Hirdetés

Aktív témák

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz halleck #142 üzenetére

    Hello!

    /off
    A topik naggyon frankó, mulattató...
    halleck, Én is igazat adok Neked, éppen úgy van, ahogy mondtad, szerintem jól leírtad a bekapcsolási tranziens jelenségeket mind tekercsnél (induktivitás), mind kondenzátornál (kapacitás)!
    De most vegyünk egy darab kondenzátort... Ami már régóta ''be van dugva'' és már állandósultak rajta a folyamatok. Egyatlen egy kondi, a 230V 50Hz-es hálózatban... Itt fontos a Hz is, mert a kapacitív ellenállás frekveniafüggő, a freki növelésével csökken (az induktív is függ a frekitől, de pont fordítva, nagyobb frekin az is nagyobb).
    A kondenzátorunkat úgy válasszuk meg, hogy kb 1 A folyjon át rajta! Számítás: 230 ohm kell, hogy legyen a kapitanciája (kapacitív ellenállása). R(c) = 1 / (''omega'' * C). ''omega''=2 * pi * f.
    Omega a körfrekvencia. 2 * 3,14 * 50 = 314 (jelen esetben a hálózati frekvencia az 50 Hz)
    Tehát 230=1 / (314 * C) azaz 314 * 230 = 1 / C = 72220, veszem a reciprokát az egyenletnek, így: C = 1,38 * 10e-5 (tíz a -5-diken) = 13,8 * 10e-6 farad = 13,8 mikrofarad.
    pont ekkora boltban nem kapható, ami közel esik, az a 15 mikrofarados. Villanymotorokhoz kaphatunk pl megfelelő feszültségűt, ami már elviseli a 230 V-ot. Ezt a kondit, ha bedugjuk a konnektorba, meg fog zabálni több, mint 1 ampert. Mégsem fog 1-2 W-nál többet fogyasztani...
    De 230*1=230W, mondják itt egyesek még mindig... De 230 * 1 * cos(fi) = ~0!!!
    A kondenzátor ugyanis majd' 90 fokos fázistolást eredményez, ezért (90 foknak 0 a coszinusza) majdnem 0 lesz a VALÓS teljesítmény. A fogyasztásmérő is ezt méri...
    annyi fogyasztás lesz csak, ami a kondit és a vezetéket ''langyosítja'', márpedig a motorindító kondenzátoroknak nem szokásuk erősen melegedni.
    Ezért igyekeznek a cos(fi)-t növelni a szolgáltatók, hogy FELESLEGESEN pluszba ne legyen a vezetékeken veszteség!.
    Ja és amit ti számoltatok, kedves Topiktársak az elején, (V * A) abból váltóáram esetén nem is WATT lesz, hanem VOLTAMPER. Így egybe... A látszólagos teljesítmény mértékegysége... Jele: VA. Watt csak cos(fi)-vel együtt lesz belőle.

    Off az offban: A 400-as Co**gen tápomra (amiről sokan tudják, hogy még a 350-at sem adja le becsületesen) az van írva, hogy 3 - 6 A Ezek szerint 1200 W-ot eszik a gépem???

    Mindenkitől elnézést kérek a kisregényért!!!
    Aki hibát talál benne, az szóljon, meg javítsa is ki egy új HSZ-ban! Gondolok itt az elvi hibákra, több kisebb közelítést is végeztem a számítás alatt.

    Szerk:
    A nemrég üzembe állított, 72cm-es, sztereó televíziónk névleges teljesítménye 135W!!! Az pedig barátok közt is 29 coll !!! Ja, egy monitorban nincs 2*8W-os sztereó erősítő, sőt hang és nagyfrekvenciás áramkörök sem. A képernyőt közelebbről is nézed, a képpont pedig több mint a TV-n (720*576@29'' TV vs. 1600*1200@17'' monitor) így arányaiban is kisebb a képpont területe. Ahhoz hogy ugyanannyira erősen világítson, mint a tv-n sokkal kisebb áram is elég. Ráadásul egy monitort közelről nézel, így a TV-nél kisebb fényerő is elegendő, néha még túl sok az is. Tehát az a 60W / CRT monitor nagyon is reális!!!

    /on

    [Szerkesztve]

Aktív témák