Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz sb #7086 üzenetére

    Az általam olvasott magyarázatok alapján nekem így állt össze:

    Az egyik magyarázat szerint a Zen4 késett.
    Zen: 2017-02
    (Zen+: 2018-04) (+14)
    Zen2: 2019-07 (+15)
    Zen3: 2020-11 (+16)
    Zen4: 2022-09 (?) (+22)

    Ha a Zen+-t rendes generációnak tekintjük, akkor valóban tekinthető késésnek, hiszen akkor év elején, legkésőbb tavasz táján el kellett volna rajtolnia. Mondjuk ha néhány hónappal az Alder Lake után rajtol, és nem a Raptor Lake-kel egyidőben, akkor lehet, hogy másként jön le.
    A késedelem oka a szóbeszéd szerint a covid, ami mindent csúsztatott legalább fél évvel.

    Persze ha a Zen+-t csak filler terméknek tekintjük, akkor meg még úgymond gyorsabban is ment az új node-ra való átállás, mint 14nm-es Zen-ről a 7nm-es Zen2-re. A Zen2 esetén az AMD azzal dicsekedett, hogy tulajdonképpen azért nőtt ilyen nagyot az IPC, mert lehoztak bizonyos fejlesztéseket, amiket eredetileg a Zen3-ban akartak volna megjeleníteni.

    A csúszás elméletet alátámasztani látszik az is, hogy a Zen5-öt 2023-as terméknek mondják. Ami megint egy szűkebb, a zen4 feltételezett megjelenési dátumához képest legfeljebb 15 hónapos időablakot jelent.

    A második válasz szerint a Zen4-en egy másodlagos csapat dolgozott. Tehát van egy csapat, amelyik az IPC növelésen, új architektúrán dolgozik, egy másik pedig feature-ök hozzáadásán és a gyártástechnolgiai váltásokon. Ezért nincs kifejezetten IPC növelést célzó fejlesztés.

    Ha ezt a kettőt így összeteszed, akkor egyébként kijön, hogy a Zen2 esetleg tényleg csak azért hozott nagyobb IPC növekedést, mert lehozták azt a fejlesztést, aminek a Zen3-ban kellett volna megjelennie. Ha nem így tesznek, akkor a Zen2 nem 13-16%-ot hoz, hanem mondjuk 5-8-at. A zen3 pedig nem 19-et, hanem annyival nagyobbat.

    Ha ugyanezt nem játszották el a Zen4 és a Zen5 között, akkor máris érthető, hogy a Zen4 miért nem hoz komolyabb IPC növekedést. Nagyjából az lesz érezhető, ami az L2$ dupálzódásból meg a nodeváltás miatt az uncore részek frekvencia emeléséből leesik. (cserébe várhatóan a Zen5 igen komoly IPC előrelépést fog hozni.)

    Egy harmadik megfogalmazás szerint, persze ez lehet, hogy csak az előzőek iterálása, az AMD nem csak a gyártástechnológia/architektúra szempontjából tick-tockozik, hanem aszerint (is), hogy fejlesztés célja ST / MT teljtesítmény növelése. A zen3 esetén hangsúlyozták, hogy a cél a ST (Single vagy Low Thread) teljesítmény növelése volt. Egyébként ennek megfelelően - nyilván persze power okokból - a Zen3 MT teljesítménynövekedése alacsonyabb volt, mint a ST.

    Ebben a vonatkozásban a 40% egyébként nem rossz. (Bár én az TDP/PPT növelésének nem örülök, kivéve ha ebbe a 170W TDP / 230W PPT keretbe kapok majd egy korrekt és diszkrét összetevőktől olcsóbb APU-t.)

    /találgatás/
    Szerintem a Zen4 épp a megnövekedett frekvencia miatt remek gaming teljesítménnyel fog rendelkezni. A duplázott L2$ biztosan segít majd sok játéknál, hiszen a játékok nagyon érzékenysek a memóriára. Ahol a V-cache segített, ott a megnövekedett L2$ is segíteni fog - ha másért nem is, akkor azért, mert 4MB/CCX-nyi mértékben tehermentesíti az L3$-t. A frekvencia és a több cache együttesen sok esetben hozni fogja azt, amit a v-cache biztosít.

    Megkockáztatom - remek meglepetés lenne -, hogy azért ül olyan közel egymáshoz a két CCX, mert a két L3$ szelet össze van kapcsolva, átjárható, együttesen címezhető. Ami olyan, mintha 12/16 magos változatok kaptak volna egy fél v-cache-t a nyakukba.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák