Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gyulaipal

    tag

    No, vannak új információk fényforrás ügyben...

    Idekerült két kis Casio lézer-foszfor-LED-es DLP gép. Az egyik működik, a másik hulla.

    Tapasztalatok:
    - A kis Casio MINDIG "tiszta" RGB színekből vetít. Sosem használ egyszerre két alapszínt.
    - Az idő (ránézésre) 2/3 részében a vörös LED világít (Luminus PT-54). A maradék 1/3 időn osztozik a kék- és a zöld alapszín. Ezek közül a zöld hosszabb.
    - A fényerő durva. A pici vörös LED-hez képest szinte hihetetlen.
    - A natív kontraszt 1800:1 körüli. Ez már simán használható lenne mozira ... a modern gépek 600:1-éhez képest felüdülés. Bőven lenne beáldozható fényerő a kontraszt javításához is.
    - A lencse közepén a legnagyobb a fényintenzitás és nincs "fekete folt" középen, mint az UHP fényforrású gépek esetén. Ez a fényforrás valóban az optikai tengelyben sugározza a legtöbb fényt, tehát nagyon hatékonyan lehetne a gép natív kontrasztját növelni. Ez azonban felesleges, mert:
    - Az összes technológiai pozitívum ellenére a kép szemre egy tragédia. Életemben nem láttam még projektort, ami ennél szarabb, élvezhetetlen, félreszínezett képet vetített volna. Kizárt, hogy valaki ezen filmet nézzen. Pedig egy hálószobában, a szekrény tetején milyen szépen "elrejtőzne" ez a kis gép...

    Miután láttam, hogy "egyben" a típus használhatatlan, szétkaptam a totálkáros példányt. Különösen érdekelt a kis lencserendszer, ami a vörös LED fényét összegyűjti. Nos, ez nagyon pici és nagyon profi. Minden üveg-levegő felületen multi-réteg csillapítja a fényvisszaverődést. Profi.

    A lencserendszer "feneke" sík, arra gyakorlatilag "rásimul" a LED világító felülete. Tippem szerint vagy 160-170 fokos kúpszögből "összeszedi" ez a lencserendszer a LED fényét. Ez drasztikusan jobb, mint amit én meg tudtam csinálni a baba-Barco kollimátor lencsékkel. De hát azok nem is erre vannak tervezve...

    Azért kell "rácuppantani" a LED-et a hátsó üvegfelületre, hogy még egy vékony kis "rés" se maradjon körben, ahol a LED fénye meg tudna szökni. A fókuszsík annyira közel van a lencse fenekéhez, hogy az én fehér LED-jeim felületén levő kis "üvegbuborék" plusz magassága miatt már nem használhatóak, nem lehet a fókuszba tenni a világító felületet. Emiatt muszáj lesz levágni a kis lencsét a LED-ek felületéről ... vagy gyárilag "meztelen" LED-et kell használni. Úton is van egy ilyen "lencsétlen" LED ide, egy Cree XHP35 HI (ennek a leírásába bele is tették, hogy "etendue hajhászoknak" ajánlott típus).

    Jó lenne tudni, hogy mennyivel többet hasznosít majd a gép ezzel a kis lencsével a LED fényéből. Eddig 40% körül volt az optikába bejutó fény aránya, ami valljuk be, igen szerény érték. Ha ez pl. megduplázódna ezzel a lencsével (ami teljesen reális lehet, mivel a régi lencsék csak kb. fele kúpszögig hasznosították a fényt) akkor 37,5 lumen-ről azonnal 75 lumen-re nőne az egy darab (jelenleg rendelkezésre álló) LED-del elérhető fényerő. De ennél a hamarosan (vagy soha?) megérkező SST-40-ek kétszer fényesebbek lesznek (és ehhez még csak nem is kell őket "meghajtani"). 2x75lumen az 150 lumen lenne ... és ez EGYETLEN LED használatával, 20W áramból! De szép is lenne! Ezzel a hálószobai vetítés kérdése azonnal meg is lenne oldva ... kb. egy életre, (szinte) nulla áramból és Barco minőségben. Persze ha több LED fényét kombináljuk, akkor még jobb lesz az eredmény, de ez lehet, hogy ilyen széles szögben működő optika esetén nem lesz egyszerű. Miért? Minjárt leírom... de előtte egy kis háttérinfo...

    Elvben ez a "gyárilag lencsétlen" XHP35 LED kb. 2,3x2,3mm-es felületen világít. Ez valamivel kisebb, mint az eredeti LED volt, amihez a lencsét tervezték, így optikai gondunk nem lesz a lencsével. Viszont a 0,95"-es DMD (aktív mátrixa) "csak" kb. 11,66mm magas, ami a LED méretének kb. az 5x-öse. Emiatt (összesen) kb. 5x-ös nagyítást használhatunk, hogy a LED képét a DMD-re vetítsük. A DMD a fényt max. 12 fokos szögig tudja hasznosítani, így ezt a nagyítással megszorozva 5x12fok azaz 60 fokos lesz az a maximális szög, ami alatt haladó fényt még éppen hasznosítani tudunk. A vicc az, hogy ez Casio gépre is igaz, tehát nem pontosan értem, hogy miért tettek a LED elé olyan optikát, ami (mondjuk) 80-85 fokig összegyűjti a fényt, ha azután a 60 fok "feletti" rész úgyis megy a kukába? Azért egy oka lehet a dolognak: a fényt nem azért gyűjtötték össze, hogy végül hasznosítsák, hanem hogy az általa szállított energiát "elvigyék" a LED közeléből. Így a LED kevésbé melegszik, azaz jobban terhelhető, hosszabb lesz az élettartama.

    A fent említett probléma ott van, hogy ha valóban 60 fokig hasznosítjuk a LED fényét (5x-ös nagyítás mellett) akkor a DMD-re sugárzó fénykúp teljesen kitölti azt a 2x12 azaz 24 fok kúpszögű térrészt a DMD előtt, ahonnan érkező fényt az hasznosítani képes. Magyarul nincs üres térrész a DMD előtt, amin keresztül egy második LED fényét a DMD felületére juttathatnánk... kivéve, ha kihasználjuk, hogy a DMD formája téglalap, aminek közel 1,8:1 az oldalaránya. Ez a probléma UHP lámpás gépek esetén is ugyanígy létezett, erre a PD/Barco megoldása az a fényközösítő rendszer, amelyik az első lámpa fényét a (16:9 formájú) tüköralagút belépő felületének a felén juttatja be a gépbe, a második lámpa fényét pedig (egy üvegtesten át) a másik felén át. A tüköralagút felének a szélessége azonban csak kb. 90%-a a magasságának, így két választásunk van:
    - megtehetjük, hogy 5x helyett 10%-kal kisebb, azaz csupán 4,5x-ös nagyítást használunk. Így a fényfolt elfér a tüköralagút "felén". Így viszont a LED fényéből csak a 12x4,5 azaz max. 54 fokos sugarakat tudjuk hasznosítani..
    - megtehetjük azt is, hogy "beáldozzuk" azt a 10% különbséget, azaz "lelógatjuk" a fényfoltot a tüköralagút bejáratának a kiválasztott feléről. Így bukunk 10% fényt, de továbbra is 60 fok szögig hasznosul a LED fénye.

    Nyilván azt a megoldást kell választani, amelyik a kisebb gyakorlati fényveszteséget adja, de azt legalább már tudjuk, hogy 10% a maximum amit veszíthetünk ... viszont ez a megoldás KÉT DARAB LED fényét juttatja a tüköralagútba. Ez még 10% veszteség mellett is 180% fényerőt jelent, ami jelentős előrelépés ... és a két LED együtt még mindig csak 40W áramot fogyaszt!

    No, és itt jönnek be a képbe az SST-40-ek, amelyekről eltávolítjuk a lencsét. Ezek kisebb, 2x2mm-es felületen világítanak 1600 lumen fényerővel (a gyárilag megengedett 6A helyett finoman, 5A árammal "hajtva" őket). A 11,66m magas DMD-n egy ilyen LED-et használva már 5,83x-os nagyítással juttathatjuk a felületre a fényt, így 5,83*12 azaz 70 fokig hasznosulhatnak a fénysugarak! Ugye milyen csodálatos, hogy 10 fokkal nagyobb szögű sugarakat is hasznosíthatunk pusztán azért, mert picit kisebb lett a világító felület!

    Ha két SST-40-et akarunk használni a Barco fényközösítő rendszerrel, akkor a nagyítást 10%-kal csökkenteni kell ... de ez most még mindig 5,247x-es nagyítás! Ez a maximum kb. 63 fokos sugarak hasznosítását jelenti, ami NAGYOBB szög, mint a Cree XHP35 esetén az "egy LED-es" megoldásban használható 60 fok volt! A kisebb felületen világító Luminus LED-ek használatával tehát KÉT darab LED fényét is hatékonyabban tudjuk hasznosítani, mint a Cree XHP35 esetén egyetlen LED (valamivel nagyobb felületről sugárzó) fényét!

    Nem akarok a túlzott optimizmus csapdájéba esni, de szerintem ezzel a lencsével és egy Luminus SST-40 LED-del a kisgép simán alkalmas lesz a hálószobai használatra. Két LED használatával pedig kisebb házimozis vásznakon (2,2-2,3m szélességig) használható lehet egy ilyen gép. Legrosszabb esetben kicsit "megkergetjük" a LED-ek áramát ... vagy esetleg meglépjük sárga+kék LED "trükköt" ... esetleg használjuk a PT-54 vörös LED-et ... ha már úgyis ott hever az asztalon...

    Még egy érdekesség: a színes interferométer 450nm-es lézerével (ami lehet, hogy 445nm a valóságban) rávilágítottam a foszforkerék felületére. Gyönyörű FEHÉREN világított a foszfor, mivel a fényben a kék lézer "eredeti" fénye is benne volt (a foszfor sárgája mellett). A Casio-ban a kéket blokkolja egy dikroikus tükör, de nekünk erre nincs szükségünk, mivel a színkerék úgyis "elintézi" a színek "szűrögetését". Ami nagyon durva, az az, hogy a Casio kb. az idő 20%-ában használja a foszfor által generált zöld fényt ... így ér el 1800 lumen fényerőt a vásznon. Mi az idő 33%-ában használhatnánk a zöld fényét (mivel az RGB színkerék szegmensei kb. egyforma hosszúak) ... viszont a maradék időben hasznosulhatna a sárga foszfor fényében levő vörös is, illetve a kék lézer foszforról visszavert (még mindig kék) fénye is. Magyarul ha a sárga foszforra rávilágítunk egy (nyilván nagyobb teljesítményű) kék lézerrel, akkor a foszforon levő fényfolt egy komplett "projektor fényforrás". A vörös nem lenne DCI-P3 szinten szaturált (de ez kipróbálandó) ezen kívül más gondunk nem lenne a fénnyel, simán vetíthetne vele a gép. A vicces az, hogy a foszforkerék sokkal kisebb, mint a Barco gépek színkereke, úgyhogy ha a foszforkereket leszednénk az eredeti tengelyről és ráragasztanánk a színkerék közepére, akkor szerintem bele sem takarna a színszűrők felületébe (persze a forgó tömeg kiegyensúlyozását meg kell oldani). Magyarul a "lézer-foszfor" fényforrás annyi lenne, hogy a színkerékre ragasztott (meglepően pici) foszforkerékre lézerrel rávilágítanánk, a visszajövő fényt pedig (nyilván két lencsén és két tükrön át) "visszapattintanánk" a színkerék színszűrőin át a tüköralagút bejáratára. Ennyi. Nevetségesen egyszerű, ugye?

    Az egyetlen gond, hogy a kék lézer fényét is a kollimátor lencsén át kell "ráküldeni" a foszforra, így az egyik síktükör egy pici rész-felülete erre kell, hogy szolgáljon. Magyarul valahova kell tenni egy pici dikroikus tükröt, ami a kéket a foszforra "pattintja" ... viszont ez a visszavert fényből is kiszűri majd a kéket, így egy kis kék fényt elveszítünk. Ez azonban nem jelentős probléma a gyakorlatban (vagy ha igen, akkor plusz kéket is juttathatunk a tüköralagútba egy másik lézer használatával ugyanazon a kis dikroikus tükrön át, ha "szemből" is küldünk rá egy kis kék lézerfényt, hiszen azt meg ugyanez a kis tükör ellenkező irányba, azaz pont a tüköralagút felé "pattintja" majd).

    Ez túl szép és túl egyszerű ahhoz, hogy működjön ... pedig szerintem működni fog!

Új hozzászólás Aktív témák