Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zLegolas

    őstag

    A MD5 sum használata
    Az MD5 egy kódoló algoritmus, amelynek a lényege, hogy bármely tetszőleges fájl ellátható egy úgynevezett digitális ujjlenyomattal. Ez az ujjlenyomat egyedi, minden fájl esetében eltérő. Ha a fájlon változtatás történt, vagy esetleg az megsérült, az MD5 ellenőrző összege is megváltozik. Az eljárásról annyit érdemes tudni, hogy az említett ellenőrző összeg viszonylag könnyen előállítható, de abból a fájlra visszamenőleg következtetéseket levonni nem lehet.
    Az algoritmus tehát közvetlenül alkalmas annak a megállapítására, hogy egy fájl azonos-e az eredetivel. Ehhez mindössze az eredeti és a kérdéses fájlról elkészített, néhány byte méretű MD5 karaktersorozat összehasonlítására van szükség. Az internetről letölthető állományok mellett is gyakran megtaláljuk a hozzájuk tartozó, MD5 összegeket tartalmazó rövidke fájlt is. Ha a két összeg nem egyezik, akkor a fájl valami manipuláción esett át, esetleg sérült, például a letöltés során.
    Ezen az elven a rendszergazda könnyen ellenőrizheti például a rendszere integritását, mindössze a kritikus rendszerfájlokról és mappákról azok garantáltan sértetlen állapotában készült ellenőrző összeget kell a pillanatnyi állapotra érvényessel összehasonlítani. A Linux rendszerünkön az adott fájlhoz tartozó MD5 ellenőrző összeget a következők szerint kaphatjuk meg:
    md5sum fájl.neve
    A számsor ellenőrzését nyugodtan a számítógépre is bízhatjuk. Ehhez egy könyvtárba kell helyezni az ellenőrző összeget és az ellenőrizni kívánt állományt -például a valami.iso -fájlt, majd:
    md5sum -c md5sumfájlneve.md5
    A válasz lehet OK, ha minden rendben van, és FAILED, ha valami hiba történt.

    Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

Új hozzászólás Aktív témák