- Billentyűzet gondom van
- Minden USB-C kábel egyforma? Hát NEM. És ez a baj. – Tech Percek #7
- ThinkPad (NEM IdeaPad)
- NVIDIA® driverek topikja
- Milyen RAM-ot vegyek?
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Monitor hiba topik
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Projektor topic
Új hozzászólás Aktív témák
-
bambano
titán
nem
ugye minden zsarus filmben a főszereplő zsarunak ketyósnak vagy zakkantnak kell lennie, itt is az. az zakkantságának az oka az, hogy közlekedési balesetben az ő és egy ártatlan család autója is beesik valami vízbe, folyóba vagy tóba, jön egy robot, kiszámolja, hogy a főszereplő nagyobb valószínűséggel éli túl és őt menti meg, miközben a másik autóban egy kislány meghal. és agyára megy, hogy miért a kislányt hagyta meghalni a robot, miközben egy ember tudta volna, hogy kit kell megmenteni. -
bambano
titán
válasz
#65755648 #124 üzenetére
A számaim nem csúsztatásra épülnek, hanem a weben fellelhető forrásokra.
"Arra a feltételezésre építesz, hogy 1 neuron = 1 processzormaggal": nem. arra a tényre építek, hogy az agyban annyival több neuron van, mint akármelyik mai számítógépben processzormag, hogy kilátástalan agyat szimulálni számítógéppel. És ez hatványozottabban igaz a neuronok közötti kapcsolatokra.100 milliárd neuront kellene szimulálni, miközben a Földön elérhető legnagyobb gép 3,1 millió magos. Aki tud számolni (én megtettem, nem is olvasta el senki, akinek böki a csőrét az ellenvélemény), az látja, hogy nagyságrendileg 32 ezer neuront kellene magonként szimulálni elfogadható hatékonyság mellett, ami lehetetlen.
További probléma, hogy az agyunk azzal éri el a teljesítményét, hogy masszívan párhuzamosítva van, a weben fellelhető források szerint 10 ezer kapcsolat/neuron szinten. Ezt akarod szimulálni egy 10-100 kapcsolat/processzor szintű hálózattal? olyan lassú lesz, hogy még a csi sem fog futni rajta. Értsd: az agy párhuzamosítottságával összevetve a "masszívan párhuzamos" kifejezés nagyon nem illik a pc-s szuperszámítógépre.
Az eredeti állítás, amivel vitatkozni kezdtem az volt, hogy majd agyat szimulálunk fpga-ból épített kártyával. bemásolom, hogy ne okozzon problémát:
#82 "Egy ilyen hálózatot ki lehet alakítani szoftverben, de megoldható egy jól párhuzamosítható hardverben is, mint például egy videókártya vagy saját tervezésű hardver, mondjuk egy FPGA-ban."hát nem fogunk szimulálni. Fogadjuk el alátámasztás nélkül az állításomat: nagyságrendileg 5 milliárd tranzisztort tudunk rakni egy áramkörbe. ha egy neuront tudnánk szimulálni 1 tranzisztorral, akkor csak 20 áramkör kellene, hogy az agyat ilyennel darabszám alapján modellezzük, de még mindig nem jutnánk semmire, mert a 10 ezres szinapszis mennyiséggel nem tudunk mit kezdeni. Ha egy neuront ennél több tranzisztorral kellene szimulálni, akkor rögtön megugrik az igényelt áramköri mennyiség. Ha azt a neuront szeretnénk néhánynál több szinapszissal ellátni, akkor megint becsődöl az ötlet.
(#126) ToMmY_hun "Ja és egy jó tanács. Mielőtt vitába bocsátkozol valamiről, előbb nézz utána. Eléggé intelligensnek tűnsz, emiatt sajnálom ha ilyen tévhiten csúszik el a vita" ja és egy jótanács: mielőtt válaszolsz, olvasd el, hogy mire válaszolsz.
-
bambano
titán
"az irányítás a háttérben (vagy manapság kevésbé háttérben) lévő néhány érdekcsoport kezében van": ezt nem is vitatom, mindössze azt nem hiszem, hogy ezen néhány érdekcsoport megrendszabályozása megoldaná a kérdést. szerintem akkor is balhé lenne az alapjövedelemből, ha az összes érdekcsoport vezérét lecserélnéd Teréz anyára.
-
bambano
titán
válasz
ToMmY_hun #118 üzenetére
"Oké, de én ebben a cikkben sem látok számokat.": szemészeten várnak sok szeretettel.
idézek belőle, ha már neked nem sikerült elolvasni: ". Szerkezete különlegesen bonyolult lehet, például az emberi agy több mint 100 milliárd neuronjának (idegsejtjének) mindegyike akár 10 000 másik neuronhoz is kapcsolódhat, és ezek a szerkezetek a legkisebb egységtől kezdve a legnagyobbig beágyazottan, egy-egy neuronnak akár 10 ezer szinaptikus kapcsolata lehet más agysejtekkel."
-
bambano
titán
"Persze, azt tudom, hogy jelenleg mindenütt a rövidtávú profit lefölözésre építenek pénzemberek.": ez a mondat azt a burkolt állítást hordozza, hogy csak a pénzemberek a hibásak. Pedig nem, az átlagembert is át kellene programozni a pénz nélküli életre.
az átlagember soha nem fogadja el, hogy ő mit teljesített, neki mi jár, mindig többet akar. ettől borul meg a rendszer.
-
bambano
titán
válasz
ToMmY_hun #82 üzenetére
"Ezeket a számokat honnét szeded? Gondolom hasra ütés.": van a weben ez a linkelés nevű dolog. ha a szövegben más színű a betű (az itcafe-n konkrétan kék), akkor arra rá lehet bökni és újabb oldalra juthatsz. jelen esetben ott van a forrás, hogy honnan szedtem.
"Egy ilyen hálózatot ki lehet alakítani szoftverben, de megoldható egy jól párhuzamosítható hardverben is, mint például egy videókártya vagy saját tervezésű hardver, mondjuk egy FPGA-ban.": ha olvastad volna, amit írtam, meg amit linkeltem, tudnád, hogy ez az állítás téves.
-
bambano
titán
válasz
Tigerclaw #61 üzenetére
az amazon robotizált raktárában meg a drónos kiszállításában "nem tűnik úgy hogy valami robotizálási boom kezdetén lennék"??
amikor az apple is azt tervezi, hogy visszaviszi a gyártást az usa-ba robotizált üzemekbe, akkor nem boom kezdődik?de, jelenleg nemcsak, hogy úgy tűnik, hanem valójában is pont egy robotizálási boom kezdetén vagyunk, ha még nem léptünk túl a kezdeteken.
-
bambano
titán
válasz
Tigerclaw #41 üzenetére
"A minőség számít, nem a mennyiség.": igen, ezt kellene érteni, hogy a masszív párhuzamosítás az minőségében más. de lényeges, hogy az tényleg masszív legyen, ne pár doboz piszlicsáré processzor.
ezen a szinten 100 ezer processzor nevetséges kategória, rakj utána HAT nullát, meg a processzoronkénti néhány interconnectet emeld fel darabonként 10 ezerre, és akkor kezded kapisgálni az emberi agyat.
A 2014-es ranglista vezető gépben is csak 3.1 millió procimag volt, ez annyiból jó, hogy a komplett gépből már csak 30 ezer darab kellene, hogy eljusson odáig, ahol egy átlag villalakó (bb évi vagy ki...
) áll.
-
bambano
titán
-
bambano
titán
"Lépésről lépésre, egyre mélyebbre vezette Satya Nadella és Terry Myerson a közönséget a vállalati vízióba." azért erről az anyagról már nem ártana lejönni...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Kutya topik
- AliExpress tapasztalatok
- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
- Billentyűzet gondom van
- GTA VI
- Jövedelem
- Külpolitika
- Konzol Screenshot
- WoW avagy World of Warcraft -=MMORPG=-
- Minden USB-C kábel egyforma? Hát NEM. És ez a baj. – Tech Percek #7
- További aktív témák...
- LOGITECH G ASTRO A50 X LIGHTSPEED - FEHÉR
- Új HP ZBook Firefly 16 G10 Profi Tervező Vágó Laptop -50% i7-1355U 16/1TB FHD+ RTX A500 4GB
- Új Zsír Lenovo ThinkPad X13 G4 Üzleti Laptop 13.3" -40% i5-1335U 10Mag 16/512 FHD+ Intel Iris Xe
- ÚJ DELL XPS 15 9520 Tervező Vágó Laptop -65% 15,6" i7-12700H 16GB/512 3050Ti Touch UHD+ /1,5 MILLIÓ/
- ÚJ DELL XPS 15 9520 Tervező Vágó Laptop -50% 15,6" i7-12700H 16GB/512 NVIDIA RTX 3050Ti /1 MILLIÓ/
- ÁRCSÖKKENTÉS Panasonic Viera 37" TH-37PV8P plazma TV eladó (2 HDMI)
- Xbox Game Pass Ultimate kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól! - AUTOMATA BOLT
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- AKCIÓ! LG 27MP58VQ-P 27 FHD 75Hz 5ms monitor garanciával hibátlan működéssel
- Bomba ár! Dell Latitude 5310 - i5-10GEN I 16GB I 256SSD I HDMI I 13,3" FHD I Cam I W11 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest