- Vezetékes FEJhallgatók
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Szünetmentes tápegységek (UPS)
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- ThinkPad (NEM IdeaPad)
- Bluetooth hangszórók
- Milyen notebookot vegyek?
- Azonnali notebookos kérdések órája
- A Windows 11 lett az úr az asztali PC-k piacán
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
Aktív témák
-
MoonFace
csendes tag
Az eredetileg feltett kérdésekre adandó válaszok sajnos megkövetelnek némi háttérinformációt a szinkron-memóriák müködéséröl, úgyhogy attól tartok ez egy kicsit hosszú lesz...
A szinkron RAM-ok gyakorlati müködése valami ilyesmi 4-bankos SDRAM-ot, és kezdetben inaktív bankokat feltételezve:
- Elsö lépésben a Bank Activate / Row Address Select parancsot kell kiadni (vagyis elöször a sorcímet adjuk meg, valamint az ''eredeti'' lineáris címböl valamelyik 2 bit kerül Bank Select (B0/B1) jelként ide).
- A RasToCas Delay által meghatározott órajelszám után kell kiadni a Read/Write parancsot az aktivált bankra (a B0/B1 itt is érvényes, de már aktív bankra kell hivatkoznia), illetve az oszlopcímet megadni (Coloumn Address Select), valamint ha memóriaírásról van szó, akkor már ebben az órajelben az elsö érvényes adatnak a D0-Dx vezetéken kell lennie (írásnál nincs CAS Latency).
- Memóriaolvasás esetén a CAS Latency által meghatározott órajellel késöbb kerül az elsö adat a D0-Dx vezetékekre, majd ez után az aktuális datarate-nek megfelelöen (SDR: 1X, DDR: 2X) az ezt követö címekre vonatkozó a Burst Lenght által meghatározott számú további adatblokk kerül átvitelre további vezérlöjelek kiadása nélkül (illetve a megkezdett tranzakció megszakítható egy Burst Terminate paranccsall).
- Az átvitel után (illetve a specifikáció alapján meghatározott mennyiségü órajellel akár korábban) kiadható a Bank Close / Row Precharge parancs, ez után az illetö bank a Precharge Time által meghatározott minimális órajelig nem elérhetö. Ez utóbbi parancs kiadása késleltethetö szintén a specifikációban meghatározott (általában 100000-es nagyságrendü órajeles) maximális ideig, illetve létezik egy un. Auto Precharge mód is, ahol minden tranzakció végén automatikusan végrehajtásra kerül a precharge parancs (tipikusan NoteBook-ok használják a kisebb teljesítményfelvétel érdekében, hogy egy bank minimális ideig legyen aktív).
Amennyiben a kezdeményezett tranzakció (írás/olvasás) egy már aktív bankra történik, úgy az elsö pont és a RasToCas delay kimarad (a klasszikus fast-page mode analógiájára), tehát a memóriavezérlönek érdemes optimalizálva menedzselnie a Bank Activate / Close parancsokat a maximális teljesítmény érdekében.
A parancsok közti ''üres'' órajelekben más bankokra vonatkozó parancsok kiadhatók, vagyis a tranzakciók átlapolhatóak a maximális átviteli sebesség érdekében (végülis ezért van a multibank), tehát a memóriavezérlö ma már nem egy buta jószág...
A memória-idözítési paraméterek (pl. a CAS latency) a memóriachip-en speciális parancsok által beállítható paraméter, tehát attól függetlenül, hogy a BIOS-on keresztül állítod be, egy érték gyakorlati alkalmazhatóságát alapvetöen maga a memória befolyásolja. A legjobb példa pont a CAS latency, amiböl tipikusan kétféle (egy gyorsabb és egy lassabb) értéket támogatnak a memóriák, vagyis a BIOS-ban hiába lehet pl: 1.5/2/2.5/3 órajelet is beállítani, ha a memória csak a 2/2.5-et támogatja...
A Bank-interleaveing-röl:
Egy SDRAM chip teljes címtarománya 4 bankba van szervezve. Egy meghatározott adat teljes címzéséhez 3 információra van szükség:
- Bank select (B0/B1)
- Row address (A0-Ar)
- Coloumn address (A0-Ac)
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a memória címtartományból két bit az aktuális bank-ot választja ki, az viszont kizárólag a memóriakontrolleren múlik, hogy ez a teljes (eredeti lineáris) cím melyik két bitje. Legegyszerübb esetben (interleave nélkül) a cím legfelsö két bitjét kötik a bank-select lábakra. Ez a gyakorlatban azt eredményezi, hogy pl. egy 256Mb-es chip alsó 64Mb-jét a Bank0, a következöt a Bank1, satöbbi blokkok adják. Ennek hátránya, hogy mivel a programok adatai általában többé-kevésbé lokálisan helyezkednek el, így az esetek döntö többségében csak egy bank-ot használunk, ami egyrészt jó a kisebb teljesítményfelvétel, másrészt rossz a kihasználatlan multi-banking képesség miatt.
Bank interleave úgy érhetö el, hogy azokat a címbiteket kötjük a B0/B1 lábakra, amik pl. lapméretenkénti bankváltást okoznak (vagyis a sor és az oszlopcím bitjei közé rakjuk a bank-select biteket). Ez a ma alkalmazott memóriák esetén tipikusan 2kB-onkénti (jellemzö lapméret) bankváltást okoz, ami egyrészt javítja a bankok párhuzamos kihasználhatóságát, másrészt a lapméretet látszólag megtöbbszörözve (az interleave faktorral) javítja a sokkal gyorsabb Fast-page elérések valószinüségét.
Na, ha ezen átrágtátok magatokat, és még van kérdés, akkor bátran...
Aktív témák
- Kerékpársportok
- Nintendo 3DS és DS topic
- Világ Ninjái és Kódfejtői, egyesüljetek!
- EAFC 25
- Vezetékes FEJhallgatók
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- XPEnology
- Változó design, tekerhető lünetta: megjött a Galaxy Watch8 és a Classic
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Milyen okostelefont vegyek?
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 7600X 32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7800X3D 32/64GB RAM RTX 5070 GAMER PC termékbeszámítással
- LG 65" C1 OLED - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox Ready!
- Honor 200 Smart 256GB Kártyafüggetlen, 1Év Garanciával
- Bomba ár! HP Elitebook Folio 9470M - i5-3GEN I 8GB I 256GB SSD I 14" I DP I Cam I W10 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest