- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Azonnali informatikai kérdések órája
- Azonnali fotós kérdések órája
- AMD Navi Radeon™ RX 7xxx sorozat
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Androidos tablet topic
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- SONY LCD és LED TV-k
- Scuf Envision Pro kontroller teszt
Új hozzászólás Aktív témák
-
bekes.andras
tag
Szia! Köszönöm a választ, végül én sem választottam az LTO-s archiválást... Volt akció a Backblaze-nél, így oda megy fel minden, napi kb. 700 GB - 1 TB-ot tölt fel, egy hónap, és minden meglesz a felhőben is. Pár dolgot kiírok azért M-Disc-re, a felhős mentést pedig frissíti folyamatosan. Két évig nem kell foglalkozni a dologgal.
Éljen a SkyNET! :D - http://sites.google.com/site/htpconweb/Home
-
DarkByte
addikt
válasz bekes.andras #27 üzenetére
Tudom régi hozzászólás, de az hogy ez nem végfelhasználói eszköz és a gyártók arra lőnek hogy alapvetően kb. 3-4 generáció után frissítik a kazettákat és a tape drive-okat a nagy cégek, nem igazán teszi amúgy sem reálissá hogy te 20 év múlva majd visszaolvasgatsz régi kazettákat. Ez mondjuk kicsit szemen köpése annak hogy a szalag milyen sokáig lenne képes megőrizni a ráírt információt, de már csak ilyen ez a fogyasztói társadalom.
Mondjuk ugyanezen okokból lehet a levedlett régi drive-okat relatíve olcsón megvenni eBay-en, szóval valamit valamiért.Ennek ellenére amúgy nem kivitelezhetetlen, ha mondjuk fenntartasz erre egy konfigurációt készen összeállítva eltéve a szalagok mellé a szekrénybe, és mondjuk Linux alapokon megvalósítva, ami alapból is jobban támogatja a szalagos mentést, még Windows-on (főleg otthoni változatokon) ez egy utólagosan hozzáálmodott valami leginkább.
Én egyébként végül nem ugrottam bele. A szalagos tárolásnál nem árt azt sem figyelembe venni hogy a szalagok élettartamánál ideális légkondicionált környezetet alacsony páratartalommal adnak meg. Otthon ez kapásból hátrányból indul. Oké, valószínűleg a 3D nyomtató filament-ekhez hasonlóan valamennyire lehet javítani a helyzeten, pl. szilikát géles dobozban tárolni a szalagokat.
A másik pedig a tape drive állapot megőrzése. Habár kevesebb nyűgje van egy LTO drive-nak (pl. nincs capstan) mint egy retro audio hangcuccnál, de azért mégis mechanikus. Kopásra, elpiszkolódásra hajlamos.Mindent összevetve lehet egyszerűbb a külső HDD/SDD mégiscsak, amit pár évente lecserélsz újra és átírsz mindent. Már ha amúgy a backup-olandó dolgok mérete <100TB.
-
bekes.andras
tag
Sziasztok! Engem is érdekel a szalagos tárolás, de vannak sötét foltok. Tegyük fel beszerzek egy LTO-5 meghajtót. Ezt addig fogom tudni használni, amíg az adott operációs rendszer kezeli? Ha tíz év után előveszek egy biztonsági másolatot, optimális esetben visszaolvashatom azt a kazettáról? Szükséges-e az adatokat frissíteni, vagy átírni másik kazettára? Vannak olyan adatok, amiket őriznék, de a tartalmuk nem változik. Vagy egyszerűen töltsem fel a Backblaze-ra és kész? Év 70 dollár mindenféle korlát nélkül, az más kérdés, hogy TB-okat meddig töltök fel, viszont, ha fent van, már nem az én gondom a menedzselés. Jelen pillanatban egy LTO5 meghajtó 250.000,- Ft körül van, ez mostani árfolyamon majdnem kilenc évnyi szolgáltatást jelent, ha nem változik az árfolyam, és a díj (fog), minden, ami ettől tovább tart az LTO irányába billen, de tíz év múlva lehet win11 sem lesz... Feltételezem a kompatibilitás megmarad, és a driverek is, de a cégek ki tudja hanyadik generációt használják már, miközben a végfelhasználókhoz lecsorgott régi technológiák még működhetnek. Mennyire reális, hogy 20 év múlva át tudom írni az LTO5-ös kazettám az aktuális generációra, vagy más hordozóra? Köszönöm a válaszokat.
U.I.: keresgélés közben belefutottam az RDX meghajtókba, amik egy saját FW-es 2,5"-es merevlemezt tartalmazó cartridge, rettenetes magas áron. Számomra megdöbbentő, hogy ez egy termék.
Éljen a SkyNET! :D - http://sites.google.com/site/htpconweb/Home
-
Mindreader
tag
válasz szabomihaly2 #25 üzenetére
Köszi hogy megosztottad!
-
szabomihaly2
csendes tag
A lényeg az volt, hogy a kapcsolat szakadt meg a meghajtó és a vezérlő között (az 5 LED felvillanása ezt jelentheti, de HP dokumentációkban nem szerepel, viszont ez hasonló eset). A SAS port egy HP H240 Smart Array HBA-n található, az alaplap BIOS-ában meg található egy Compatibility Support Module (röviden CSM), mellyel azt lehet megadni, hogy UEFI vagy legacy BIOS drivert kapjanak az eszközök. Itt azok a beállítások segítettek, hogy legacy BIOS legyen először és ha van, akkor UEFI is. Így most működik a meghajtó. Ennek hiányában (azaz ha UEFI-re volt állítva), ugyanúgy látszódott az eszközkezelőben minden, SMART adatok kiolvashatók voltak, hibát nem jeleztek az eszközök, viszont egy kazetta betöltése után a #23-ban leírt dolgokat produkálta.
-
szabomihaly2
csendes tag
Update: Úgy tűnik, hogy van megoldás... Később megírom, hogy másnak ne teljen 2 napjába, ha így jár...
-
szabomihaly2
csendes tag
válasz Mindreader #22 üzenetére
HP Tape Tools -> Health nem mutat hibát, jellemzően great margin 95-99% mindenhol. Degradedet nem találok. Utolsó kazetta adata február 25.-ei, annál 100% volt minden. Driver fent, eszközkezelő szerint rendben. Tisztítókazettát betettem, clean led felgyullad, kb. 1 percig tekergeti majd kiadja.
Akartam futtatni egy drive assessment tesztet, de nem megy a load... Berakom a kazettát, kicsit tekergeti, majd amikor felpörögne, akkor hirtelen leáll és kigyullad az összes led. Pár másodpercig ég, majd újra tekergetések. Aztán megint amikor felpörögne egyszer, akkor hirtelen megállás, összes led stb... Ezt ismételgeti kb. 2 perces lehet egy ilyen ciklus.
-
Mindreader
tag
válasz szabomihaly2 #21 üzenetére
Szia!
Hp Tape Tools-ban a Health pontban nem látsz semmilyen hibát? Nincs valamelyik pontban degraded státusz? A HP drivert feltetted? Tisztítókazettát próbáltál? Alapvetően a load után illetve az LTFS mount után kb 20-30 másodpercnél nem kellene hogy több idő elteljen mire használható a kazetta.
-
szabomihaly2
csendes tag
Sziasztok! Hozzájutottam egy HP LTO-5 meghajtóhoz. Sikerült beüzemelni (lefutott pár sikeres teszt). Újabban gondoltam, hogy elkezdem normálisan használni (közben a gép újra lett téve). Bármilyen kazettát helyezek bele (LTFS vagy teljesen új) elkezd seekelgetni, ide-oda tekeri, de nem tudja beolvasni vagy csak nagyon sokára, közben a "ready" led folyamatosan villog. Ez meghajtó problémát vetít előre? Mennyi seekelgetési idő fogadható el normálisnak?
-
finthus
csendes tag
válasz Mindreader #18 üzenetére
Köszönöm szépen.
A 3-2-1 szabályt igyekezem alkalmazni azzal, hogy szalagos baackupot is beüzemelnék.
Az LTFS-sel Te milyen rendszer használsz? -
Mindreader
tag
Tehát a szalag csak a backup backup-ja lenne? Amit még érdemes észben tartani hogy a forrás drive ahonnan kiírod az adatot LTO7 esetében 300, LTO8 esetében 360 MB/s folyamatos olvasási sebességet kell tudjon biztosítani (tömörítés esetében akár ennek a 2.5-szeresét). Ellenkező esetben "shoe shining" fog fellépni, ami azt jelent hogy a drive-nak folyamatosan vissza kell pozícionálnia oda ahol elfogyott az adat hogy folytatni tudja az írást. Ez hosszú távon mind a szalag mind a drive élettartamát csökkenti.
Backup szoftver esetében nem tudok tanácsot adni. Én a Yosemite backupot használtam egy ideig, az elég jó volt és sokat tudott. De az fizetős és beolvasztották azóta egy másik szoftver csomagba. A Bacula-t szokták még ajánlani, de azt én nem próbáltam. Én teljesen áttértem LTFS-re.
-
finthus
csendes tag
válasz Mindreader #16 üzenetére
Köszönöm.
A teljes rendszert tekinte db 2 db NAS van (a ds2419 a fő tárolóegység, és van mellette egy ugyanekkor backup), és ehhez csatlakoztatám a szalagos tárolót. Tehát visszatöltésre igazából nem lenne szükség.A tanácskérésem második része, hogy inkrementális backup esetében melyik program a legkönnyebben használható? Megnéztem egy hosszú Archiware P5 oktatóvideót, ami nagyon szép program, de abban például nem derült ki számomra az egy driveos manuális lehetőség módszertana.
-
finthus
csendes tag
Tanácsot szeretnék kérni.
30TB-nyi anyagom van ds2419-en, éves adatnövekedés kb 10 TB.
Szalagos archiváláson gondolkozom.
LTO7 és LTO8 rendszerrel is ehhez több szalagra lenne szükségem.
Szerintetek mindenképpen tape libraryt kellene beszereznem, vagy megoldható 1 drive-os módszerrel is? -
gszsolt
csendes tag
Halihó! Nem tudom nézi-e még valaki ezt az elég kihalt témát... A cégünknél van néhány régi dds3 kazetta, archivált anyagokkal, de a meghajtóknak már másfél évtizede nyoma sincs. Tud valaki segíteni, hogy hol/hogy tudnám ezeket kiolvastatni, lemente(t)ni? Köszi előre is!
-
W201
csendes tag
Van két szalagos meghajtóm,és kb.20 kazettám.
Évek óta szekrényben tartogatom,mert digitális audiófelvételt szerettem volna készíteni PC-vel.
A kazetta megegyezik a DAT magnó kazettával.
A dolog nem egyszerű, talán nem is lehet megvalósítani,
Ha valaki már próbálkozott vele örülnék ha megosztaná, Köszönöm. -
Core2duo6600
veterán
válasz t72killer #10 üzenetére
A gyártó általában 30 év adatmegörzést vállal a kazettára első használat esetében, de ez nem ér semmit, abból a szempontból, hogy mindig fel kell frissíteni az újabb technológiára ill. meghajtó generációra.
Most az LTO 8 nál tartunk.
1 kazira nativan 12 TB megy fel.
Nem rossz, a kazi ára 50 és 60 000 közti árakat láttom, itthoni üzletben.
A drive, az jóval drágább. 1 misi körül van.Ez nyilván nem az otthoni kategória, de korábbi lto drive okat kis szerencsével jóval olcsóbban meg lehet szerezni.
Én 2 db lto 3 ast szereztem szinte ingyen, nem tudta a kollega, hogy mit árulSajnos az lto 3 még nem tudja a LTFS-t így a backup exec el írom rá, ill, olvasom le róla.
Eddig még egyetlen egyszer sem fordult elő 3 év alatt, hogy bármiféle olvasási vagy írási hiba lett volna.Sok lto 2 es kazit is használok, amik nagy része bontatlanul került hozzám.
Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430
-
t72killer
titán
Sose használtam még kazis adattárolót, kérdezném, mennyire tartós/megbízható módszer ez backupra mondjuk a jobb winyókhoz, BD lemezekhez képest? Fajlagos árban nagyon tuti, itt pl <30$-t látok egy natív 2.5TB-os szalagért Winyóban ez legalább a 3x-osa lenne.
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
Mindreader
tag
Megosztanám akkor a tapasztalataimat én is. Régóta érdekel a szalagos tárolás van is jó néhány DDS (ezeket már nem használom élesben), egy LTO2 (ezt sem), és egy Ultrium 3000-es LTO5. Szerintem jelenleg az ár/érték arányt tekintve egy LTO5-ös drive-ot éri meg beszerezni. Persze ez nem olcsó, valószínűleg nem mindenkinek éri meg az árat.
Jelenleg egy új külső SAS HP Ultrium 3000-est használok, amit újonnan vásároltam ebay-ről az itthoni új ár kb harmadáért. Kazikat szintén az ebay-ről szerzek, kizárólag bontatlanokat. Átszámolva általában 4000 és 5500 forint között jön ki darabra számítva (szállítással együtt), többet nem szoktam adni érte. Én archiválásra használom otthoni környezetben. A kazikat LTFS-re formázom és sima meghajtóként érem el fájlkezelőből. Ennek megvannak az előnyei meg persze a hátrányai is, akit érdekel talál jó néhány cikket erről a neten.
Óvatosan a használt LTO drive-okkal, korábban vettem németből egy használt szintén külső HP 3000-est. A diagnosztikai adatok szerint gyakorlatilag 4 évet egyfolytában ment. A képen tipp-topp állapotban volt megérkezvén viszont láttam belülről tiszta por. Jó néhány tisztítókazettázás, óvatos megfújkálás után is az HP Tape tools "degraded"-nek mutatta. Írni még csak-csak lehetett vele (bár a kazetta csökkent kapacitást mutatott) de olvasni már nagyon nehezen vagy egyáltalán nem tudott. Szerencsére az eladó rendes volt visszaadta a pénz csak az oda-vissza postaköltséget buktam. Szóval használt drive vásárlása esetén javaslom mindenképp kérjetek a drive-ról egy diagonsztikai és akár egy (drive assessment) teszt report-ot. Tudtommal Magyarországon jelenleg nincs olyan cég/szerviz aki hivatalosan és megbízhatóan javít LTO drive-okat. Legalábbis én nem találtam.
[ Szerkesztve ]
-
DarkByte
addikt
Számolgattam picit. Jelenleg úgy látom ár-érték arányban az LTO4 értheti meg, ha már mindenképp szalagot akar az ember.
Médium árak (random választott cartridge-ekkel az Árúkeresőről, natív kapacitással számolva)
LTO3 (400GB) = 9700Ft HP (24Ft/GB)
LTO4 (800GB) = 8200Ft HP (10Ft/GB)
LTO5 (1.5TB) = 8200Ft Sony (5,5Ft/GB)LTO6,7-et direkt nem néztem mert a drive még használtan is elég vaskos áron megy.
Drive-ok használt ára eBay szerint úgy nézem körülbelül így alakulnak:
LTO3 ~ 20-50k
LTO4 ~ 50-100k
LTO5 ~ 150-250kViszont ehhez még hozzá kell számolni a SCSI/SAS kártyát és a kazettákat, illetve elég sok az USA hirdetés, ott a postázás és az import is elég vaskos. LTO4 alaprendszer kis szerencsével 80k körül kihozható úgy látom.
Egyébként nem tudom használt meghajtó mekkora kockázat. Azért ezekben rengeteg a mechanika, ha valami rejtett baja van, a javítása megint nagyon zsebbe nyúlós.
[ Szerkesztve ]
-
Core2duo6600
veterán
Hát lehet az HOME Use kategória is,
Ha olcsón hozzá tudsz jutni a meghajtóhoz, akkor a szalag hozzá már nem vészes, kiváltképp ha figyelembe veszed a rajta tárolt adatmennyiséget is.
Én egy LTO 3 as drive ot használok,
külön gépben, lévén csak windows serverre ment fel az alkalmazás amit használok,
A LTO-3 ason 400 GByte adat fér el nativan, tehát a tömörítést nem figyelembe véve.Újonnan 8 000 HUF környékén lehet már kazit kapni hozzá.
Mennyibe is kerül ugyanennyi adat DVD történő mentése ?Egy kicsit drágábba jön ki szerintem.
Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430
-
DarkByte
addikt
Bár régi hozzászólás, ez engem is érdekelne. Privát tárolásra szeretnék valamire archiválni.
HDD-ket nem szeretnék szekrénybe pakolászni, valahogyan nem barátkozom a gondolattal. Nem igazán arra vannak kitalálva a csatlakozásai hogy úgy legyen használva mint egy CD vagy SD kártya. Ha az elektronikát valami tönkreteszi akkor ugrott ami rajta van.
SD kártyán gondolkodtam még, manapság már 32-64GB-s kártyák elfogadható áron kelnek, strapabíróak, kevés helyen sok elfér, könnyű kezelni. De ezt sem javasolják neten ahogyan olvasom. Elvileg 4-5 év után elvesztik a flash cellák a töltést, időnként frissíteni kellene. Inkább nem. Gondolom ugyanez igaz az SSD-kre is.
A szalag nem volna rossz, de ez már nem home use kategória így nyilván drágább. Illetve az SD/HDD-vel ellentétben nem random access, de ezt még el lehet fogadni a megbízhatóságért cserébe.
-
MODERÁTOR
válasz Core2duo6600 #4 üzenetére
Engem most kezd érdekelni a szalagos backup lehetősége. Lehetőleg hordozható eszköz kellene. Milyenek vannak manapság, milyen árfekvésben kell ezzel gondolkozni?
-
Core2duo6600
veterán
Ki hol szerzi be az Ultrium kazikat ?
Nekem LTO 3 as rendszerem van, és ehhez keresek katikat a lehető legolcsobban.Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430
-
kraftxld
félisten
Ha a vásárolt HP szalagos meghajtó szériaszáma HU-val kezdődik (lehet tippelni a gyártás helyére ) érdemes legalább 3 év garival rendelni, mert talicskaszámra döglöttek be nálunk....
| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'
-
Core2duo6600
veterán
Mivel eddig nem nagyon volt kifejezetten a szallagos tárolással foglalkozó topik, itt az ideje egynek !
Hogy miről is van szó ?
Nyilván adattárolásról de szalagon, szerverek esetében megszokott, hogy időközönként a legfontosabb , esetleg minden rögzítésre kerül !A topikot, pont ezért hozom lértre, hogy a tapasztalatokat, árakat, és méreteket sebességet, és a felhasználás területe szerint tudjunk javaslatot tenni az erre kiváncsiaknak !
A CD/DVD nyilván hosszútávon nem megoldás, mindannyian találkoztunk már olyannal, hogy nem lehet beolvasni a nem régen müködő korongot.
A Topik célja nem kifejezetten a kazi vs. CD/DVD vita insítása, annak nincs értelme, hogy egymás torkának essünk !
Ellenben indítok is egy kérdéssel !
Keresek egy olyan megoldást, amivel hosszabb célra tudok archiválni, adatotn menteni, hordozni !
Milyen cuccok léteznek, Milyen áron ?Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430