Hirdetés
- Lassan állítjuk a fát, és a hardverek is be vannak csomagolva
- Klasszikus kínai festmények ihlették a Colorful legfrissebb memóriáinak külsejét
- Ultrakompakt Key E SSD-vel jelentkezett a Silicon Power
- Mesterséges intelligenciára kihegyezett mini PC jött az ASUS műhelyéből
- ASUS blog: ExpertBook P5 notebook, a munkagép
Új hozzászólás Aktív témák
-
#79563158
törölt tag
A félvezetögyártást kizárólag kapitalista szempontok alapján nem lehet vizsgálni, csak akkor ha ténylegesen a fogyasztói szegmensre koncentrálsz. Van ahol nem a pénz számít, hanem az elérhető teljesítmény, itt meg a múlt évtized technológiáival nem lehet labdába rúgni. Ezt különösen a jelen társadalmi helyzetben fontos észben tartani, amikor a kína-USA konfliktus miatt végtelen pénzt locsolnak állami szereplök erre az iparágra.
-
Graphics
Jómunkásember
válasz #79563158 #46 üzenetére
Olvasd el akkor, hogy egyre kevésbé éri meg alacsonyabb csíkszélességre ugrani, ez mar nem a 90-es évek...
Rengeteg írás volt erről. Tetszik, nem tetszik.
Tessék, pl. [link]
Lehet persze ágálni ez ellen, de ezt iparági szereplők mondják....
Az NVIDIA szerint mindez azért fontos, mert a fejlődések egyre lassulnak a chipgyártásban, a költségek viszont egyre növekednek. Ez egyébként szembemegy Gordon Moore törvényével is, aki korábban azt jósolta, hogy a chipek mindig olcsóbbak és gyorsabbak lesznek.
[ Szerkesztve ]
-
#79563158
törölt tag
Akkor biztos csak hobbiból próbál mindenki kisebb csíkszélességgel gyártatni, még véletlenül sem azért, mert gyorsabb, kevesebbet fogyaszt és hosszú távon olcsóbb. De nem baj, én örülök ha Huawei routereken meg mobil chipeken trainelik Micimackóék a machine learning modelleket.
-
Graphics
Jómunkásember
válasz #79563158 #44 üzenetére
Az a baj megragadtok a nm-knél, miközben rengeteg cuccot nagyobb gyártástechnológiaval gyártanak a hálózati eszközökbe is...
Kicsit járjatok körbe egy témát.... Nem azon kell rugozni, hogy uh de szarok nem tudnak 4nm-en gyártani ...
A Moore törvény is rég elhasalt.... Van amibe nem éri meg ...
[ Szerkesztve ]
-
veterán
ASML már embargos kínára.. érdekes lesz bármit gyártani...
-
Dr. Akula
félisten
Az atomra is nagyon vigyáztak, aztán már csak annak nincs, aki nem is akar. Kínában úgyis mindent lemásolnak, a ruszkiktól kapott haditechnika kínai másolata már jobb mint az eredeti ruszki. Ez is így fogja végezni, mivel a saját lábra állás náluk nem gazdaságossági folyamat, hanem elvi kérdés, és ahogy a Huaweibe is ömlött az állami pénz, ebbe is fog. Csak idő kérdése a siker.
-
Graphics
Jómunkásember
válasz Kristof93 #12 üzenetére
Ettől még fejlesztenek, és bármennyire is fájó akár neked, akár másnak, szép lassan minden téren felveszik a versenyt... Hasonló folyamat megy végbe, mint anno Japán romjain.
-
devast
addikt
Nagyon egyszerűen fogalmazva, nincs meg a gazdasági erejük, tapasztalatuk, és szellemi tőkéjük hozzá. A leading edge node fejlesztés az nem tajvan meg a tsmc. Az egy globális effort egy raklap usa/eu/tajvan esetleg koreai és japán cég kollaborációja. Egyszerűen akkora szellemi és gazdasági tőke van mögötte, hogy irreális azt feltételezni, hogy kína fel tudna nőni hozzá, a jelenlegi gazdasági és emberi erőforrásaival. Az usa nem csak a fizikai chipek és technológiák szállítását tiltotta meg kínába, hanem a szellemi tőke és humán erőforrás kiáramlását is. Amerikai nem dolgozhat kínai cégnél chip fejlesztéssel kapcsolatban, mert elveszik az állampolgárságát. Itt sokan hajlamosak azt hinni, hogy az usa buta, meg olyan bamba mint a jelenlegi elnöke. Ez nagyon nem így van.
-
Reggie0
félisten
Nem a kezifeket fogjak behuzni, hanem egyre nehezebb lesz az eszkozoket es a technologiakat osszelopdosni es egyre inkabb a sajat eszuk hasznalatra fognak kenyszerulni, mivel minel kozelebb van egy technologia a csucshoz, annal jobban vigyaznak ra. A csodalatos lenduletuk egyedul abbol fakad, hogy nagyon melyrol indulnak egy nagyon fejlett kornyezetben.
[ Szerkesztve ]
-
Victorio
aktív tag
Kína a saját chipgyártásban nulláról pár év alatt jutott el oda, ahova a nagy nyugati chipgyártók több évtized alatt. Igaz, ez még nem a jelenlegi csúcstechnológia, de aki azt mondja, hogy nem fognak tovább menni az mire alapoz? Miért gondolja, hogy itt behúzzák a kéziféket?
Szerintem nem lehet már megállítani. Szankciózhatják akárhogy, maximum rövid távon tudnak keresztbe tenni neki. Hosszú távon meg még jót is tesznek velük, mert ösztönözni fogja őket a mihamarabbi felzárkózásra, mert rá lesznek kényszerítve ha csúcstechnológia kell.Hiába nem szereted, - mondta a Macska - itt mindenki bolond. Én is bolond vagyok. Te is bolond vagy. Honnan gondolja, hogy én bolond vagyok? - kérdezte Alice. Ha nem volnál bolond, - válaszolt a Macska - nem jöttél volna ide.
-
#52931072
törölt tag
-
Dr. Akula
félisten
És a kínaiak ezt meg is fogják venni? Hiszen a lebutítás lényege pont az, hogy ne legyen érdemes.
-
fatpingvin
addikt
" Ázsiában viszont nem feltétlen kell nagy piaci verseny ahhoz, hogy eredmények szülessenek, kb. születésüktől fogva beléjük nevelik a maximalizmust, plusz ugye a társadalmi modell is meritokrácia."
a két kiemelt rész erősen ellentmond egymásnak. ez a maximalizmusra idomítás pont hogy a tényleges saját eredmények prezentálását veti vissza, nem is kicsit. ennek fényében egyáltalán nem meglepő hogy amiben tényleg nagyon jók az a másolás.ja és arrafelé nagyon nem meritokrácia van, legalábbis semmiképp nem abban az értelemben ahogy mi értelmezzük nyugaton.
A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)
-
Pikari
addikt
válasz #79563158 #26 üzenetére
Igen, a kínai vállalatok még csak tavaly kezdtek átállni tömegével az otthoni chipgyárak használatára, mivel az 5nm fejlesztéseket vissza kellett portolni 14 vagy 7nm-re. Ez viszont egy egyszeri dolog. Gyanítom, hogy már középtávon a hasznukra válni ez is, mert így nem megy ki a gyártási költség taiwanra.
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
Chaser
legenda
mondjuk ezt láthattuk nemrég vga fronton mire elég
egy 4-5 évvel ezelőtti teljesítményt tudtak prezentálni, mai középkategóriás vga-k szintjén - ~200w -
hát, nem túl nagy karrier
a sw-es lemaradásról ne is beszéljünk_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus
-
Kristof93
senior tag
És milyen értékelhető dolgot csináltak az embargó óta? Nem processzort az anyád telefonjába. A Huawei sem őket használja már.
Az smic nagyon távol áll a vezető gyártóktól, és új asml gépek nélkül úgy is fog maradni.
Persze utóbb az euv-t is össze tudják lopni, de az nem olyan egyszerű.
-
Pikari
addikt
válasz Kristof93 #22 üzenetére
Csak 3 évvel vagy lemaradva https://raketa.hu/huawei-usa-kereskedelmi-embargo-kirin-processzor-android
[ Szerkesztve ]
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
Pikari
addikt
Ez a tervezzünk procit fpgara, építsünk cnc gépet, építsünk rádiót, stb szintű kreativitás és tudásanyag, leginkább a 80-as, kora 90-es évek fiatalságának volt a címere. A mostani fiatalság már nagyon silány ebből a szempontból, nincs már ahhoz sem meg a háttértudásuk, hogy megértsék, excelben mit jelent függvény. 5 percet nem hajlandóak rászánni az alapokra, és felháborodik, mert ahelyett, hogy tornáztatnád az agyát azzal, hogy mi az a bitshift, vagy a nand kapu, mi az a polygon, nézhetne a youtubeon akár macskás videót is napi 12 órában, és neki valami olyan kell dolgozni, ahol csak varázsolni kell. Na ezek nemhogy processzort nem fognak neked tervezni ott nyugaton, hanem még egy power bankot sem tudnak összerakni (még az ahhoz elegendő tudományos hátteret se képes egy nyugati iskola átadni). Az általad nyugatinak említett példa max a nyugati egyetemen tanuló ösztöndíjas kelet-ázsiai, indiai és keleteurópai diákokra jellemző, de ki tudja, hogy meddig. Már az itteni fiatalokon is látszik a szellemi hanyatlás jele, és el fogjuk érni ezt a pontot mi is kb egy évtizeden belül. De mielőtt ez beütne teljesen, addigra kínának már el fog készülni az összes dizájn, amire szükségük van.
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
Reggie0
félisten
Persze, csak uj dolgokat kitalalni nem olyan munka, mint zsakot varrni. Ellenben pont az ottani hatalomtol/vezetestol beszaras es a kudarc elkerulese kenyszeriti bele oket a silanyabb otletekbe vagy a sikertelenseg elhuzasaba. Parancsra nem lehet feltalalni. No meg feltalalni sem biztos, hogy a legalkalmasabb emberek mennek, mert igy nagyobb a szemelyes kockazat.
A meritokracia ott nem model.
[ Szerkesztve ]
-
Sinesol
veterán
Azért a munkamorál is árnyalja a képet, nyugaton sokszor tényleg nem a legjobb ötlet, ha csak számolatlanul pumpálják valamibe a pénzt, Ázsiában viszont nem feltétlen kell nagy piaci verseny ahhoz, hogy eredmények szülessenek, kb. születésüktől fogva beléjük nevelik a maximalizmust, plusz ugye a társadalmi modell is meritokrácia.
[ Szerkesztve ]
-
Reggie0
félisten
Akkor mindegy, viszont annyival dragabb lesz a hadiipar nekik. A vegen pedig minden egy gazdasagi versenybe torkollik.
Azert fejlesztesnel az sem mindegy, hogy 2-3 versenyzo ceg keresi a jo megoldast, vagy egybe pumpalja a penzt az allam. Ha meg zsakutca, akkor nagy az idoveszteseg es kidobott penz. Ilyen szempontbol nagyon nem robosztus a technologia, ha csak az allam penzeli. Na meg ugye latjuk, pl. az uripari peldakbol is, hogy amikor az allam penzeli a fejlesztest akkor baromira nem hatekony a penzkoltes, versenyszferaban rogton faragjak az arakat. (pl. space-x, blue origin vs konvencionalis nasa/kormanyzati beszallitok).
[ Szerkesztve ]
-
Sinesol
veterán
Ha az állam áll a cégek mögött, akkor pont mindegy is a gazdaságosság, mindenképp be fogják érni az USA-t idővel, főleg ha mondjuk 10 -szer annyi fejlesztőt állitanak adott területekre. Csak a cél a lényeg.
Itt arról is lehet szó amúgy, hogy nem akarja tönkrevágni a saját exportját az USA, így kellett valami kompromisszumos megoldás, hogy amig még nincs Kínának valami ütős, addig azért tejeljenek az amerikai cégeknek, ha lehet.
[ Szerkesztve ]
-
Reggie0
félisten
Az mindenkinek van, FPGA-ra osszehuzok egy belepo szintu AI chipet.
#15Pikari: Nem fog azza valni, nyugat mogott fog kullogni. Egy rendszerchipet, procit, stb. barki meg tud tervezni 10 evvel ezelotti szinten, nyugaton par egyetemista osszeall egy nyari projectre es kb. ezt dobjak ki diplomamunkanak. A fejlodest vezetni az egy masik minosegi szint, amiben semmit sem mutattak fel, csak a masolasban es lopasban.
[ Szerkesztve ]
-
Pikari
addikt
válasz Kristof93 #14 üzenetére
Már évek óta nem a TSMC gyártja a Hisilicon chipjeit, hanem az SMIC, mivel az usa nyomására kivágták a Huawei összes leányvállalatát tőlük.
Jól felismerhető a folyamat, amin a kínai tech ipar átesik. Évtizedekkel ezelőtt még csak alacsony hozzáadott értékű összeszerelő munkát végeztek, később a PCB szintű tervezést és gyártást ragadták 2000 körül a kezükhöz, aztán 2000 után szép lassan saját kialakítású hardverekkel jelentkeztek, amikben a chipek külföldiek voltak. Mára pedig szép lassan elkezdték a készülékekben a chipeket saját megoldásokkal helyettesíteni. Először csak biciklilámpavezérlő szintjén nagyon egyszerű chipekkel jöttek elő, aztán felhúzták az első chipgyáraikat, amik egyre alacsonyabb csíkszélességet tettek lehetővé, a közelmúltig csak klónozták a chipeket, vagy külföldi ip-t gyártottak (erre jó példa a hisilicon), mára pedig eljutottunk oda, hogy a saját tervezérű technológiájukat kezdik felhasználni a cpu-k, gpuk, általános célú gyorsítók területén. És így több évtizedes munkával válik a világ vezető félvezetőpiaci órásává kína annélkül, hogy a riválisai ezt észrevették volna, vagy hogy bármit is tenni tudtak volna ellene.
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
Pikari
addikt
válasz Kristof93 #12 üzenetére
Abból kiindulva, hogy anyám 55 ezer forintos huawei telefonjában a hisilicon chip működik normálisan idestova már fél éve, én azért erősen valószínűnek tartom, hogy nem a levegőbe beszélnek.
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
Pikari
addikt
Jó, csak nekik már (2 másik kínai vállalattal együtt) van ai chipjük alacsony ütemű sorozatgyártás alatt. Ahogy az SMIC növelte a kapacitást, az újabb chipreveket úgy rakták át az ő gyártósoraikra. Ha az nvidia, intel, amd nem tud ott high-end ai gyorsítót eladni, akkor értelemszerűen 0 felé konvergál majd ott a piaci részesedésük - a világ legnagyobb ai-chip felvevőpiacáról beszélve ez sokkal komolyabb érvágás lesz az amerikaiaknak, mint a kínaiaknak. Rövid távon ezzel zavart okoz az usa kínában, hosszú távon pedig akár rámehet az usa komplett ai ipara is a döntés miatt.
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
Pikari
addikt
Természetesen. [link]
Sőt, tovább megyek, pár éven belül az amerikai tech cégek elvesztik a legnagyobb piacaikat az exportkorlátozások hatására, és emiatt a hi-tech mögötti működő tőke nagy része is kínába fog áramlani.A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
Reggie0
félisten
Compute elony megtartasanak. AI-t nem tudjak meggatolni, csak azt, hogy a nyugati AI fejlodest ne tudjak beelozni, se megkozeliteni.
Amugy ehhez hasonlo korlatozasokbol van egy rakat, csak nem nagyon lett belole hir. Nem csak az AI, hanem a fegyverkezes miatt. Pl. ilyen az FPGA-k maximalis savszelessege, sram merete, ami evtizedek ota korlatozva van.
[ Szerkesztve ]
-
Pikari
addikt
Kb fél évre lehet kína attól, hogy a saját ai gyorsítói beérjék az nvidiát.
A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.
-
FLATRONW
őstag
Akkor most azon fognak versenyezni, hogy ki tud egyre gyengébb vasat eladni Kínának, egyre drágábban?
-
bitblueduck
senior tag
nehogy kiszivárogjon aztán egy driver ami feloldja a korlátozásokat
An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.
-
bobalazs
nagyúr
Ezek a USAbeli korlátozások az AI áttörésének akarnak gátat szabni?
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Le Mans Ultimate
- Samsung Galaxy Z Fold4 - egyre megy, honnan nézed
- Gaming notebook topik
- Gyúrósok ide!
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Építő/felújító topik
- Házimozi belépő szinten
- PlayStation tulajok OFF topikja
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest