtam itt a bánatomat a Z5II low-light AF-C képességeivel kapcsolatban, és azóta találtam hasonló cikket Z8-ra is, szinte pontosan ugyanazokkal a hibajelenségekkel. Ebből adódóan kissé féltem, hogy mit mutat a Z8 a gyakorlatban, de meg kell nyugtassak mindenkit: ez teljesen más liga. Nyilván, eleve egy belépő és egy majdnem csúcsmodellt vetek össze, az árkülönbség pedig kábé két és félszeres, de ha valaki normális AF-et szeretne nem tipikus körülmények között, az szavazzon bizalmat a Z8-nak. Ha van rá érdeklődés, hozok mintaképeket, de 194 darab, kifejezetten a határt feszegető képet lőttem el egy 85 1.8-cal, végig full nyitott blendén használva, sokszor headshot közelségből, hogy minimalizáljam a DoF-t, és nagyjából 10-12 kép lett misfocused, ezek közül fele gond nélkül menthető, a másik fele az, ahol totál mellé ment a fókuszsík, és inkább törölném. Próbáltam direkt durván expóval, kevés fénnyel de "jó" expóval, durva ellenfényben távolabbi szemre, ISO64-1600 között rengeteg fokozatban. 99%-ban AF-C témafelismerést használtam, full manuálban. Nem gépészkedtem, nem próbáltam "segíteni' a váznak, arra voltam kíváncsi, mit tud most, a dobozból kivéve, 3.10-es firmware-rel. Egyetlen beálíltást módosítottam, hogy AF-C esetében a kioldás mód fókusz priorizált legyen. Megdöbbentően jó az eredmény, amit kaptam.

    Egy dologgal viszont szembesültem már most: a tré minőségű otthoni LED-ek villogását sokkal, de sokkal nehezebb kivenni elektronikus zárral, mint a Z6II mechanikus zárával volt. Van erre opció a Z8-ban, kettő is, de őszintén szólva esetemben ez nem jelentett sokat. Szóval, ha valaki Z8/Z9-ben gondolkodik, az számoljon arra, hogy ezzel a problémával előbb-utóbb szembesülni fog, és a villódzás az EVF-ben és a képeken is jelen van, szóval nem olyan kellemes dolgozni sem így. Ráadásul azt láttam, hogy az AF-C reagál is a villogásokra, táncol a fókusz keret a kijelzőn. AF-S a zöld segédfénnyel megoldja a gondot.

    Holnap felszúrok egy 70-200 2.8 S-t is a vázra, hogy lássam, lassabb lencsékkel hogyan boldogul a fókusz, de amit eddig láttam tőle, azt besztevör, amit Nikonnál valaha tapasztaltam. A modellfényes stúdiózás lesz még kérdéses, mert ugye a régi vöröses infra rácsra ezek a gépek már nem reagálnak (X3 Pro-n is vörös fény van, pedig a gyártó legújabb kioldója), a Z6II pedig a klasszikus stúdió vakus halogén beállítófény mellett szenvedett, mint prostituált a templomban.

    Ami a váz árát illeti, e-infinről szállítással együtt 2409 EUR volt.

    Következő vázam. :D

  • Timer
    veterán

    Srácok, decemberben elsírtam itt a bánatomat a Z5II low-light AF-C képességeivel kapcsolatban, és azóta találtam hasonló cikket Z8-ra is, szinte pontosan ugyanazokkal a hibajelenségekkel. Ebből adódóan kissé féltem, hogy mit mutat a Z8 a gyakorlatban, de meg kell nyugtassak mindenkit: ez teljesen más liga. Nyilván, eleve egy belépő és egy majdnem csúcsmodellt vetek össze, az árkülönbség pedig kábé két és félszeres, de ha valaki normális AF-et szeretne nem tipikus körülmények között, az szavazzon bizalmat a Z8-nak. Ha van rá érdeklődés, hozok mintaképeket, de 194 darab, kifejezetten a határt feszegető képet lőttem el egy 85 1.8-cal, végig full nyitott blendén használva, sokszor headshot közelségből, hogy minimalizáljam a DoF-t, és nagyjából 10-12 kép lett misfocused, ezek közül fele gond nélkül menthető, a másik fele az, ahol totál mellé ment a fókuszsík, és inkább törölném. Próbáltam direkt durván expóval, kevés fénnyel de "jó" expóval, durva ellenfényben távolabbi szemre, ISO64-1600 között rengeteg fokozatban. 99%-ban AF-C témafelismerést használtam, full manuálban. Nem gépészkedtem, nem próbáltam "segíteni' a váznak, arra voltam kíváncsi, mit tud most, a dobozból kivéve, 3.10-es firmware-rel. Egyetlen beálíltást módosítottam, hogy AF-C esetében a kioldás mód fókusz priorizált legyen. Megdöbbentően jó az eredmény, amit kaptam.

    Egy dologgal viszont szembesültem már most: a tré minőségű otthoni LED-ek villogását sokkal, de sokkal nehezebb kivenni elektronikus zárral, mint a Z6II mechanikus zárával volt. Van erre opció a Z8-ban, kettő is, de őszintén szólva esetemben ez nem jelentett sokat. Szóval, ha valaki Z8/Z9-ben gondolkodik, az számoljon arra, hogy ezzel a problémával előbb-utóbb szembesülni fog, és a villódzás az EVF-ben és a képeken is jelen van, szóval nem olyan kellemes dolgozni sem így. Ráadásul azt láttam, hogy az AF-C reagál is a villogásokra, táncol a fókusz keret a kijelzőn. AF-S a zöld segédfénnyel megoldja a gondot.

    Holnap felszúrok egy 70-200 2.8 S-t is a vázra, hogy lássam, lassabb lencsékkel hogyan boldogul a fókusz, de amit eddig láttam tőle, azt besztevör, amit Nikonnál valaha tapasztaltam. A modellfényes stúdiózás lesz még kérdéses, mert ugye a régi vöröses infra rácsra ezek a gépek már nem reagálnak (X3 Pro-n is vörös fény van, pedig a gyártó legújabb kioldója), a Z6II pedig a klasszikus stúdió vakus halogén beállítófény mellett szenvedett, mint prostituált a templomban.

    Ami a váz árát illeti, e-infinről szállítással együtt 2409 EUR volt.

  • Timer
    veterán

    Nem cseszteti őket, szimplán csak nem fizetnek jogdíjat a Z foglalat használat után és ezért indított pert a Nikon. Tamron és Sigmát(?) leszámítva az összes 3rd party gyártó érintett. Legrosszabb esetben jelenleg,ha születik is ítélet akkor fizetnek valami büntit,vagy jön a tiltás az újabb vázakon egy firmware update mellett,de erre a legkisebb esély
    A Tamron 28-75 G1 az konkréten Nikon külsőben a 28-75 2.8 drágábban, mint a jobb tamron 28-75 G2 Fyi :R

    Tudom, hogy a Tamron cucca van átcimkézve, nem is attól inteném a kollégét, hanem a többi ratyi gyártótól, lásd:

    "jön a tiltás az újabb vázakon egy firmware update mellet"

    Amit egyébként én olvastam, ott valami olyasmi volt, hogy elvileg csak olyan gyártó használhatná a szabadalmat, aki amúgy kamerát is gyárt, vagy valami ilyesmi, de lehet, hogy csak hallucináltam. Viltrox-ot írták kivételnek, és egyértelműen az olcsó kínai lencséket vették vele célba. Tamron fel sem merült, épp azért, mert egy ideje már kvázi beszállító. Ezt mondjuk nem is bánom, már F mounton is szerettem a lencséiket.

  • Nem cseszteti őket, szimplán csak nem fizetnek jogdíjat a Z foglalat használat után és ezért indított pert a Nikon. Tamron és Sigmát(?) leszámítva az összes 3rd party gyártó érintett. Legrosszabb esetben jelenleg,ha születik is ítélet akkor fizetnek valami büntit,vagy jön a tiltás az újabb vázakon egy firmware update mellett,de erre a legkisebb esély
    A Tamron 28-75 G1 az konkréten Nikon külsőben a 28-75 2.8 drágábban, mint a jobb tamron 28-75 G2 Fyi :R

    Szia!

    Erről tudsz valami forrást mutatni?

  • b.vr
    őstag

    Canonnál váznak az R8 a kiindulás (szintén Thom Hogan alapján), az R6II-t azért (persze okkal) felsőbb kategóriába tette. És már az R8 is drágább a Z5nél.
    Az 50esről amit találtam az rendben is lenne, ott a 85össel vagyok problémában (furcsa hogy nincs egyszerű 1.8as hanem csak a 2es ami macro)

  • Ha kezdésre csak az egyik S-re van zseton, akkor legyen az ötvenes, azzal több mindennek nekieshet. Nekem van mindhárom, ha választanom kéne egyet, a 85 mm lenne szerelemből, de az 50 mm több mindenre jó, a 35-öt használom legkevésbé, szintén portré műfajban tevékenykedve.

    A 3rd party-t engedd el, most olvastam valahol, hogy a Nikon nekiáll a Z szabványt használó gyártókat csesztetni, csak néhány kiemelt partnert tart meg, tamron és Viltrox volt említve, TTartisan, 7Artisan lencsék szerintem hamarosan nem fognak működni "véletlenül".

    Ha szóba jött a 3rd party: a Tamron 28-75 G1 (és még inkább a g2) nagyon jó értékeléseket kapott, ha valamelyikből ki tudna fogni egyet használtan, az megérhetné esetleg a két fix helyett.

    Nem cseszteti őket, szimplán csak nem fizetnek jogdíjat a Z foglalat használat után és ezért indított pert a Nikon. Tamron és Sigmát(?) leszámítva az összes 3rd party gyártó érintett. Legrosszabb esetben jelenleg,ha születik is ítélet akkor fizetnek valami büntit,vagy jön a tiltás az újabb vázakon egy firmware update mellett,de erre a legkisebb esély
    A Tamron 28-75 G1 az konkréten Nikon külsőben a 28-75 2.8 drágábban, mint a jobb tamron 28-75 G2 Fyi :R

  • b.vr
    őstag

    Ha kezdésre csak az egyik S-re van zseton, akkor legyen az ötvenes, azzal több mindennek nekieshet. Nekem van mindhárom, ha választanom kéne egyet, a 85 mm lenne szerelemből, de az 50 mm több mindenre jó, a 35-öt használom legkevésbé, szintén portré műfajban tevékenykedve.

    A 3rd party-t engedd el, most olvastam valahol, hogy a Nikon nekiáll a Z szabványt használó gyártókat csesztetni, csak néhány kiemelt partnert tart meg, tamron és Viltrox volt említve, TTartisan, 7Artisan lencsék szerintem hamarosan nem fognak működni "véletlenül".

    Ha szóba jött a 3rd party: a Tamron 28-75 G1 (és még inkább a g2) nagyon jó értékeléseket kapott, ha valamelyikből ki tudna fogni egyet használtan, az megérhetné esetleg a két fix helyett.

    Köszi! :)

  • Timer
    veterán

    Ja úgy igen, nem csak a Nikon van talonban (Olympust és Fujit már összeírtam a saját tapasztalataimból, a Canon-Nikon-Sony hármasból azért a Nikonnal kezdtem mert Thom Hogant (főleg régebben) sokat olvastam, és azt tudtam hogy kiindulásnak a gyári dolgokat azt ott meg fogom találni.
    Nem rövid az 50 sem (sőt a 35 sem), csak persze azok más jellegűek, olyankor sokkal több van mellette a környezetből is (environmental portrait)

    Köszi! Christopher Frostot megnézem majd akkor. Illetve a Sirui Aurora 85/1.4-et.

    Ha kezdésre csak az egyik S-re van zseton, akkor legyen az ötvenes, azzal több mindennek nekieshet. Nekem van mindhárom, ha választanom kéne egyet, a 85 mm lenne szerelemből, de az 50 mm több mindenre jó, a 35-öt használom legkevésbé, szintén portré műfajban tevékenykedve.

    A 3rd party-t engedd el, most olvastam valahol, hogy a Nikon nekiáll a Z szabványt használó gyártókat csesztetni, csak néhány kiemelt partnert tart meg, tamron és Viltrox volt említve, TTartisan, 7Artisan lencsék szerintem hamarosan nem fognak működni "véletlenül".

    Ha szóba jött a 3rd party: a Tamron 28-75 G1 (és még inkább a g2) nagyon jó értékeléseket kapott, ha valamelyikből ki tudna fogni egyet használtan, az megérhetné esetleg a két fix helyett.

  • b.vr
    őstag

    Portréra szerintem az 50mm eleve túl rövid... a fene tudja, ez ízlés kérdése.

    Úgy értem, hogy nulláról indulva azért lehet más rendszerek felé is nézelődni... de egyelőre maradjunk csak a Nikonnál. Ha nem létszükséglet a FF és az IBIS, ott van a Z50 + Sigma 56 1.4 (effektív 85mm) kombó is, ami olcsóbban esetleg elég lehetne.

    3rd party fényerős FF fixekből AFAIK csak kínai megoldások vannak - amikkel most nagyon megy a jogi hercehurca. Vagy elintézik, vagy se...

    Ha maradunk a Z5-nél (és nem frissít a mai dátumnál újabbra FW-t, ami esetleg elbaszná a kompatibilitást) akkor szerintem a Sirui Aurora 85/1.4 lehet érdekes mondjuk a Nikon 85/1.8 helyett. (Van még Meike és Viltrox verzió is, de azokkal nincs tapasztalatom)

    Christopher Frost videóit ajánlom, ha konkrét típusra kerestek - szerintem elég korrekt.

    Ja úgy igen, nem csak a Nikon van talonban (Olympust és Fujit már összeírtam a saját tapasztalataimból, a Canon-Nikon-Sony hármasból azért a Nikonnal kezdtem mert Thom Hogant (főleg régebben) sokat olvastam, és azt tudtam hogy kiindulásnak a gyári dolgokat azt ott meg fogom találni.
    Nem rövid az 50 sem (sőt a 35 sem), csak persze azok más jellegűek, olyankor sokkal több van mellette a környezetből is (environmental portrait)

    Köszi! Christopher Frostot megnézem majd akkor. Illetve a Sirui Aurora 85/1.4-et.

  • anaqer
    veterán

    Portré.
    Mármint hogyhogy iszonyat nagy a merítés? Nikon 50mm f/1.8 S és Nikon 85mm f/1.8 S a kiindulás. Ahogy írtam ezek már jó obik, felette tehát nincs tovább. Azaz csak az a kérdés, hogy 50esből de főleg 85ösből létezik-e ezeknék kedvezőbb árú és optikailag nem sokkal rosszabb alternatíva. Nem vagyok járatos a 3th party gyártók helyzet Z-mounton, de azért nem hiszem hogy olyan sok szóba jöhető lenne.

    (mondok egy Fuji példát. Ott a kíváló Fuji 56/1.2 mellett meg lehet fontolni a szintén Fuji 50/2-t vagy a Sigma 56/1.4, meg talán van még valami Viltrox is ami szóba jöhet.

    Portréra szerintem az 50mm eleve túl rövid... a fene tudja, ez ízlés kérdése.

    Úgy értem, hogy nulláról indulva azért lehet más rendszerek felé is nézelődni... de egyelőre maradjunk csak a Nikonnál. Ha nem létszükséglet a FF és az IBIS, ott van a Z50 + Sigma 56 1.4 (effektív 85mm) kombó is, ami olcsóbban esetleg elég lehetne.

    3rd party fényerős FF fixekből AFAIK csak kínai megoldások vannak - amikkel most nagyon megy a jogi hercehurca. Vagy elintézik, vagy se...

    Ha maradunk a Z5-nél (és nem frissít a mai dátumnál újabbra FW-t, ami esetleg elbaszná a kompatibilitást) akkor szerintem a Sirui Aurora 85/1.4 lehet érdekes mondjuk a Nikon 85/1.8 helyett. (Van még Meike és Viltrox verzió is, de azokkal nincs tapasztalatom)

    Christopher Frost videóit ajánlom, ha konkrét típusra kerestek - szerintem elég korrekt.

  • b.vr
    őstag

    Akkor viszont iszonyat nagy a merítés. :Y

    Egy kicsit leszűkítendő:
    * milyen témákat tervez fotózni? Sport / táj / portré / szósöl?
    * videó mennyire számít?
    * "tól-ig" mégis mi a költségkeret a váz plusz obira?

    Portré.
    Mármint hogyhogy iszonyat nagy a merítés? Nikon 50mm f/1.8 S és Nikon 85mm f/1.8 S a kiindulás. Ahogy írtam ezek már jó obik, felette tehát nincs tovább. Azaz csak az a kérdés, hogy 50esből de főleg 85ösből létezik-e ezeknék kedvezőbb árú és optikailag nem sokkal rosszabb alternatíva. Nem vagyok járatos a 3th party gyártók helyzet Z-mounton, de azért nem hiszem hogy olyan sok szóba jöhető lenne.

    (mondok egy Fuji példát. Ott a kíváló Fuji 56/1.2 mellett meg lehet fontolni a szintén Fuji 50/2-t vagy a Sigma 56/1.4, meg talán van még valami Viltrox is ami szóba jöhet.

  • anaqer
    veterán

    Nulláról kezd.

    Akkor viszont iszonyat nagy a merítés. :Y

    Egy kicsit leszűkítendő:
    * milyen témákat tervez fotózni? Sport / táj / portré / szósöl?
    * videó mennyire számít?
    * "tól-ig" mégis mi a költségkeret a váz plusz obira?

  • anaqer
    veterán

    Egy barátomnak segítek. Azért amennyire lehet próbálná lent tartani a költségkeretet, de használhatónak is kell lennie (lévén különben pénzkidobás lenne az egész) Thom Hogan ajánlóit néztem át, szerinte a jó belépési pont a Z5 lenne (a Z5II még inkább, csak hát azért az más költségkeret) A Nikon 50mm f/1.8 S "Recommeended" minősítést ért nála, a Nikon 85mm f/1.8 S "Highly Recommended"(drágább is. De nem kell egyszerre megvennie, kezdheti az 50essel)
    Ami kérdésem lenne, objektívekné az 50 (esetleg 50 helyett a 35nek) és főleg a 85nek van valami igazán jó vétel 3th party alternatívája? (nyilván kis minőségromlás belefér, sok nem mert akkor nincs értelme, akkor inkább halasztani kell majd a vásárlást, vagy más rendszert nézni)

    PS: illetve Z5-nél, használt (mondjuk MPB) vásárlásnál mekkora az a shutter count amíg el szabad ezzel a típussal menni?

    Szia! Nulláról kezd, vagy melyik rendszerről váltana full frame Z-re?

  • b.vr
    őstag

    Egy barátomnak segítek. Azért amennyire lehet próbálná lent tartani a költségkeretet, de használhatónak is kell lennie (lévén különben pénzkidobás lenne az egész) Thom Hogan ajánlóit néztem át, szerinte a jó belépési pont a Z5 lenne (a Z5II még inkább, csak hát azért az más költségkeret) A Nikon 50mm f/1.8 S "Recommeended" minősítést ért nála, a Nikon 85mm f/1.8 S "Highly Recommended"(drágább is. De nem kell egyszerre megvennie, kezdheti az 50essel)
    Ami kérdésem lenne, objektívekné az 50 (esetleg 50 helyett a 35nek) és főleg a 85nek van valami igazán jó vétel 3th party alternatívája? (nyilván kis minőségromlás belefér, sok nem mert akkor nincs értelme, akkor inkább halasztani kell majd a vásárlást, vagy más rendszert nézni)

    PS: illetve Z5-nél, használt (mondjuk MPB) vásárlásnál mekkora az a shutter count amíg el szabad ezzel a típussal menni?

  • Bandika447
    lelkes újonc

    Szia

    Én annó, amikor megjelent a Z30, vettem egyet utazós/túrázós gépnek és mellé az általad említett 40 mm-es obit, mert valami könnyűt és fényerőset akartam. Azt hozzá kell tennem, hogy benéztem a vételt, mert az hittem dx objektív... de ennek ellenére a Z30-on nagy kedvenc lett. Teljesen jól használható ha szereted a "lágyabb" képeket.
    24 mm f.1.7-m is van, azt is tudom ajánlani. Gyorsabb és élesebb mint a 40-es.

    Rendben köszönöm! Élesíteni lehet a képet, úgyhogy a 40 mm mellett döntöttem. De köszönöm a megerősítést! :)

  • Sziasztok!
    Nikon z50 és egy 16-50mm kit obi mellé első fixnek milyen egy 40mm f/2 Nikkor objektív?

    Szia

    Én annó, amikor megjelent a Z30, vettem egyet utazós/túrázós gépnek és mellé az általad említett 40 mm-es obit, mert valami könnyűt és fényerőset akartam. Azt hozzá kell tennem, hogy benéztem a vételt, mert az hittem dx objektív... de ennek ellenére a Z30-on nagy kedvenc lett. Teljesen jól használható ha szereted a "lágyabb" képeket.
    24 mm f.1.7-m is van, azt is tudom ajánlani. Gyorsabb és élesebb mint a 40-es.

  • Timer
    veterán

    Z50-re ott lehet még a dx 24 1.7-is, sigma 30 1.4, azért a 35 1.8-s eléggé feláras :D
    Nyílván ha jövőben "fejlesztene" fullframe-re úgy megérheti

    Plusz, ha nem szeretne inkompatibilitással szívni. A kérdésből adódóan úgy gondolom, a megbízható működés itt lényeges, és az adaptált lencsékkel, vagy 3rd party lencsékkel nem mindig tuti az élmény. Van ilyesmivel tapasztalatom, sajnos. A DX nikon-t nem ismerem, de azért használtan egy 35-ös vagy egy 50-es se akkora tétel, vagy épp einfinityről, hogy ne lehessen kibírni, aztán le van tudva, és később is könnyen eladható, ha úgy jön ki a lépés.

  • Az 50 1.4 nem S sorozatú, szóval nem olyan jó optikailag. Hogy ebből mit veszel észre, meg mit nem, az más kérdés. Nekem fullframe-en az 1.8S van, az brutál éles a valóságban és a tesztek szerint is. Az 1.4-nél le kell rekeszelni, hogy a sarkokon is éles legyen, az 1.8-nál ilyen gond nincs. Azt azért tudnod kell, hogy crop szorzó miatt APS-C vázon az 50-es már olyan 75 mm körül adja ki, ami sok esetben általános felhasználás nézve már szűk. Ezért írtam a 35-öt, mert akkor az 50-esként viselkedik kábé a vázon, ami random felhasználásra ideálisabb.

    Z50-re ott lehet még a dx 24 1.7-is, sigma 30 1.4, azért a 35 1.8-s eléggé feláras :D
    Nyílván ha jövőben "fejlesztene" fullframe-re úgy megérheti

  • Bandika447
    lelkes újonc

    Az 50 1.4 nem S sorozatú, szóval nem olyan jó optikailag. Hogy ebből mit veszel észre, meg mit nem, az más kérdés. Nekem fullframe-en az 1.8S van, az brutál éles a valóságban és a tesztek szerint is. Az 1.4-nél le kell rekeszelni, hogy a sarkokon is éles legyen, az 1.8-nál ilyen gond nincs. Azt azért tudnod kell, hogy crop szorzó miatt APS-C vázon az 50-es már olyan 75 mm körül adja ki, ami sok esetben általános felhasználás nézve már szűk. Ezért írtam a 35-öt, mert akkor az 50-esként viselkedik kábé a vázon, ami random felhasználásra ideálisabb.

    A szélesebb az több lehetőséget ad, az biztos
    Köszönöm szépen a választ!

  • Timer
    veterán

    Ilyesmit én is olvastam. Viszont árban azért van különbség a kettő között, de nyilván nem véletlenül. És mi a helyzet a Nikkor 50 mm f/1.4 és az 50mm f/1.8 S-el, miben különböznek?

    Az 50 1.4 nem S sorozatú, szóval nem olyan jó optikailag. Hogy ebből mit veszel észre, meg mit nem, az más kérdés. Nekem fullframe-en az 1.8S van, az brutál éles a valóságban és a tesztek szerint is. Az 1.4-nél le kell rekeszelni, hogy a sarkokon is éles legyen, az 1.8-nál ilyen gond nincs. Azt azért tudnod kell, hogy crop szorzó miatt APS-C vázon az 50-es már olyan 75 mm körül adja ki, ami sok esetben általános felhasználás nézve már szűk. Ezért írtam a 35-öt, mert akkor az 50-esként viselkedik kábé a vázon, ami random felhasználásra ideálisabb.

  • Bandika447
    lelkes újonc

    Inkább egy s-line Z 35. Az crop vázon kábé 50 mm-es látószöget ad, ha jól gondolom, és kiváló objektív. A 40/f2 optikailag nem egy nagy tűz, F2-őn kábé sehol nem éles igazán a középpontot kivéve.

    Ilyesmit én is olvastam. Viszont árban azért van különbség a kettő között, de nyilván nem véletlenül. És mi a helyzet a Nikkor 50 mm f/1.4 és az 50mm f/1.8 S-el, miben különböznek?

  • Timer
    veterán

    Sziasztok!
    Nikon z50 és egy 16-50mm kit obi mellé első fixnek milyen egy 40mm f/2 Nikkor objektív?

    Inkább egy s-line Z 35. Az crop vázon kábé 50 mm-es látószöget ad, ha jól gondolom, és kiváló objektív. A 40/f2 optikailag nem egy nagy tűz, F2-őn kábé sehol nem éles igazán a középpontot kivéve.

  • Bandika447
    lelkes újonc

    Sziasztok!
    Nikon z50 és egy 16-50mm kit obi mellé első fixnek milyen egy 40mm f/2 Nikkor objektív?

  • A csomaghoz járt két obi:

    Nikon Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR
    Nikon Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR

    Akkor ezek is megfelelők és ne is erőltessem?

    16-50 simán jó lehet hozzá. :)) :)

  • A csomaghoz járt két obi:

    Nikon Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR
    Nikon Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR

    Akkor ezek is megfelelők és ne is erőltessem?

    Megpróbálhatod eladni őket jobb áron és kicsit hozzárakva a Z DX 16-50 2.8-at megveheted costwold-ről 250ér :D Van egy mindenes obid akkor

    magyar teszt z30-on

  • Sir81
    senior tag

    TTArtisan AF 56mm f/1.8-t használok Z50ii mellé. Alapból nincs vele problémám, viszont videózáshoz szerintem kisebb gyújtóvát kéne, de legalább egy VR obi inkább.

    A csomaghoz járt két obi:

    Nikon Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR
    Nikon Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR

    Akkor ezek is megfelelők és ne is erőltessem?

  • Sziasztok! Nikon z30 gazda vagyok és szeretnék egy budget objektívet videózáshoz és portré fotózáshoz.
    Kettőt találtam:

    -Viltrox AF 56mm F/1.7
    -TTArtisan AF 56mm f/1.8

    Többen a Viltrox-ot javasolták, de nem mondták konkrétan meg hogy miért.
    Valaki tud erre tapasztalatból válaszolni?
    Köszi!

    TTArtisan AF 56mm f/1.8-t használok Z50ii mellé. Alapból nincs vele problémám, viszont videózáshoz szerintem kisebb gyújtóvát kéne, de legalább egy VR obi inkább.

  • Sir81
    senior tag

    Sziasztok! Nikon z30 gazda vagyok és szeretnék egy budget objektívet videózáshoz és portré fotózáshoz.
    Kettőt találtam:

    -Viltrox AF 56mm F/1.7
    -TTArtisan AF 56mm f/1.8

    Többen a Viltrox-ot javasolták, de nem mondták konkrétan meg hogy miért.
    Valaki tud erre tapasztalatból válaszolni?
    Köszi!

  • Mennyiért adható el egy 13.000 expos Z6 FTZ adapterrel? MInden gyári tartozéka megvan a dobozával együtt. Ja és mellé a Nikkor 24-70 F/2.8

    Z6: 230-260
    Ftz: 45-55
    24-70 190-210

  • oszy
    veterán

    270+55-ért hirdetnek egyet több expoval, nem biztos, hogy annyiért elmegy. Ha a régi F-bajonettes optikáról van szó, 190-ért adtam el egyet (elég gyorsan, de csak 2 érdeklődő volt rá). Szóval az egész értéke kb. 450-500 körül lehet - szerintem.

    Ilyen: Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED

  • p_adam
    addikt

    Mennyiért adható el egy 13.000 expos Z6 FTZ adapterrel? MInden gyári tartozéka megvan a dobozával együtt. Ja és mellé a Nikkor 24-70 F/2.8

    270+55-ért hirdetnek egyet több expoval, nem biztos, hogy annyiért elmegy. Ha a régi F-bajonettes optikáról van szó, 190-ért adtam el egyet (elég gyorsan, de csak 2 érdeklődő volt rá). Szóval az egész értéke kb. 450-500 körül lehet - szerintem.

  • oszy
    veterán

    Mennyiért adható el egy 13.000 expos Z6 FTZ adapterrel? MInden gyári tartozéka megvan a dobozával együtt. Ja és mellé a Nikkor 24-70 F/2.8

  • oszy
    veterán

    Mit csinálsz Te, videózol? ;] A Z5II-be csak a teszt miatt raktam 530-at, annak idején a Z6II-be 1300 ment, mire úgy értékeltem, hogy oké, elég pontos, mehet élesben is! :P Egyébként valahol azt olvastam, hogy a Z6 széria olyan 300.000-ig van tesztelve.

    Van egy DSLR is mellette. Azt jobban szeretem, mint a Z6-ot. :B

  • Timer
    veterán

    Nekem az már sok. A Z6-ban csak 13000 van. :)
    Én esküvőn kint a lehető legalacsonyabb ISO-t használom. Bent pl. templomban nyilván más. De most voltam karácsonyi rendezvényen. Marha kevés volt a fény.

    Mit csinálsz Te, videózol? ;] A Z5II-be csak a teszt miatt raktam 530-at, annak idején a Z6II-be 1300 ment, mire úgy értékeltem, hogy oké, elég pontos, mehet élesben is! :P Egyébként valahol azt olvastam, hogy a Z6 széria olyan 300.000-ig van tesztelve.

  • oszy
    veterán

    Ez esetben nem tudom, mekkora előrelépés lenne a Z6II, őszintén szólva. Az AF biztosan jobb lenne, de zajszintben szinte semmit nem nyernél, sőt, talán tényleg konkrétan semmit. Lowlight AF-ben a Z6II nem nagy eresztés. Ha a keretedbe belefér, ez pont a Z6III-nak megfelelő terep. ISO800 alatt ilyen munka mellett szerintem ritkán használják a fotósok, a magas ISO-t pedig a hármas egyértelműen jobban bírja, jelenleg talán a legjobb ebben a Nikon palettáján. Einfinen 1700 eur szállítással.

    35-36 ezer expo van a vázamban, nem tudom pontosan, de majd lekérem, ha tényleg kell. Gyakorlatilag újszerű, mert beltérben használtam 95%-ban. És még van rá Alza gari májusig.

    Nekem az már sok. A Z6-ban csak 13000 van. :)
    Én esküvőn kint a lehető legalacsonyabb ISO-t használom. Bent pl. templomban nyilván más. De most voltam karácsonyi rendezvényen. Marha kevés volt a fény.

  • Timer
    veterán

    Hamarosan lesz vevőm a Z6-ra, és pár héten belül akarok venni. Mennyi expo van benne?

    Esküvő, rendezvények (sokszor kevés fénnyel). A vakut nagyon nem szeretem. :)

    Ez esetben nem tudom, mekkora előrelépés lenne a Z6II, őszintén szólva. Az AF biztosan jobb lenne, de zajszintben szinte semmit nem nyernél, sőt, talán tényleg konkrétan semmit. Lowlight AF-ben a Z6II nem nagy eresztés. Ha a keretedbe belefér, ez pont a Z6III-nak megfelelő terep. ISO800 alatt ilyen munka mellett szerintem ritkán használják a fotósok, a magas ISO-t pedig a hármas egyértelműen jobban bírja, jelenleg talán a legjobb ebben a Nikon palettáján. Einfinen 1700 eur szállítással.

    35-36 ezer expo van a vázamban, nem tudom pontosan, de majd lekérem, ha tényleg kell. Gyakorlatilag újszerű, mert beltérben használtam 95%-ban. És még van rá Alza gari májusig.

  • oszy
    veterán

    És mit fotózol? Mert ha akciót, akkor Canon, ha portrét, akkor elég a Z6II is szerintem.

    Vársz egy kicsit, az enyém eladó lesz! ;] ;] ;] ;]

    Hamarosan lesz vevőm a Z6-ra, és pár héten belül akarok venni. Mennyi expo van benne?

    Esküvő, rendezvények (sokszor kevés fénnyel). A vakut nagyon nem szeretem. :)

  • Timer
    veterán

    Az EVF és a kijelző nekem édes mindegy. :) A kép legyen éles.

    Akkor a Zf kiesett és a Z7 is. Így Z6II vs. R6II

    És mit fotózol? Mert ha akciót, akkor Canon, ha portrét, akkor elég a Z6II is szerintem.

    Vársz egy kicsit, az enyém eladó lesz! ;] ;] ;] ;]

  • oszy
    veterán

    " Z6 III azt hittem mindenben jobb, mint az elődje. :)"

    Jogos feltételezés, de nem. Emiatt volt eleve a kanossza járásom a Z5II-vel, mert papíron az lett volna még egy olyan választás, hogy ugyanaz a képminőség + új fókuszrendszer, de a gyakorlat mást mutatott. Én mondjuk úgy vagyok a Z6III-mal, hogy ha itthon lenne annyiért, mint amennyiért most einfinen van, akkor jó dealnek tartanám. Ha azt rendeltem volna, jó eséllyel maradna is, mert sokkal kevésbé pontatlan a felhasználók szerint, mint a Z5II. Ez is alátámasztja a következőket; minél több fórumot rágok át, egyre inkább tűnik nyilvánvalónak, hogy az Expeed 7 proci csak akkor működik igazán hatékonyan az AF-et tekintve, ha megkapja azt az adatmennyiséget, amit a full stacked szenzor ad át, ÉS ha natív Z obit használsz, abból is az S-line sorozatot. Magyarán, itt Z8-nál kezdődik az élet. Feltéve persze, ha nem fogadod el azt, hogy 3 képből csak 2 lesz teljesen éles keskeny DoF esetében. Tájképnél, eseménynél ez kábé mindegy. Figyelembe véve, hogy én mennyire háklis vagyok az élességre, azt gondolom, hogy a felhasználók 90%-ának bőven elég az, amit a Z6III tud, vagy akár a Z5II. Olvastam / néztem nem egy olyan beszámolót, ahol Z6III-ról mentek Z8-ra. Mind azt írta, hogy az esetek 80-85 százalékában a Z6II tudja azt, amit a Z8. A maradék 10-15 százalék adja a különbséget, na és a 45 MP.

    A Z7-et én elengedném a helyedben. Soha nem használtam, de amit olvastam róla, az számomra egyértelmű red flag. Az a gép prociban is lassú, azért gyatra a fókusza. Egyszerűen nem elég a kraft ahhoz ,hogy a 45 megapixelnyi adathalmazból valós időben jó AF-et számoljon, ha mozog a céltárgy. Én inkább Z7II-őt néznék akkor már.

    A Zf egy Z5II, régies stílusban. Inkább a Z5II-őt nézném meg a helyedben, ha már.

    ContentRumble YT csatornára érdemes ránézni, Canon / Sony vonalon mozognak, de a nikon tesztekből úgy látom, hogy megvan a megfelelő szubjektivitásuk. R6II-őt dícsérik, mínusz EVF, mínusz kijelző. R6III tetszett nekik is.

    Az EVF és a kijelző nekem édes mindegy. :) A kép legyen éles.

    Akkor a Zf kiesett és a Z7 is. Így Z6II vs. R6II

  • Timer
    veterán

    Az első kiadású Z7-re nem érdemes "rámenni"?
    Magyar nyelv valami fw-vel nem tehető rá?
    11-12000 expos van 420-ért 128-as kártyával. Igaz, az 2023-as vásárlás. einfinitin egy picivel drágább és akkor vadonatúj gépem van.
    A Z6 III azt hittem mindenben jobb, mint az elődje. :)

    " Z6 III azt hittem mindenben jobb, mint az elődje. :)"

    Jogos feltételezés, de nem. Emiatt volt eleve a kanossza járásom a Z5II-vel, mert papíron az lett volna még egy olyan választás, hogy ugyanaz a képminőség + új fókuszrendszer, de a gyakorlat mást mutatott. Én mondjuk úgy vagyok a Z6III-mal, hogy ha itthon lenne annyiért, mint amennyiért most einfinen van, akkor jó dealnek tartanám. Ha azt rendeltem volna, jó eséllyel maradna is, mert sokkal kevésbé pontatlan a felhasználók szerint, mint a Z5II. Ez is alátámasztja a következőket; minél több fórumot rágok át, egyre inkább tűnik nyilvánvalónak, hogy az Expeed 7 proci csak akkor működik igazán hatékonyan az AF-et tekintve, ha megkapja azt az adatmennyiséget, amit a full stacked szenzor ad át, ÉS ha natív Z obit használsz, abból is az S-line sorozatot. Magyarán, itt Z8-nál kezdődik az élet. Feltéve persze, ha nem fogadod el azt, hogy 3 képből csak 2 lesz teljesen éles keskeny DoF esetében. Tájképnél, eseménynél ez kábé mindegy. Figyelembe véve, hogy én mennyire háklis vagyok az élességre, azt gondolom, hogy a felhasználók 90%-ának bőven elég az, amit a Z6III tud, vagy akár a Z5II. Olvastam / néztem nem egy olyan beszámolót, ahol Z6III-ról mentek Z8-ra. Mind azt írta, hogy az esetek 80-85 százalékában a Z6II tudja azt, amit a Z8. A maradék 10-15 százalék adja a különbséget, na és a 45 MP.

    A Z7-et én elengedném a helyedben. Soha nem használtam, de amit olvastam róla, az számomra egyértelmű red flag. Az a gép prociban is lassú, azért gyatra a fókusza. Egyszerűen nem elég a kraft ahhoz ,hogy a 45 megapixelnyi adathalmazból valós időben jó AF-et számoljon, ha mozog a céltárgy. Én inkább Z7II-őt néznék akkor már.

    A Zf egy Z5II, régies stílusban. Inkább a Z5II-őt nézném meg a helyedben, ha már.

    ContentRumble YT csatornára érdemes ránézni, Canon / Sony vonalon mozognak, de a nikon tesztekből úgy látom, hogy megvan a megfelelő szubjektivitásuk. R6II-őt dícsérik, mínusz EVF, mínusz kijelző. R6III tetszett nekik is.

  • oszy
    veterán

    13 év Nikon után mentem Canonra, az első melómon ott volt még mindkét váz. Z6 II-t elő se vettem, egy fix 85-tel hoztam le a kutyás sporteseményt inkább. Brutális volt a kontraszt fókusz tekintetében.

    De pl. a Tripodcast egyik készítője Láng Peti is 20+ év Nikon után (top of the line Nikon DSLR-ek, majd Z6 II + Z7 II) váltott két darab R6 II-re. Azóta is azokkal dolgozik. Van is erről a váltásról adásuk, érdemes lehet meghallgatni.

    Szerk.: Ez az az epizód: [link]

    Ezt nem fogom meghallgatni, mert baromi unalmas. :D Plusz a stílus sem nagyon tetszik.

    Az RII-ről szinte csak jókat olvasok. Az ÁK-n található véleményeknél is nagyon tetszik, hogy sokan kiemelik a gyors és pontos F-et.

    Keresek Canon topikot és megkérdezem milyen objektívek árakra lehet számítani. :)

  • Mondjuk érdemes mindenhol várni 1-1 évet FW miatt. :) Sokszor tesznek bele érdemi javításokat is.

  • oszy
    veterán

    Zf(nekem tetszik mind külsőre és ergóra) és ott vagy dinamikatartományban,ibis stb nem beszélve a z obikról és egy nyitott rendszerről amire bármit tudsz adapterezni :D Én is néha gondolkoztam a váltáson,de ár/értékben én nem tudok a z-nél jobbat jelenleg.
    Fókuszra meg ott van a szeren, aki ennél többet akar annak kölcsöm adom a z6-om amivel esküvőn is kényelmesen elvoltam és el is leszek éles képekkel :)

    Már nem akarok adapterezni. Pont ez az egyik fő szempont. :) Viszont lehet az marad, mert a Nikkor 24-70 f/2.8 marha drága. :(

    Erre gondolsz (einfiniti link)? Erről csak jókat olvastam. És olcsóbb, mint a Z6 III. :) Plusz nagyon tetszik!! :B

  • oszy
    veterán

    Sokkal olcsóbb einfinen, mint itthon. Nyilván magyar nyelv nem lesz. Ha nem akarsz sokat áldozni a kérdésre, nem rossz választás a Z6 II, jóval jobb az AF, mint az első verzióban. Pont ez a gondom, túl jó ahhoz, hogy olcsón utódot lehetne neki találni. Nekem a hármas verzió nem jó, mert ISO800 alatt zajosabb és kisebb a dinamika tartománya, mint a Z6II-nek, márpedig én sokszor használom ebben a tartományban, és kontrasztos környezetben, így fontos, hogy árnyékot jól tudjak visszahúzni. Ha nem portrézol üzemszerűen, akkor felesleges az újabb vázakra menni, mert tájképekhez, eseményekhez, általános felhasználásra bőven elég egy Z6II is, az alá mondjuk nem mennék. Ráadásul most sokan adják el, igazából én is azért kezdtem utódot nézni, mert néhány hónap múlva lejár az enyémről is a garancia, és talán ezzel tudom kiemelni a tömegből. Rengeteg az eladó Z6II, és 400 ezer forint körül megkímélt példányokat találsz.

    Canon-t nem ismerem, arról nem mondanék véleményt. Az biztos, hogy 2026-ban én olyan gépért nem adok pénzt, amiben nincs 2 kártya slot. Canonnál úgy tudom, ez olcsóbb szinten nincs meg még, de tényleg nem ismerem a kínálatukat, lehet, hogy hülyeséget beszélek. Ha már nem Nikon, akkor nézz Sony A7III-at, szerintem, jó állapotú eladóból tömve van a piac, akkor lesz jó AF-ed, cserébe az EVF pocsék, annál már csak az ergonómia, és a hátsó kijelző gyatrább. És ezt nem én mondom, hanem olyanok, akik használják.

    Az első kiadású Z7-re nem érdemes "rámenni"?
    Magyar nyelv valami fw-vel nem tehető rá?
    11-12000 expos van 420-ért 128-as kártyával. Igaz, az 2023-as vásárlás. einfinitin egy picivel drágább és akkor vadonatúj gépem van.
    A Z6 III azt hittem mindenben jobb, mint az elődje. :)

  • Nekem egy Z6 van és Z6II-re terveztem a váltást, de most elolvasva ezt az oldalt, már nem vagyok biztos, hogy kell nekem ez a Z vonal. :) A Z8 nekem drága.

    Többen írták az RII-t. Az annyival jobb lenne, mint ez a Z sorozat? Nekem a Canon nem igazán szimpatikus gép. Plusz ahhoz akkor vennem kellene egy 24-70 f/2.8-at...

    Zf(nekem tetszik mind külsőre és ergóra) és ott vagy dinamikatartományban,ibis stb nem beszélve a z obikról és egy nyitott rendszerről amire bármit tudsz adapterezni :D Én is néha gondolkoztam a váltáson,de ár/értékben én nem tudok a z-nél jobbat jelenleg.
    Fókuszra meg ott van a szeren, aki ennél többet akar annak kölcsöm adom a z6-om amivel esküvőn is kényelmesen elvoltam és el is leszek éles képekkel :)

  • r3dsnake
    nagyúr

    Nekem egy Z6 van és Z6II-re terveztem a váltást, de most elolvasva ezt az oldalt, már nem vagyok biztos, hogy kell nekem ez a Z vonal. :) A Z8 nekem drága.

    Többen írták az RII-t. Az annyival jobb lenne, mint ez a Z sorozat? Nekem a Canon nem igazán szimpatikus gép. Plusz ahhoz akkor vennem kellene egy 24-70 f/2.8-at...

    13 év Nikon után mentem Canonra, az első melómon ott volt még mindkét váz. Z6 II-t elő se vettem, egy fix 85-tel hoztam le a kutyás sporteseményt inkább. Brutális volt a kontraszt fókusz tekintetében.

    De pl. a Tripodcast egyik készítője Láng Peti is 20+ év Nikon után (top of the line Nikon DSLR-ek, majd Z6 II + Z7 II) váltott két darab R6 II-re. Azóta is azokkal dolgozik. Van is erről a váltásról adásuk, érdemes lehet meghallgatni.

    Szerk.: Ez az az epizód: [link]

  • Timer
    veterán

    De most látótérbe került a Z6III is kintről rendelve. Talán ott olcsóbb, mint itthon.

    Sokkal olcsóbb einfinen, mint itthon. Nyilván magyar nyelv nem lesz. Ha nem akarsz sokat áldozni a kérdésre, nem rossz választás a Z6 II, jóval jobb az AF, mint az első verzióban. Pont ez a gondom, túl jó ahhoz, hogy olcsón utódot lehetne neki találni. Nekem a hármas verzió nem jó, mert ISO800 alatt zajosabb és kisebb a dinamika tartománya, mint a Z6II-nek, márpedig én sokszor használom ebben a tartományban, és kontrasztos környezetben, így fontos, hogy árnyékot jól tudjak visszahúzni. Ha nem portrézol üzemszerűen, akkor felesleges az újabb vázakra menni, mert tájképekhez, eseményekhez, általános felhasználásra bőven elég egy Z6II is, az alá mondjuk nem mennék. Ráadásul most sokan adják el, igazából én is azért kezdtem utódot nézni, mert néhány hónap múlva lejár az enyémről is a garancia, és talán ezzel tudom kiemelni a tömegből. Rengeteg az eladó Z6II, és 400 ezer forint körül megkímélt példányokat találsz.

    Canon-t nem ismerem, arról nem mondanék véleményt. Az biztos, hogy 2026-ban én olyan gépért nem adok pénzt, amiben nincs 2 kártya slot. Canonnál úgy tudom, ez olcsóbb szinten nincs meg még, de tényleg nem ismerem a kínálatukat, lehet, hogy hülyeséget beszélek. Ha már nem Nikon, akkor nézz Sony A7III-at, szerintem, jó állapotú eladóból tömve van a piac, akkor lesz jó AF-ed, cserébe az EVF pocsék, annál már csak az ergonómia, és a hátsó kijelző gyatrább. És ezt nem én mondom, hanem olyanok, akik használják.

  • oszy
    veterán

    Nekem egy Z6 van és Z6II-re terveztem a váltást, de most elolvasva ezt az oldalt, már nem vagyok biztos, hogy kell nekem ez a Z vonal. :) A Z8 nekem drága.

    Többen írták az RII-t. Az annyival jobb lenne, mint ez a Z sorozat? Nekem a Canon nem igazán szimpatikus gép. Plusz ahhoz akkor vennem kellene egy 24-70 f/2.8-at...

    De most látótérbe került a Z6III is kintről rendelve. Talán ott olcsóbb, mint itthon.

  • oszy
    veterán

    Hát, biztosan vásárolok még tőlük, mert most egy csomó Z6III tesztet is átnéztem, illetve Z8-ról szólót is, és úgy néz ki, hogy ha tökéletes AF pontosságra vágyom amellett, hogy ISO800 alatt DR-t sem akarok veszíteni, akkor nem lesz elég az olcsóbb megoldás. A Z8 pedig hazai áron számomra már nonszensz, az einfin-es ár (kedvező euró árfolyam esetén) viszont erősen átgondolandó. Addig meg marad a Z6II, de ezek után bátran rendelek még tőlük és javaslom majd másnak is, mert ilyen esetekben válik el igazán a kaki a májtól, ahogy vidéken mondják, és itt bizony máj volt a dobozban. Sok hazai cég is benyalhat nekik, ha ügyfélközpontúságról és tájékoztatásról beszélünk.

    Nekem egy Z6 van és Z6II-re terveztem a váltást, de most elolvasva ezt az oldalt, már nem vagyok biztos, hogy kell nekem ez a Z vonal. :) A Z8 nekem drága.

    Többen írták az RII-t. Az annyival jobb lenne, mint ez a Z sorozat? Nekem a Canon nem igazán szimpatikus gép. Plusz ahhoz akkor vennem kellene egy 24-70 f/2.8-at...

  • Timer
    veterán

    Korrekt hozzáállás, le a kalappal előttük! :R
    Én többször rendeltem tőlük, mindig rendben ment minden. Nekem garanciás meghibásodás esetén a márkaszervizt ajánlották, a javítás után ki kellett volna nekik küldeni a számlát, és az összeget visszautalták volna. De szerencsére ilyenre nem volt szükség. ;) Köszi, hogy megosztottad velünk! :K

    Hát, biztosan vásárolok még tőlük, mert most egy csomó Z6III tesztet is átnéztem, illetve Z8-ról szólót is, és úgy néz ki, hogy ha tökéletes AF pontosságra vágyom amellett, hogy ISO800 alatt DR-t sem akarok veszíteni, akkor nem lesz elég az olcsóbb megoldás. A Z8 pedig hazai áron számomra már nonszensz, az einfin-es ár (kedvező euró árfolyam esetén) viszont erősen átgondolandó. Addig meg marad a Z6II, de ezek után bátran rendelek még tőlük és javaslom majd másnak is, mert ilyen esetekben válik el igazán a kaki a májtól, ahogy vidéken mondják, és itt bizony máj volt a dobozban. Sok hazai cég is benyalhat nekik, ha ügyfélközpontúságról és tájékoztatásról beszélünk.

  • wms
    senior tag

    No, zárszó a Z5II sztorihoz. December 22-én délelőtt 10 körül rendeltem meg a visszautat az E-infinhez TNT-vel, FürgeFutáron keresztül, 12:10-kor felvették a csomagot, másnap reggel kilenckor már franciaországban volt a pakk, és 14:45 körül átadták a raktárban (státusz szerint "in good condition"), valaki aláírta a beérkezést is. A szállítás 500 ezres biztosítással együtt 28.500 forint körül állt meg, végig követhető volt természetesen. Jeleztem az E-infinnek emailben a csomag státuszát, azt a választ kaptam, hogy kérnek 3 munkanapot a csomag átnézésére. Itt jött ugye három nap karácsony, 29-én hajnalban kaptam egy emailt, hogy indítják a visszautalást, néhány nap kell neki, és a visszautalás tényét sznte azonnal a PayPal rendszere is igazolta emailben. Végül 30-án kaptam meg a számlámra a teljes befizetett összeget, tehát a gép árát és az első kiszállítás költségét is visszakaptam.

    Én azt gondolom, ez maximálisan korrekt volt így, és a kiküldés összegét ugyan elbuktam, összegészében még így sem élem meg nagy bukónak ezt a kísérletet. Nem tudom, garancia tekintetében mennyire jó az E-Infin, de ezt a visszaküldést tökéletesen intézték el. Viszonyításképp, Alza 10-12 napra adta vissza a pénzem, 220volt pedig 21 nap után, ha jól emlékszem, de lehet, hogy ez 30 volt inkább, amit vállaltak, azt tartották napra.

    A következő vázamat is tőlük veszem meg, szerintem.

    Korrekt hozzáállás, le a kalappal előttük! :R
    Én többször rendeltem tőlük, mindig rendben ment minden. Nekem garanciás meghibásodás esetén a márkaszervizt ajánlották, a javítás után ki kellett volna nekik küldeni a számlát, és az összeget visszautalták volna. De szerencsére ilyenre nem volt szükség. ;) Köszi, hogy megosztottad velünk! :K

  • Timer
    veterán

    No, zárszó a Z5II sztorihoz. December 22-én délelőtt 10 körül rendeltem meg a visszautat az E-infinhez TNT-vel, FürgeFutáron keresztül, 12:10-kor felvették a csomagot, másnap reggel kilenckor már franciaországban volt a pakk, és 14:45 körül átadták a raktárban (státusz szerint "in good condition"), valaki aláírta a beérkezést is. A szállítás 500 ezres biztosítással együtt 28.500 forint körül állt meg, végig követhető volt természetesen. Jeleztem az E-infinnek emailben a csomag státuszát, azt a választ kaptam, hogy kérnek 3 munkanapot a csomag átnézésére. Itt jött ugye három nap karácsony, 29-én hajnalban kaptam egy emailt, hogy indítják a visszautalást, néhány nap kell neki, és a visszautalás tényét sznte azonnal a PayPal rendszere is igazolta emailben. Végül 30-án kaptam meg a számlámra a teljes befizetett összeget, tehát a gép árát és az első kiszállítás költségét is visszakaptam.

    Én azt gondolom, ez maximálisan korrekt volt így, és a kiküldés összegét ugyan elbuktam, összegészében még így sem élem meg nagy bukónak ezt a kísérletet. Nem tudom, garancia tekintetében mennyire jó az E-Infin, de ezt a visszaküldést tökéletesen intézték el. Viszonyításképp, Alza 10-12 napra adta vissza a pénzem, 220volt pedig 21 nap után, ha jól emlékszem, de lehet, hogy ez 30 volt inkább, amit vállaltak, azt tartották napra.

    A következő vázamat is tőlük veszem meg, szerintem.

  • Hali,
    a ZR-t te milyen formátumú videóra használod?

    #1186Elementgamer
    én is így vagyok az első Z6-tal. Én nagyon szeretem, A 2 és 3 éves kicsikéim legtöbbször a téma és nem volt még nagyon olyan, hogy valamiről a fényképezőgép miatt maradtam volna le. Eye AF-ben szokott lenni, mert máshogy nem tudnék még a kompozícióra is figyelni, persze arra nem is mindig lehet... De szerintem nagyon jó a képminősége és nem adnám el. Főleg nem annyiért, amennyiért lehetne.

    Egyedül videóban lehetne jobb, mert csak Face AF van, de lehetne sokkal jobb, ezért most nagyon elgondolkodtam a ZR-en, főleg így, hogy minden obim kompatibilis, kvázi csak a váz kellene meg egy combos memóriakártya. Azt meg ugye fényképre is lehet használni, csak gombokban kevesebb, meg csak electronic shutter van, de ilyen read-out speednél szerintem azzal sem lenne gond. Ott viszont leginkább a fájl méretektől félnék kicsit :D Bár elvileg a H.265 is jó, illetve kaphat talán frissítést, mert azzal asszem vannak bitrate anomáliák.

    Szia

    Én a R3D miatt vettem, szóval abban.
    A dinamika valami brutális.
    Ha az időjárás és a fények átlagosak, akkor az N-Loghoz képest talán csak az élességben vehető észre a különbség, de amikor nagy a kontraszt, napos/árnyékos, akkor kijön a különbség.
    A másik plusz a color grading. DaVinci-ben egy álom színezni.

    Sokan panaszkodnak a fájlok mérete miatt, de ezt a rinyálást nem tudom hova tenni. Mindenki tudja, hogy mekkorák a R3D fájlok, akkor itt most mi a meglepetés? :DDD
    Én vettem egy 2x 2 TB-os kártyát és köszönjük szépen, jól elvagyunk.

  • Timer
    veterán

    Hmm, nézegetve a Z8-at, azzal is vannak azért érdekes gondok, és vicces, mert amiket leírt, azt kábé én is így tapasztaltam a Z5II-vel. Ami számomra azt jelenti, hogy vagy a szoftver a tré, vagy a procival van valami gond. Főleg az első és a hatodik pont az, ami egyértelműen jelentkezett nálam is. Szóval, most vagy az van, hogy a fél világ aki Nikont tesztel, az szemüvegre szorul, vagy ez is hibás példány volt. De kezdem azt gondolni, hogy nem, ez "by design" ilyen, feláldozták a sebességért a pontosságot AF-C-ben.

    "Also to be clear, by "extremely unreliable" I don't mean that subject detection doesn't work, but that it detects the subject and puts the focus point on the eye and it is green but my in-focus hit rate is <33%.

    I've messed around with this a lot and found the following to be true:

    1) With any kind of non-subject detect mode the in-focus rate goes up a ton. It's still not perfect in this sort of light, but for instance using single point or one of the dynamic areas in AF-C works far, far more reliably.

    2) When going to AF-S, the non-subject detect modes get even better.

    3) If I turn on the green AF-assist light in AF-S, it nails things pretty much 100% of the time.

    4) I've tried the "adjust settings for ease of viewing" and it sort of improves things, but not much.

    5) Starlight mode sort of works in much darker lighting to bring things up to the level of this "sort-of-low light" scenario but still just leaves me with the 33% hit rate instead of not functioning at all.

    6) When the subject detect misses in this sort of light (so about 2/3 of the time) it seems to miss by back-focusing a LOT. For instance, it's very, very common if someone is turned at a 45 degree angle that when subject detect is focusing on the front eye and misses, I find the back eye to be very nicely in focus."

    Forrás: https://www.fredmiranda.com/forum/topic/1855768/

  • FerNandor
    őstag

    Érdekes és köszi, hogy megírtad. Az egyik ismerős Z30-ról épp a Z5II-re akarna váltani és otthonra, főként a gyerekei fotózására használná.
    Te milyen objektívvel vagy objektívekkel próbáltad?

    Nekem nem rég a Z30 és a Z8 mellé videózni lett egy ZR. Alapjában véve számomra a Z8 tökéletes, a fókusz is nagyon penge, de pl. a ZR-ben érezhetően jobb lett. Pláne ha videót készítek, nagyon tapad a fókusz a szemre és szép éles lesz.

    Hali,
    a ZR-t te milyen formátumú videóra használod?

    #1186Elementgamer
    én is így vagyok az első Z6-tal. Én nagyon szeretem, A 2 és 3 éves kicsikéim legtöbbször a téma és nem volt még nagyon olyan, hogy valamiről a fényképezőgép miatt maradtam volna le. Eye AF-ben szokott lenni, mert máshogy nem tudnék még a kompozícióra is figyelni, persze arra nem is mindig lehet... De szerintem nagyon jó a képminősége és nem adnám el. Főleg nem annyiért, amennyiért lehetne.

    Egyedül videóban lehetne jobb, mert csak Face AF van, de lehetne sokkal jobb, ezért most nagyon elgondolkodtam a ZR-en, főleg így, hogy minden obim kompatibilis, kvázi csak a váz kellene meg egy combos memóriakártya. Azt meg ugye fényképre is lehet használni, csak gombokban kevesebb, meg csak electronic shutter van, de ilyen read-out speednél szerintem azzal sem lenne gond. Ott viszont leginkább a fájl méretektől félnék kicsit :D Bár elvileg a H.265 is jó, illetve kaphat talán frissítést, mert azzal asszem vannak bitrate anomáliák.

  • Timer
    veterán

    30 napig vaghatod bele az expot, ok hagytak nyitva a kiskaput, en csak bementem rajta. 😂

    Igen, ALZA nem foglalkozik ilyesmivel, meg is nézek mindent alaposan, mert bár van náluk újracsomagolt részleg, ami pont az ilyenekre van, a bestbuy topik tanúsága alapján néha zsír új cuccok közé is keverednek bontott tételek. Nekem ami fura, hogy az E-infinnél nincs ilyen részleg. A konzekvenciát vonja le mindenki, de innentől azért erős a kétség afelől, hogy minden tök újonnan érkezik. Én mondjuk megnéztem, exiftoollal is, hogy mennyi expo volt benne (kerek 1), de gondolom, ezek a cégek tudnak úgy szoftver módosítani, hogy egy komplett lakodalmas szezon után is 1 legyen az érték. Mindenesetre, 14 nap alatt csak nem raknak semmibe ezres nagyságrendű fotót.

  • Elektrosokk
    veterán

    Teljesen mindegy nekik az expo, en alzanak is kuldtem mar vissza ciprusi nyaralas utan vazat, siman visszafizettek a vetalarat. 😂
    Z8 is szempillazott amikor megjelent, most nem tudom mi a helyzet vele.

    Nagyon rossz vagy. ;] :DDD

Új hozzászólás Aktív témák