Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #468 üzenetére

    Mellesleg szerintem a chessbase sakkprogiknak pont az a baja, hogyha be van kapcsolva a megnyitási adatbázisuk, akkor csak és kizárólag aszerint lépnek, amíg tart a vari...egyszerűen nem hajlandóak önállóan '' gondolkodni''..ellentétben a Chessmasterrel, ami elmélet szerint kezd többnyire, de ha a saját ötletét jobbnak találja, mint az elmélet, akkor eltér. A Fritz / Shredder / Junior / Hiarcs progikban ezt csak a megnyitási adatbázis kikapcsolásával érhetjük el, legalábbis én ezt figyeltem meg.

  • Notes

    senior tag

    válasz MegalodonS #468 üzenetére

    Nagyon érdekes ez az állás. Nekem CM10 is simán megtalálja 30. Fa3-t (15 másodperc kellett neki). De sötétnek inkább 30. ..., Ve8-at javasolja, ami később a sötét huszár elvesztéséhez vezet.

    Romanes eunt domus!

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #471 üzenetére

    Szoktam néha olyat, hogy 1 perc a gépnek, 5-10 perc nekem, de nem nagyon vettem észre, hogy rám tolta volna a fél táblát. 1-10-es elosztásban lenyomtam a Fritz 9-et, bár lehet, hogy nem volt max tudásra állítva.
    Nemtom, nálam a Chessmaster 10 nem csak pár varit játszik, ellenkezőleg: minél többféle megnyitást próbál használni. és nem egyszer hamar eltér a könyvtől, hogy bekavarjon. Fritz 9-ben ezt úgy tudom elérni, ha egyszerűen kikapcsolom a megnyitási adatbázisát...na így lehet igazán megtanulni sakkozni, mivel nem vagy kötve a bejárt utakhoz (megnyitástanulás az nem sakktudás, csak memorizáció). Nagyon színes, érdekes partik alakulnak így ki, mind a CM, mind a Fritz 9 ellen.
    A Fritznek és a többi Chessbase programnak 2 nagy előnye van: elemzésre nagyon jól használhatók, illetve a playchess.com révén az egyik legnépszerűbb sakkszerverhez biztosítanak hozzáférést.
    Régebben mindig úgy ültem le egy sakkprogi elé, hogy elgondolkoztam, igazából mire is játsszak egy erős program ellen...ott a mélyen betanult változatok arra elegendőek, hogy tartsd a frontot...aztán a középjátékban előjön az a probléma, hogyan kovácsoljunk tervet a gép ellen.. azzal a tudattal, hogy nem fárad, nem néz el semmit. Pszichikai hadviselésre immunis:) és sokszor nem lehet kitalálni mire játszik...mert nem játszik semmire...csak kiértékeli, hogy a lépésedre melyik a számára legkedvezőbb válasz és meghúzza..nem tervez, nincs stílusa. Nagyon nehéz a gép ellen játszani (feltéve, hogy a sakkproginak nincs alapvető gyengesége). Több olyan partim volt már Fritz 8 ellen, ami nagyon sokáig teljesen remi volt...könnyedén lehetett volna tartani a döntetlent...de én elfáradtam a végére, húztam egy gyengébbet, a gép kihasználta..ő persze nem fárad el, ha rajta múlna, akár 1 hónapig is játszhatnánk. Ennek ellenére érdemes gép ellen játszani, mert segít a fejlődésben...a tudat, hogy az ellenfél a legjobbat fogja lépni, rákényszerít, hogy helyes tervet találj, hogy te is jót lépj, hogy észrevedd a fenyegetéseket és gondolkozz picit az ellenfél szemével.

    Van 1 srác aki tanítok, neki sem győzöm elégszer mondani, hogy mikor az ellenfeled lép, akkor egy kis időre dobd félre a saját terveidet, lépéseidet, ötleteidet, és ülj az ellenfél helyére..mire játszik?..mire játszhat?..mire érdemes játszania? mik a fenyegetései, azok valóban fenyegetések-e? jó vagy rossz tervet játszik-e? mielőtt a saját tervünket kezdjük megvalósítani, tudatosítsuk az ellenfél lehetőségeit...és ennek megfelelően kell választanunk. kritikusnak, objektívnek kell lennünk...lássuk, ''ismerjük be'' a saját gyengeségeinket az állásban. ne akarjunk minden pillanatban győzelemre játszani...ne akarjunk mindenáron gyorsan nyerni, se ész nélkül támadni...az sem biztos, hogy feltétlenül a kényszerítő erejű lépés a legjobb. A sakk nagyon rugalmas játék, nincsenek olyan szabályok, melyek mindig igazak...csupán olyanok, amelyek általában igazak.

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #474 üzenetére

    Fritzben 2238 most, Chessmasterben 2301, a valóságban 2021 egyelőre..most egy picit nőni fog

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #476 üzenetére

    Miért olyan érdekes ez a fritz benchmark? :)amúgy 1000 körül van (picit kevesebb)
    nehézségi szint? változó...leginkább rated gamet nyomok, és a progi élőjét változtatom. Ha szerencsétlenül érzem magam / nem vagyok jó formában, akkor 2000-re teszem, ha topon vagyok, akkor 2300-ra...a kettő között szoktam variálni...
    ja és mindez 1.5 órás, vagy hosszabb parti; schnellben nem vagyok jó, abban többnyire a gép nyer.

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #510 üzenetére

    én amatőrként is és most versenyzőként is a cm-et használom, mert egyszerűen kiforrottabb..netes használatra egyértelműen playchess, de a cm1000 odaver minden chessbase proginak, nálam legalábbis a cm1000 vs. fritz 9 8-2 !!!!! elég meggyőző a cm javára. Arról nem is beszélve, hogy a fritz 9 bugos, minta fene, ezt már több mester is mondta az edzésemen (van egy pár hozzáértő ott).. shredder jobb, tigerrel is egyetértek, hogy profi program (cm-szintű minimum, csak én valamiért kevesebbet használom, egyszerűen megszoktam a cm-et), Fritzből pedig a 8-as még valóban elfogadható, de a 9-et miután rádöbbentettek, hogy hibásan értékel néha, eltávolítottam...pedig szolgáltatásait tekintve egyáltalán nem rossz.

    én sem vitatkozni akarok, csak ez meg az én meglátásom, tapasztalatom, és az ssdf listának sztem max érintőlegesen van köze a progik valódi erejéhez (azt azért nem vitatom, hogy a shredder 9 az elsők között van, viszont a cm1000-ben újabb motor dolgozik, mint a 9000-ben)

    hogy objektívek is legyünk picit: ami rossz a cm-ben: a leggyengébb karakterek is, ha fonalas matt van, azt akkor is megtalálják, ha 10 lépéses (holott mondjuk előtte bástyákat meg vezért néztek el:U), én legalábbis ezt vettem észre, ez mondjuk picit kiegyensúlyozatlan. továbbá még az erősebb karakterek is néha hülyeségeket lépnek ha 3-5 perces partit játszok velük...egyszerűen nincs rá sokszor idejük, hogy végigszámolják a jó lépést, valamikor meg, mégha lenne is rá idejük, szimplán csak gyorsan húznak és nem túl jót, úgy vettem észre, hogy a shredder erősebb snellben. Nekem ez a 2 dolog tűnt fel, ami néha zavaró tud lenni. Visszatérve a Tigerre, az is nagyon erős progi, rengeteget tud, csak a kezelőfelület kicsit puritán, én meg hozzászoktam a kényelemhez:)

  • ActionMan

    tag

    válasz MegalodonS #513 üzenetére

    Egy alkalommal már én is összeeresztettem a CM10-et és a Fritz9-et. A CM nyert.

    Két dologra gondoltam.
    Az egyik az volt, amit mondasz, hogy a cm egyszerűen lefoglalja a másik elöl a procit, másik pedig, amit Pala mondott, hogy a CM-ben új motor dolgozik.


    Amúgy mi az a fonalas matt és mi a vezércsel (ha így mondják egyáltalán)? thx.

    ''... meg az izomagyú Mickey egér, aki bárkit megöl a kokainért ...''

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #513 üzenetére

    hálózatban próbáltam természetesen, nem egy gépen..nálam mondom, a cm megverte a fritzet alaposan (a 8-at és a 9-et is), a shredderrel 10db remi lett, a tiger ellen kikapott.
    Az igaz, hogy a fritz képes ''tanulni a hibáiból'', a cm pedig nem.

    Más: mit tartasz legerősebb beállítáynak fritzen? Mert ha jól tudom 2 módja van, hogy a maxot hozd ki belőle: 1 értékszámszerző partit játszol ellene max erősségen, 2. lépésenként adsz neki több mint 1 percet, akkor garantáltan erős lesz

    én úgy ugrasztottam össze őket, hogy 30mp / lépés...ilyen feltételek mellett a cm erősebb volt..
    Ha egy gépen tesztelünk, akkor az a progi van előnyben, amelyiket előbb kapcsoljuk be:) lefoglalja magának az erőforrásokat, a másiknak meg nem jut:)

    Mellesleg most töltöttem le a Fruit 2.2.1-et, ami a jelenlegi világbajnok, shredder 9 ellen 3-1, fritz 9 ellen 4-0, comet b68 ellen 4-0 :R:R mindez chessbase környezetben, 256-256 mega hash-el, 10 perces partik.

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #526 üzenetére

    Egyáltalán nem szedett szét..még én magam is kiállok a fritz 9 ellen, nemhogy más progi...book optimization megvolt, 2300 élő, 2x2 óra, értékszámszerző parti, 1/2-1/2-et játszottam vele (igaz, rosszabb állásból, és vért izzadtam, de nem a nyitásban, az eddig sem jelentett gondot). én nem vettem észre különbséget, pedig sokat játszottam már vele...jó, a 2300 nem a legerősebb beállítás, de maxon optimalizálás nélkül is megver, így meg az se változtatott sokat. Nem hiszem hogy ez döntően befolyásolja.
    Mondom, holnap fritz 9 és cmx parti lesz, bár én szívem szerint inkább a deep fritz 8-cal ereszteném össze, méltóbb ellenfél. és akkor derül ki igazán, hogy mit tudnak ha kikapcsoljuk a megnyitási adatbázisokat...játszanak szépen önerőből már az első lépéstől kezdve...:)

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #529 üzenetére

    te abszolút ez se olvastad amit írtam:

    1. a 2300-as Fritz9 ellen ÉN jászottam, nem a cmx
    2. komolyan azt hiszed, hogy 3336 az élője?:) mert ha igen, akkor no comment;]

    más: éjszaka lefuttattam egy fruit 2.2.1 - shredder 9 maratont, és azt hiszem a 41-0 :Y:Y:Yeredményt magárt beszél itt is!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    éljen a Fruit!:R:R:R:R

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #529 üzenetére

    másik lol: ha a megnyitási adatbázisra támaszodik, akkor már régen rossz program lenne. megnyitás az csak memorizáció (embereknél is, sakktudást lényegében nem befolyásolja), annak visszaadása, amit bepötyögtek neki egy nagy megnyitási fába, háát, nem egy nagy programozói teljesítmény.
    http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1371049

    én úgy tudom ezt a fritz 9 ellen játszotta Ponomariov, de ha csak a 8 ellen (ami szintén 3300 köré becsüli magát az én gépemen), már akkor is szép eredmény. mind2 fritz élője 2800 körül mozog egy mai közepes kategóriájú gépen...ha 3300 lenne, akkor még a hydrát is lealázná, már pedig az jelenleg a világ legnagyobb játékereje (~3000)

  • ActionMan

    tag

    válasz MegalodonS #533 üzenetére

    Előre is bocs ezért a mondatért.

    Az ember önbizalmának full kezdőként jót tesz kicsit, hogy a sakk guruk között is vannak írástudatlanok. :Y

    Tényleg ezer bocs, de ami sok nekem, az sok nekem. Gyenge az idegrendszerem. Bocs. :)

    ''... meg az izomagyú Mickey egér, aki bárkit megöl a kokainért ...''

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #533 üzenetére

    te még mindig nem érted....sakktudás != megnyitásismeret... van mester klubtársam, aki nem tud nyitáselméletet, mégis szanaszét ver mesterjelölteket, akik meg jól fel vannak fegyverkezve vele...
    Kaszaparov sem azért ver meg, hanem azért, mert jól sakkozik (ilyen egyszerű)
    tanulj 4-5 hónapig végjátékot, keményen!! alaposan! utána másképp látnád, hidd el.
    nem azt mondom, hogy a nyitás jelentéktelen, csak azt, hogy a sakktudást döntően nem befolyásolja...tanulj be jó sok nyitást, csapdákat, cselvarikat alaposan...kezdőket, amatőröket, gyengébb klubjátékosokat alázhatsz vele...erősebbeket (és itt most nem GM-ekre gondolok) már nem fogsz tudni

    az alapos megnyitásismeret azért kell a szupernagymestereknek, mert úgy próbálnak felülkerekedni a másikon...mivel a játékerejük így is nagyon magas...mindegyikük begyakorlott varikkal, házielemzésekkel próbál előnyhöz jutni.
    te bármennyi nyitást is tanulhatsz, ha nincs mögötte sakktudás (ebben mindent érts összefoglalva, ami a nagy játékerőt jelenti), nem fogod tudni kamatoztatni (de én sem). Ez a helyzet. Nyitást annyira érdemes tudni, hogy alapvető hibákat ne kövessünk el azért a játék elején, egy-két konkrét nyitást konkrét változatokkal, partikkal is érdemes alaposan megnézni természetesen..ellenben ha jól számolsz és kombinálsz, ismered nagyon a végjátékot (ami a LEGfontosabb a sakkban!!!), akkor ezek ismerete nélkül is erős játékos lehetsz.
    Ja nem vagyok FM, a chessbase élőm 2203, a chessmasterben 2215 most, a rendes pedig 2021 egyelőre.

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #537 üzenetére

    snellben ott valóban nem sokat számít a végjátékismeret, mivel nincs idő számolni (márpedig ahhoz kell), ha csak snellezel, akkor tényleg döntő befolyása lehet a nyitásbéli pontatlanságoknak...ellenben a snell az nem sakk:U bár izgalmas, szórakoztató, és abban is lehet jónak-kevésbé jónak lenni.
    Én inkább hosszabbat játszom, mert ott végre tényleg kiviláglik, hogy ki mit tud! fritz8 ellen szoktam 2x2 órásat nyomni, és általában 2200-2300 közé teszem.. nem tudom, hogy ez a valóságban is ennyinek felel-e meg, de tény, hogy a nyitásban nem nagyon izzasztott még meg (2300 fölött már az 5. lépés után is gondolkodni kell sokszor). A végjáték fontosságát pedig akkor érzem igazán, mikor eljutok oda a gép ellen....akkor visszagondolok mindig a parti elejére...és örülök, hogy inkább a végjátékot gyakoroltam többet, mint a megnyitást...mert ellenkező esetben kikapnék nyerhető állásból, vagy remiznék, esetleg remis állásból vesztenék. A parti múlhat rajta.

    Én hiszek az edzőknek, a jobb sakkozóknak....nagyon kevés van, aki megrögzött híve az alapos megnyitásismeretnek, és azt hangsúlyozza mindenek előtt.
    Joshua Waitzkin, nemzetközi mester, élő példa rá, hogyan kell jól sakkozni úgy,hogy a nyitásmagolást minimális szintre szorítjuk vissza.

  • ActionMan

    tag

    válasz MegalodonS #538 üzenetére

    ''Mit ertesz hogy irastudatlan???''

    Pontosan azt!

    ''... meg az izomagyú Mickey egér, aki bárkit megöl a kokainért ...''

  • concret_hp

    addikt

    válasz MegalodonS #544 üzenetére

    az #543 no comment :U
    btw: ha a leghosszabb partid 2*50perc akkor sztem ne te mondd meg a frankót, hogy mi hogy van :)

    vagy fullba vagy sehogy :D

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #544 üzenetére

    Szerintem Waitzkin így is nagyon jó játékos lett (a honlapján, www.joshwaitzkin.com, vagy joshuawaitzkin.com, most nemtom melyik a jó, Kaszparov is elismerően nyilatkozik róla). Hihetetlenül jól magyaráz, a legmélyebb gondolatait is tisztán és egyszerű hasonlatokkal képes kifejezni a játékkal kapcsolatban (emberileg is szimpatikus)

    Chessmasterből én gyűjtöm az egész szériát, bár néhány darabot még nem sikerült beszereznem (megvan: 2000, 2100, 3000, 4000, 8000, 9000, X)
    egyébként azt mondták, hogy a chessbase környezet alatt is működő, ''módosított'' chessmaster motor gyengébben muzsikál engine match alatt, mint amire valójában képes... én csak a chessmaster 9000 motorját találtam meg neten olyan formában, amelyet be lehet importálni chessbase alá, és így tudott játszani a progikkal..na ezt elverte a Fritz 9, bár nem olyan szélsőséges talán az eredmény: 13-7
    én már úgy vagyok vele, hogy teljesen mindegy, fritz, shredder, cm, hiarcs, tiger...mindg jó, mert a gyakorlati élője mindnek 2700 felett van egy 3ghz körüli P4-en, vagy ennekm megfelelő AMD-n, tehát elemzésre mind alkalmas....amiért én a cm-et preferálom: mert egyszerűen sokkal szebben néz ki :) a 3d táblák meg egyikben sem izgatnak, mert szép-szép, de jóval átláthatóbb a 2d-s és elemezni is könnyebb rajta, arról nem is beszélve, hogy valami érthetetlen módon ha fritz 9-ben pl. a classic wood táblát max grafikai részletességre teszem, akkor egy GF 6800-on is szaggat és belassul mikor lépni akarnék, snellezni meg aztán pláne nem lehet így (cm-ben nincs ilyen probléma).
    War Chess nevezetű progi ajánlom, mint érdekességet, animált, fantasy sakkprogi (nem erős, de szép), LoveChess csak nimfomániás sakkozóknak ;]:DDD

    Erre a ''progik közötti versengésre'' visszatérve: ki-ki mást tapasztal, nincs ezzel semmi gond, függ a processzortól is, és attól is, melyik sakkprogi melyik állásban ''jobb'' (mert hát nem egyformán vannak programozva)..általánosságban taktikában verhetetlenek a gépek, pozíciósan kicsit gyengébbek (ahhoz ''nem elég emberiek''), ugyanakkor buták, mert minden egyes (még a teljesen értelmetlen) változatot végigszámolnak, mire eldöntik mit kell lépni. A Chessmastert sikerült megvernem már, a Fritzet max erősségen még soha, bár volt olyan, hogy csak 1 gyalog előnnyel nyert). Nekem az a tapasztalatom és a ''házitesztek'' is azt igazolják, hogy a cm erősebb, mint amilyennek besorolják a ranglistákban, mert nem egyszer lealázta a népszerű professzionális sakkgépeket, és azt hiszem a ''szórakoztató sakkprogram'' kategóriából ez semelyik másiknak nem sikerült. tavaly év elején rendeztek amúgy egy versenyt, ahol asszem 4 gép küzdött meg 4 nagymester ellen (most nem a gép-ember ''nagyütközetre'' gondolok, ez egy másik), és ott köztük volt a chessmaster is, ugyanolyan jól szerepelt mint a shredder vagy a junior. persze ember ellen más, de ha érezhetően gyengébb lenne, azt azért egy nagymester már ki tudná használni. Magam is játszottam már nagymester ellen, teljesen máshogy (nem csak szimplán jobban, hanem tényleg máshogy) gondolkoznak, mint az ''egyszerű'' mesterjelöltek vagy 1.osztályúak. Egyik magánedzőm ( ő mondjuk ''csak'' IM) szintén ilyen ''természetes'' játékos, nem bonyolítja az állást, nem kezd kombinálni, rejtett vagy látványos megoldásokat keresni, egyszerűen csak természeteset húz (mégse lehet csakúgy eltanulni tőle).

    Hydráról meg sajna fogalmam sincs, én nem is tudtam, hogy ennek van otthoni változata.
    Ha viszont triumvirátust emlegetünk, és ebbe a cm-et nem akarjuk belevenni, akkor viszont a juniort nyugodtan elfelejthetjük, inkább a tigert tenném a helyére (chessbase honlapon is volt egy teszt, ami alapján egyértelműen látszott, hogy a junior gyengébb a fritznél), esetleg a fruitot.
    hiarcsról nem tudok nyilatkozni, csak a 8-ashoz volt szerencsém (néha elég érdekeseket lépett).
    A Sakkmester nevezetű progit meg elvertem mint a sz@rt, max erősségen is:) na persze ez inkább kezdőknek ajánlott.
    A sakk úgy tudom a Szovjetunióban tényleg szerepelt kötelező tantárgyként. Én azért nem tenném kötelezővé, mert nem mindenki szeret sakkozni, arra meg ne akarjuk ráerőltetni, függetlenül attól, hogy hasznos-e vagy sem (én se csinálok sok más dolgot, ami hasznos, bizonyára:) de nem is kell)
    Mellesleg itt pesten is ismerek egy iskolát amiben szerepel a sakk kötelező tárgyként.

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #552 üzenetére

    végjátékra ajánlok egy jobbat: Lars Enterfeldt - Végjátékok Svédasztalon c, könyve, per pillanat ennél szerintem nincs jobb (illetve még a Portisch - Sárközy 600 végjátéka (asszem ők írták) ) én legalábbis jobb szeretem könyvből tanulni, bármennyire is interakítv a számítógép:)
    mondjukWaitzkin végjáték elemzése nagyon hasznosak, az tény. De bármely más partielemzése is.

    Neked tényleg max részletességgel, legélethűbb árnyékolás, meg tükröződést is bekapcsolva megy jól a 3d nézet? mert nekem 9600xt-n akad (fraps szerint 10fps), és mondom, egy 6800-on is szaggatni láttam. lowon, vagy az árnyékolást kivéve jól fut.

  • concret_hp

    addikt

    válasz MegalodonS #552 üzenetére

    azért ez a vidéken nem volt kivel játszani, azért játszom géppel szöveg ez kicsit lol :)
    tudod te hány sakkegyesület van az országban? :)

    én meg azt mondom, hogy amíg nem játszottál jópár 2*2 órás partit, addig vajmi keveset tudsz arról, hogy mi is a sakk valójában :)

    vagy fullba vagy sehogy :D

  • ActionMan

    tag

    válasz MegalodonS #543 üzenetére

    No akkor nézzük sorba.

    ''Tudod minden Forumon vannak ilyen TIPUSU emberek min TE!'' - Ez így igaz. De olyanok is vannak sajnos, akiknek az ''írását'' olvasni nem épp a legnagyobb öröm, mert hát nem igazán tanultak meg írni. Ugyanakkor az is igaz, hogy a tartalom mellett a forma sokszor csak másodlagos.
    Viszont vannak igencsak kirívó esetek és ha derekasan olvasgatsz, sok helyen bukkanhatsz olyanokra, akik hozzám hasonlóan szóvá tettek már ilyesmit.
    Sőt! Van aki sokkal durvább stílusban.

    ''iRIGY VAGY MERT HOZZA SEM TUDSZ SZOLNI!'' - Nem áll jól neked a pszichológus szerep, szerintem ne erőltesd. :)
    Amit mondasz akár lehetne is igaz, de sajnos az én esetemben meg sem közelíti a valóságot. Azzal kezdtem a topicban és többször is elmondtam, hogy teljesen kezdő vagyok sakk téren. Ebben nincs semmi különleges, azért olvasgatok itt, hogy tanuljak a guruktól.
    Hozzászólni pedig ritkán szólok hozzá, főleg kérdezek, de ez is természetes.

    A külföldi tartózkodásoddal természtesen nincs semmi gond, sokan írnak a ph-ra külföldről, helyesen és olvashatóan, esetleg ékezet nélkül :)

    Csak egy jótanács: hasonlóan, mint amikor végigondolsz egy sakklépést mielőtt ténylegesen meglépnéd, gondold végig mit akarsz közölni, írd le, olvasd vissza magadnak (!), javítsd át és csak ezután küldd el. Ezer köszönet érte. Tényleg ilyen egyszerű.

    Egyébként a fórum neve Prohardver!. A ''Sakk'', az a topic neve. :P

    ''Anyuka kedvence biztos 5 tanulo voltal menny vissza anyu szoknyaja ala es hagyd beken a bekes sakk forumozokat!''

    Közel sem voltam 5-ös tanuló. A dolgok nem így függnek össze. Csak tudod igényes vagyok arra, hogyha leírok valamit egy sokezer szempár figyelte publikus helyre, az kinézzen valahogy és ne kelljen hosszú perceket csak a kibogarászásával töltenie mindenkinek.

    Ha szeretnéd folytatni, írj egy privátot. Szívesen cserélek eszmét erről egy megfelelőbb topicban.

    sry és thx.

    ''... meg az izomagyú Mickey egér, aki bárkit megöl a kokainért ...''

  • concret_hp

    addikt

    válasz MegalodonS #555 üzenetére

    ''Tenyleg most kotekedni jottel'' ... ''Eloszor mutatkozzal be es utana velemenyezz akarmit is!''
    szerintem:
    1, olvass vissza 1 kicsit mielőtt közlöd a fentieket pl. 400hsz-el ezelőtt (#155) van az első hsz-em ebben a topicban. Nem fogok minden újoncnak bemutatkozni :U
    2, ajánlom figyelmedbe az alapelveket. és Actionman # 557ét :)

    szerk: #558 :C btw: eddig is jól megvolt a topic a ''segítséged'' nélkül ;]
    és amuyg másokat is zavar az hogy így írsz, (az ékezet nélküli írás az még ok, de te azon bőven túllépsz. pl. a default mondatvégi írásjel a magyarban a pont. te minden második mondatban !et használsz stb.) csak nem mindenki szól érte, mert feleslegesnek tartja :) és mielőtt közlöd h a mondatok meg nagybetűvel kezdődnek: nem nagyon érdekel, gépen nem szoktam nagybetűvel írni :)
    szerk2: miért jut eszembe az rgb név? ;] bár ő az ország nagyon távoli pontjá él, nem külföldön :DDD
    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

    vagy fullba vagy sehogy :D

  • ActionMan

    tag

    válasz MegalodonS #558 üzenetére

    Az aranytáblás példa tényleg frappáns, de már megelőztem azzal, hogy kimondtam, tény, hogy a forma sokszor csak másodlagos a tartalom mellett.
    Én a kirívó eset miatt vállaltam ezt az összetűzést, nem önmagáért a kötekedésért szólaltam meg.

    Már mondtam, hogy nem az ékezetek hiányáról van szó.

    Tényleg ne menjünk bele, csak érintőlegesen és részemről ez az utolsó ezzel kapcsolatban.

    Bőven elég egy darab írásjel is a mondat végére és az azt követő mondat nem ragad az előzőhöz, hanem szóköz után következik.
    A mondatokat veszőkkel tagoljuk és közel sem csak a helyesírás szabályai miatt.
    Ennek a hsz-nek és topicnak a kereteit pedig sajnos szétfeszítené az ''értelmes mondatról'' úgy általában írt ajánlásom, pedig elkéne... :)

    Egyébként mindent félretéve a sakktudásod egy pillanatig sem kérdőjelezem meg, sőt gratulálok, hogyha magas szinten vagy benne és innetől csendben fogom inni minden szavad.

    Innentől csak on topic részemről.

    ''... meg az izomagyú Mickey egér, aki bárkit megöl a kokainért ...''

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #556 üzenetére

    Azért jó könyv az, hidd el:) Polgár Judit is abból tanult, mezei sakkozók, de sokszor még FM-ek se képesek megdönteni olyan varikat, melyeket mondjuk valóban meg lehetne gépi elemzéssel.
    Enterfeldt végjátékkönyve viszont 2004-es az elég friss és tanulságos végjátékok vannak benne..szerintem ezt ötvözve Waitzkin elemzéseivel, nagyon jól meg lehet érteni a sakk ''lelkivilágát'' Azért is javaslom, mert könyebben beszerezhető és valószínűleg olcsóbb is (ezt most főleg más tanulni, fejlődni vágyóknak mondom!)

    Középjáték-tudás fejlesztésére a leghatékonyabb módszer nagymesterek, kisebb mesterek partijainak elemezgetése, megtekintése..illetve taktikai téren feladványmegoldás...ez a kettő az alapja (ezt már csak tudom, nálunk az összes edző így tanítja, de máshogy mondjuk nem is igazán lehet:) )
    Aljechin partik nagyon sok helyen szerepelnek feladványként is, illetve valóban: a partijait egyébként is érdemes végignézni (lassan, nem átrohanva). A másik, akitől nagyon-nagyon sokat lehet tanulni, az Tal (nekem ő a ''példaképem''), elképesztő taktikai tudásával és tehetségével ma is az élvonalban lenne. Capablancának a végjátéktechnikáját érdemes szemügyre venni, de persze minden más világbajnoktól és GM-től sokat lehet tanulni.
    Nyitástanulásra meg Schneider Attila könyvek, ha nem kell túl részletesen akkor Kállai megnyitáskönyve is jó. Meg persze Fritz és CM is alkalmas rá.
    De minden kezdőnek először ezt ajánlom: Lars Enterfeldt - Végjátékok Svédasztalon!!!! Innen kell kezdeni a sakktanulást.

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #565 üzenetére

    nem

    ők más kategória, állandóan versenyeznek, meg hát igazából még csak ismerősnek sem nevezhetem őket.

    1. osztályúak, mesterjelöltek, FM-ek ellen szoktam játszani leginkább (sok netes ismerősöm van)

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #570 üzenetére

    nem túl sokkal (mondom, inkább FM-ekkel, és mesterjelöltekkel, női mesterekkel, ezek között több ismerősöm van), az a pár GM, akivel valaha is játszottam, Nigel Short és Michael Adams (playchessen, FM haverom nickje alatt, mert szóba sem állnak 2500 alattiakkal, nekem meg 2200 körül van playchessen), hosszú partit csak1 orosz GM-mel játszottam (nevét ne kérdezd, mert nicknéven ismerem csak, meg talán le se tudnám írni:) )

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #572 üzenetére

    hát szvsz - most függetlenül attól hogy hasznos-e vagy sem - kár, hogy a gépek egyre inkább dominánsak lesznek a felkészülésben, elemzésben (igazat adok Portisch azon kijelentésének, hogy - mégha nem is ilyen ''súlyos'' a helyzet - '' a számítógép tönkreteszi a sakkot'':O )
    ez most úgy kikívánkozott belőlem, én sajnálom, hogy ennyire ''betörtek'' a progrik erre a területre. Éljen a klasszikus sakkozás!:)
    Természetesen én is használok gépet elemzésre (ha már van, miért ne), de alapjában véve, ha mondjuk házivarit készítek elő, és azt élesben úgy viszem sikerre, hogy ahhoz előzőleg nem használtam gépet, akkor az jóval nagyobb elégedettséggel tölt el.
    ''Nem szabad rahagyatkozni mivel teljesen maskeppen gondolkozik'' - ez egy érdekes téma, szerintem a gépek buták, nem gondolkoznak. A legfejlettebb programok is olyan idióták, hogy minden egyes változatot (a milliónyi értelmetlent is) végigrágják. Ellensúlyozza ezt a mai gépek irtózatos számítási kapacitása (főképp ezért jobbak az embernél), és emiatt bezony eltörpül az előbb említett hülyeségük. Emberek között pedig korántsem kell GM-nek lenni ahhoz, hogy csak a jó varikat számoljuk (illetve a lényeg az, hogy ne nézzünk végig minden hülyeséget, mint ahogy a gépek csinálják).

    Az utolsó kérdést nem igazán értem:F

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #574 üzenetére

    nekem shredder 9 van fent most, ezzel esetleg meg tudom nézni..de nem hiszem, hogy ilyen egyszerű úton javítani lehet az erősségén, azt a programozók már megtették volna:F

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #576 üzenetére

    Attól még, hogy a program tisztet áldoz, továbbra is buta marad (mint mondtam, minden egyes varit végigszámolnak, ha éppen egy tisztáldozat a legjobb, akkor azt lépik, legfeljebb nekünk, embereknek ez ''látványos'' lehet, a gépnek mindegy:) )
    A gépeknek nincs se stílusuk, se szépérzékük, a legjobbat keresik, és a rendelkezésükre álló számítási kapacitáson belül meg is találják azt.Sohasem fáradnak el, nem néznek el, nincsen rájuk hatással a pszichikai hadviselés, amit megtanítottak nekik azt mindig 100%-ig hozzák, a versenyhelyzet számukra nem okoz feszültséget. Ősztinén szólva szerintem Adams büszke lehet arra a fél pontra, amit tavaly a Hydra ellen szerzett, hiszen a fentiek elég komoly előnyt biztosítanak a programok számára (én ezért is ellenzem, hogy ennyire betörtek a sakkéletbe, mert semmi emberi nincs bennük, elveszik az elemző sakkozótól a felfedezés örömét, ''ellustítanak'', ridegek és hidegek, túl racionálisak, túl logikusak). Segítségünkre is lehetnek ugyan, ez igaz, de eközben valami kihal a sakkból:F
    Érted ugye, hogy mit akarok mindezzel mondani? Régen, 30 évvel ezelőtt az ember úgy készült a versenyre, hogy szépen otthon bogarászta a varikat a könyvekből, netán csapdákat állított, házi folytatásokat kreált, élvezte, fejlődött. Manapság mindez úgy zajlik, hogy lekérdezzük a gépet, aztán bemagoljuk amit ő lépne (mert sajnos még a szupernagymesterek is ezt teszik, egyszerűen leadják a kreativitásukat, és a gépre bízzák magukat. Sajnos az a helyzet, hogyha manapság (amikor a versenyszerű sakkozás következtében az eredményesség is fontos tényező) az ember csak önmaga próbálna fejlődni, nem bírna versenyben maradni.
    Persze azért van jó oldala is a dolognak, elemzésben sokat segítenek a gépek, illetve interaktívan képesek tanítani.
    Amúgy meg nyílván számít, hogy milyen gép van egy sakkprogi alatt... de szvsz egy 3ghz feletti processzoron egy mezei sakkozó számára már tökmindegy mennyivel erősebb a gép, mert elemzésre és tanulásra ugyanúgy használhatja 2600 élővel mint 3000-el.

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #581 üzenetére

    Linaresről nem tudtam, hogy elköltözik...Csabinak meg drukkolok, elvégre 1. táblásunk :)
    Szerintem több van ebben a srácban, mint amennyi az élője.

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #583 üzenetére

    Ma reggel értesültem én is az eseményekről, a partikat is megnéztem, nem rosszak. Szerintem kissé meglepően indult a verseny. Lékónak grat!

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #585 üzenetére

    Szerintem meg ha már így beindult, Lékó ma is játsszon nyerésre;]
    Szegény Radzsabovot úgy elverte, mint jég a határt. :C
    Csak azt nem vágom miért tartják a versenyt először ebben a kis mexikói városban, aztán Linaresben

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #588 üzenetére

    Svidler is nyert, úgyhogy Lékó ''csak'' holtversenyben első.
    Mikor Lékó Hbd2-őt húzott, Ivanchuk helyett Hd7 majd valahogy f5-re játszottam volna, mert az általa játszott folytatásban elég passzív lett sötét, meg az f7 pont is nyomás alatt volt.
    Szép nyerés volt Radjabové és Svidleré is. Szegény Topalovnak meg össze kell kapnia magát, habár 1. helyre (amely egy világbajnoknak egy ilyen versenyen ésszerű célkitűzés lenne) már nem nagyon van esélye.

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #596 üzenetére

    jól startolt Lékó, de messze még a vége (még simán lekerülhet akár a dobogóról is!!), ne feledjük, mindnekivel 2-szer mérkőzik meg, a másodikat Linaresben. Eddigi teljesítményére azonban nem lehet panasz, továbbra is ha döntetlenek és nyerések váltájk egymást, az elég lehet a győzelemhez!!

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #601 üzenetére

    Nekem van ugyan jó végjátékkönyvem, de azért érdekelne ez a 4CD-s ami neked van (9DVD az már nem kell nekem:) )
    Hol lehet ezt beszerezni?:S
    Pontosan mit tartalmaz?

  • Pala

    veterán

    válasz MegalodonS #603 üzenetére

    ez most komoly?:) hát én nem tiltakozom, mivel itthon még ha akarnám se tudnám legálisan (illegálisan se:) ) beszerezni :)

Új hozzászólás Aktív témák