Hirdetés
- Melyik tápegységet vegyem?
- Hogy is néznek ki a gépeink?
- Hard Disk Sentinel: S.M.A.R.T., okosan
- Milyen SSD-t vegyek?
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Projektor topic
- Milyen monitort vegyek?
- OLED monitor topik
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
Új hozzászólás Aktív témák
-
ToMmY_hun
senior tag
válasz
#65755648 #94 üzenetére
Természetesen én sem zártam ki egy fél perces gondolatmenettel az álmok szükségességét, pusztán annyit szerettem volna mondani, hogy valószínűleg nem ez a kritikus pont egy MI működésében. Ettől függetlenül úgy gondolom, hogy gép esetén nem szükséges pihentetni a neurális hálózatot, tehát még mindig nem releváns az álom kifejezés használata. Az lehetséges, hogy valamilyen önrendszerező folyamatnak le kell zajlania bizonyos időközönként az integritás és hatékonyság megőrzése érdekében, de ezt valószínűleg nem álomnak fogják hívni. Hangsúlyozom hogy ez csak az én véleményem és nagyrészt intuíció szüleménye, nem alapos irodalomkutatásé, tehát lehetnek benne ellentmondások.
-
azbest
félisten
válasz
#82729984 #85 üzenetére
Persze, azt tudom, hogy jelenleg mindenütt a rövidtávú profit lefölözésre építenek pénzemberek. Előbb-utóbb viszont emiatt lesz olyan gazdasági és háborús összezuhanás, ami már őket is elgondolkodtatja. Egyre kevésbé tevékenykednek diszkréten a háttérben lévő gazdasági erők.
Az is igaz, hogy nem egy ilyen kis ország fogja bevezetni elsőként, mert pillanatok alatt lecserélhető bárki, aki szembemegy más érdekekkel. Na most ez eléggé összeesküvés elméletesen hangzik, de eléggé nyilvánvaló. Egyre kevésbé sci-fi, hogy vállalatok irányítanak országokat. Az utóbbi 50 évről csomó esetben már egyáltalán nem is titkolják, sőt szórakoztató-dokumentumfilmeket csinálnak róla, hogy egyes érdekcsoportok hogyan döntötték meg más országok vezetését, akár szélsőséges ellenzék felfegyverzésével, akár konkrét merényletekkel vagy nyílt háborúval.. ha jól emlékszem ez a sorozat is ilyen [link]. Persze biztosan minden országnak megvan a maga szennyese.
A különböző csoportok érdekeiben fellépők kapcsán is sokszor kibukott már, hogy valójában azért tiltakoztak, mert más kezeken keresztül folyt volna el a pénz, amit eredetileg támogatásra szántak. A konkrét embereknek meg csak keresztbe tettek, miután a nekik szánt pénzt megszerezték.
Meg ahogy hírlik még Kínának sem sikerül a születés szabályozásos terveit tartani. Pedig ott azért tudnak keményen fellépni. Csak ott is nyugat-komfornnak kell látszaniuk a kereskedelmi tevélenységük fenntartása miatt.
Ha belátható időn belül sikerülne az űrutazásban olyan előrelépést tenni, hogy más bolygó lakhatóvá tételével terjeszkedhetne az emberiség, az valószínűleg egy időre tudna nyomáskiegyenlítő szelepként működni.
Vagy ha kiderül, hogy tényleg van valami külső fenyetés, amit nem lehet megvesztegetni. Akár armageddon, akár függetlenség napja.
(#91) Pityu.
az önfenntartó életmód csak ott lehetséges, ahol elve laza a társadalmi rendszer. Itthon csak hajléktalanként lehetnél független. Ha van hol laknod, akkor már adót kell fizetned, amit csak pénzben lehet. Így muszáj pénzt szerezned. A pénzszerzésnek szabályai vannak, újabb adók merülnek fel... alkalmazottként vagy vállalkozóként lehet dolgoznod. Kötelező iskolába járni. A társadalmi rendszer nem enged önállóságot, ha hasznos lehetsz a számára. Legfeljebb, ha olyan gazdag és befolyásos vagy, hogy valójában a háttérből te diktálod a szabályokat.(#95) toflehi
egyik rémes rendszer sem úgy kezdődött, hogy na most valakiknek nagyon rossz kell legyen. Valamilyen utópiát, vonzó világot képzeltek el, amivel maguk mögé állíthatták a többséget. De a megvalósítás nem úgy történt sosem. miután a hatalmat megszerezték. -
#65755648
törölt tag
válasz
Tigerclaw #93 üzenetére
Amit leírtál szinte egy-az-egyben a Marxista-Leninista ideológia. Teljesen összeegyeztethetetlen az emberi társadalommal és szokásokkal és legfőképpen az emberi természettel (melyekből ez utóbbit biztos nem tudod megváltoztatni), de szinte még a fizikával és természet törvényeivel is.
Ez is csak egy romantikus ideológia, amiből lehet látni hogy mi lett, mikor megpróbálták életbe léptetni. Ugye nem kell senkinek magyarázni a kommunizmus szörnyűségeit? -
#65755648
törölt tag
válasz
ToMmY_hun #87 üzenetére
Szerintem sem az álmodás képességétől lesz egy MI "élő organizmus", vagy akárcsak "valódi MI" sem. Azt, hogy ez lenne a kritikus feltétel, csupán a hollywoodi filmek/ sorozatok és sci-fi könyvek hitették el a tömegekkel, pl. Star Trek, Asimov univerzuma, vagy Philip K. Dick - Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal? , a sor végtelen.
Ez nem több mint egy romantikus gondolat, egyáltalán nem a "valódi MI" legjellemzőbb feltétele. Ettől függetlenül, ha eljutunk oda hogy emlősökkel egyenértékű MI-t rakunk össze, könnyen lehet hogy az egyik szükségesen beépítendő funkció lesz ez is, mint az SSD-knél a TRIM funkció, ahogy Tigerclaw is írta.
De egyáltalán nem biztos, sok különbség lesz köztünk (organikus/tremészetes intelligens lények) és az MI-k közt, talán pont ez lesz az egyik.Az egész MI fogalma egyébként látszik, hogy még ismeretlen az emberek számára, még tanulniuk kell. Pl. ahogy KAMELOT is ír, látszik hogy elképzelése sincs az egészről.
Ugyanúgy ahogy ezelőtt mondjuk 200-300 évvel ezelőtt az átlag, tanulatlan embernek nem volt koncepciója a sebesség fogalmáról. A sebesség/ sebességkülönbség/ gyorsulás/ távolság/ idő stb. zavaros vagy ismeretlen fogalmak voltak és ha egy akkori fizikus az v=d/t képlettel kezdett volna a parasztoknak a szekerek sebességéről, érkezési idejéről stb. előadást tartani, akkor üreges tekintetekkel találkozott volna. Ma pedig Marcsika néni is megmondja neked a sarki büfében hogy 60km/h-val haladva fél óra alatt teszel meg egy 30km-es távot. És már kezd ülepedni a fénysebesség és picit már a fényév (távolság) fogalma is, bár a "relativitás elmélet gyakorlati kivetülései" nem egyhamar lesz általános érettségi tétel. De előbb-utóbb szükségszerűen az lesz.
Ugyanígy állunk most az MI fogalmával is, a többség még csak fikcióként, filmen, könyvben hallott róla, a valódi tudományos előrelépésekről és állapotról nem tájékozódtak, de ha igen, akkor sem értik. Pedig aktívan használják, mindenhol egyszerű MI-kel, tanulékony programokkal vagyunk körülvéve. Hogy mást ne mondjak, gondoljunk a Google és a böngészési szokásaink, valamint az arcunkba tolt reklámok viszonyára. De lassan már a kávéfőzőbe is MI-t meg internetet raknak.Szóval a folyamatnak még nagyon az elején tartunk, de számomra nem kérdés, hogy idővel majd megismerik, megszokják, elfogadják és talán valamennyire meg is értik majd az emberek, hogy mi az az MI és mire lehet képes.
-
Tigerclaw
nagyúr
Egyébként egy pénz nélküli világban is kötelező lenne dolgozni, mivel a jelenlegi gazdasági folyamatoknak mondjuk a felére akkor is szükség lenne. Az ételt, energiát elő kell állítani és szét kell osztani. Emellett szükség van szellemi táplálékra is. Szóval kell fejlesztés, termelés, szétosztás, közlekedés, kommunikáció, oktatás, egészségügy és persze biztonság (rendőrség, katonaság, jog) Gyakorlatilag amiből kevesebb kellene az a kereskedelem, pénzügy és "luxuscikkek" előállítása. A luxuscikken persze nem ékszereket, vagy sportautót értek, hanem azt is, hogy nem kapsz új telefont, számítógépet, autót csak olyan sűrűn, ahogy muszáj. Nincs túltermelés, pazarlás. Munkára, egyéni hozzájárulásra szükség lenne...még jobban mint jelenleg. Mondhatni kötelező lenne dolgozni. Mindenki a képességeihez képest dolgozna és kiszámított módon egyenlő mértékben. Cserébe ingyen lenne minden fizikai és szellemi szükséglet, de persze mindenféle pazarlás nélkül. Egyedül azok kapnának extra forrásokat, előjogokat, akik a fejlesztéssel foglalkoznak. Egy pénz nélküli társadalomban nem lenne hajtóerő a fejlesztésre, ezért a kutatókat, fejlesztőket, feltalálókat ösztönözni kellene valamilyen módon. Pl. nagyobb, vagy szebb helyen lévő lakás, a modernebb dolgokhoz hamarabb férnének hozzá, több szabadságot kapnának, vagy magasabb szintű rekreációs szolgáltatásokat. Mondhatni aki hozzájárul a fejlődéshez bármilyen területen, az kényelmesebben élne valamennyivel mint az átlagpolgár.
Az kétségtelen, hogy egy pénz nélküli világban sem lenne mindenki egyenlő. Aki többet tenne be a közösbe, a fontos területeken, az kicsivel jobban élne. Persze ez is csak úgy működne, ha az átlagpolgár is kb. olyan életszínvonalon élne, mint mondjuk most egy átlag skandináv országbeli polgár.
Amíg marad a jelenlegi állapot egyértelmű, hogy időnként lesznek olyan hatások, amik az emberi létszámot kordában tartják. Ez a hatás lehet háború, akár világháború is, vagy járványok, éhezés. Komolyabb esetben tömegpusztítás. Bár a "civilizált" országokban most jónak tűnik a helyzet, de ez inkább csak vihar előtti csend. A komoly problémákat folyamatosan csak a szőnyeg alá söprik a kormányok...hátrahagyva azokat az utódaikra. Az ember és a gazdaság rövidtávú érdeke továbbra is előrébb való, környezet, az élővilág érdekével szemben. Az energia és a természeti erőforrások pazarlása évről évre csúcsot dönt.
-
consono
nagyúr
Szerintem az a 10-20 év maximum 5, hogy mindent felfordítson az AI, de lehet akár holnapután is... Engem a Go világbajnok legyőzése erősített meg ebben a véleményben: pár éve (talán 2, vagy 5) még azt mondták, hogy ehhez kell minimum 15-20 év és mára odaértünk.
Btw, sokan itt a robotokról úgy beszélnek, mintha a Terminátor két lábon járó humanoidjairól lenne szó, vagy ipari összeszerelő robotokról (az utóbbi nyilván meg is áll hellyel, közzel), de itt sokkal inkább Siriről, meg Cortanáról van szó, az eszközeinkben lakó ügynökökről. Gondoljatok bele, hogy az Office gemkapocs emberkéjétől milyen messze eljutottunk már akár csak a Buildes videót nézve. Mi lesz akkor, ha emögött ott lesz Watson+DeepBlue+DeepMind meg valami a Numentató egyben?
-
Pityu.
nagyúr
Úgy látom,egyre jobban értelmét nyeri a folyton hangoztatott önfenntartó élet mód,kiszakadni a rendszerből.Mondjuk én sem szeretnék maradni a helyükben az ilyen sok elmebeteg közte akik így képzelik el a jövőt,hogy robotokkal helyettesítenek embereket.Színház az egész világ.
Egyszer élünk,de azt is jól elcseszik nekünk.
-
Peat;)
veterán
"a legújabb ipari forradalom évek óta zajlik, az alacsonyabban képzett, a betanított munkát végző és a technológiában járatlan, alkalmazkodni nehezen tudó emberek munkáját már elkezdték átvenni a gépek. Ezt a folyamatot megállítani nem lehet, de megoldásokat keresni igen."
A mesterséges intelligencia is fejlődik és IBM pl már nyújt olyan szolgáltatást ami hát elég sok "menedzsernek" bőven elég, azonnal látja a színes grafikont oszt kész, így lassan az irodai munkáknál a munkát segítő IT eszközök is belemarhatnak a munkavállalói létszámba.
Szerintem még kell 10-20 év hogy kiderüljön milyen mértékben hat ez a társadalomra, de én csak negatív hatást tudok azonosítani. Nem látom milyen pozitív hozadéka lehet annak, hogy az alapból magas munkanélküliség mellett emberi erőforrásigényt csökkentünk.
-
Tigerclaw
nagyúr
Az álmokkal kapcsolatban az a feltevés, hogy gyakorlatilag egy karbantartó folyamat. Olyan állapotba kerül az agy, amiben kijavítja a normál működés közben felmerült hibákat, anomáliákat. Önteszt és javítás. Ennek hatása, mellékhatása az amit álomnak hívunk. Lehet hogy a rövid és hosszú távú "memóriaterület" között ilyenkor másolgat egyfajta "algoritmus" szerint. Ahogy alvásra, fizikai nyugalomra szüksége van a testnek, az agynak is szüksége van ilyen "kikapcsolt" állapotra.
-
Akula
őstag
A Microsoft Build 2016-os video jó nagy marketing bullshit, de a 9:15-nél megjelenő MILFet szívesen áttanulmányoznám
(#85) Porthoszx: +1
-
ToMmY_hun
senior tag
Az álmok teljesen irrelevánsak a témakörben. Gyakorlati hasznuk nem bizonyított, egy entitás működéséhez nem feltétlenül szükségesek. Tökéletesen működőképes lehet egy pusztán logikára alapozott "gép" az emberi béklyók nélkül - véleményem szerint hatékonyabb is lenne.
A neurális hálózatot leírni pedig eléggé merész kijelentés. Pontosan miért gondolod, hogy "halabala"? - bármi is legyen az.
"Robot azt csinálja amit mondanak neki smemi mást!" Nem egészen. Pont ez a lényege a neurális hálózatnak, hogy nem tudod megjósolni mi lesz a válasza egy adott kimenetre, ha nem ismered a betanítási folyamatot. Az inputok száma pedig tovább növeli a bizonytalanságot, főleg ha emberi aggyal felfoghatatlan méretűre hízik - mondjuk egy világháló méretű neurális hálózat esetén. -
#82729984
törölt tag
"A Térség könyvsorozatban egészen részletesen kigondolta az író. Az alapjövedelmesek nem vállalhatnak akárhány gyereket"
De ez nem müködőképes. Ha az lenne, akkor már most is müködne, hisz az alanyi jogon járó segély nem más mint az alapjövedelem. Szóval ez utópia csak.
Gondolj bele, a magyar kormány már attól náci rasszista lett, hogy a schengeni szabályzással összhangban kerítést húzott fel a határra és megpróbálta ellenörzötten beengedni a migránsokat és csak azokat akik igazolni tudták hogy valóban háború sújtotta országból jönnek és valóban ez az első biztonságos ország...
Na most gondolj bele mi lenne ha a segélyt ahhoz kötné hogy nem csinálhatsz gyereket, vagy pl. meddővé kéne tettetni magát a delikvensnek. Vagy hogy a segélyes nem szavazhat.
Nem, ilyen intézkedéseket csak egy k.rva nagy világégés után lehetne bevezetni, de addig csak annyi lenne a hatása hogy 10x annyi gyerek 10x annyi segély apukának a kocsmában és 10x annyi inaktiv szavazó aki arra szavazna aki mégtöbb alapjövedelmet igér.
-
-
ToMmY_hun
senior tag
Ezeket a számokat honnét szeded? Gondolom hasra ütés. Egyébként is nagyon rossz felé tapogatóztok. Az emberi agy felépítése alapjaiban más, mint egy processzor felépítése, teljesen felesleges összehasonlítani. Neurális hálózatnak nevezik az a típusú hálózatot, amely az agy felépítésének modelljével operál. Egy ilyen hálózatot ki lehet alakítani szoftverben, de megoldható egy jól párhuzamosítható hardverben is, mint például egy videókártya vagy saját tervezésű hardver, mondjuk egy FPGA-ban.
-
KAMELOT
titán
Ez mind szép és jó csak először energia kell, hgoy a robot menjen mert ha az nincs a robot nem csinál semmit!
Robot cska azt csinálja ami be van programozva!
-
Sir Ny
senior tag
"Még mindig nem a kihalás, hanem a túlnépesedés a probléma."
Hol? Itthon ugyan nem. (sőt, itthon itt az állam is, ugye, amelyik fegyverrel kényszerít, hogy ha dolgozol, akkor oda a pénzéd jelentős részét a romáknak, nyuggereknek, kutyaotthonoknak, színházaknak.. szóval, annyira nem jó hely ez Európán belül, Európán kívül ellen meg ott a kerítés
)
Afrika meg. Az nagyobb szipiszopi, de, oda nem nagyon várható alapjövedelem. Valószínűleg ha dolgozhatnának, és, lennének céljaik, ott is megszűnne a szaporulat.(hint: amit fentebbre írtam, az tkp az alapjövedelem kezdetlegesebb megvalósítása, a köz- és létbiztonság érdekében)
-
azbest
félisten
hááát... nem igazán. Még mindig nem a kihalás, hanem a túlnépesedés a probléma. Az, hogy pár politikus azt akarja bemesélni, hogy új munkanélküliek megszületése fogja megoldani a nyugdíjak kifizetésének problémáját, az csak egy beteg ötlet. Az biztos, hogy a mai világ elég messze van a megoldástól. Se a vadkapitalizmus, se a szivárványpónis mindenkinek jár minden irány nem működik. Egyelőre még úgy tűnik, hogy a már más által is melített pár étizedenkénti világháborúra esküsznek a pénzemberek.
(#78) ViZion
na igen, érzésre tényleg arra haladunk
orvosi vizsgálat: "ez megy a szájába, ez a fülébe, ez meg a seggébe... (bedugja)...őőő egy pillanat... (visszakéri és összekeveri őket)... ez megy a szájába" -
ViZion
félisten
Nem pusztul ki a faj... Hülyék paradicsoma (@25:45) lesz
-
Sir Ny
senior tag
..és így eljuthatunk egy olyan állapotba, ahol azoknak van gyerekük, akiknek nincs idejük velük foglalkozni, majd az egész társadalom generációról generációra betegebb lesz, és kipusztul az emberiség?
Jelenleg amúgy ott tartunk, hogy azokat _kell_ támogatni, akik hajlandóak gyereket vállalni, mert olyan szinten versenyhátrány a munkaerõ piacon (meg egyébként is)
(amit te írtál az ugye a jelenlegi helyzet szöges ellenkezõjét tételezi fel problémának, és ad rá 'megoldást') -
azbest
félisten
válasz
#82729984 #68 üzenetére
"Az alapjövedelem pedig halott dolog, mert a hatása ugyanaz lesz mint a segélyeknek. csinálunk 10x annyi gyereket és akkor lesz 10x annyi segély/alapjövedelem."
A Térség könyvsorozatban egészen részletesen kigondolta az író. Az alapjövedelmesek nem vállalhatnak akárhány gyereket. A regény főszereplője például egy olyan családban született, ahol nyolc felnőtt együtt vállalhatott összesen 1 gyereket. Az alapjövedelmesek másodrendűek a dolgozókkal szemben. Lehet, hogy ez meredeken hangzik, de a társadalmi hasznosságnak előbb utóbb szerepe kell legyen. Előbb utóbb bedől az, hogy a többségben lévő inaktívak szavazata döntsön.
(#75) ViZion
a németeknél családi rendszer van. 3 gyerek két felnőtt tényleg megkap 1500 euro segélyt éveken át is. Ellenben idővel egyre inkább forszírozzák, hogy valakinek el kell kezdenie dolgozni a családból. A vállalkozás indítást is kifejezetten segítik. Van a rokonságban ott élő család, onnan konkrét ismereteim vannak róla. -
-
#06658560
törölt tag
Az alacsony képesítést igénylő területeken, ahol lehetett, már kiváltották az emberi munkát. Most a bróker, call centeres, ügynök, futár, könyvelő stb. van soron.
Tíz éve mesélte egyetemi tanárom, aki megfordult az iparban is, még az átkosból: eladtak a magyarok Vietnámba hegesztő robotot. Mikor kimentek, meglepődve látták, hogy öt ember ült a robot körül és nézte, hogy dolgozik. Az indok, azoknak az embereknek is el kellett tartani a családját, akik munkáját a robot kiváltotta.
-
ViZion
félisten
válasz
#82729984 #68 üzenetére
Érdekes dolog ez. Olvastam egy időutazós könyvet anno (címe sajnos nem ugrik be), ott visszamentek ide-oda, igazgatták a történelmet, minden frankó volt. Szabotálták az űrutazást, de a földön boldogan éltek... Az'tán kiderült, h nem vagyunk egyedül... más fajok meg leköröztek minket erősen.
-
#82729984
törölt tag
válasz
Tigerclaw #61 üzenetére
+1. És ez az egész egy k.rva nagy háborúban fog kicsúcsosodni. Mondjuk gépek nélkül is, mert az alapprobléma adott, egyre több "felesleges" ember születik miközben a Föld erőforrásai végesek/limitáltak. A robotizálás csak gyorsít ezen a folyamaton.
Hacsak nem sikerül valamiféle expanzióval ezt levezetni (amihez mondjuk űrkutatási áttörés kéne), akkor mindenképp népírtás lesz a vége ahol vissza lesz vágva az emberek száma egy fentartható mértékre. Már ha marad hol, mert mai fegyverekkel ez sem biztos.
Az alapjövedelem pedig halott dolog, mert a hatása ugyanaz lesz mint a segélyeknek. csinálunk 10x annyi gyereket és akkor lesz 10x annyi segély/alapjövedelem.
-
#82729984
törölt tag
"Már várom azt a napot amikor a robotom vagy robotjaim dolgoznak én meg csak szürcsölöm a koktélt a tengerparton"
Khm... Most miért nem teheted meg? Ha gazdag vagy, most is megteheted. Ha nem vagy gazdag, nos akkor hát khm... azon a napon nemhogy robotod nem lesz, hanem a hid alatt fogsz csövezni és maximum a kukából kibányászott kólásdoboz maradék tartalmát szürcsölöd ha hagyják...
A jövőbeni robotizált világban azoknak lesz robotja akik már most is gazdagok és ezáltal még gazdagabbak lesznek. Mindenki más átlagos földi halandó pedig maximum megtürt alattvaló lesz és örülhetsz ha nem tesznek hüvősre a robotjaikkal.
-
ViZion
félisten
"a munkaerő kölcsönzéssel is ami meg legjobb tudomásom szerint nagyon jó biznisz."
Azért jó biznisz, főleg kis hazánkban, mert az ilyen külsős cégeknél 4-6 órába, minimálbéren bejelentett emberek dolgoznak 10, de gyakran több órát. Persze a minőséget meg lehet nézni. Így működik a legtöbb takarító cég, de pl. gázóra leolvasók, meg egy halom nehezen ellenőrizhető "rugalmas" munkakör így működik. Kapnak papíron 80 nettót, zsebbe meg 30-50k és mindenki boldog. Én meg fizessem a járulékokat. Fasza, jó biznisz. -
Azért ebben nem lennék annyira biztos. Most is működnek még különböző kölcsönzők, pl. autó vagy munkagép de akár összehasonlíthatom a munkaerő kölcsönzéssel is ami meg legjobb tudomásom szerint nagyon jó biznisz.
Persze részben poén volt az a hozzászólásom de ha nagyon belegondolok lehet lesz majd egy időszak amikor így is lehet élni. Azért tenni is kell érte, én mint fenntartó felelnék a robotok karbantartásáért, biztosításáért és fejlesztésért miközben keresem azokat a területeket, cégeket ahova kiadhatom a robotjaim. Mondjuk ez már nagyon távoli, elméleti sík de nem tartom abszolút hülyeségnek.
Van akinek megéri majd robotot venni, de kezdetben szerintem a bérlés lesz komoly üzlet.
-
azbest
félisten
Azért is vicces az alkalmazkodni nem tudó embereket felhozni, hiszen a kínai gyártás egyik erőssége az a beszámolók szerint, hogy emberek vannak a futószalagon. Egy gépsort felépteni és beállítani elég drág és időigényes dolog. Ezzel szemben egy hangárnyi bio-droid elég gyorsan átállítható más gyártására (mindnek csak elemi feladata van). Egy mérnök kell, aki végigmegy és mindenkinek megmutatja a saját műveletét és már mehet is.
Mostánában, hogy már magasak a bérek, elkezdték robotokra cserélni az embereket, akik így munkanélkülivé vállnak. Ebből lesznek még bajok, hiszen előbb utóbb nem lesz, aki munkából éljen, s minek termel a gyár, ha nincs aki megvegye a terméket.
(#5) Blasku:
jelenleg is rengetegen élik le úgy az életüket, hogy gyakorlatilag sohasem volt munkahelyük, nem is akarna dolgozni, hanem így-vagy úgy, de a közösségi szolidalitást kihasználva élik céltalan életüket. Szóval ezt a részét már megvalósítottuk.Azzal együtt, hogy akár akar, akár nem akar valaki dolgozni, csomó területen rengeteg ember munkájra nincs szükség. Az egyszerű feladatok gépesítsével pont azok a munkahelyek szűnnek meg, amik az egyszerűbb emberek tömegeit szívta fel. Szóval, a sci-fik-ben vázolt alapjövedelem kérdése egyre aktuálisabbá válik, mert hatalmas embertömegek vannak/lesznek, akiknek csupán annyi a gazdasági haszosságuk, hogy megvásárolják a gyárak termékét, igénybevegyenek szolgáltatásokat, amelyek másoknak munkát adnak. Egyszer még lehet eljön az a sci-fi világ, amikor plusz jogok megszerzése és életcélok kitűzése miatt próbálnak munkát vállalni az emberek, míg az alapjövedelmesek csak vegetálnak.
(#40) bambano
talán ha olyan technológia terjed el, amikor az operatív memória, a háttértár és a végrehajtás nincs élesen szétválasztva, majd akkor lesz esélyes. -
bambano
titán
válasz
Tigerclaw #61 üzenetére
az amazon robotizált raktárában meg a drónos kiszállításában "nem tűnik úgy hogy valami robotizálási boom kezdetén lennék"??
amikor az apple is azt tervezi, hogy visszaviszi a gyártást az usa-ba robotizált üzemekbe, akkor nem boom kezdődik?de, jelenleg nemcsak, hogy úgy tűnik, hanem valójában is pont egy robotizálási boom kezdetén vagyunk, ha még nem léptünk túl a kezdeteken.
-
Tigerclaw
nagyúr
Az ipari forradalom idején, majd a sorozatgyártás, a szalagmunka bevezetése során is csökkent a munkahelyek száma. A robotizálás során is egyre több munkahely szűnik meg, miközben nő a föld lakossága. Igen, keletkezik is új munkahely, de kb. 10 megszűntre jut 1 új. Az alulképzett kétkezi munkásnak mondhatod, hogy legalább lesz ideje a fontos dolgokkal foglalkoznia...Merthogy azok az állások szűnnek majd, meg, nem a vezetőé vagy a mérnöké, sőt még nem is a technikusé.
Szerencsére még jelenleg nem tűnik úgy hogy valami robotizálási boom kezdetén lennék, szóval nincs pánik és jobb is ha szép lassan megy végbe, mert akkor valamennyire önszabályozó lesz. Ha pl. megszűnik a munkahelyek fél százaléka, valószínűleg a fogyasztás is csökken majd hasonlóan. Aztán eljut az egész oda, ahol rájönnek majd a gyártók, hogy tök jó hatékonyan és olcsón termelni, csak a sok munkanélküli nem épp jó vásárló. A technológia hamarosan ott lesz, hogy robotokkal összerakható lesz bármi egy gyárban szinte minimális emberi beavatkozással, de akkor nem lesz kinek eladni. Az én gyáramban is robotok, gépek, automaták dolgoznak, a másikban is, a harmadikban is...az emberek meg otthon ülnek állás és pénz nélkül.
Persze egy nem pénzre épülő társadalomban ez is működhet, de arra jelenleg nulla az esély, hiszen minden abba az irányba megy, amerre a pénzemberek, a felső tízezer, vagy inkább felső ezer (száz?) tereli. A pénz mozgat mindent. A robotizálás is azért van, mert úgy olcsóbb, hatékonyabb termelni, vagyis nő a profit.
Ha túl gyorsan haladnánk a robotizálás terén az biztos, hogy nagy társadalmi feszültséget okozna. Szétverne a tömeg néhány gyárat, mire leesne a gyár tulajdonosoknak, hogy ez így nem "eladható".
-
Sir Ny
senior tag
"Ez egyrészt igaz, másrészt semmi köze a témához, ugyanis a számítógép egészen egyszerűen azért gyorsabb, mert az pont erre van kitalálva"
Szvsz a másik irány hangsúlyosabb: az emberi agy azért gyorsabb, mert pont arra van kitalálva (képfelismerés, emlékek keresése), illetve, mert sokkal nagyobb hibaaránnyal dolgozik.
-
micafighter
nagyúr
30 év mulva: https://www.youtube.com/watch?v=BP-l40WEGNo
-
zeorsdfd
senior tag
Hehe, nem volt cinikus a hozzászólásom, bár ha annak érződik én úgy is örülök.
A gond az, hogy tévedsz, a tudat alig volt megfigyelve eddig tudományos módon. A viselkedés volt megfigyelve, amiből következtetéseket vontunk le a tudatra vonatkozóan. Az állatnál nagyjából ebben ki is merül a kutathatóság. Ám az ember esetében egészen más viszonyban vagyunk a tudattal és a viselkedéssel is. Ezt a radikális különbséget néhányan felismerik.
Nem akarok én semmit sem cáfolni, felőlem akár lehetne is gépi tudat. De abban biztos vagyok, hogy az emberinek megfelelő értő, érző és szabad akarattal rendelkező entitást csak akkor lehet csinálni, ha előbb megértjük saját tudatunk mibenlétét, a saját, jól ismert(? [na, ez az irónia!]) gondolkodásunk megfigyelésével. Sok tökkelütött mesterséges intelligencia kutató van, de akik nem ilyenek ezt bizony axiómának veszik és nem is tehetnek mást. A többiek csak egy primitív és félreértett tudatdefinícióval dobálóznak. -
consono
nagyúr
Erre megoldás a garantált alapjövedelem anyagi oldalon. Egyébként meg lesz idejük az embereknek arra, amit csinálni akarnak
Ülhetnek napi 24 órában a számítógép előtt
Vagy a kertben. Elmehet zarándokútra, locsolhatja a Szaharát, szerezhet még két diplomát (filozófiából), alapíthat kommunát, élheti az életét. Én nem hiszek a munka alapú társadalomban.
-
Zen7
tag
És ha egyre több ember helyett fog robot dolgozni, akkor azok az emberek mihez kezdenek? Gyűjtögetnek bogyókat mint a régi szép időben hogy életben maradjanak?
-
Ghoosty
őstag
Én megértem az emberek félelmét, annak ellenére, hogy tudom/hiszem, hogy hosszú távon ez pozitív. Azonban nem egyik napról a másikra fog megtörténni. Kezdeti időszakban az várható, hogy megnő a munkanélküliség és ez sok ember számára évekig tartó pénztelenséget fog jelenteni. Az ipari forradalom idején is volt egy hosszú időszak, amíg tömeges munkanélküliség volt, ami hosszú távon megszűnt és életszínvonal növekedést hozott, de az átmeneti időszak nagyon sok embernek a nyomort jelentette.
-
consono
nagyúr
Ez szerintem már teljesen belátható, ha a Moore törvényt idevesszük, durván húsz év és ott vagyunk...Nem beszélve arról, hogy (szerintem) felesleges a teljes agy szimulációja, a biológiai funkciókért felelős réteget simán ki lehet hagyni, stb. Ráadásul az elmúlt mondjuk 5 évben eléggé felpörgött az agykutatás... Nem sokat kell várni a célhardverre sem, szerintem, (ugyan úgy, ahogy a BTC bányászatot sem PC-vel, CPU-ból csinálják már jó ideje, sőt a GPU-knak is leáldozott), szóval akár 5 év is lehet ez a 20, vagy jövőre. Viszonylag sokat foglalkoztam a technológiai szingularitással az elmúlt 8-10 évben, ahogy én látom már nagyon az inflexiós pont környékén vagyunk, nehéz már ma bármit megjósolni.
-
bambano
titán
válasz
Tigerclaw #41 üzenetére
"A minőség számít, nem a mennyiség.": igen, ezt kellene érteni, hogy a masszív párhuzamosítás az minőségében más. de lényeges, hogy az tényleg masszív legyen, ne pár doboz piszlicsáré processzor.
ezen a szinten 100 ezer processzor nevetséges kategória, rakj utána HAT nullát, meg a processzoronkénti néhány interconnectet emeld fel darabonként 10 ezerre, és akkor kezded kapisgálni az emberi agyat.
A 2014-es ranglista vezető gépben is csak 3.1 millió procimag volt, ez annyiból jó, hogy a komplett gépből már csak 30 ezer darab kellene, hogy eljusson odáig, ahol egy átlag villalakó (bb évi vagy ki...
) áll.
-
dabadab
titán
válasz
Tigerclaw #41 üzenetére
"A munkádat nem a robot veszi el, hanem az ember, aki arról döntött, hogy robotot használ arra a feladatra."
Egyébként mindenki úgy parázik itt attól, hogy elveszik a munkája, mintha valami sztahanovista nagygyűlésen lennénk. Én a magam részéről teljesen ki tudnék egyezni azzal, ha nem kellene a hétköznapjaim nagy részét azzal töltenem, hogy olyan dolgokat csinálok, amiket valamiért meg kell csinálni, ahelyett, hogy azzal foglalkoznék, ami tényleg foglalkoztat.
-
Tigerclaw
nagyúr
Építhetsz olyan szuperszámítógépet, aminek a nap energiája se elég a működéshez és akkor is buta marad az emberhez képest, miközben ez elmegy zsíroskenyérrel, lilahagymával.
A minőség számít, nem a mennyiség. Gyakorlatilag analóg számítógépre lenne szükség digitális helyett és még az is csak az alapot adná, mert sokmilliárdnyi kis analóg számítógépet kellene összekötni egy felfoghatatlanul bonyolult hálóba és még akkor a szoftver sehol sincs.
A robotok eszközök és azok is maradnak. Minden amitől egy robot veszélyes, az ember rakja bele, aki készítette ergo az ember a veszélyes, nem a robot. A munkádat nem a robot veszi el, hanem az ember, aki arról döntött, hogy robotot használ arra a feladatra. Embernek ember a farkasa.
-
bambano
titán
-
dabadab
titán
válasz
Tigerclaw #38 üzenetére
"Nem csak számítási kapacitás kérdése. Már egy régi számológép is sokkal gyorsabban számol, mint az emberek 99,99%-a."
Ez egyrészt igaz, másrészt semmi köze a témához, ugyanis a számítógép egészen egyszerűen azért gyorsabb, mert az pont erre van kitalálva, a matematikai műveletek ott elemi műveletek, az emberi agynál viszont egy egyszerű kétszerkettőhöz végeláthatatlan mennyiségű művelethez van szükség.
Ami egy kicsit érdekesebb, az az, hogy jelenleg egyáltalán nincs meg az ahhoz szükséges számítási kapacitás, hogy az emberi agyat modellezni tudjuk. Pl. a japán K számítógépen (a világ negyedik legnagyobbja, 12 MW fogyasztással, szóval ehhez tényleg erőmű kell
) az emberi agy kb egy százalékát kitevő részét szimulálták - egy másodpercnyi aktivítás kiszámolása negyven percbe telt.
-
Tigerclaw
nagyúr
Nem csak számítási kapacitás kérdése. Már egy régi számológép is sokkal gyorsabban számol, mint az emberek 99,99%-a. Egy mai PC olyan műveleteket megold másodpercek alatt, amire nekünk hónapok kellenének. Egy szuperszámítógép meg annak többszörös számítási kapacitásával bír. Mégis buta mindegyik mint a tök a mi mércénk szerint. Tudata meg végképp nincs egyiknek se. Ha a mai szuperszámítógép kapacitását megszorozzuk százmillióval, akkor is csak számolni tud majd gyorsabban, de nem lesz okosabb.
Úgy is mondhatjuk, hogy a mai számítógépek hardverben már rég erősebbek mint az emberi agy, de szoftverben, architektúrában sehol sincsenek ahhoz képest. Talán kicsit ahhoz hasonlít a dolog, mintha dimenziókról beszélnénk. A mai mesterséges intelligencia, a számítógépek 2 dimenziósak és még mi sem tudjuk azokat 3 dimenzióssá tenni, mert túl buták vagyunk hozzá. Ehhez szükség lenne egy olyan lényre, akihez képest mi olyanok vagyunk mint nekünk egy egysejtű lény. Nevezhetjük istennek, vagy félistennek is.
Amúgy is az embertől kell tartani, nem a robottól.
-
Sir Ny
senior tag
Uh. Ez ölég nagyképű lett.
A tudat meg folyamatosan figyelhető a csigáktól kezdve a patkány-cica-kutya-medvedisznóember-majom-ember vonalon. Elég szépen megfigyelhető, hogy mi is az, és az is, hogy milyen.
Azon kívül, hogy
a) csak számítási kapacitás kérdése
b) valami metatudományos akármi áll a tudat mögött (legyen az Isten vagy az, hogy a feketelyukakba hulló információ a neuronok állapotainak kvantumösszefonyódása révén jön létre LOL)más opció márpedig nincs.
(Csak hogy ugyanoly kategorikus legyek, mint szkeptikus cinikus kended) -
rii
nagyúr
viccesek ezek az átlátszó "tabletek"
-
consono
nagyúr
Az a helyzet, hogy a "tudat" meg a "szabad akarat" elég nehezen megfogható dolgok
Több ezer éve próbálkoznak okosabbnál okosabb emberek definiálni őket, szerintem, sikertelenül. Szóval szerintem senki nem érti mi a tudat... Épp ezért "algoritmizálni" sem lehet. Szerintem. Persze arról is lehetne hosszas vitát folytatni, hogy szüksége van e egy AI-nak arra, hogy tudata legyen, vagy sem, ahhoz, hogy felülmúlja az embert. Érdekes egy téma ez...
-
zeorsdfd
senior tag
Mennyiségi és bonyolultsági fejlesztéssel sokat lehet gyorsítani még, de ez egy lépéssel se fog közelebb kerülni a tudat vagy a szabad akarat fogalmához. Aki a szokásos naív pozitivistaként pedig azt gondolja, hogy ez csupán a megfelelő algoritmus megtalálásán alapul, az:
1. Nem érti mi az, hogy tudat.
2. De nem érti azt se, hogy mi az a gépi "intelligencia"
3. Magát az alapkérdést sem, sőt a minőség fogalmát sem érti. -
Alchemist
addikt
Az AlphaGo egy nagyon szűk kontextusú feladatra (Go játék) volt kihegyezve ("gyenge" AI), az alapvető fakereső programot csak kiszolgálta a deep learning és mindez nagyon nagy vason futott a megfelelő teljesítményhez.
Ezért inkább csak útkijelölő előrelépésről beszélnék, mintsem új generációs AI-ről... -
ViZion
félisten
"alacsonyabban képzett, a betanított munkát végző és a technológiában járatlan, alkalmazkodni nehezen tudó emberek munkáját már elkezdték átvenni a gépek. "
ööö...szűzló&@! Most is hiányszakmáknak számítanak ezek az "alkalmazkodni nehezen tudó emberek". Hegesztő, lakatos, CNC gépkezelő, stb... Addig lehet benne vmi, h nagy szériáknál már a célgép olcsóbb, jobb. De nem mindenből készül százezres darabszám. Meg a fürdőt kicsempézni sem fogja robot még pár évig. Szal. részemről no para.
Inkább azon aggódom, hol találunk még hegeszteni tudó szakit.
#21 SirRasor: +1 PC-n játszani is jobb, mikor a család itthon egerészik. És a virtuális játék is jobban esik egy kis IRL foci után.
-
consono
nagyúr
válasz
Tigerclaw #24 üzenetére
Ez az elmélet pont a jelenleg már mindenhol használt deep learning miatt bukik (bukott) már) el. A google AI-ja szerinted programozva volt a Go-ra? Nem, megkapta a szabályokat megnézett egy halom emberi go játszmát, meg lejátszott néhány milliót. Pont ez a tanulási képesség (meg mögötte a big data backend) hozta el az új generációs AI-t, amire nem igaz az állításod. Kifacsarva, de ugyan ez igaz az MS csetbotjára is, azt sem náci bdsm rajongónak programozták, csak a twitterről ezt tanulta...
-
snecy20
nagyúr
A megalkotó mindig győzedelmeskedni fog, hisz tudja mi a mód a megalkotott robot kiiktatására.
-
Tigerclaw
nagyúr
Szvsz még nagyon sokáig nem a mesterséges intelligenciától vagy a robotoktól kell tartanunk, csak az embertől aki programozza. A leg"intelligensebb" robot is csak egy bonyolultabb gép, ami csak azt csinálja, amire programozzák. Mint egy kés. Lehet használni hasznos és jó dologra és rosszra is. Az MI lehet szándékosan vagy véletlenül úgy programozva, hogy kárt okozzon. Illetve lehet hogy teljesen jól működik, csak az ember hibázik mellette. A gyárban a hegesztő, festő robot okozhat komoly sérülést, ha valaki a lezárt területre megy. A vezető nélküli metro is elüthet valakit, ha a sínre téved.
A saját akarattal, tudattal rendelkező MI még nagyon sokáig nem fog létezni. Lehet hogy ezer év múlva se lesznek intelligens robotok, csak a programozásuk és a számítókapacitásuk, érzékelőik lesznek fejlettebbek. Mondhatni ha olyat tesz majd szándékosan és okkal egy robot, amire nem programozták be semmilyen módon...tehát nem a programozás következménye a cselekedet (és nem is hibás működés), akkor lehet azt mondani, hogy a robot saját akarattal bír.
Persze egy bizonyos tudásszint felett már tartani fog az ember a robotoktól, hiszen sok tekintetben túlszárnyalja majd az ember képességekben.
-
SirRasor
addikt
Az utolsó videóban egy olyan világot fest le, amiben nem akarok élni. Egyedül vagyok ezzel a gondolattal? Pl: mi a f*szért kellene egy jóindulattal is virtuális állat egy hús-vér helyett? Sose fogja tudni úgy helyettesíteni. És hol a csaj családja? Se barát, se gyerek, csakis a munka? Meg olyannal megy, mint amit howerboardnak csúfolnak és egyenesen vezet az elhízás felé, mert már sétálni is snassz. Nem jó ez így gyerekek
-
fordfairlane
veterán
Persze, Microsoft, meg a vízióik. Inkább adjanak ki egy összevont frissítést Win7-re, a telemetriai, és a win10 nagware updatek nélkül. Feltéve ha nem haladja meg a képességeiket.
-
bambano
titán
"Lépésről lépésre, egyre mélyebbre vezette Satya Nadella és Terry Myerson a közönséget a vállalati vízióba." azért erről az anyagról már nem ártana lejönni...
-
martonx
veterán
A Cortana-t elnézve nekünk magyarul beszélőknek nem kell félnünk a cikkben taglalt botok hirtelen tömeges itthoni megjelenésétől
-
consono
nagyúr
válasz
#06658560 #12 üzenetére
Az a helyzet, hogy már nem az alacsonyan képzettekről van szó, azt már sok helyen átvették, hanem sokkal inkább egyre feljebb nyúlik ez a dolog. És lassan már a kognitív tevékenységet is átveszik a botok, nem csak a fizikai munkát (e.g: a MAGYAR CITI bank ügyfélszolgálatán járt már úgy közvetlen ismerősöm, hogy a teljes telefonbeszélgetést gép végezte és csak a beszélgetés végén, mikor megkérték, hogy értékelje az operátort, derült ki, hogy eg géppel beszélt...)
-
davidsone
addikt
szájbershit, most ennyi jött ki
-
BatchMan
senior tag
Csatlakozom. Mérföldkövet én se látok.
A cikk MS szemüvegen keresztül készült, konkrétum sehol, sci-fi az egész. A techdemo messze van a valóságtól, a késztől. Hogy példával éljek, egészen más egy olyan gépet szerkeszteni, ami egy adott partit lejátszik, vagy amelyik tud sakkozni.
Az MS a Win31-el elkezdett valamit, ami nagyon átgondolt volt. És volt hozzá értelmes tutor is. Az Xbox kinect egész érdekes kísérlet, de még gyerekcipőben jár. Az MS AI kísérlet a napokban fuccsolt be - talán tudnak valamit kezdeni vele. Ebben a tempóban az unokáim talán fognak valami használhatót kapni:
- Cortana! Kaptam egy csomag egzotikus kávét, főz belőle két adagot kérlek!
- Megbízhatatlan termék, kidobtam. Nescafe pro turbo-t ajánlanám - 19€ lesz. -
#06658560
törölt tag
"Ezért beszélt Nadella szociológiai megközelítésről: a legújabb ipari forradalom évek óta zajlik, az alacsonyabban képzett, a betanított munkát végző és a technológiában járatlan, alkalmazkodni nehezen tudó emberek munkáját már elkezdték átvenni a gépek."
Milyen szép leírása a brókereknek.
-
w.miki
veterán
pfff....
minden héten újabb mérföldkőhöz érkezünk...
Miközben még egyetlen olyan robotot sem tudtak elkészíteni, ami normálisan kitakarítaná a lakást.
olyan, ami meg megfőzné az ebédet, amit kérek, még a kanyarban sincs. -
Blasku
tag
Sok ember nehezen fog tudni megbirkózni azzal a feladattal, hogy értelmes célt találjon (hivatást?) az életének egy olyan világban. Nem is lesz szükség túl sok emberre a társadalomban innentől.
Tegye fel a kezét, akinek az Asimov által megálmodott űrlakó bolygók eszébe jutottak. Főleg a Solarisra gondolok.
-
Már várom azt a napot amikor a robotom vagy robotjaim dolgoznak én meg csak szürcsölöm a koktélt a tengerparton.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Új Zsír Lenovo ThinkPad X13 G4 Üzleti Laptop 13.3" -40% i5-1335U 10Mag 16/512 FHD+ Intel Iris Xe
- ÚJ DELL XPS 15 9520 Tervező Vágó Laptop -65% 15,6" i7-12700H 16GB/512 3050Ti Touch UHD+ /1,5 MILLIÓ/
- ÚJ DELL XPS 15 9520 Tervező Vágó Laptop -50% 15,6" i7-12700H 16GB/512 NVIDIA RTX 3050Ti /1 MILLIÓ/
- Több típusú 1155 foglalatú alaplap, processzorral kedvező áron!
- ASUS TUF Gaming Laptop GTX1660Ti
- Huawei P20 Lite 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T580 - i5-8G I 8GB I 256SSD I 15,6" FHD Touch I HDMI I W11 I Cam I Gari!
- Panasonic CF-XZ6 AIO all-in-one laptop tablet 2k touch i5-7300u speciális ütésálló
- Apple iPhone 15 Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- 13-14" Új és használt laptopok , üzletitől a gamerig , kedvező áron. Garanciával !
Állásajánlatok
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest