- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Samsung Galaxy Tab S10 Ultra - más dimenzió
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Canon EOS DSLR topic
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- Forrmell.enn
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- AMD Navi Radeon™ RX 5xxx sorozat
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Hobby elektronika
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
Szerencsére alapesetben nem élek ilyesmivel, vannak ilyen USB-s bizbaszaim, de lakáson belül elég jól szór a Xiaomi gigabites router...szóval a levegőn át nem fog jutni wifin a virnyák, mert a Xiaomi airpurifier simán beszippantja!
Piszok törpenyuszó most a notebook töltőzsinórját pécézte ki, gyakorlatilag rácsap azonnal! Márpedig egyelőre az áram nem jön, csak zsinóron....mondtam is a nyúlnak, hogy pörgölt lesz belőle, ha így galádkodik, meg is hatódott, tegnap hajnal 2-kor kezdett balhézni, csapkodta a kis tálkáját a ketrecpadlóhoz...rohadt kis bosszúálló ám a törpenyúl! Ideiglenesen van nálam, de már totál kiidegelt.
-
Persze, de jó ideje időkorlátos...
attól kapnék még csak arcidegzsábát, ha épp operatívkodok valamit és hopp kiírná, hogy lejárt az időd koma!
Csak a vasat, meg a flashbiost ne bántsa
Simán van már bios-rágó virus is, szóval nyugtalankodhatsz Te is!
Vágd el a netkábelt...nekem ilyen gondom sincs, mert mininyúl elharapta. Wifin vagyok amúgy, max nagy ritkán kell a kábel.
-
válasz
tordaitibi #91644 üzenetére
Ne aggódj, ha neten lóg a géped, nincs biztonság, ettől azért még nem modható, hogy a Linux sem biztonságos egyáltalán, mert OK, hogy van pár galád valami, de ez ilyen...viszont aki csak Linuxot használ, se Wine se egyéb úri huncutkodás, az nem aggódik. Szerencsére én is külön gépet csináltam gyereknek jáccódó gépre, azon csak ő bíbelődik...igaz a Inteles IGP-n nem is akart menni a Steam-en valami game, a Dell Precisionon viszont minden fut babán. nVidia dVGA van benne, ez nyilván más helyzet.
Marad a Linux meg a dualboot, aki meg játszani akar, elfogadja a kockázatot vagy csinál védelmet! Fontos fájlok meg nem egy példányban vannak meg nyilván, így aztán ha titkosít a galád virus, akkor szevasz.
Maradok tisztelettel
egy majom.ez a búcsúzás nagyon tetszik.
esetleg termináldiszlexiám van és guizok, az miért fáj másoknak? Mer' linux...?
Hát igen...20 év alatt megtanulhattad vóna már a CLI-s kezelést!
Megy az múzeumi szökevény Ubin is.
-
válasz
tordaitibi #91627 üzenetére
Nálam Androidon mindig kérdez.
Nálam nem kérdez, itt határozottság van! Letölti, mint a pinty, más kérdés, hogy fogalmam sincs hová....
Plusz annyi felhők vannak, mint most az égen, ezek egy része mobilon is, nem baj van még 60giga helyem a telón. (qrva exe-t nem is találom...)
Annyira örülök, Uby hatalmasat nőttél a szememben, bár eddig is elismertelek.
Én meg annak örülök, hogy örülsz...de ez a csuda exe fájl csak utóbbi 10 évben meglepetés, azért Linux előtt volt pár Winem, szóval már rég beértem, mint az uborka.
(bebacna, ha most váltam volna férfivé)
Épp most akarok kipróbálni valami Anydesk szerűt, mert azt olvasom, már az is kezd fizetőssé válni, de hát ugye a rust... akármi weboldalát hiába akartam nézegetni...igaz talán meg is tudnám keresni.
(#91626) Rowon
Üdítő érzés, hogy legalább Te érted a problémát, a topikvének csak csudálkoznak... Anno Win alatt a legjobb letöltő oldalaim oroszok voltak, mindent megtaláltam ott, szerintem pár virnyákot is időnként...
Hogy utáltam újratelepíteni a Wint, kb félnapom elment rá, mire minden OK lett.
-
Azért szerintem alap, ha YT videót vagy direkt linket linkelünk, hogy azt valahogy jelezzük, épp a mobilt használók miatt minimum, de sajnos ha magadtól nem érted, miért írom ezt, akkor felesleges írnom is.
Itt van pár példa erre. Mondjuk egy iso-t linkelnék és valaki mobilneten rákattan, az nagyon örülne neki.
Az még mindig áll, hogy Linuxos topikban miért is kéne letölthető Windowsos programot direktlinkelni, de gyanítom ez is csak nekem fura. Közös platformos app weboldalának a linkje az OK, de...nem érdekes. Be is fejezem az offolást, mert kizárt, hogy nem értitek, amit mondok.
-
válasz
tordaitibi #91618 üzenetére
Hát de leírta..!
Rendben, csak nem akarod érteni!
Azt láttam, hogy mit írt le, de ha mellé raksz egy linket, akkor egy weboldal linkjére számítasz, nem? A program weboldalára voltam kíváncsi, nyilván nem csak a Wines verzióról tudtam volna meg többet, ha rákattintok...illetve de. Én tevedtem, de nem is tudtam meg semmit.
No mindegy, valamelyikőnk nagyon le van lassulva!
De most komolyan, relaxálj pár percet és gondold át utána újra, hátha...szoktunk letölthető .exe kiterjesztésű appok direkt dl linkjét Linuxos topikba berakni? Na látod!
-
válasz
I02S3F #91599 üzenetére
Azért legalább nyugtass meg, hogy ezután a hsz-ed után csuklottál rendesen!
Épp telón olvasgattam a topikot és gondoltam elolvasom a linkelt oldalt...hát qrvára nem úgy lett, hanem egy nyamvadt Windowsos exe direktlinkjét raktad be és elkezdte letölteni a mobilom...mondjuk a notebookra se nagyon hiányzott volna! Túlélhető nyilván, de ilyenkor valahogy jelöljük már, hogy direkt download link vagy valami, arra már ki se térek, hogy Linuxos topikba Wines exe fájlt direktlinkelni mennyi banánt érhetne!
rustdesk-1.2.3-x86_64.exe
rustdesk-1.2.3-x86_64.exe
rustdesk-1.2.3-x86_64.exe
rustdesk-1.2.3-x86_64.exe
rustdesk-1.2.3-x86_64.exe
A táltosos topikba valamit azért tuti kitalálok neked ezért!
-
Akkor viszont én nem tudtam értelmezni az adatokat.
Ne aggódj, elsőre mindenki pislog a kimenetén!
Anno az SSD-k miatt rákényszerültem, hogy keressek helpet hozzá. Azóta csak ezt használom, sajna külső NVMe SSD házak esetén nem nagyon olvassa ki a smart értékeket vagy csak én nyúltam bele egy amúgy jó külső házzal.
Neked innen a ... -ra kell kattannod, ott van a Smart opciós fül.
(#91567) Petya XT
A gnome-disks-el jobban jársz, nem kell vele küszködni.
Az is tökéletesen használható, max ott az egyik oszlop zavaró laikusoknak, a Tipus jelölésű, azt érdemes figyelmen kívül hagyni, mert az nem az adott helyzet leírása csak egy értéktipust jelölne... hiba várható, magas kor....ezt írja egy null perces meghajtónál is.
-
Ha egy programnak elkészítik a Linux alatt is futtatható verzióját, az miért Windows-os program
Tudom, hogy most is csak kekeckedsz... A Hard Disk Sentinelnek a Linuxos verziója a Windowsos program tudásának 1 %-át sem alkalmazza, így nem értem, miről is beszélünk?
Vagy lehet nem láttál még Windowson HDS-t?
-
Flash SSD topikban kérdezd, sok HDS-kép fals adatokat dob és ott mindenkit ledorongolnak, hogy mindig a legfrissebb HDS-t kell használni, igaz ez nem minden értékre vonatkozik.
Mindegy is, aki Linuxot használ, annak célszerűbb Linux alá készült CLI-s programot használni vagy annak GUI-s változatát. Ez épp a smartctl/smartmontools ill a Gsmartcontrol lenne. (továbbiakban már ne egy Windowsos programról beszéljünk, ha lehet)
Linuxos HDS pár adatot ír ki, például a GUI-s talán adatot dob...
growler köszi a kép linkjét, nem nekem kell beraknom.
-
Használd nyugodtan a smartctl-t, ha ezt futtatod terminalban, teljesen korrekt eredményeket mutat, felesleges mást keresned, mind csak annyit tesz, hogy kiolvassa a meghajtó smart értékeit:
sudo smartctl -x /dev/sda
sda nyilván változhatGsmartcontrol nekem egy csomó fals riasztást hoz ki, nem tudom hány milliós (!) értékeket ír ki bizonyos SMART adatokhoz, így abban nem bízok.
Nincs fals riasztás, szöveges rész néha megtévesztő. de számokat kell nézni, a milliós értékek...LBA/block/-ban vannak megadva, kicsit konvertálni kell rajta értelemszerűen, de akár használhatod ezt a konverter helpet is:
How to: Convert SMART attribute 241/Total_LBAs_Written to TBW MB/GB/TB/PB
de
block to gb
/tb kereséssel találsz egyszerű convertert isez a sor mutatja az írás értéket:
241 Total_LBAs_Written -O--CK 099 099 000 - 4635996710
Ezen az eszközön az írás 2210.62 GiB (2373.63 GB)
HDS-t Linuxnál el kell felejteni, az adatbázisa eléggé le van maradva mondjuk újabb SSD-knél...
-
válasz
csabi98 #91522 üzenetére
Amit itt írtam, azt nem csináltad meg.
A rendszer jelszavazásának semmi köze a Google Chrome jelszókéréséhez, viszont a telepítéseket ne a Szoftverközpontból csináld, mégha szerintem ott sem Flatpak telepítést kapnál. Ha nem ismered a terminalos vagy Synaptic-os telepítést, inkább kérdezz itt, hogyan kell.
Nem feltétlenül szerencsés, de sok megbízható/nagy cég oldaláról érdemes letölteni a .deb verziót, amire csak rákattintasz és a Gdebi telepítő szépen feltelepíti. A Google Chrome is ilyen, hogy érdemes a weboldalról * letölteni és telepíteni. Főoldalon a kék Letöltés gombra kattintva kiválasztod a felső sort és az előbb említett módon feltelepíted és a linkelt terminal parancsot alkalmazod:
sudo apt remove seahorse
Javaslom, ha elakadsz és nagyon helyesen segítséget kérsz, akkor a kapott helpet alkalmazd is, ez másként nem fog menni...
*téves link javítva
-
válasz
Warton #91514 üzenetére
Nekem ez a Manjaro upgrade olyan, mint amikor az ember vágyik valami egzotikus környezetbe!
Nemrég félév után a Debian os-prober előhívta az addig illegalításban lévő Manjaro-t és gondoltam frissítek picit, félév után tán ráfér... Totál random dolgokat írt nálam is, nyomogattam neki a yes-t, biztosan jobban tudja nálam, mit akar, de érdekesmód teljesen jól viselte a procedúrát, mostanában nem dob be kernelpanic-ot se, ha az apt rendszerű disztrók frissülnek.
Tény, hogy megint eltünt a bootlistából, de azt megoldom könnyen, újra Debian boot és arra a particióra megy az install-grub, az majd újra betallóz minden rollingot. Most, hogy 1,92TB-os SSD van megint a gépbe, fel sem tűnik 4-6 hirtelen előbukkanó disztró!
Ja igen, az előbb mutatott BigLinux az éppen Manjaro alapú!
Sajna lehet csak portugál és angol nyelven fut, de nem biztos...
-
Erről az apt apt-get aptitude synaptic install módszerekről ugrott be, volt pár meghajtó/notebook csere utóbbi héten, családtag gyerek steam-en játszani akart...lényegtelen. Szóval frissíteném a rendszert és meghökkenve tapasztalom, hogy ilyen kép fogad terminalban, ill ilyenebb, mert voltak frissítenivaló csomagok bőven és szépen áttekinthetően kiírt mindent, még azt is, miket fog eltávolítabi az autoremove-val:
Aztán csak beugrott, hogy nemrég pont erre a meghajtóra/disztróra tettem fel a nala csomagot, ami szintén az apt-ot használja, de kicsit automatizál és áttekinthetőbbek a végrehajtandó dolgok.
*****************
Előbb meg találtam DW-n ezt a disztrót, egyből online ki is lehet próbálni! Érdekes, volt anno egy weboldal, ahol sok disztrót lehetett online tesztelni, de disztró saját weboldalán ilyent még nem láttam... BigLinux DW
-
-
Nem vészes, mivel csak a .local-ra korlátozódik, más felvett csomagtárolók Gpg kulcsait nem törli a parancs, kipróbáltam és ezek maradtak:
(#91485) tordaitibi
Ne csodálkozz akkor a jelenségen, mivel a böngésződbe vannak tárolva a weboldal és egyéb belépési jelszavaid, 1x valahogy autentikálni kell hogy nem más hanem te vagy a gép előtt.
Nekem totál szűz felrakott Chrome-mal csinálta, semmilyen tárolt akármi nincs, mivel FF-ot használok. Szerintem itt nincs démon, mert nem systemd service...de azért valami igazad is van, valamit itt is le lehet tiltani, de szerintem magát a seahorse frontend-et ez nem befolyásolja!
-
-
válasz
I02S3F #91481 üzenetére
vagy jelszót változtat a fórumtárs és új jelszónak nem ír be semmit, rákattint az okra 2x-3x és kész! Többet nem jön elő.
Nálam úgy se jött elő többet, hogy elsőre beírtam a jelszót, azt eltárolta és utána működött, de sajnos ez régóta igen rapszódikusan működik és mivel csak kipróbáltam valamit a Chrome-on, nem nagyon foglalkoztatott a dolog, de most próbálgattam és most reboot után kért megint jelszót(gondolom piszkáltam a Jelszókezelőt, azért...), így maradt a
sudo apt remove seahorse
Egyébként mióta Linux Mint-et használok, egyedül a Chrome-nál volt ez a jelszókérős dolog...
-
A linkelt megoldás kitörli ugyan a kulcsfájlokat, de minimum reboot után újra fel fog jönni a Chrome-nál jelszókérő ablak. Ezt a seahorse csináljam ez egy GnuPG frontend, le kell szedni a csomagot és megszűnik a bosszantó gond. (egyébként ha töröljük a kulcsfájlokat, és a jelszóbekérő ablakban 3x a
Mégse
gombra kattintunk, simán indul a Chrome)szóval viszlát seahorse!
-
válasz
#02705152 #91443 üzenetére
Nem rossz az irány, de még fejlődnöd kell!
Nem lenne rossz, no de visszafelé? Ezekhez a pálcikaWM-ekhez se értek, ami a képeden van.
Kíváncsi voltam, mennyire egyszerű Cinnamonra plasma-t rakni, anno sokkal nehezebben ment, de most meg inkább a Mint lett KDE-plasma DE-s, pár éve meg only Plasma-t tudtam Cinnamonra forrasztani, az úgy jobban tetszett. Mindegy, aki KDE-t akar Mint-tel, simán és gond nélkül megteheti.
-
Linux Mint 21.2 plasma DE
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt install kde-plasma-desktop
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports-extra -y
sudo apt update && sudo apt upgrade
sudo apt install plasma-discover
sudo apt install plasma-discover plasma-discover-backend-fwupd
sudo apt update && sudo apt upgrade
sudo rebootPár leírást megnézve ennyi parancs kellett, de ez leírás jó hozzá:
-
Nem tiszta mit nem értesz...tippeltem, hogy Gnome felületen ügyködtél, azért írtam, amit...ilyenkor ha bármilyen KDE/QT appot felrak, megy vele a KDE negyede és sok mindent fennhagy, mivel sok minden nem kifejezetten az éppen telepített program függősége. De ezt azért nyilván már tudod te is...
-
válasz
#02705152 #91355 üzenetére
Nem gondolom én túl, de ha már említed az otthoni rendszert... simán kilőném a COW-ot is, itthoni rendszerre felesleges és a defrag-ot főleg kiszedném. Nekem az önmagában érdekes, hogy jó az, de ha autodefrag van, az meg pont nem ajánlott.
A noatime microsecundumai meg hát...ha van, aki érzékelni tudja ezeket...van ez a koma a Flash sorozatban, ő tutira...
Én következetesen 2GB hagyok a meghajtókon, a nálam okosabbak meg 5%-ot javasolnak, ha tuti a biztosra akarsz menni.
Ez meg ugye egyértelműen az adott SSD-től függ, gyárilag lefoglalt hely és társai...
-
válasz
growler #91351 üzenetére
A defrag opcióra rákérdeztem az angol Garuda fórumon - állitólag btrfs-en van
értelme SSD-n is - úgy-hogy az maradt.Érdekes, ugyan írta a discard=sync opciónál, hogy azért nem jó, mert töredezett fájlrészleteket hagyhat, de az eddigi ismeretek a TRIM műveletről ezt elég érthetetlenné teszik, de Te tudod, ha benne hagyod, benne hagyod, szerintem baromság ez így.
Mondjuk ha ugyanott olvastad, ahol az előző javaslatot, akkor azért elgondolkodnék a dolgon...szerinted van értelme két azonos funkciót ellátó ütemezett szolgáltatás lefutásának?
-
válasz
growler #91349 üzenetére
Atyaég...belenéztem a btrfs mount opció doksijába, hát lehet tépném a hajam, ha nem EXT4-et használnék. Neked is javaslom, mert vannak saját mount opciói a btrfs-nek és vannak általános mount opciók is.
erre itt egy példa:
btrfs-trim.service
fstrim.timerTotál ugyanazt csinálja mindkettő, szóval mivel nem ismerem a fs-t, mégis azt mondom, csak az egyiket hagyd benn!
Alapból a discard egész korrekt lenne a async kapcsolóval, mert ha ba van kapcsolva a COW, ami szintén hasznos lehet, akkor azt üti a discard=sync.
Ami fontos lehet még, hogy sok mount opció működik default a 6.1 és néhány a 6.2 kernelek óta. Szóval hasznos doksi, amit linkeltem, nem 10 perc, míg értelmezed azt opciókat és egymásra hatásukat!
Ha most btrfs-t használnék, beraknám az fstab-ba discard=sync opciót és meghagynám a btrfs-trim.timer-t weekly időzítéssel.
Mi nekem értelmezhetetlen, az a defrag opció, mert SSD-nél ez kifejezetten haszontalan és ellenjavallt...nem is értem itt miért van...
Van ilyen mount opció is:
ssd, ssd_spread, nossd, nossd_spread
, ami azért érdekes, mert default SSD autodetected van bekapcsolva, de megmarad mégis a defrag is...Meg is állapítottam, hogy totál hülye vagyok ehhez a fs-hez, ha SSD-t kéne ezen optimalizálnom, égnek állna a hajam.
Persze ha NVMe SSD-ről van szó, jóval egyszerűbb lenne a helyzet, ott legalább a TRIM-meléssek kapcsolatos opciókat el lehetne felejteni.
Sok sikert a beállításhoz és úgy általában a btrfs használatához! Reméljük berus szaki majd jön és megvilágosítha homály elménket!
Szerintem tényleg modern(COW például), jó dolgok vannak benne, de kiforratlan ez a fs picit még, inkább annak javasolnám a napi használatát, aki valóban tisztába van a különböző és egymásnak időnként ellentmondó default beállításaival és képes optimalizálni.
Ja és mindenhová be van rakva a noatime opció, ami meg kifejezetten nem modern, a mai SSD-nél már totál értelmetlen opció!
-
natë ft az 5.6-os kernelt említette, nem csak az Ubuntuval vannak gondok eszerint, de igazad lehet, nem nézegettem az összes disztró alatt megjelenő 5.6-os kerneleket.
Ennyire azért nem érdekel a dolog.
Eszerint csak nekem fura rollingon az LTS kernel, mondjuk LTS disztrón is furcsállom a legújabb kernel erőltetését...
-
válasz
BlackV #91297 üzenetére
Eredmény: megjöttek a megabitek
Super! Úgy látszik Linuxhoz tiszta fej is javallott, Winhez meg elég a kótyagos.
Tényleg nem egyszerű ezekhez a wifi donglékhoz megtalálni az igazán tuti drivert. De legalább csak nem adod fel...
akkor örülök, hogy végül a Mintet kezdtem el nagyobb lendülettel kifaragni és nem egy rollingot
No látod!
Mondjuk nem pont úgy működik ez sem, szóval lehet rollingon is megoldódott volna ugyanígy.
morrownr amúgy ismerős az egyik neked javasolt linkből, de ott a dátum jóval frissebb és elég időigényes is átbogarászni...BU végű volt abban is a driver. De lényeg, hogy megvannak a megabitek!
Úgy látom az alsó linkben be is mutat rengeteg Wifi adaptert, ami működik Linuxon.
No meg legalább Linuxon van saját gyártású sikerélményed az ilyenek miatt, Wimdowson hol van ilyened?
Multkor is furcsállottam, hogy az inxi kimenetben nincsenek IDszámok...
Network:
Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet
vendor: ASRock driver: r8169 v: kernel pcie: speed: 2.5 GT/s lanes: 1
port: *** bus-ID: *** chip-ID: *** class-ID: ***
Device-2: TP-Link TL-WN821N v5/v6 [RTL8192EU] type: USB driver: rtl8xxxu
bus-ID: *** chip-ID: *** class-ID: *** serial: *** -
Jó bizony, anno csíptem a függőségkezelését, amit sokan büntetésnek éltek meg, én abból tanultam. Mindig felraktam a friss Linux Mint mellé a stable verziót és az volt a cél, hogy Linux Mint Cinnamon-t csináljak belőle, mivel nagyon sokkal régebbi volt a stable-n a Cinnamon, így tényleg adott is munkát rendesen.
És a frissítései is jók voltak úgy, lévén LTS volt, nyilván a rollingosok a folyamatos frissítésvadászat megszokása miatt agyérgörcsöt kaptak volna, mikor jön már ki valami frissítés!
-
De most viccen kívül, tényleg sok mindent köszönhetünk a Debiannak! Igaz, hogy napi használatra mindig Linux Mint Cinnamonom van, de mellette állandóan van fenn egy Debian is, múltkor kettő is volt...
Abban a pillanatban lehet nem örülsz, mikor oktat, de később tutira hálás leszel.
Ez a rendszer valami nagyon alfabeta 11-ből indult, hogy összehasonlítsam egy normál verzióval, de azóta is kibír minden full-upgrade-et is, mára elérte a jelenlegi 12.2 állapotát.
System:
Host: MiWiFi-R3G-srv Kernel: 6.1.0-13-amd64 arch: x86_64 bits: 64
compiler: gcc v: 12.2.0 Desktop: Cinnamon v: 5.6.8 tk: GTK v: 3.24.38 vt: 7
dm: LightDM v: 1.26.0 Distro: Debian GNU/Linux 12 (bookworm) -
Alapból fenn vannak a csomagok, épp Debianon látom most, de az is lehet, hogy nem minden disztróban fut le installkor a hardverdetect...ami így elég fura lenne. Itt alapból nyilván egyik csomag sincs feltéve default, mivel Intel minden a gépen. Debian lélektana még mindig más, mint a nagyon userbarát disztróké, még mindig nem érdemes csak rá hagyatkozni szerintem. Amúgy sajna eléggé elqrvult ez is, pedig Debian előnye épp az volt, hogy hagy gondolkodni egy alap install után. Ha már nem teszi ezt, nem tud tanulni vele a user.
Elég sok változata van a B43 drivernek, de régebben rosszabb volt a helyzet, mivel nem a contrib repoban voltak ezek, hanem a nonfree-ben, ezt lehet említettem is imént...(lehet, hogy ez pont nem volt így, hanem a contrib tartalmazta, mindegy, nem törlöm most már innen)
De legalább javítottál a hardvereden is! Erre is jó a Debian.
-
válasz
BlackV #91276 üzenetére
Egyértelmű, hogy nem fogod kidobni az amúgy jó teljesítményű géped!
Asszony 3 kilós dell-je szignifikánsan gyorsabban renderelte ugyanazt a munkát, de cserébe kissé porszívózott.
Most az asszonyra érted vagy a gépre?
Dell Precision M4700 nekem is 3+ kilós, anno új korában 3D renderelésre vette tesóm, van benne még mindig erő, de ha csak böngirnyót használok, bőven elég a nyugger HP Elitebook is, sokkal könnyebb. Nemrég páromnak vett Dell Latitude 7400 2in1 gép majdnem kirepült a kezemből, mert úgy kaptam fel az asztalról, mintha az öreg Dell lenne, nyamvadt kis súlytalan penge az egész...piszok gyors kis gép, de nem cserélném el erre az öreg gépeimet.
De a következő cuccnál már én is figyelembe fogom venni a linux szempontokat.
Jó eséllyel minden működni fog már azon a gépen, ha most vesz valaki gépet, ott is a nagyon új hardverek miatt lehet gond, amíg a kernelek nem követik le őket.
-
Mostantól nem akkora gond az ilyen sem, mivel már nincs külön nonfree verzió, amit gyakran elfelejtenek a userek és a normál verzióból hiányzó driverek okoztak gondot.
Anno én is még a meglévő Win7-en másoltam floppyra hálókártya drivert, amit install közben kellett beolvastatni.
Nem volt egyszerű, lévén még épp nulla tudással voltam áttérőben Windowsról, ráadásul 10 évvel ezelőtt az ATI VGA fglrx driverének felrakása sem volt egyszerű... Amúgy azóta is a legjobb ötletnek tartom, hogy a működő Linux Mint mellé felraktam a Debian Wheezyt, ami kegyetlenül megdolgoztatott, de nem hátráltam meg. Sajna évek óta már csak userként használom a Mint-et és piszok sokat felejtek, itt nagyon nem előny, hogy az új Mint kiadást úgy rakom fel már ezekre a közel 10 éves üzleti notebookokra, hogy bedugom a kiírt pendrive-ot és böngészgetés közben felugrik az ablak, hogy indítsam újra, install kész. Fel sem tűnik, eközben pár perc alatt megadtam pár adatot... Sokat qrvult 10 év alatt a Linux nyilván, de ezt inkább a haladó userek érzik, home userek ezt nem bánják, mint ahogy azt sem, hogy Winnerek szerint nem plug&play a Linux.
Windowsos írás meg Debiant és Kali-t javasol a usereinek telepítésre...nyilván nem véletlen, mert ennyire nem lehet idióta.
-
válasz
BlackV #91270 üzenetére
Valami vga kezelést meg valami wifi adapter kezelést bármelyikre tudok csiholni
Nem pont erről szólt a kérdésed, amire írtam, hogy nem túl bonyolult!
Te eseted kicsit valóban bonyolult, a már éppen nem támogatott hardver(ek) miatt, ezzel egy mezei home user nyilván nem tudna mit kezdeni. Ha nem ezzel a hw-kupaccal próbálod ezeket a Linuxokat, már rég állandóra rendezkedtél volna be.
-
válasz
#02705152 #91263 üzenetére
Ez a Far manager nagyon tetszett Win7 alatt, azt használtam TC helyett, de ma már elvagyok Nemo-val is ezeréve, a világ legegyszerűbb fáljmanager appja.
Ezt az Ubu 23.10-at még azelőtt szedted le, hogy levették a hivatalos oldalról valami orosz idióta miatt, aki az ukrán fordításba belepiszkált? Mondjuk ezt a verziót meg le lehet tölteni:
ubuntu-23.10-desktop-legacy-amd64
Egyszerűbb lett volna az ukrán fordítást kiszedni az iso-ból, de ők tudják.
-
válasz
BlackV #91261 üzenetére
Megint más egyszer felhúzni egy linuxot az valszeg állni fog a lábán sokáig, meg megint más naprakészen tartani.
Nyilván nem fog elkezdeni önállóan rendszert frissíteni a Linux, mint a Win, de ez meg inkább az előnye, mint hátránya. Épp minap csinálta meg a Germanyban lévő baráti 50+-ös házaspár a rendszerfrissítést a Cinnamon Frissítéskezelőjével, amúgy verzió upgrade volt, nem normál frissítés. Reboot, minden működik, annyira nem lehet bonyolult.
Egy a lényeg, se túl régi, se túl új ne legyen a hardverkörnyezet!
A wifi adapterek helyzete tényleg elég mostoha amúgy, ezért is linkeltem, melyeket érdemes Linux alatt használni. Sajna a gyártók sz*rnak a Linuxosokra... Én eddig range extendert használtam meg valami USB-s SIM biszbaszt, mindkettő plugandplay működött, biztosan nem tudták, hogy Linuxon ez nem lehetséges.
-
válasz
-Skylake- #91257 üzenetére
Miért ne használhatna bárki, akár egy fodrász is desktop Linuxot? Ha nem olyan programot használ, ami csak Windowsra van, akkor minden gond nélkül használhatja. 5 évig dolgoztam egy PC kiskernek itthonról, mivel nem kellett spéci program, büngésző kellett meg netkapcsolat. Mellesleg amikor Linuxot választottam Win helyett, közel nulla IT tudással rendelkeztem és azok is nulla tudással használják az általam felrakott Linuxot, akiket már említettem. Én se vagyok hülye, hogy két családtagnak is kiküldök feltelepített notebookot úgy, hogy nem vagyok biztos azok tökéletes működésében, egyszerűen laikusként 5 évig használva megtapasztaltam a működésüket. Azt is hajlandó vagyok elfogadni, hogy a mai Windowsok már jobbak, mint a Win7, ami nálam annyira kiverte a biztosítékot, hogy totál fogalmatlanul 10 éve inkább megpróbáltam felrakni egy Linuxot. Nyilván sokan nem így látják. Mindenütt MS oktatás folyik, felsőfokú intézményekben is kötelező azon dolgozni, de különben mostani melóhelyemen is totál MS szoftvereket használnak, de ezeket is tudom online használni, még emiatt sem kellett Wint felraknom. (nem munkafolyamatokhoz kell nyilván, de birka nemzetközi cégek megkövetelik a kapcsolattartás miatt sok sw alkalmazását)
Mac meg nem egy OS, nem ismerem, de a zártsága miatt nem is akarnám használni. Igazából se a Mac-et, se a Windowst nem ismerem már, de nekem és a környezetemben sok embernek tökéletes évek óta a desktop Linux, nulla IT skillel is!
-
válasz
-Skylake- #91255 üzenetére
Legyen úgy, a Win default "plug&playebb".
Viszont nagyon nem örülne itt senki, ha egy Win/Linux flame alakulna ki! Én nem járok Linuxosként Wines szaktopikba, Winesek meg bennünket ne győzködjenek, a WIn super, de nekünk jó ez a Linux is!
Zárjuk is be az off/flame áramlást....
-
válasz
-Skylake- #91250 üzenetére
Egy átlag normális hardveren, legyen az desktop, notebook, nincs szükség terminalozásra. Biztosan nem akartad érteni, amit írtam arról, hogy sok családtagnak, ismerősöknek raktam fel Linux Mint-et és évek óta használják. Egy házaspárnak, akik kinn dolgoznak, úgy adtam oda a használt üzleti gépeket, hogy felraktam a rendszert és úgy használják gond nélkül, hogy előtte Wint használtak. Szerinted ők használnak terminalt? Saját gépeimen évek óta nem kéne terminalt használnom, de áttekinthetőbb azzal csomagkezelni, monitorozni.
Nyilván vannak olyan problémás hardverek, amikhez kellhet terminal.
Azt kijelenteni, hogy nem "plug & play" rendszer, kb idiótaság, mert default az. Nem minden esetben működik akként, de ez egyre ritkább, viszont az előbbi megfogalmazás azt jelentené, hogy alapból nem az.
Amúgy csodálkoznék, ha wifi sávszélesség téren a laptoposoknál is minden mindig patent lenne linuxon. Szerintem kva kényes a driverezésre ezen a téren és folyamatos bizonytalanság, driverek spájzolgatása, próbálgatása.
Csodálkozhatsz, mert a teljesen normális a wifi sávszélessége is. Ez a driver bizonytalanság is marhaság, biztosan vannak olyan hardverek, amiken az, de én az eddig kezelt gépeim átlagos felépítésűek voltak...nyilván mezei laptopok helyett használtüzleti notebookokkal foglalkozom csak...
De nem akarok én senkit győzködni, csak a baromságokat nem jó olvasni. A full DE-s Linux plugandplay és nem kell terminalt használni. Nem értek hozzá, mindössze 10 éve használok Mint-et, rengeteg gépre telepítettem ugyanezt és leírtam a tapasztalataimat.
Teljesen normális dolog, ha valakinek a Win vagy Mac használhatóbb, használja azt. No ezzel már a jövő évi Windowsos kvótámat is elhasználtam...
-
Aha, aztán megint megrázod a banánfát és akkor ki fogja itt művelni a népeket?
Ebbű baj lesz more!
-10 off Nemsoká vége a nagy szabadéletemnek, jön a robotmeló újra!
De hogy ON2 is legyek, bár szerintem az is elég off, hogy a Windows milyen trükkös dolgokat talál ki...Kapitány linkjében ott van, hogy válaszd ki a disztrót...és Ubuntu, Debian, Kali a sor...ebből valamennyire az Ubuntu lehetne célcsoportos, Debian még mindig nem Win utáni ketdőbarát disztró, a Kali meg kifejezetten egy csapda.
Érdekes, hogy ami Windows utáni áttéréshez valóban alkalmas, az nem szerepel a kiválasztandók között, nem írom le, mindenki tudja melyik disztró az.
Hogy micsoda? A Microsoft segít, hogy megszabadulj a Windowstól
Aztán ez az írás is tagalja valahogy a témát, de totál idióta felkezdéssel...
A Linux legnagyobb hátránya, hogy nem igazán "plug & play" rendszer, hozzáértés hiányában még az egyszerűbb műveletek végrehajtásánál is komoly fejfájást okozhat a Windowshoz vagy macOS-hez szokott átlagos felhasználók számára.
Ma már egy fullos desktop disztrót felraksz és használod, mi ez, hogy nem "plug & play" rendszer?
Ez se látott még Linuxot, max 10-15 éve...
Nekem féléve a W11 nagyobb fejtörést okozott, amikor először bekapcsoltam a Dell Latitude 7400 2in1 gépet és elkezdte felrakni magát a win, aztán be is halt valami biztonsági bizbaszt hiányolva...csak ültem és pislogtam. Nesze neked "plug & play" rendszer, apádanyád, az a plugandplay!
[ Jelentem, feljelentem! :-) ]
-
Persze, tudom, de ez éppen itt indiferens. Egyébként beszólsz mindenkinek, hogy ne itt offoljon és utána pofátlanul ideoffolsz?
Jó lennél akár te is nagybetűsnek. No gondolom kapom is a bant nemsoká, valahogy mindig feljelentődök ilyenkor...
(#91235) K0zm0
Óóó...ez most szívenütött nagyon.
Néha fel kell rázni a punnyadó állapotban leledző népeket, ez amúgy teljesen tudományosan ment nálam.
(nem Linuxos topikokban is remekeltem már...)
-
Kizárt, hogy mindenki kihalt onnan, akik anno rühelltek! Nagybetűsök most sem szeretnek, bár mostanában nem kapok bant...
Köszönjük jelentkezésedet, de a múltbeli összezördülésed a moderációval és topikgazdákkal visszatetszést keltene, amit jelen esetben nem szeretnénk. 2020. április....
-
Nyuggerszekció jól szétoffolja a topikot!
Nem lennék itt Topikgizda...
Inkább vállalnátok Tg funkciót a Linux Mint topikban, ahogy nézem, annyira elárvult, hogy legfrissebb infó az Összefoglalóban, hogy megjelent a Linux Mint 18.
Én bejelentkeztem oda még 1x, de azt mondták nagybetűsök, hogy sajnos a többi Tg nem nézné jó szemmel... az egykor virágzó jó kis topik meg enyészik!
(#91227) májkimiki
Mondjuk úgy, nem ő viseli a nadrágot! Ez ebben a korban már simán megvan!
Ja és az Ubuntu topik dettó!
Vagy legalább az a három EndevaúrOS fan csináljon egy nagyon segítőkész topikot!
-
válasz
BlackV #91220 üzenetére
Hát igen, ebbe a Windowsos sztereotípiába sokan belecsúsznak, ha Windowson valami nem jól működik, szar a hardver, ha Linuxon valami nem jól működik, szar a Linux!
Mondjuk pont a wifi dongle egy olyan kivétel, amivel tényleg lehet szívni Linux alatt, szóval szerencséd, hogy újra lecsekkoltad Win alatt is.
Ez az eszköz akkor repüljpáva....
Ezek közül vadásszál, ha kell új:
Top 10 Linux Compatible Wireless Network Adapters
13 Wireless USB Network Adapters Linux in 2023
Amelyik legalább kettőben szerepel, az tuti jó lesz. Ezt a drivert se ártana elmentened, hátha jól jön még...
(#91221) csixy
Drága lecsó....
Ez elég kegyetlenül hangzik!
-
válasz
BlackV #91215 üzenetére
Rendszerbeállítások / Illesztőprogram kezelő-t nézd meg, ha ott nincs wifi driver, akkor elméletileg
r8169-dkms
csomag lenne jó, ezt rakd fel, ha nincs fenn. Ha fenn van, akkor mégsem jó, keresgélni kéne, de mivel az EndevaúrOS-en jó a driver, megnézed ott, mi a neve és itt keresel egy azonos nevűt.No ez eddig jó volt, csak nem a wifi driverről szólt...mindegy, nézd meg akkor ezt.
-
Meg ha néha kellene egy nagyobb terület, pl. egy letöltött sorozatnak, ami nincs fent streamingen, akkor is jobb, ha egyben van a szabad hely.
OK, de ezt már nem egy 60GB SSD-n valósítjuk meg, én azt hittem ez valami kísérleti dolog lenne...
(#91212) csixy
Majdnem meg is említettelek, hogy neked vannak ilyen elvetemült ötleteid...de ugye azt most megpróbálni igen erős anakronizmus lenne, lévén majd akkora RAM-ban futtatod a disztókat, mint itt esetünkben a meghajtó mérete. Ezt azért ne feledjük!
-
Örülök, ha legalább addig eljutottunk, hogy megtisztítod azt a kis meghajtót a Wintől!
ne 4x15GB legyen a szabad lemezterület, hanem 1x60GB.
De azt ugye tudjuk, hogy max téged zavar, hogy a 60giga négyfelé van osztva, az SSD vezérlőjét nem nagyon érdekli, nem is lát particiókat, csak szabad helyet és ezekkel egyben tud garázdálkodni.
Sose csináltam még, ezért kérdezem, a Windows iso-t nem lehet amúgy Linuxos pendrive-író appokkal kiírni? Minap épp kellett volna pár percre egy Win, megállapítani egy küldő NVMe SSD ház smartképességét, a Win7-re már kiírta, hogy ezen nem fut...a nevét most meg ne, mondom. Nyilván azóta okafogyott a dolog, a WIn7-et frissíteni meg már nem is lehet talán.
-
de ha külön partíción vannak, akkor mindegyiknek kell külön szabad hely a frissítéseknek, és így elég passzentos lenne a végére.
Gondolod így megoldható lenne egyetlen frissítéssel az összes disztró upgrade-je? Ha elméletileg lehetne így, akkor annyira azonos lenne a disztrók alaprendszere és csomagjai, hogy kb klónok lennének, de akkor meg minek több? Egyébként egy adott frissítés nem használ el sok helyet, hiába tölt le akár 800megát is, kiírja a frissítés végén a terminal, nem szoktad nézni?
De gyanús, hogy adott fs-en több bootfájlok megférjenek partición belül...
Szerintem marad a bővítés.
Ezek se nagyon említenek ilyesmit, márpedig a particionálás témánál lenne célszerű keresni...
How to Create Disk Partitions using cfdisk
Understanding linux parted utility
Understanding linux fdisk utility
De lehet nem ilyen kezdőszintű leírásokat, appokat kéne keresni...
-
Érdekes felvetés ez, egy partición több OS...szerintem nem működik így, de amúgy mi lenne ennek a célja egyáltalán? Ha csak nem beszorítod magad a legacy/MBR max 4 fizikai particiójába
!?(#91203) I02S3F
Nem tudom, de szerintem Bici azt ismeri, itt fizikai particiókra gondolhat inkább. Ott meg nem megy ez, legalábbis az általam ismert particionáló módszerrel biztosan nem.
-
válasz
tordaitibi #91200 üzenetére
a hatvanat taposom, nem őskövület vagyok hanem a naprendszer kialakulásakor ittfelejtett évmilliós lelet
Atyaég...én meg azt hittem, én vagyok itt a korelnök! No mindegy, nem sokkal vezetsz ám...
Egyébként én már 40-nél is el voltam keskenyedve, 50-nél meg...Viszont neked az Ubid is matujalem, én meg azért legalább a Mint-et fiatalon tartom. Túl alacsony egyébként nem lehet a Linuxosok átlagéletkora, már csak abból is gondolhatnám, mert melóhelyen fiatalok vannak 98%-ban és jó részük csak nézett rám, mikor PC, notebook szóba került...érted! Nem a Linux vagy a különféle SSD-k, hanem olyan, mint számítógép...az nekik már oldschool teljesen.
-
válasz
BlackV #91197 üzenetére
Mer össze-vissza elnyomkodtad a számítógépedet.
Nagy poen volt! Nyomkodom amúgy persze, de ezek a kiírások hardveresek, évek óta kiírja egyiket-másikat. Amúgy dmesg kimenetben is ott van, ha annyira kiváncsi lennék, x éve megnéztem, de az már olyan nekem, mintha ily módon köszöntene a gépem ill imát is mond értem!
[ 0.115748] x86/cpu: VMX (outside TXT) disabled by BIOS
[ 1.586240] ima: Error Communicating to TPM chipVirtual Machine Extensions-t talán még én kapcsoltam ki anno...a Dell Precision meg valami firewire témában szól hozzám, hát azt a csatolót meg úgyse használom.
Nagyon rég rájöttem, hogy ha tovább bootol a rendszer, akkor nem kell ezekkel foglalkozni, amíg nem találkozol egyetlen villogó promt-tal vagy kernelpanic konzolképpel, addig vígan vagy!
Szerinted kell amúgy nekem ez a TPM chip valami?
-
válasz
BlackV #91191 üzenetére
Nouveau alatt a watch n1 sensor mutat GPU hőmérsékletet és rpm-et is, nvidia alatt viszont nem. Nvidia alatt az nvidia ablak mutatja ezeket az adatokat.
Ez tényleg elég érdekes, a sensors parancs nekem ugyanazt mutatja, akármi van bekapcsolva a 3 opcióból, az nVidia app meg csak a VGA hőfokot mutatja...neked tényleg fura VGA-d van, de legalább működik.
Még az Endevaűrös téma is!
(#91193) tordaitibi
Neked Ubuntut ír ki szerintem minden, mert az Ubid meg magad is egy Ubuntus őskövület vagy!
Amúgy van olyan rendszerinfó, ahol simán leubuntuzza a Mint-et a kimenet...
(#91188) CPT.Pirk
Tényleg elévülhetetlen érdemeid vannak, főleg Chakra-nál, azt veled együtt ketten használtuk, ezt az Endevaúrt azért már legalább hárman használjátok!
-
válasz
BlackV #91183 üzenetére
a Mint gyári vga driverét próbából és nem kaptam bootoláskor hibaüzit
Itt most a nylt driverre gondolsz? Nouveau...árdekes, nekem nincs is fenn, igaz felraktam a 390-es helyett a gyártó által javasolt 418-ast, illetve azt jelöltem ki Synapticban, de felrakott többet is és a 470-est használja, gondolom ekkor leszedte a nyilt drivert...Nekem az az nVidia VGA mindig is sötét ló volt, amúgy FF alatt kicsit tearingelt a görgetéskori kép.
Alapból érthetetlen, ami itt látható verziószámokat illetően...
Egyébként ez a bootkor megjelenő üzenet semmit nem jelent, ha utána beindul és működik a rendszer. Nekem minden gépemen megjelennek ilyenek, megszokható.
Amúgy lehet, hogy a Nouveou mára egész jó működik és nem is feltétlen kell a gyártó drivere...
(#91182) tordaitibi
tiltsd le az os-probert is és nem lesz az Ubuntun kívül más bejegyzés egy grub update után
Szép is lenne, ha Ubuntut írna ki...
-
válasz
Sanyi.mTs #91176 üzenetére
# sdCard test
A
h2testw
Linuxos alternatívája, f3-Fight Flash FraudAz f3 csomag benne van a hivatalos Ubuntu tárolókban, így nyilván a Linux Mint-re is telepíthető tárolóból az általánosan használt módon.
f3read kimenet példa
ubyegon@ubyMintC-212:~$ f3read /media/ubyegon/329D-1B1B
F3 read 8.0
Copyright (C) 2010 Digirati Internet LTDA.
This is free software; see the source for copying conditions.
SECTORS ok/corrupted/changed/overwritten
Data OK: 0.00 Byte (0 sectors)
Data LOST: 0.00 Byte (0 sectors)
Corrupted: 0.00 Byte (0 sectors)
Slightly changed: 0.00 Byte (0 sectors)
Overwritten: 0.00 Byte (0 sectors)
Reading speed not availablef3write még folyamatban...ez nem 2 perces művelet...
ubyegon@ubyMintC-212:~$ f3write /media/ubyegon/329D-1B1B
F3 write 8.0
Copyright (C) 2010 Digirati Internet LTDA.
This is free software; see the source for copying conditions.
Free space: 29.80 GB
Creating file 1.h2w ... 0.59% -- 3.46 MB/s -- 1:31:59 -
válasz
BlackV #91169 üzenetére
Jaj ne, már nálad is beüt ez az Endevaúr!
Amúgy persze, elég esélyes, hogy a döglött sensorokat simán látni fogja!
Főleg jó az újabb kernel, tuti jobban kezeli majd a muzeális gép hardvereit....még ha valami vadiúj hardverbe lenne új sensor. Mindegy, működik a hype....
(#91172) BlackV
Elég hamar kiderült!
-
válasz
Mustármag #91168 üzenetére
A friss Linux mint kiírja, bár egy ideje elég furán működik ez az os-prober, talán csak akkor írja ki, amikor olyan rendszer csomag frissül, ami után lefut boot frissítés is...
Viszont utána nem írta ki hogy X program frissítve X program törölve stb. azt már nem szokta?
Az upgrade után nem ír ki már semmit, ha minden OK, mielőtt jóváhagyod a frissítést, mindent kiír részletesen.
-
válasz
BlackV #91166 üzenetére
Ja, hogy nincsenek ott ventik sem, mégis írja ezeket az értékeket...tényleg nem tökéletesek ezek a szenzorok már, anno Toshiba Satellite L305-ös laptopom volt hasonló, egy hónapig kerestem kernel paramétert a CPU-hoz és a szenzorok is igen fura értékeket mutattak...de ha nagyon forrósodott, akkor pörgött a venti. Meg nyilván le is kapcsolta magát, amíg csak egy magot használt a kernel a prociból.
-
válasz
BlackV #91164 üzenetére
Hát pedig megy felfelé a fok, ha nyúzom a procit, ha nem akkor pedig esik le.
Az OK, hogy megy felfelé, de unreal érték az lehetséges, amúgy is furák ezek a sensor-értékek nálad, a ventik minimum RPM-je is 21093 értéket írnak, nem szokott felszállni a gép, amikor teszteled?
-
válasz
BlackV #91160 üzenetére
Az a kiírás sajna ha igaz, akkor nem akarja majd jelezni a reális CPU hőmérsékletet...amiket ilyenkor kiír, azokkal, ha egyáltalán lehet mit kezdeni, akkor a kernel opciókat kellene babrálni...[link]
Itt a guide a kernel opciókhoz, de nem pár perces művelet lesz:
The kernel's command-line parameters
Stress testing-re is vannak megoldások, sőt külön stresslinux iso is van, amit futtathatsz.
Van amúgy a tárolóban egy hardinfo nevű csomag, annak vannak CPU benchmark opciói, hátha az is elég...
felment 54 fokra de a cpu fan még mindig idle-n pörörg
70 celsiusig a Dell Precision mindkét ventije nullán áll még, ez normális.
-
válasz
tordaitibi #91158 üzenetére
Igen, ilyen volt minap régebbi Mint Cinnamonon is, mikor teszteltem az nVdia kártyával a halakat! Meg is lepődtem, mert egyszer csak valami pirosan elkezdett villogni a panelen! Gondolom valamikor kíváncsiságból raktam a panelre, mert amúgy ezt a
watch -n1
terminalos megoldást preferálom, ha látnom kell a hőfokokat vagy a venti RPM-jét.Azért meg kell jegyeznem, elég bénán néz ki nálad ez a KDE paneles app, nem akarnád beállítani középre?
Most találtam egy Szenzorfigyelő panelapp-ot is, ezen a gépen persze csak egy ablakon mutat valamit meg felrakott az app egy Xsensor-t is, gondolom ez annak a panelappja...szóval vannak megoldások.
Aham megvan, itt lehet kijelölni, mely értékeket mutassa a kis kockákban...
Van leírása is amúgy, nem tudom minek szenvedek itt a screenshotokkal...
-
válasz
BlackV #91154 üzenetére
Ha zavar, hogy túlsütöd a halakat, van panelapp* is, ami kijelzi a hőfokot, van a psensor app is, de a legegyszerűbb, ha terminalból futtatod ezt a parancsot:
watch -n1 sensors
Attól függően, mennyi érzékelő van a gépben és mennyit detectál a
sensors-detect
parancs, kb így néz ki, jelenleg 1 sec frissítéssel:Ezen nem sok adat van, a Dell Precision kb duplaennyit ír ki, de nyilván azért, mert az Workstation gép. De most látom, nálad elég sok adatot kiír a sensors...
Advanced lm-sensors Tips and Tricks on Linux
*panelapp alMenü
-
válasz
Mustármag #91155 üzenetére
Warning: os-prober will be executed to detect other bootable partitions.
Ezzel ne foglalkozz, figyelmeztet, hogy az os-prober berakja a bootválasztóba a többi OS-t is a meghajtókról, ha vannak.
Mindig kiírja, kár, hogy nálam nem tallóz be mindent! De egy csak egy értesítés.
-
válasz
CPT.Pirk #91140 üzenetére
Antergos nagyon jó volt, eddigi leggyorsabb bootidő is ahhoz köthető, ami még régi desktopomot mérhető volt systemd előtti időkben, sajnos ragaszkodott ehhez a szörnyűséghez, ami aztán HP Elitebookon lehetetlenné is tette a használatát. Antergos /Cnchi
még SSH sincs by default.
Hát ettől még nem lesz minimalista, home user desktop disztrónak tökéletes lehet ez az EndevaourOS...csak azért nem írom EOS és társai rövidítéssel, mert ugye az eOS az egy teljesen más disztró, mint tudjuk.
-
válasz
CPT.Pirk #91135 üzenetére
Ja, ez OK, mondjuk ettől akár stabilabb is lehetne a Manjaro, bár nekem azon kívül, hogy néha kernelpanic-ot dob apt disztró upgrade-től, csak pár apró nyűgöm volt iwlwifi-vel, de ez a csomag minden achklónnál valami beta verzió ezeréve. De ha jól émlik anno az Antergosnak is voltak saját repoi, a GUI packagemanager is egyedi volt...no de mint tudjuk újra van Antegros is, mióta EndeavourOS néven feléledt. Max az utódban nulla egyediség van...no de akkor mire a nagy hype?
Ha nincs Chakra, akkor marad a Manjaro, a klónsereg meg bakfitty...
-
Casual módba nem is fog egykönnyen, ahhoz használni kell durvábban.
Nekem meg egy olyan állapotú, mint az előző képen, egyszercsak újraéledt Debian GRUB-update miatt...szóval bármi lehetséges.
Manjaro egy tuti archklón egyébként, amig ez az űrhajósklón nem éledt újra Antergos hamvaiból, addig Manjaro volt a hypeking rolling!
-
Nem rossz a felső olvasási érték így RAM-ból...a bufferes meg gyengébb, mint a normál módban futónál...
ubyegon@lmde6:~$ sudo hdparm -Tt /dev/sda
[sudo] ubyegon jelszava:
/dev/sda:
Timing cached reads: 16978 MB in 1.99 seconds = 8519.38 MB/sec
Timing buffered disk reads: 1542 MB in 3.00 seconds = 513.72 MB/sec
ubyegon@lmde6:~$ sudo hdparm -I /dev/sda
/dev/sda:
ATA device, with non-removable media
Model Number: SAMSUNG MZ7LH1T9HMLT-00003
Serial Number: S5MNNA0N604626
Firmware Revision: HXT76F3Q
Transport: Serial, ATA8-AST, SATA 1.0a, SATA II Extensions, SATA Rev 2.5, SATA Rev 2.6, SATA Rev 3.0A gyengébb és sokkal kisebb PM830 meg jobb, mint a PM883...
orbanelftars@Della-M4700:~$ sudo hdparm -Tt /dev/sda
/dev/sda:
Timing cached reads: 21196 MB in 1.99 seconds = 10645.01 MB/sec
Timing buffered disk reads: 1280 MB in 3.00 seconds = 426.34 MB/sec
orbanelftars@Della-M4700:~$ sudo hdparm -I /dev/sda
[sudo] fekete jelszava:
/dev/sda:
ATA device, with non-removable media
Model Number: SAMSUNG SSD PM830 2.5" 7mm 256GB
Serial Number: S0TZNSAD116761
Firmware Revision: CXM03D1Q
Transport: Serial, ATA8-AST, SATA 1.0a, SATA II Extensions, SATA Rev 2.5, SATA Rev 2.6, SATA Rev 3.0(#91125) natë
Az én kedvenc minimaldesk-em rollingon!
-
Aham, tippeltem, hogy a faragott csoda WD házas PM883 lesz az, ami meglep minden egyes alkalommal, ez a nyamvadt
neofetch
valami, ami ugyan megjeleniti krikszkrakszokkal a disztró tipusát, de például azt nem, milyen meghajtót használ a rendszer.Azt tudtad, hogy a Samsung 860 EVO serveres megfelelője a PM883? Nekem fogalmam se volt, pedig 860 EVO-t tartottam magasan a legjobb Sata SSD-nek és ugye infótlanul is Samsung PM883-at vettem a 860 EVO után! Mondja ezután valaki, hogy nem echte látóasszony vagyok!
Nesze, dVGA aktuális driver infó is nulla!
No de mi elvagyunk ezekkel, mert nem kell mindeféle pimpós plasma antitransparent bigyókkal bibelődnünk.
Jó lenne már csinálni egy normális plasma-s DE-t Cinnamonnal, de nincs idő...sose akartál még ilyent csinálni? Igaz az is, hogy LMDE alapra nem biztos, hogy menni fog...
-
linux-headers-6.4.0-0.deb12.2-amd64
egy Bookworm-backport kernel a saját tárolóból, semmi gondot nem okozhat, de mellesleg épp ezek a Workstation gépek azok, amik nem kényesek kernelekre. Sem. Az enyém most 10 éves kiadás és mindenevő, egyszer olyan nVdia drivert raktam fel, ami nem ehhez a kártyához való, simán futott azzal is. A fizikai strapabírósága mellett ilyenek miatt is szeretem a Dell, HP WS meg Pro sorozat gépeit.Érdekes amúgy, hogy az Ubuntu alapú Mint-en 6.2 és 6.5 kernelek vannak a tárolóban, a Debian alapúban meg 6.1 és 6.4
-
válasz
CPT.Pirk #91105 üzenetére
nincs memória igénye ennek a tesztnek.
Nem is azért írtam, a 32 gigás gépe jelenti a Dell Precision 5520-as gépét, arra céloztam. Bocs, nyilván nem így kellett volna írnom, mert nem tudhattátok, milyen csixy komám erősebb gépe.
(#91106) csixy
Kíváncsi vagyok, most már megnéztem a Precision M4700-on, itt is 15 a 30000 hal...az 1000 meg 60. Jók azért még ezek az öreg Precisionok.
-
válasz
#02705152 #91101 üzenetére
Ó köszi, ezt pedig már megosztottad itt egyszer, de nem emlékeztem a részleteire, anno meg is nézegettem!
No holnap lesz kis időm rá, át is nézegetem, mit tudok beilleszteni a blogomba ill frissíteni, Meg amúgy is hátha találok valami érdekeset, amit mondjuk meg is értek!
Ez az EFI/GPT kéne, hogy érdekeljen, mert illő lenne már használnom készségszinten.
-
válasz
#02705152 #91099 üzenetére
Egyébként jóval modernebb, anno én is olvasgattam a témában, fel is raktam részben emiatt a Garuda-t, de megint közbejött egy SSD upgrade...plusz a meló is HO helyett 10-12 órás labormeló lett, ott még a telómat se látom néha egész nap...
Van most élő blogod amúgy, ahová átvitted a régi írásaid? Pár halott link van az SSD-s blogomban, épp tegnap néztem rá, az is ezeréves már totál elavult...
-
válasz
BlackV #91096 üzenetére
Most esett le, miért emlegetted pár hsz-szel ezelőtt a halakat!
Ekkora különbség Chrome meg FF között elég durva... Vivaldit nem próbáltad? Bár talán már az is ugyanazt a motort használja, mint a Chrome. Chrome nekem sajna használhatatlanul lebutított volt webes szerkesztőrendszer használatához, így teljesen FF-ra vagyok ránőve.
Nekem 50-ig megy fel az FPS a halakkal, Intel IGP-n, nincs dVGA. Pörög is a HP 8570p ventije, pedig csak félgőzön mennek a prociszálak...
Ki is próbálom a Dell Precisionnal, abban van külön dVGA...itt jobban brja azért, a ventik be sem kapcsoltak...itt megvan FF-on is a FPS
-
válasz
#02705152 #91095 üzenetére
magam részéről régen sem szerettem, de ezt neked kell a legkevésbé magyaráznom, többször értekeztünk JFS témában...
Persze, emlékszem is, ki is próbáltam anno a JFS-t, nem is volt rossz, csak SSD csere volt, aztán maradt az EXT4, akkoriban rolling, JFS meg különböző scheduler-ek próbálgatása nagyon bejött, gondolom a hagyományos distrohopperkedést meguntam. Mára már csak felrakom az aktuális LTS-t, max Debian-t nézegetem Mint mellett, mert az mindig érdekes...
Amúgy mivel ismerem a preferenciáid, inkább csak piszkálódás részemről a BTRFS emlegetése...ez az ára annak, hogy elqrvultál Win felé.
Szóval nehogy komolyan vedd!
-
válasz
BlackV #91092 üzenetére
Legyenek kísérleti nyulak a szeggények.'
Ez nagyon tetszik! Ilyen friss haladó gondolkodásra van itt is szükség(nyilván a rollingosok most morognak). Legfontosabb a stabilitás és a jólét... na jó ez elég orbánelftársi volt.
Viszont jóval rutinosabb vagy Linux terepen, mint első nekifutásra gondoltuk...
-
válasz
BlackV #91088 üzenetére
Nem fogod elhinni, délután majdnem rákérdeztem, miért nem próbálsz ki más böngirnyót, de nyilván mindenkinek van egy preferáltja, teljesen valid okok miatt, sync például...
Végülis adta is magát, mivel írtad, hogy a rendszer OK, csak a FF nem tuti.
Operáig el se jutottam, chrome alatt kifolyt a padlóra ubyegon avatarja, annyira fluid a scroll.
Végre újabb sikerélményünk is van így hétvégére, örülök neki, hogy alakul nálad a működő desktop disztró...ezek szerint nem csábultál el a rolling hype irányába?
-
válasz
joecontra #91086 üzenetére
A leírás Lazy Initialization fejezete alapján végigzongorázza a fs-t aztán lenyugszik, fene tudja mennyi idő neki 2TB...
Ez az init splash kicsit nyűgösebb, de lehet már meg is szűnt a kereplés, ha az első nem hagyja abba és a kikapcsolása után is kerreg, tüzetesebben végig kell majd nézni a logokat is talán, de látszik majd a htop/iotopban is...
Amúgy a naplózás kikapcsolására én is rá akartam kérdezni...
(#91089) berusbacsi
Nekem még nem kerreget a HDD semmitől, egy dolog pürgette fel anno a rendszert, de az is a CPU-t, az meg a synaptic keresőnek a miner-tracker fs vagy mi...
Vagy használj egyéb fájlrendszert...
Ez jó! Azért fenti nem is gond miatt csak nem mondod azt, hogy nem jó az EXT4? Jó, nem olyan izgalmas, mint a BTRFS, az tény, de stabil legalább.
ez a szupcsi fájlrendszer, ami csak működik és kész...
Működik is, épp leírtad imént, mi az oka a HDD inod bizgerélésének.
-
Csak így halkan egymás közt jegyzem meg, a Cinnamon nem is való mindenkinek!
Egy valami jött be jobban 10 év alatt, az meg a Cinnamon+Plasma(minus KDE) hibrid volt! Ha lenne időm, újra megcsinálnám, sajna már nincs meg.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Amazon Kindle 10th Generation ébresztős tok
- BESZÁMÍTÁS! Asrock H310CM i5 9400F 16GB DDR4 240GB SSD 1TB HDD RTX 2060 Super 8GB Zalman Z1 700W
- LG 27UL500-W - 27" IPS - 3840x2160 4K - 60Hz 5ms - HDR10 - AMD FreeSync - 300 Nits - sRGB 99%
- Samsung Galaxy Xcover 6 Pro, 6/128 GB, Kártyafüggetlen
- 35" ASUS ROG Swift PG35VQ curved GAMER monitor
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest