Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • frescho

    addikt

    válasz Hieronymus #110 üzenetére

    Csak közben eltelt jó sok idő és ők képesek voltak tovább lépni pár kockát. Mi meg most húztunk egy Lépj vissza a 80-as évekbe! kártyát.

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz Hieronymus #108 üzenetére

    Szociális rész is kell, mert van olyan környezet amiben ha a feje tetejére áll, akkor sem fog tudni tanulni. Oktatás terén mi sajnos szépen lépkedünk visszafelé az időben. A magolás fontosabb, mint a gondolkodás.

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz Hieronymus #101 üzenetére

    Nem érted az iróniát. Hofit idézném:

    - Elvtársak, hol áll a hanyatló Nyugat?
    – A szakadék szélén, elvtársak!
    – És hol tartunk mi?
    – Mi természetesen egy lépéssel előtte járunk!

    Igen, olcsóbb bevinni a munkaerőt, mint kitermelni. Ezzel nem értek egyet. De nézd meg, hogy mekkora a termelékenységük és a leszakadó réteg aránya. Ez csak részben szociális, legalább ennyiben oktatási kérdés. Alap képzésben igyekeznek gondolkodó, rugalmas tanulókat nevelni. A későbbiekben a szakképzésük, felnőttképzésük hatékonyabb. Egész egyszerűen több figyelmet és pénzt fordítanak rá ami aztán megtérül. Olyan böszmeség nem kevésbé jellemző rájuk, hogy virágkötő tanfolyamot szervezzenek egy világvégi zsákfaluban.

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz Hieronymus #99 üzenetére

    Van egy réteg, akik tökéletesen alkalmatlanok. Mindenre alkalmatlanok.

    Van egy jelentős tömeg akit meg sem próbálnak integrálni, hanem látszat munkát végeztetnek velük költségvetési pénzből. Ha ezek 10-20%-át sikerülne csak betanított munkásként használni, akkor nem kellene behozni a gyártósor mellé munkásokat. Azok akik most a gyártósor mellett vannak lennének ezek vezetői stb. stb. A döglődő nyugaton ez kicsit jobban megy. Nem kell hozzá más, csak egy normálisabb oktatási-képzési rendszer. Nem kell, hogy mindenki atomfizikus legyen, de aki most árokpartot kapargat az szép térkövezésre is alkalmas lehet.

    A munkaerő felszabadításra meg ott az utcaseprős példa. Ha képzés után képes a söprögető gépet végigtolni a járdán, akkor harmad annyi emberrel is megoldható ugyanaz a meló.

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz Hieronymus #94 üzenetére

    Persze ez egy egyszerűbb válasz, mint a belső szabad munkaerőt képezni, bevonni az érdemi munkába. Az automatizálás is fenntarthatóvá tenné a trendet, csak most nem az egy főre jutó munkaidőt kellene csökkenteni, mint korábban. Persze nehezebb és kevésbé populistább, ezért nem valósul meg amit írok.

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz Roni1972 #84 üzenetére

    Churchill mondta, hogy "csak annak a statisztikának hiszek, amit én magam hamisítottam"

    Van amit nem lehet hamisítani egész egyszerűen mert annyi ellentétes oldal ellenőrzi. Hacsak nincs egy titkos háttérhatalom aki mindenkit, legyen az sarló-kalapácsos, sasos vagy vörös, ellenőriz

    Balaton jegén elférne.

    Nem az a kérdés, hogy elfér-e kis helyen. A kérdés, hogy mekkora terület kell, hogy az igényeiket kielégítsék és még inkább az, hogy ez tovább nő, vagy csökken.

    A nyugalomról tett állításodról próbálj meg azért a környezetedben tájékozódni,

    Nézd meg a történelmet, azzal vesd össze a nyugalmas időszakot legalábbis itt a környezetünkben. Az emberek érzése értelmetlen, egyszerűen a média vezérelt világban a folyamatosan lelőtte-elütötte-leesett hírek pörgetik az embereket.

    A fejlett világok szerintem a népesség csökkenéssel pont jó irányba haladnak, de az arra adott válaszokkal nem értek egyet. Sem a siránkozással, sem az importált munkaerővel.

    Afrikában sem szaporodnának ész nélkül, ha nem lenne ez szándékosan lehetővé téve, hovatovább megszervezve, ahogyan az egész migráns krízis.

    Gondolom azt el sem tudod képzelni, hogy a háborúkat és a válságokat is ugyanazok csinálják, akik a pénzkibocsátás monopóliumát birtokolják, és azok sohasem maguktól törnek ki.

    Kik ezek akik kormányok, földrészek felett állva irányítják a dolgokat? Tudod őket nevesíteni?

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz Roni1972 #75 üzenetére

    Kritizálod a másik oldalt, hogy korlátoltan gondolkozik, de átesel a másik oldalra és általánosságokkal válaszolsz. Ez ettől a ponttól hit kérdése párpélda amin érdemes lenne tovább gondolnod, mert ellentmondásos:

    amivel az iskolában a fejét tömték, a tudomány szent tanait, meg amit a TV vetít - a többi számára meg mind csak "vallás" meg "konteó".
    Ezt vesd össze amit rólam írtál, szálka és gerenda nem gondolod?: "mindenki hülye, csak én vagyok helikopter"

    Pedig pontosan egyre távolodunk ettől, szembe megyünk a természettel, lassan meg lesz mérgezve minden amihez nyúlunk, válságok vannak és háborúk, az emberek csalódottak és boldogtalanok, nem tudnak egymással kommunikálni, nem szaporodnak, miközben csak a pénzt kergetik ész nélkül.

    Részigazságok, 50-50 igaz és hamis szerintem: Teljesen igaz, hogy amit csinál az emberiség az hasonlít a vírusokéhoz ahol a végén a gazdatest belepusztul, de nekünk nincs másik amit megfertőzhetnénk. A válságok, háborúk stb. évezredes múltra tekintenek vissza amikor még nem volt túlnépesedés és bárhogy nézzük ma a föld teljes népessége jobban, nagyobb nyugalomban él, mint mondjuk 100 évvel ezelőtt. A probléma meg pont az, hogy ész nélkül szaporodnak. A pénz kergetéssel megint egyet tudok érteni.

    A gyerekek még logikusan gondolkodnak, ösztönösen tudják, érzik, hogy mi a normális

    Logikus és ösztönös teljesen mást jelent. A romlatlan erkölcsi iránytű és más hasonlatok nem véletlenül kötődnek a gyermekekhez, de a logikához már idősebb ember kell.

    nem megyek bele ebbe a játékba, hogy adatokat követelsznem megyek bele ebbe a játékba, hogy adatokat követelsz

    Ez is egy módja a vita lezárásának.

    Tanultam hőtant és rendszereket, szabályozást és az ezekhez tartozó matematikát. Teljesen elfogadom a tapasztalati egyszerűsítéseket. Ahogy azt is, hogy van amikor nincs ideális megoldás. Például egy jól méretezett rendszert utólagos hőszigeteléssel sikerült felborítani. A kazán teljesítménye túlméretezett, nem tud eléggé lemodulálni, de amíg nem lesz komoly baja nincs értelme lecserélni.

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz Roni1972 #72 üzenetére

    Fura, eddig egyetlen konkrét választ nem kaptam. A kétkedő oldalt ismerem, de pont ezért nem találtam eléggé alátámasztottnak eddig sem. Úgy nehezen lehet meggyőzni bármiről is, hogy a szkeptikus megjegyzések mellé nem tudsz tényeket adni. Hitéleti kérdésekkel (HAARP, reálkamat értelmetlensége...) ahogy politikával sem akarok foglalkozni bármely oldalhoz is tartozik.

    A méretezés viszont érdekel, mert abból tanulhatok. Pár rendszert láttam és azoknál elég nagy puffert használtak pont a ki-be kapcsolási ciklus csökkentése miatt. Mondjuk engem nem érint, mert a meglévő rendszer átépítése jelenleg nem térülne meg 20 év alatt sem. Akkor már inkább marad a hőszigetelés növelése.

    szerk: Mérések alapján nekem 48 fok az ideális HMV hőmérséklet. Az energiatakarékossághoz hozzájárul a több ponton történő mérés és zónánkénti vezérlés. Ez ma már olcsón, akár DIY is kivitelezhető, több évnyi adatból már elég jó szabályozás tervezhető.

    [ Szerkesztve ]

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz Roni1972 #61 üzenetére

    Lehet akár természetes, és akár a HAARP-hoz hasonló rendszerekkel is simán manipulálhatják.

    Százalékban, vagy ppm-ben megadott CO2 szint részre még nem válaszoltál. Az már világos, hogy az általánosan elfogadott magyarázatot nem fogadod el. Kételkedem, mert emögött az álláspont mögött még kevesebb racionális érvet, mérést lehet felsorakoztatni, mint a másik mögött.

    "A reálkamat, illetve ezt megelőzően még az infláció egy ugyanolyan számított, és minden kétséget kizáróan vastagon manipulált érték, mint mondjuk (visszatérve az alapkérdésre) a hőszivattyúk esetében az EER és ESEER értékek (szezonális hatásfok)."

    Ha ezt komolyan gondolod, akkor teljesen értelmetlen bármilyen számítást, tervezést, vagy más számokon alapuló racionális érvet használni. Mint például azt, hogy miért tolódott el az immateriális javak és szolgáltatások irányába a termelés, vagy azt, hogy a háborúk, katasztrófák, válságok miként eresztik ki a túlfújt lufikat, okoznak negatív reálhozamokat. Tényeket és számokat vártam válaszként, de amit írtál arra nem reagálok, mert az politika amiben nincsenek észérvek.

    Roni1972: Ha patronnal akarod felfűteni, akkor jól jön a nagyobb térfogat a stabil ellátáshoz. Visszatérve az eredeti felvetéshez: a 60 fokos HMV hőszivattyúnál is megoldható, még ha értelmetlen pazarlás is.

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz Rick4 #60 üzenetére

    A lényeg a használhatóság kérdése volt kiemelten arra, hogy télen kell 60 fokos vizet csinálni. De igazad van, hőszivattyú + patronos rásegítéses kombóval is 1-nél jobb, tippre azért 2 alatt a hatásfok -5 fok mellett. Messze nem ideális a hőszivattyúnak, de a rendszer elő tudja állítani a 60 fokos vizet. Ha rendesen van egy 300l-es puffer, akkor még a felfűtési idő sem okoz gondot.

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz Donki Hóte #51 üzenetére

    A hőszivattyús megoldásnál van egy extra hőpatron. Klasszikus cekász, 1-es hatásfokkal. Szóval azzal csinál neked 60 fokos vizet, ha ez kell, csak fizetsz, mint a katonatiszt. Szóval kényelmi szempontból ez pont nem különbség.

    Roni1972:

    Konkrétan nem válaszoltál a kérdéseimre. Nem oldalakra és sztorikra lennék kíváncsi, hanem arra, hogy tudod-e a CO2 szint ciklikus változásának értékeit és szerinted mi okozza a felmelegedést.

    A másik témában az érdekel, hogy mi volt a reálkamat és 5% helyett azzal számolva mi jönne ki. Tisztán matek alapon, közgázról még egy szót sem szóltam, mérnökként inkább számolni szeretek.

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz repvez #46 üzenetére

    Ha nem veszel bele minden lényegi elemet a számításba, akkor hibás eredményt kapsz. Kényelmi szempontból egy kondenzációs kazán és egy hőszivattyú között nincs érdemi különbség. De az már indok lehet, hogy ezzel úgy érzed tettél valamit a földért.

    Roni1972: 100 évvel ezelőtt mekkora volt a légkör CO2 tartalma? Ha ez nem játszik szerepet a felmelegedésben akkor mi okozza? Mekkora reálkamatot lehetett realizálni az elmúlt években és ez milyen összefüggésben van a válságokkal?

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz repvez #42 üzenetére

    Ennyiért már lehet kapni jőszivattyut is.
    Igen ezt egybe kell kifizetni , de ez 10 év mulva is ennyi lesz...

    A hőszivattyú kiépítését, a fűtési rendszer átépítését alacsonyabb hőmérsékletű elmenő vízre stb. nagyvonalúan elhanyagoltad. Ahogy az áram fogyasztást is. A gázzal párhuzamosan fog mozogni az elektromos áram ára, tehát az is drágul. Csapjuk mellé a lekötött pénzösszeg vagy a hitel kamatait is a számításhoz. Ezeket elhanyagolni tényleg zöldség.

    Elektromos autó-napelem számítás: 1kWp napelem elméletileg 1100kWh-át termel éves szinten, legalábbis ezzel számolnak a telepítők. A realitás inkább 1000kW körül van, mert a tetők valahogy nem az ideális szögben szoktak állni, hanem az utcának megfelelően. Nekem ez tavaly 946kWh/1kWp-re jött ki, legalábbis ennyit mond a graphana dashboardom.

    Egy kis autó 13-15kWh/100km fogyasztást produkál. Évi 15000km esetén 2-2.5kWp teljesítményű rendszer termeli meg az éves autókázást. Ezeket olyan 1.3 milla körül hirdetik, de a valós költség tartókkal, további vezetékkel, mérőcserével 1.6 fölött van. Egy nem elektromos Up 6-7 litert eszik 100-on, középértékről kicsit felfelé kerekítve ez 600k HUF/év. Szóval nincs szó milliós benzinszámláról évente. Simán elosztva 2.6 év a megtérülés. Kamatokat számolva több, ha a beruházás maradvány értékét (a ház értékét növeli) akkor még akár kevesebb is lehet.

    A baj a kiszámíthatatlanság, mert a feni csak akkor igaz, ha éves elszámolás van. Ha 15 perces elszámolási periódus lesz, akkor teljesen más számok vannak a fillérekért átvett, amúgy meg drága áram miatt, mert csak kb 40%-ot használunk fel rögtön, tehát a kamatok nélküli megtérülés 2.5-tel szorzandó. A kamatos kamat miatt viszont a 2.5-ös szorzó helyett máris nagyobb szám jön ki és 10 éves élettartamot feltételezve már lehet nem éri meg.

    Akku csomag radikálisan rontja a megtérülést. A legjobb az, ha valahogy úgy építi ki az ember, hogy a ház fogyasztását is csökkentse a rendszer, amíg nem éri el az autó töltéséhez szükséges teljesítményt, vagy az nincs feldugva a töltőre addig is hasznosuljon az energia, mondjuk HMV előállítással, nyáron légkondi, mosó, mosogató, szárító stb. ütemezett használatával.

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz Roni1972 #31 üzenetére

    A ló túloldalára sem kell átesni.

    Fenntartom az állításom, hogy a napelemes rendszer lehet jó, ha megfelelő komponensekből, jól méretezve és rendesen építik ki. Amelyik nem ilyen abból nem szabad általánosítani, mert félrevezető.

    Sok dologban van minőség csökkenés, megtanultak élettartamra méretezni, annyit megy amennyit ígérnek, de egy kicsivel sem többet. Ahol mégsem sikerül ott meg annyit olcsósítottak, hogy garanciáztatni kell ami macera, de ez van. Nem tetszik a trend, de nem lehet mindent saját műhelyben legyártani.

    De még ha minden is szar lenne, mert régen minden jobb volt, akkor is lehet számolni megtérülést az új dolgokra is.

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz Roni1972 #28 üzenetére

    Ha 5-8 év alatt megtérül és kibírja 10-ig, akkor már megérte. A rossz minőség a parasztvakítás. Általánosítva a napelemet és az egyes kínaiak minőségét összemosni hiba, mert nem minden rendszer minősége rossz.

    Napkollektort 98-ban kellett méreteznem és számolnom. A kiépítése macerásabb, de az jött ki, hogy megéri jól méretezve és kivitelezve. Ahol árnyékolni kell ott a paneleket, a fogyaszást túl, a hőtárolót alul méretezték. Esetleg téli adatokkal számoltak és a nyárit meg magasról hanyagolták, majd pislogtak. Illetve ezek tetszőleges kombinációját is elkövethették el. A túlméretezés mellett a másik nagy hiba amikor okosan elhitték a kivitelezőnek, hogy mindig lesz a napból meleg vizük.

    Donki Hóte: Pont ezért nehéz a sziget üzem. Az akku ára, mérete, avulása értelmetlenné teszi a beruházást.

    Hőenergiát könnyű és sokkal olcsóbb tárolni, mint elektromost. Elektromos autót napközben is lehet tölteni, ha reggel és délután használod.

    Pár mérési adat: Egy háznál kis odafigyeléssel a megtermelt energia harmadát rögtön fel lehet használni úgy, hogy nem azzal fűt/készít melegvizet az ember. Vezérelt HMV-vel, átmeneti időszakban légkondis rásegítéssel ez felmehet 40%-ra, de erre még nincs éves adatom. Az látszik, hogy klíma és boiler vezérléssel kb. ennyit lehet áttolni a napelemre. További trükkökkel és modernebb inverterrel ez felvihető 50%-ra akkupakk nélkül. De erre a jelenlegi szabályozás mellett átépíteni értelmetlen.

    A nap leparancsolására elég, ha holnaptól fizetni kell az áram átadásáért, vagy adót rónak ki az inverterre/napelemre. De nem adok tanácsokat, mert megteszik, "fizessenek a gazdagok" jelszóval.

    [ Szerkesztve ]

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz Roni1972 #18 üzenetére

    Alapos a gyanúm, hogy a hőszivattyú és a napelem is ez a kategória.

    Napelemre végeztem számítást beruházás előtt. Egyik napról a másikra változtattak a szabályokon ami radikálisan csökkentette a megtérülési időt. Majd megint változtattak ami az új beruházást tette volna értelmetlennél.

    Hieronymus: A fent írtak alapján számolhat bármit a mérnök. A saját számításaimról bármit is írnék, akár egy éjszaka alatt megváltozhat. Ha érdekel titeket, akkor éves fogyasztási, termelési görbéket tudok mutatni, a napot csak nem parancsolják le az égről...

    repvez: pedig lehet jobban járnánk, hogy ha mindenki ugy gondolkodna, hogy a saját lakása egy sziget.

    Nem járnánk jobban. A nagyobb rendszer jobban kiegyenlíti elvileg az ingadozást. Sziget üzemnél nagy gondot okoz az energia tárolása, beosztása és a költségeket annyira növeli, hogy mindennel olcsóbban ki lehet hozni, még a sima cekászos fűtéssel is.

    Mai álláspontom: Hőszigetelni kell, az idővel megtérül és nem igazán romlik el. Hacsak a harkály nem nézi ki magának a falat...

    https://frescho.hu

  • frescho

    addikt

    válasz UnA #11 üzenetére

    Emiatt egy beruházás, ami energiát takarít meg (és van pénzed rá ;)) , az mindig megéri.

    Nincs egyenes összefüggés az energia megtakarítás és a megtérülés között, mert a Teljes TCO csak egy része a megspórolt energia ára. Hozzá kell adni a beruházás költségét, annak elmaradt hozamát vagy kamatát, az üzemeltetés extra költségeit...

    repvez:
    Erre nekem az a meglátásom, hogy amikor valaki házat vagy autot vesz akkor miért nem merül fel ilyen kérdés benne, hogy mikor térül meg ?

    Mert az emberek ilyenek. Amúgyis több dimenziós a dolog ahogy írod pl. a kényelem, de a nekem jár, a "menőség faktor" és sok más dolog miatt születnek sokszor irracionális döntések. A legtöbb ember még 1-2 órát sem szán rá, hogy egy kockáspapírra leírja az érveket, árakat... Arról, hogy több helyről bekérjen ajánlatot már ne is álmodjunk.

    https://frescho.hu

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés