Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz HSM #6048 üzenetére

    >> 16GB-os gépek nagyon hamar korosodnak majd."
    > Most is alig van mainstream "végfelhasználói" program, ami 16GB-nál többet kér,

    nem lehet tudni, hogy milyen gyors lesz a váltás ..
    valamint mindenkinek mást jelent a "korosodás";
    valaki csak 1-2 évre vesz gépet, valaki meg 8-10 évre szeretné ..

    de szerintem már APU-ban kell gondolkodni.
    és a GPU + CPU összesített - közös memória felhasználás a lényeges.

    A PS5-ben jelenleg is 16GB -os egységes memória van,
    ha azokat a játékokat elkezdik átportolni PC-re,
    akkor azoknak kb >=20GB gép kell ..
    ( mert a Windows11 extra 4GB-ját ( ~ overheadjét) is hozzá kell számítani )

    Persze a Gen5 - CXL.mem korszakban - már lesz szabványos memória növelési lehetőség
    és valamikor ez is lejön consumer szintre.

    A nyomás szerintem a mobiltelefonok felől jön ..
    Jelenleg is lehet venni már egy "egyszerű" - 12GB RAM -os mobiltelefont ~ 150e Ft -ért
    és persze már 16GB RAM-os telefon kapható. ~ 290e FT
    ( 8 magos Qualcomm Snapdragon 888+ 5G processzor, 16 GB RAM, 512 GB belső tárhely )

    És 2-4 év múlva a Qualcomm megcsinálja az új Nuvia magokkal a zsebben hordható - telefon+ pc kombót - 32GB RAM-al
    amit csak dokkolsz otthon vagy a munkahelyen.
    És a CXL-nek hála .. a dokkoló a CPU magokat és memóriát is megduplázza ..

    Szóval 6-7 év múlva már kevés lehet a mostani 16GB ram ..

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Petykemano

    veterán

    válasz HSM #6048 üzenetére

    Hát ha cinikus akarnék lenni, azt idézném, hogy a "640KB-nak bárkinek elégnek kell lennie" mondás tapasztalata. Tényszerűen, vagy kőbe vésve semmi, ez csak az én elgondolásom.

    Én egyébként nem arról beszéltem, hogy mennyi most az egy desktop gépbe betömhető RAM maximális mennyisége, hanem hogy mennyi - értelemszerűen az újonnan üzembe helyezett gépek - módusz RAM kapacitása. A mainstream "végfelhasználói" programok fejlesztése során feltételezésem szerint a különböző RAM kapacitások penetrációját talán figyelembe veszik. Ha azt látom, hogy emelkedik a magasabb RAM kapacitás penetrációja, akkor lehet spórolni azon fejlesztési időt, hogy beférjek-e valamekkora ram kapacitásba, vagy lehet kényelmesebben terpeszkedni, hogy gyorsabb legyen a szoftverem.

    Nyilván ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy egyetlen mainstream "végfelhasználói" program többet igényelne 16GB ramnál, hanem azt, hogy ha nyitva van neked kétféle böngészőt, 20-25 füllel, meg még szövegszerkesztő, excel 2-3 táblával, stb, akkor ezek elférnek-e kényelmesen, vagy elkezd swappelni a rendszer.

    De természetesen semmilyen törvény vagy szabály nem írja elő, hogy mondjuk 2022 július 17-től kezdve a 16GB már nem lesz elég. Nyilván van aki ma is 8GB vagy akár 4GB-tal használ valamilyen gépet. Lehet, hogy még büszke is. Szerintem ma már a 8GB éppenhogy csak elég (kevés), könnyen, gyorsan elfogy és aztán jön a swappelés, amivel együtt lehet élni, meg persze be lehet csukogatni a füleket, tehát lehet odafigyelni, csak kevésbé komfortos és azt gondolom, hogy ha DDR5-tel megugrik az újonnan üzembe helyezett gépek RAM kapacitása, akkor ez rövidesen (2-3 év leforgása) meg fog történni a 16GB-tal is.

    #6051 S_x96x_S
    Jó, persze a felhasználás nem mindegy. Ha csak arra kell egy noti, hogy befizesd rajta a számláidat, vagy elolvasd rajta a népszabadságot, akkor lehet, hogy egy 10 éves 4GB-os gép is elég.

    Én direkt nem akartam játékokat példaként hozni, egyrészt mert halvány fogalmam sincs, hogy milyen játéknak milyen RAM igénye van, másrészt mert arra könnyen rá lehet fogni, hogy az nem mainstream felhasználás.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák