- Ízléses lett a Drop kompakt, vezeték nélküli klaviatúrja
- Jól felszerelt, csúcskategóriás külső videokártya jött a Gigabyte zászlaja alatt
- Gamescom 2025: Limitált szériás Godlike X lap és más finomságok az MSI-nél
- Leégett az első Radeon a hírhedt 12V-2x6 tápkonnektorral
- India betiltja a pénzalapú online játékokat
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- RAM topik
- Rekordokra vágyik! Kezünkben az Asus ROG Matrix GeForce RTX 5090
- SSD kibeszélő
- TCL LCD és LED TV-k
- Milyen CPU léghűtést vegyek?
- Leégett az első Radeon a hírhedt 12V-2x6 tápkonnektorral
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Azonnali alaplapos kérdések órája
Új hozzászólás Aktív témák
-
A fogyasztó olyan izzót választhatott, amelyik annyi fényt produkáűlt, mint amennyire szükség volt. És ugyan csak 1500 órát tudott világítani, de fogyasztott annyival kevesebbet, mint a 2500 órás, hogy ez kompenzálja az árkülönbséget.
A videóban szépen le van vezetve.
A srác egyébként nagyon jó, az egyik általam látott legjobb youtuber.
Mindenkinek ajánlom: Technology Connections
MaCS
-
Ezek szerint nem érted a videót és a fizikát. Pontosan levezették, hogy igenis mennyivel jobban megéri jobb hatásfokú, de rövidebb élettartamú izzót használni.
De gondolj csak bele, van erre mais élő példa. Vannak ugye emelt fényáramú gékjárműizzók. Ezeknek a teljesítményfelvétele megegyezik az alap izzókéval, de érezhetően fényesebben világítanak, ugyanakkor rövidebb az üzemidejük.
MaCS
-
Akinek elég a kisebb fényerő, az vehet eleve kisebb névleges teljesítményű izzót, szintén jobb hatásfokkal.
A fickó nagyon szépen levezeti, hogy a tartósabb izzők (azaz a kevésbé meghajtott) hatásfoka rosszabb -- ez pedig okafogyottá teszi azt, hogy azon filizofáljunk, hogy kinek mennyi fényre van szüksége.
Ennek megfelelően nyilván az az észszerű, hogy minden gyártott izzóra vonatkozzon a szabályozás -- ráadásul ugye az is elhangzott a videóban, hogy ennek iparági szintű, jó okai voltak.
MaCS
UI: És továbbra is: nem maximalizálták, hanem maximálták. Baromira nem mindegy.
-
A videóban, annak a végén erről is szó van: a kartel tagjainak érdekéban állt az elektromos fogyasztás kordában tartása, az 1500 órás maximális üzemidő pedig ezt is eredményezte.
Amúgy jó okom van hinni a tervezett avultatásban. A józan észen túl talán az is, hogy dolgoztam benne...
MaCS
UI: Nem kötözködésképp, hanem konstruktív okból: az élettartamot nem maximalizálták (akkorsokkal hosszabb lenne), hanem maximálták.
-
somogyib
őstag
"a mobil kijelzők méretével a telefonok mérete is nőtt. Több helyet biztosítva az akkunak"
Ez lehet egy elfogadható érv, amennyiben tudjuk, hogy mik az arányok a kijelzőméret-növekedés és az akkukapacitás növekedése/csökkenése között.
Meg, hogy pl. rezisztív képernyőkről váltottunk kapacitívre. Gondolom ez is befolyásolta az üzemidőt. stb. stb...De az tény, hogy napjainkban sokkal több akkukapacitásra van szükségünk, mint pl. 10 évvel ezelőtt (ld. bérelhető e-rollerek).
-
Azert nem valosult meg, mert a litiumosnal mar nagysagrenddel nagyobb energiasuruseg komoly (nemzet)biztonsagi veszelyt jelent, ha rossz kezekbe kerul - illetve a felhasznalas is nehezen korlatozhato. Es nem csak a repulokon, mint a litiumosok mostanaban, hanem kb mindenhol - gondolj bele, hogy egy fullra toltott gombelemmel fel lehet gyujtani egy hazat...
-
Én értem, hogy tökre nem látod át a világot és valamiért azt hiszed, hogy a mobiltelefongyártók fejlesztik az akksikat meg zsírkrétával rajzolt elméleteid vannak a gazdaság működéséről, csak azt nem, hogy ha ennyire nem vagy képben, akkor művelődés helyett miért az észosztással próbálkozol.
-
Nem-e lehetne-e, hogy az ilyen félbites összeesküvéselméleteket ne akarjuk úgy előadni, mintha az valamiféle komoly dolog lenne? Sőt, mondjuk sehogy sem, mert csak agyrákot kap az ember az ilyen hülyeségektől.
Igen, az u.n. "tervezett elavulás" is ilyen hülyeség, mielőtt valaki megkérdezné.
-
btprg
senior tag
Nem azt mondom
De az izzók példája konkrétan nem igaz. Mivel ez a hobbim ezért az átlagosnál több ismeretem van a témáról. A hatásfok az izzószál hőmérsékletétől függ, minél melegebb annál jobb lesz, viszont az élettartam annál kisebb. Az 1000 óra névleges élettartam egy kompromisszum volt a hatásfok-élettartam téren. A közlekedésilámpa-izzók például hosszú élettartamúak voltak (pl. 8000h), cserébe egy 100W-os alig adott több fényt, mint egy 60W-os normál. Ráadásul a kisebb szálhőmérséklettől sárgább is lesz a fény.
-
btprg
senior tag
Szerintem ilyen nincs. Ez olyan elmélet, mint hogy már 50 éve létezik vízzel működő autó, meg már Tesla is kisajtolta a nullponti energiát, de a gonosz olajlobbi elnyomja ezeket
Ha egy giga akkugyártó cég vagy, és kiderül hogy van egy sokkal jobb megoldás, akkor nem fogod a fiókban hagyni a tervet akármiért, hanem megcsinálod és letarolod a piacot.
szerk.:
#10:
Az izzók esetében se történt semmi összeesküvés. A legvégén (kb. 10-15 éve) kezdtek el szart gyártani, valószínűleg hogy a CFL majd később LED irányba tereljék a vásárlókat. Amíg csak rendes izzó volt addig nem volt gond velük. -
somogyib
őstag
Azt is figyelembe kell venni, hogy kb. 2007-től elszabadult a hoszabb tartamú akkuigény.
Megjelent az iPhone, egyre nagyobbak lettek az kijelzők, a tabletek, notebookok egyre vékonyabbak (=kevesebb cella). Bejött az e-autó mizéria, stb.Régebben egy nokia elbírt egy hetet, ma meg már mindent naponta kell tölteni.
Gondolom régebben is volt akkukapacitás problémára megoldáskeresés, de ma hatványozottan nagyobb az igény rá.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Asus ROG Strix Flare II Animate Gamer Billentyűzet - Magyar kiosztás
- Lenovo 14 Ideapad 3 FHD LED Matt i3-1115G4 4.1Ghz 8GB 256GB SSD Intel UHD Graphics Win11 Garancia
- Acer, notebook, laptop, Ryzen 5 5500u, 16gb ddr4, 1tb ssd, 15.6 col
- Eladó 3. generációs I7-es számítógép
- ASUS ROG STRIX 850W 80 PLUS Gold - Garancia 2033.05.04
- ÚJ Lenovo ThinkPad X13 Gen 5 - 13.3" WUXGA IPS - Ultra 5 135U - 16GB - 512GB - Win11 - 2,5 év gari
- ÚJ HP EliteBook 840 G8 - 14"FHD IPS - i5-1145G7 - 32GB - 512GB SSD - Win10 PRO - Garancia
- MacBook Pro 16 2021 M1 Pro 16GB 512GB 1 év garancia
- Audio-Technica ATH-M20x fejhallgató
- Asus Zenbook 15 OLED UM3504 - 15.6" 2.8K 120Hz - Ryzen 5 7535U - 16GB - 512GB - 2+ év garancia
Állásajánlatok
Cég: FOTC
Város: Budapest