- Lassan állítjuk a fát, és a hardverek is be vannak csomagolva
- Klasszikus kínai festmények ihlették a Colorful legfrissebb memóriáinak külsejét
- Ultrakompakt Key E SSD-vel jelentkezett a Silicon Power
- Mesterséges intelligenciára kihegyezett mini PC jött az ASUS műhelyéből
- ASUS blog: ExpertBook P5 notebook, a munkagép
- NVIDIA GeForce RTX 4060 / 4070 S/Ti/TiS (AD104/103)
- AMD Navi Radeon™ RX 6xxx sorozat
- Milyen széket vegyek?
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Melyik hordozható audiolejátszót (DAP, MP3, stb.) vegyem?
- Apple notebookok
- Azonnali informatikai kérdések órája
- OLED TV topic
- Apple asztali gépek
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
Új hozzászólás Aktív témák
-
caprine
senior tag
".... emellett sajnos kellemetlen hatás, hogy ugyanaz a lapka az új gyártástechnológián lassabb lehet." Azért ez elég gáz. Néhány millivel kisebb méret, picit kisebb fogyasztás, de picit lassabb, és sokkal drágább, nem csoda hogy kihagyják.
Ha saját szívedben nem találsz békét, nem fogod azt megtalálni a világon sehol. (SCKG)
-
atti_2010
nagyúr
válasz Lolka Bolka #39 üzenetére
Mondjuk mivel a "jobbságot" nem határoztuk meg, így akármi lehet az.
Egy GPU, CPU-ban nem elsődleges a csíkszelesség csak az évek során az emberek hozzászoktak a csökkentéshez és mindegy volt mit kaptak csak kisebb legyen a szám a nm előtt mert akkor kevesebbet fogyaszt több tranzisztor fér el rajta és ezt könnyen meg lehetett jegyezni mint a VGA-n a memóriát, a GPU -ról fogalmuk sem volt de egyből azt kérdezték hány MB, ha jó nagy szám volt akkor akár RIVA TNT2 GPU is lehetett rajta.
1.Asrock FM2A88X+ Killer,A10-5800K,Kingston 2x4Gb 2400Mhz,Int X25-V SSD,SF Pro S.F.-450P14XE. 2.MSI-A75A-G55,A8-3870, Kingston 2x2GB2000, MSI R9-270, Zen 400.
-
VIC20
őstag
Majd lesz megint pár jó kis átnevezés, és már meg is van az újabb GPU-család...
-
kpal
nagyúr
Na vajon ez mekkora teljesítmény előre lépéshez lesz elég .
-
Diocles
aktív tag
Ez a heisenbergi megközelítés magyarázat nélkül elég semmitmondó. Szemléletes viszont az alagutazás jelensége, amely miatt már a 22 nm-es gyártástechnológián új szigetelőanyagot kellett bevezetnie az Intelnek. Olyan kicsik már a távolságok az áramkörben, hogy olyan helyekre is átalagutaznak az elektronok a szigetelő sávokon, ahol a klasszikus törvények szerint semmi keresnivalójuk nem lenne.
-
atti_2010
nagyúr
Már az is fura, hogy ezt a 20nm-t kihagyják.
Nincs mit tenni, ha drágább nem fogyaszt kevesebbet és nincs tranyó számban sem előrelépés akkor egyértelműen nem éri meg, és ráadásul közel a 16nm.
1.Asrock FM2A88X+ Killer,A10-5800K,Kingston 2x4Gb 2400Mhz,Int X25-V SSD,SF Pro S.F.-450P14XE. 2.MSI-A75A-G55,A8-3870, Kingston 2x2GB2000, MSI R9-270, Zen 400.
-
polika
senior tag
tipikusan rossz következtetés kb ugyanaz mint amikor minden évben megduplázódott a CPU teljesítmény, és ahelyett hogy szoftveresen is tartották volna a tempót olyan szar magas nyelvű cuccok kezdtek megjelenni a játékokban hogy a játékok fejllődgettek, de közben egyre ratyibb kódok jöttek be és szoftveresen baromira lemaradtak... most hogy ez a technológiai fejlődésből származó iram lassul majd szoftveresen is utolérik, ill elkezdik optimalizálni, és hardveresen is kénytelenek lesznek optimalizálni...
Ha lenne 500ghzes cpu, akkor pesze lehetne vele GPU-s feladatokat is számolni 4-8 szálú prociként is csak nem optimális... Ha van a szoftverben olyan kód, ami asszinkron módban nem megy és lockol, akkor tegyük fel a 8db 500ghzes szálból egy kiesik és malmozik amíg vmi feltétel nem teljesül, ezáltal brutálisan ugrál a teljesítménye a szuper gépednek...
Ugyanazt a chip felületet APU dizájnban kisebb fogyasztás melett nagyobb grafikus teljesítmény jön ki, a maradék chip felület meg bőven elegendő annyi CPU kapacitáshoz hogy a netezés, office, gpu etetéséhez szükséges egyébhez bőven jó...megvan a magas 1 szálú teljesítményed és az irdatlan többszálú cucc is.
[ Szerkesztve ]
-
MZperX75
addikt
Annyira nem csodálkoznék,ha kimarad a 20nm ,bár nálam még a dVGA 40nm-én készült az APU-m 32nm-én,így bármelyik cseréje Számomra előrelépés lenne.
AMD- nél csak a marketing rizsa ami néha zavar,ha korrektebbűl lennének dolgok lekomunikálva,jobb is lehetne a leányzó fekvése
.Gondolok itt sok előremutató jövőbemutató újításra marketing rizsáraAMD fronton vagy CPU fronton.
Ezt a modulos felépítésű FX-el vagy APU-k nem rosszak de valahogy mindig keserű szájízzel mentek a tesztek.
Ez akár GPU akár APU vagy CPU szinten.
Sohasem felejtem el modulos felépítés mennyivel jobb a virtu magoknál,(marketing rízs) a szivárgási áram is kisebb lesz,.......azután a teszteknél... Phenom is majd a FX-el is ,árammal jócskán el voltak látva,szivárgott ott is ahol nem kelletett volna,bár én nagyon szerettem a ki AMD-s APU-imát.
Remélem márketingből jobbat nyomnak most,és ez nem csak időhúzás.
Mert mi lenne ha ,ha 20nm-re is fejlesztenének plusz API-kat is optimalizálnák,vagy csak az egyik megy?
No de mindegy,csak már történnyen már valami.......
OFFbocs az esetleges hibákért 3.7" telefonon írom a ki mondandóm,de remélem érthető.
[ Szerkesztve ]
-
veterán
Lassan nem lehet a dolgot szűkíteni , hogyan tovább?
duree54
-
atti_2010
nagyúr
Az még nagyon messze van, egyelőre csak írnak róla de gyakorlatban és sorozatgyártásban is kell működjön, aztán meg kell győzni a gyártókat hogy a méregdrága berendezéseiket dobják el és vegyenek újat, ez alsó hangon is 10 év.
1.Asrock FM2A88X+ Killer,A10-5800K,Kingston 2x4Gb 2400Mhz,Int X25-V SSD,SF Pro S.F.-450P14XE. 2.MSI-A75A-G55,A8-3870, Kingston 2x2GB2000, MSI R9-270, Zen 400.
-
T-bag
tag
Ideje áttérni a grafén alapú chipgyártásra. Az elméleti 500 ghz-es órajel mellett nem is lesz szükség gpu-ra.
-
mzso
veterán
Egy processzor technológiai forradalom már igencsak kéne.
-
polika
senior tag
Szerintem meg az lesz, hogy ha a csík szélesség marad, végre minden gyártó kénytelen leszkomolyan végig gondolni, hogy mik a szűk keresztmetszetek a designukban, mert elsősorban azzal tudnak hardveresen előrelépni.
Plusz emellé még hozzájön az, hogy az új szoftveres API-k kiforrása után lesz még pár körös finom hangolás, hogy az időközben szoftveres/gyakorlati használat közben előjövő balfékségeket az újabb iterációban javítsák (ez szerintem elsősorban APU-knál fog nagyon sokat jelenteni, mert pl a mostani kaveri-nél is vicc kategória a skálázódás a 384 vs 512 stream procis verziók között, nagyon el van baltázva a proci/gpu által közösen/egyenként használható memória sávszél, ergo ddr4 és/vagy az MMU-k számának újragondolása szükséges, hogy ne 5% teljesítmény legyen 33%-al több stream proci hozadéka).
Meg még azt is el tudom képzelni, hogy ha elfogy a csíkszélesség/technológiai fejlesztésből adódó lehetőség, akkor szépen lassan ki fognak kristályosodni azok a pipelineok, hogy mi az amit érdemes fix funkciós célhardverrel csinálni, és mi az ami marad az általános GPGPU-s feladat...azaz a nagyon jól definiált 1x1 típusú favágómunkának meg lesz a hardveres darálója, és végletekig össze lesz csiszolva a az API-val a hardver.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
A fogyasztás csökkenni fog mindenkinek, mert itt az előrelépést már nem a gyártástechnológiával, hanem a tervezéssel érik el. Például a Temash utódja semmiben sem különbözik az eredeti lapkától a gyártástechnológiát tekintve, mégis feleannyit fogyaszt kétszeres órajelen. Ez szimplán a fizikai implementációk közötti különbség, ami csak tervezésből ered. A gyártástechnológia változatlan.
Nem véletlen egyébként, hogy ott ahol a fogyasztás a legkritikusabb tényező az Intel is a régebbi 32 vagy 22 nm-es gyártástechnológiát választja. A 14 nm-ből nem nyernek sok fogyasztást, miközben a tervezésből igen, de ahhoz ismerni kell a node-ot.
[ Szerkesztve ]
Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.
-
Laja333
őstag
Mizu a 14nm-es FinFET-tel?
"A Samsung a jelek szerint ütőképes 14 nm-es FinFET gyártástechnológiát fejlesztett ki, ami a planáris, kétdimenziós tranzisztorokat alkalmazó 20 nm-es gyártástechnológiához képest akár 20%-kal nagyobb sebességet, akár 35%-kal kisebb fogyasztást és 15%-os kiterjedés-csökkenést biztosít."
forrás
Amit elvileg megkap az AMD is. Most akkor már nem értem melyik is lesz felhasználva.[ Szerkesztve ]
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Igazából már nincsenek nagy előnyök. 20 nm alatt apró előrelépések lesznek. A FinFET a 16 nm előnye, de az is igazából egy szükségszerű lépés, mert a planáris tranzisztorok továbbviteléhez FD-SOI kell. A 16 nm előnye annyi, hogy nincs technikai hátránya a 28 nm-hez képest.
[ Szerkesztve ]
Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.
-
Mate
nagyúr
"alig egy extra évet kell várni a 16 nm-re, ami már a GPU-k szempontjából is előrelépés a 28 nm-es megoldásokhoz képest."
Erről lehetne írni pár sort, hogy mégis miben lesz jobb a 16-os, mint a 28-as. A 20-as leírásánál gyakorlatilag semmi előny nem lett felsorolva, inkább csak hátrány. A méret az egyetlen előny, ami elhanyagolható itt.
A 16-os méreten kívül miben fog előrelépést jelenteni?
-
meci77
tag
válasz atti_2010 #14 üzenetére
Igen, sajnos ez látszik kirajzolódni. A Bonaire lapka is másodszor lett kiadva(nem mintha elavult lenne, sőt), remélem nem adják ki harmadjára is... De ha már marad a csíkszélesség, akkor a fogyasztást kellene optimalizálni, különben mitől lenne jobb, mint az előző gen? (persze esetleg nagyobb lapka)
-
atti_2010
nagyúr
Most az lesz hogy belassulnak a hardver fejlesztések és pár évig ki kell húzni optimizálással és új API -val ameddig a hardveres oldal kitalál valamit (graffen vagy valami új szilícium keverék), csak azt nem értem hogyan akar az Intel 7nm alá menni mikor a 14 is kínszenvedés.
meci77 Szerintem AMD részen minden GPU megkapja 28nm a Hawaii csipet és kalap.
[ Szerkesztve ]
1.Asrock FM2A88X+ Killer,A10-5800K,Kingston 2x4Gb 2400Mhz,Int X25-V SSD,SF Pro S.F.-450P14XE. 2.MSI-A75A-G55,A8-3870, Kingston 2x2GB2000, MSI R9-270, Zen 400.
-
meci77
tag
Hát ezt most nem értem:
"a 20 nm-es eljárás a magasabb waferár miatt drágább, miközben a fogyasztásbeli különbség elhanyagolható a 28 nm-es node-okhoz képest, emellett sajnos kellemetlen hatás, hogy ugyanaz a lapka az új gyártástechnológián lassabb lehet"
Az, hogy drágább, még oké lenne(persze nem az), de mennyi az elhanyagolható fogyasztásbeli különbség, és még lassabb is ?
Kicsit szubjektívnek tűnik a dolog: "...drágább, ...elhanyagolható ...lassabb"Olybá tűnik, ez csak valamiféle időhúzás, spórolás, de végülis a 16nm miatt van az egész hercehurca, mivel túl jól halad a fejlesztés. És ez rendben is van, de akkor így ne számítsunk a 300-as száriában nagy durranásra...
-
Prof
addikt
Na kivancsi vagyok ra, mindig is tudni lehetett, hogy a hardver "olcso" a fejlesztes draga era-nak egyszer vege lesz. (mivel a fizikat meghazuttolni csak ritkan lehet)
Most kezdodik kb. a Toyota prius korszak Jovore meglatjuk. -
Fritz Teufel
addikt
"A TSMC új fejlesztése nem kínál előrelépés, és a 16 nm-es technológia is a célegyenesben van." Ezt a mondatot tanítani kellene... még szerencse, hogy alatta van némi magyarázat.
Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2
-
leviske
veterán
És akkor most az AMD-s APU-k szempontjából a TSMC-féle 16nm, vagy GloFo/Samsung-féle 14nm lesz a lényeges?
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Azok nem GPU-k. Ott a kisebb platformdizájn előny lehet. De a 28 nm-ben még rengeteg optimalizálási lehetőség van. Azt fogják mérlegelni, hogy melyikkel lehet jobb lapkát építeni.
(#7) JColee: Több is, de ezeket a fizika könyvekben leírják.
[ Szerkesztve ]
Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.
-
atti_2010
nagyúr
Ott hogy egyrészt a játékgyártók szorongatják a töküket egy rendes API miatt a másik hogy ha nincs látványos javulás az effektekben akkor hiába hajigálják ki évente a kártyákat egyszerűen nem veszik meg.
1.Asrock FM2A88X+ Killer,A10-5800K,Kingston 2x4Gb 2400Mhz,Int X25-V SSD,SF Pro S.F.-450P14XE. 2.MSI-A75A-G55,A8-3870, Kingston 2x2GB2000, MSI R9-270, Zen 400.
-
JColee
őstag
Utóbbi kimondja, hogy egy részecske helye és lendülete egyidejűleg nem határozható meg tetszőleges pontossággal. Ez pedig rendkívül fontos lenne, mivel enélkül a CMOS gyártástechnológia hosszabb távon csak egy pénznyelő lesz tényleges előrelépés lehetősége nélkül.
Itt egy-két gondolati lépés azért kimaradt.
[ Szerkesztve ]
-
smkb
őstag
Mi a helyzet a TSMC-nél gyártott mobil AMD apuk esetén? Ott sem térnek át 20nm-re? Csak mert ott is akad gpu rész ...
-
Cooley18
aktív tag
"A TSMC 20 nm-es node-jának legfőbb előnye, hogy kisebb lapkák tervezhetők rá, mint a 28 nm-es opciókra. Ez akkor fontos lehet, ha a tokozás méretén csökkentene az adott cég, ezzel kisebb platformdizájnt kialakítva, de a GPU-knál ez nem tényező, így ez a termékkategória nem profitál az új fejlesztésből." Na! Ebből azért az is következik, hogy több tranzisztor zsúfolható bele a tokozás növelése nélkül. Ez azért nem elhanyagolható tény a csúcskategóriában, pláne miután a Maxwell közel duplázott az energiahatékonyság terén. Jöhetnek a 14 milliárd tranzisztoros szörnyetegek!
-
atti_2010
nagyúr
Azért nem kell kétségbe esni ha végre a szoftveresek is munkához látnak ahelyett hogy évente dobatják ki velünk 50-100k hardvereket.
1.Asrock FM2A88X+ Killer,A10-5800K,Kingston 2x4Gb 2400Mhz,Int X25-V SSD,SF Pro S.F.-450P14XE. 2.MSI-A75A-G55,A8-3870, Kingston 2x2GB2000, MSI R9-270, Zen 400.
-
KYZRR
őstag
Van már valami terv arra, hogy mi lesz a CMOS után?
Mert az ehhez hasonló cikkekben csak azt lehet olvasni, hogy így fog feleslegessé válni, így nem skálázódik rendesen, úgy nem éri meg...
Van ezeknek a gyártóknak valami elképzelésük egyáltalán?You can only die once, make sure it is worth it...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- GIGABYTE Nvidia Geforce GTX 1080 TI Aorus
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte RX 6800 XT Gaming OC 16GB videokártya garanciával hibátlan működéssel
- BONTATLAN! ASUS ProArt GeForce RTX 4070 OC 12GB GDDR6X Videokártya! BeszámítOK
- RTX 3070-ET KERESEK TÖBB DARABOT 105-115k típustól függően!
- XFX Speedster SWFT 319 RX6800 ingyen foxpost box
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest