Hirdetés
- Lassan állítjuk a fát, és a hardverek is be vannak csomagolva
- Klasszikus kínai festmények ihlették a Colorful legfrissebb memóriáinak külsejét
- Ultrakompakt Key E SSD-vel jelentkezett a Silicon Power
- Mesterséges intelligenciára kihegyezett mini PC jött az ASUS műhelyéből
- ASUS blog: ExpertBook P5 notebook, a munkagép
-
PROHARDVER!
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
veterán
+(#24581):
Mennyi erőforrást foglal egy DE? 2GB RAM mellett igencsak luxusnak érzek futtatni egy komplett DE-t (ld. pl. Unity).
Ha nagyon kell valami grafikus felület akkor fluxbox/openbox/icewm, stb. A DE-k desktopra valók és ott meg is állják a helyüket.
"A kezdőnek nagy segítség, mert ott összekattintgatja ami kell neki."
Hát nem tudom... Jó pár évvel ezelőtt mikor elkezdtem ismerkedni a Linux rendszerekkel, akkor az kb. úgy nézett ki, hogy nekiültem a Google-nek és keresgéltem, man-t olvasgattam, stb. Lehet azért, mert előtte (jogosan) elküldtek a francba IRC-n, hogy milyen kérdést teszek fel, ott a Google. Lehet, hogy pszichológiai szempontból nem a legjobb taktika, de hogy megtanított keresni, az is biztos - ezért is szertem a PH-t mert itt legalább kulturemberhez méltó társalgás folyik többnyire.
Gondolj bele: Itt van mellettem egy 1st gen RPi. Most ha ezt konfigurálni akarnám, akkor rá kellene kötnöm egy monitorra, billenytyűzetet, egeret rakni hozzá, stb. Ez mind felesleges pazarlás. Felrakok rá egy rendszert amin alapból van SSH szerver és ennyi. A lustaság nagy úr, inkább utánaolvastam a terminálparancsoknak.
"SSH igazából a valódi távoli kezeléshez jó, ha egy szervet teremben van a gép, akár több ezer km távolságra. Ilyenkor a sávszélességen is spórolsz, és tényleg nincs szükség GUI-ra. Ezek karbantartását nem kezdőkre bízzák."
Lásd a fenti példát.
"Otthon úgyis ott a monitor/billentyűzet a gép előtt, de RDP-n is röhögve átmegy a grafikus felület a belső hálózaton."
Lásd a fenti példát. Minek RDP? Amennyiben kell, akkor viszon nem körülményesebb beállítani munt Windowson. Ld. pl. XDRP. lxde-vel ráadásul megy is.
"Továbbra sem értem, hogy miért fáj neked, ha fut rajt egy X is."
Mert memóriapazarlás főként és ezenkívül biztonsági kockázat is, sőt az RDP-n, meg az egérkövetésen kívül minden megoldható konzolból, magyarán ha esetleg kell még valami plusz szolgáltatás akkor marad neki erőforrás.
"Hogy lesz így "a Linux desktop éve" 2016"
Ezt rajtad kívül ki hozta fel?
Ha leírta volna a fórumtárs már az elején, hogy mit miért szeretne úgy ahogy illetve leírta volna már az elején, hogy milyen gépen, akkor nyilván előrébb tartanánk, de többféle megoldás is született egyébként a problémára olvasatomban.
Üdv. core2
[ Szerkesztve ]
-
Raynes
tag
Jó, addig, amíg összekattintgatja, addig elfér a GUI, később ki is lehet lépni belőle, meg megcsinálni, hogy ne automatikusan induljon el. Nem kell annak mindig futni.
Viszont amit leírt, abból az jön le, hogy mégis csak szerver lesz a gép, akár mennyire is állítja, hogy ááá, dehogy. Akkor mi a francnak rá whatpulse, meg egérkurzort követő szemek, meg Justin bieberös háttérkép, meg Angry Birds? Azt sem értem, hogy a buzi TeamViewerhöz is miért ragaszkodnak sokan, mintha valami szent ereklye lenne a WinRAR-ral meg a többi nyomoréksággal együtt. Sőt, igazából semmilyen RDP nem kell, amíg beállítja az egészet, addig köt rá monitort és billentyűzetet, egeret, hiszen helyi gép, gondolom most sem TeamVieweren keresztül állítgatta, meg nem azon keresztül telepítette. Aztán ha kész van, mehet a móka X, monitor és minden nélkül.
Azt meg ne mond nekem, hogy utána nagy szaktudás kell ahhoz, hogy windowsos gépen letölt és elindít egy PuTTY-t, ott megadja a gép IP-jét, majd kap egy távoli terminált, ahol beírja a felhasználónevet, jelszót, igazából még ezt is csak először kell megtennie, mert utána el lehet menteni, és az Asztalról egy duplakattintással indítható az egész automatizáltan, sokkal egyszerűbb egy TeamViewernél, ahol lehet kódozni, meg fetrengeni. Bejelentkezés után top-pal vagy htop-pal meg tudja nézni a terhelést, smartctl-lel ránéz a S.M.A.R.T.-ra, sensors-zal a hőmérsékletekre. Erre akár egy scriptet is lehet írni, pl "felugyelet" néven, ami mindent kilistáz görgethető formában, aztán a végén billentyűnyomásra elindítja a htopot, ha meg már nem kell, bezárja a PuTTY-t, hogy nehogy az exit parancsot meg kelljen jegyezni, mert az már megint ilyen haladó szerverhekkerség. A torrentjeit meg eléri, ha a böngészőből meglátogatja a http://gépIP:8080/ oldalt, ott rendesen uTorrent-szerű, webes grafikus felülete lesz. Semmilyen GUI, meg TeamViewer, meg MS Word, meg Photoshop nem kell ehhez. Eközben, meg amíg a saját desktop gépéről birizgálja, a PuTTY mellett még mindig futhat helyben a windowsos whatpulse, meg kitehet valami fain kis retropornót fullscreenbe, ha az neki otthonosabb.
Ha meg baj van a szerverrel, akkor PuTTY-ban beizzít egy mc-t, azzal tud fájlokat keresni, tallózni, nézegetni, szerkesztgetni (hogy ne kelljen mindenféle ls-parancsot megjegyezni, meg nano/vi/cat-tal ökörködni), nagyon többet grafikus felületen sem lehet csinálni ilyen témában, ritka, ha valamihez külön ikonos-kattintós beállítófelület van. Ha meg nagyon nagy gáz van a szerverrel, akkor újra köt rá perifériákat, benyomat egy startx-et, és lehet újra tetrisezni, meg aknakeresőzni rajta. Persze egy RDP is elfér, csak TeamViewer az egyetlen, amit nem tennék fel egy ilyen gépre, egy az, hogy hulladék, másik, hogy magával hoz többszáz mega függőséget, akkor annyi erővel akár Windows is mehetne rá, harmadrészt van egy csomó natív linuxos megoldás rá. Azért LAN-on sem mindegy, hogy egy grafikus távoli desktop terheli az egész hálózatot, vagy csak egy SSH konzol eszeget bár KB-ot.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- Milyen videókártyát?
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Norton védelmi programok (NAV & NIS & N360)
- Xiaomi Watch 2 Pro - oké, Google, itt vagyunk mi is
- Linux kezdőknek
- Milyen alaplapot vegyek?
- E-book olvasók
- Házimozi belépő szinten
- Kerékpárosok, bringások ide!
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- További aktív témák...
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap
- Új, bontatlan World of Warcraft gyűjtői kiadások
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Game Pass Ultimate előfizetések 1 - 19 hónapig azonnali kézbesítéssel a LEGOLCSÓBBAN! AKCIÓ!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest