-
PROHARDVER!
Milyen projektort és kiegészítőket javasoltok házimozi vetítés kialakításához?
Mindenképp olvasd végig ezt az összefoglalót és ha úgy érzed, hogy nem kapod meg a válaszod, akkor tedd fel a kérdésed nyugodtan!
Ami mindenképp fontos lesz tudnunk ahhoz, hogy segítsünk:
- mekkora méretű képet szeretnél vetíteni, illetve milyen távolságból néznéd azt,
- mekkora a szoba,
- van-e korlátozás arra, hogy hol helyeznéd el a projektort (plafonról, vagy asztalról esetleg a szoba másik végéből szeretnél egy polcról vetíteni),
- mennyit szeretnél rá költeni (cég esetén ha kell számla, akkor nettó vagy bruttó árról beszélünk-e?),
Mindenképp szeretném felhívni a figyelmed, hogy ez a topik kifejezetten vászonra való vetítést támogatja, így annak megléte feltétel! Továbbá fontos kihangsúlyoznom, hogy a szoba/terem megfelelően sötétíthető legyen.
Új hozzászólás Aktív témák
-
gyulaipal
tag
No, olvasgattam, okosodtam. Végre elég jól értem a LED-ek fizikáját. Így persze a technológia korlátai is egyre világosabbak. Adatrögzítés:
1. A LED fényereje azért NEM nő lineárisan az átfolyó árammal, a félvezető "telítődik" és minél nagyobb az átfolyó áramsűrűség, annál kisebb arányban keletkeznek (kék) fotonok az energiából. Ezért "konyul le" az áramerősség-fényesség függvény.
2. A (fehér) LED felületén levő foszfor kb. a 95%-át konvertálja át a beérkező kék fotonoknak sárga fénnyé ... a maradék 5% hővé alakul. A konvertált fotonok esetén 20% energia megy el a hullámhossz változása miatt (Stokes-shift) tehát összesen kb. 25% a VESZTESÉG a beérkező fény energiájából (ez nagyon jó hír, hiszen 75% energiát viszont a sárga fotonok visznek el, azaz ez a része az energiának NEM alakul hővé!).
3. A foszfor a fenti hatékonysággal "dolgozik" kb. 200 Celsius hőmérsékletig. E felett azonban GYORSAN elkezd csökkenni a kék->sárga konverzió hatékonysága. Ennek viszont katasztrofális következményei lehetnek ... hamarosan leírom miért.
A fentiek publikált tudományos cikkekből kiolvasott értékek, tehát NEM az én becsléseim.
Gyors számolás: 33% (kék) LED hatásfokkal számolva az energia 66%-át maga a LED alakítja hőve. A kék fénynek átadott 33% (mondjuk) egyharmada áthalad a foszforon és elhagyja a LED-et (11%), a kék fény kétharmad részéből (22%) pedig 95%-ban sárga fotonok keletkeznek (mondjuk ez 20%) a maradék 2% pedig azonnal hővé alakul. A kék-sárga konverzió során is 20*0,25 azaz 5%-ban hő keletkezik, ami tehát összesen 66+2+5 azaz kb. kb. 73% hő felszabadítását jelenti a LED által elfogyasztott áramból (a maradék 27% energiát a kisugárzott kék- és sárga fény viszi el). Magyarul egy 60W teljesítményű LED (a "nagyobbik" Osram fehér LED) kb. 60W*0,73 azaz 44W hőt termel. A megtermelt kék fény (kezdeti) energiája 20W (de ennek egy része később ismét csak hővé alakul).
Ha a felületre külső forrásból érkeznének ugyanezek a kék fotonok (azaz 20W teljesítménnyel) akkor csak a kék-sárga konverzió során elszenvedett kb. 25% lenne a hőveszteség. Magyarul egy 20W lézer-teljesítménnyel megvilágított felületű LED foszfora kb. 5W hőt disszipálna el. Ez tehát 44W (LED "üzem") v.s. 5W ("külső lézer üzem"). Csak én érzek itt nagyságrendi különbséget? :-)
A fentiek alapján SOKSZOROS fényteljesítményt lehetne átkonvertáltatni egy adott LED foszforával sárgára akkor, ha a foszfor kívülről kapná a fényt (ekkor szabadulna fel kb. azonos mennyiségű hő a LED testében). Viszont a foszforon belüli gyenge hővezetés durván lecsökkentheti ezt az arányt ... de az Osram szerint a foszfor beágyazására használt kerámia jó hővezető, úgyhogy könnyen lehetünk optimisták!
Van azonban itt egy "kis" probléma: ha a foszfor hőmérséklete 200 Celsius fölé emelkedik, akkor gyorssan leromlik a fény konverziójának a hatásfoka. Ez azt jelenti, hogy az elnyelt kék fotonok energiája nagyobb részben innentől NEM "sugárzódik vissza" sárga fotonként, hanem helyette hővé alakul. Namost ha eredetileg 25% energia alakult hővé és ez elég volt ahhoz, hogy 200 fok fölé emelje a foszfor hőmérsékletét, akkor az ezután elnyelt (mondjuk) 50% energia komoly gond lesz! Ez a "hőmegfutási" jelenség pillanatok alatt olvadt masszát csinál a LED-ből. Emiatt nem érdemes nagyon a "határ közelében" terhelni a foszfort, mert ha ez a jelenség "beindul", akkor annyi a LED-nek.
Mennyivel kapnánk nagyobb fényerőt, ha a LED jól működne nagyobb áramerősség esetén? Ennek megválaszolására érdemes belenézni a (már említett tesztben levő) mérési adatokba és KIHAGYNI belőlük a LED "problémáját". Tudjuk, hogy a LED kiválóan működik akkor, ha csak kevés áram folyik át rajta, úgyhogy az említett tesztben az Osram LED pl. 0,4A áramerősség mellett produkált 385 lumen fényességével szerintem nyugodtan számolhatunk. A gyárilag megengedett 5A áramerősség mellett ehhez képest 12,5x-ös áram folyik át a LED-en, azaz (ha a LED-nek nem lenne probléma a nagyobb áramerősség, akkor) 12,5-ször több kék foton is keletkezne ... így ennyiszer több, azaz kb. 4800 lumen fényerőt kellene kapnunk (kevesebb, mint 20W áramból)... de ehelyett csak 1187 lumen a valós fényesség 5A mellett ... ami az elvárt érték kb. NEGYEDE.
Megpróbálom ezt a dolgot gyorsan kipróbálni, mert ha működik, akkor gyorsan megoldódik a problémánk! Ennek a fényforrásnak nem lenne sokkal nagyobb a felülete, mint 1mm2, tehát simán lehetne használni jó kontrasztú vetítésre ... és mégis adna elég fényt ahhoz, hogy "vigyorogva" nézhessünk filmeket házimoziban. És még mozgó alkatrész sem kell hozzá...
Új hozzászólás Aktív témák
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad E540 - i5-4GEN I 8GB I 128SSD I DVDRW I 15,6" FHD I CAM I W10 I Garancia
- GYÁRI TÖLTŐK DELL LENOVO HP FUJITSU TOSHIBA Macbook---------- Budapest,/MPL/Foxpost
- ÁRGARANCIA! Beszámítás, 27% áfa, összesen 5db RTX 5060 Ti 16GB 3 ventilátoros készletről BOMBA ÁRON!
- HATALMAS AKCIÓK / MICROSOFT WINDOWS 10,11 / OFFICE 16,19,21,24 / VÍRUS,VPN VÉDELEM / SZÁMLA / 0-24
- LG K61 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest