- Kiszáll az optikai meghajtók piacáról a Pioneer
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Elkészült a nagymama hardverbefőttje
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Vezetékes FÜLhallgatók
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- RAM topik
- Házimozi haladó szinten
- Vezetékes FEJhallgatók
- Lézervágás, gravírozás
Aktív témák
-
Obolony
senior tag
válasz
Ace Ventura #10639 üzenetére
neha a legkezenfekvobb megoldas nem jut az ember eszebe, mert mar annyira megszoktuk hogy varazsolni kell
-
Obolony
senior tag
válasz
Ace Ventura #10614 üzenetére
sztem rakj be egy xp telepito lemezt (nem oem) es a masodik lehetosegnel valasszad a javitas opciot. gyakorlatilag megmarad minden adat, es ujrahuzza a rendszerfajlokat, programok, adatok, beallitasok megmaradnak.
-
Obolony
senior tag
válasz
NosFeraTus #10495 üzenetére
idézet: "ha játszani is akarnák"
akarnék... de inkább szeretnék
-
Obolony
senior tag
válasz
Napfénysüti #10285 üzenetére
miert vagy ilyen szigorú napfénysüti? rosszul aludtál?
-
Obolony
senior tag
válasz
BobMaster #10207 üzenetére
konkréten semennyit. leellenőrizném átvételkor
(rettegj
)
amúgy meg ha 1-2 pixelhiba lenne rajta és egy 10-12% feletti kedvezményt feldobnának, elfogadnám saját használatra.
Több (3+) pixelhiba esetén ez 50%-ra nőne, de akkor egyértelműen eladásra venném meg, és kapásból rendelném a következőt.
Ha a felsorolt 3 esetből egyik se valósulgatna meg, akkor meg elállnék a vásárlástól hibás termék jogcímen.
-
Obolony
senior tag
Na akkor ide is bemásolom
Alapvetően a mai elektromos berendezésekben altalában három fajta akkumulátort használnak.
1. ólom (PB) alapú
2. Nikkel (Ni-Cd, Ni-MH) alapú
3. Lithium (Li-Ion, Li-Po) alapú
akkumulátorokat.Itt most az utolsó kettőről szólnék bővebben. (És azt is csak a közforgalomban kapható akkukról. A speciális ipari akkuk ettől eltérő adatokkal rendelkeznek a terhelés és töltés kapcsán.)
A készülékekben használt akkumulátorok cellákból állnak.
(Kb úgy kell elképzelni, mint mikor pl a tv távirányitóba berakod az elemeket. Ez a távirányitó szempontjából onnantól egy darab áramforrás!)
A nikkel alapú akkumulátorok viszonylag korlátok nélkül (szélsőséges körülmények között) használhatók. Hirtelen, nagy áram leadására tervezték.
Az Ni-Cd (Nikkel kadmium, névleges 1,2 volt cellánként, töltve kb 1,35-1,40volt) akkumulátorok igen nagy árammal terhelhetőek, viszont gyorsan kisülnek. Ez azt jelenti, hogy a teljes névleges kapacitás © akár 5 szörösével is terhelhető maradandó sérülések nélkül, viszont tölteni csak a névleges kapacitás © maximum 1 szeresével szabad, de inkább javasolt a maximum félszeres töltés (0,5C). Tartós használat előtt formázni kell, hogy kinyerhető legyen a teljes kapacitás! Minden használatkor (vagy utána) ki kell sütni, mivel nagyon (!) érzékeny a 'memória-effektusnak' nevezett jelenségre.
(Ezt most nem fejteném ki bővebben, vaskos elektronikai szakirodalmak szólnak a témáról.)
Kb 150 töltést birnak ki teljesen feltöltött-lemerült használatkor úgy, hogy a teljes kapacitásukat le tudják adni. Ezután jelentősen csökken a kinyerhető kapacitás. (magyarul gyorsabban merül.) Rendszeres használat nélkül gyorsan 'önkisül' (magától lemerül, akkutól függően akár néhány nap alatt is), ezért célszerű töltetlenül tárolni, hogy ne önkisüléstől merüljön le, hiszen akkor lehet előlről kezdeni a formázás lassú folyamatát.Az Ni-MH (Nikkel metalhidrid, névleges 1,2 volt cellánként, töltve 1,3-1,35volt) akkumulátorok még nagyobb árammal terhelhetőek, (akár a névleges kapacitás 8 szorosával tartósan, rövid ideig akár 15 szörösével is) és max. 2C-vel lehet tölteni károsodás nélkül, de javasolt inkább a 0,5C töltés. Használat előtt formázni kell, a már fentebb leirt ok miatt. Kisütni nem muszály minden alkalommal, elég kb 2-3 töltésenként, de arra vigyázni kell hogy az akkumulátor cellánkénti feszültsége ne essen 0.9 volt alá!
Kb 300 töltést birnak ki teljesen feltöltött-értékig meritett használatkor teljes kapacitással, utána gyorsabban merülnek. Rendszeres használat nélkül lassan 'önkisül' (akkutól függően 1 hét alatt kb 70%-ra, 2 hét alatt kb 35-40%-ra) tehát
töltve kell tárolni és legalább kéthetente teljesen kimeriteni és feltölteni, hogy ne magától 'önkisüljön' és ne essen cellánként 0,9 volt alá, mert onnantól nagyon ritkán (és akkor is nagyon lassan) forditható vissza a merülési folyamat és az akkucella mehet a kukába. (szigorúan környezetvédelmi szelektivbe! )
Az Ni-MH akkukra szokták mondani: ''Use it, or lose it!'' szabad forditásban: ''Használd, vagy dobd ki!''A Nikkel alapú akkumulátorok hátránya a nagy tömegük és a méretük, előnyük a nagy terhelhetőségük és a nagy kapacitásuk.
A lithium-os akkumulátorok ezzel szemben tartós, kis áram felvételére lettek tervezve. Előnyük hogy kis tömegük ellenére is, kisebb kapacitással (Ni-hez képest), nagyobb volt-ot adnak le. Hátrányuk hogy nagy terheléstől azonnal végleg tönkremennek.
Az Li-Ion (lithium ion, névleges 3,6volt cellánként, töltve 3,61-3,75volt) kis árammal terhelhető, tartósan a névleges kapacitás 1 szerese (1C), rövid ideig (jó hűtés mellett) másfélszerese (1,5C). A cellákat tölteni csak speciális, kimondottan li-ion tudású töltővel szabad és maximum 1C-vel lehet, de javasolt a teljes névleges kapacitás egytizede. (1/10C) Használat előtt formázni nem kell (kb 5%-ot számit), de lehet csak arra kell vigyázni, hogy a cellákat nem szabad 3,3volt alá meriteni, mert ez alatt károsodik (nagyon lassú töltéssel részben javitható), 3 volton pedig teljesen tönkremegy és a korábban vázolt 'kuka-effektus' jön képbe! Kisütni nem kell és használattal sem szabad cellánként 3,3 volt alá meriteni!!! Rátölteni lehet, minden további nélkül!
Kb 500 töltést bírnak ki teljes kapacitással (ha nincs 3,3volt alá meritve, nincs túlterhelve és előirás szerint van töltve), utána hirtelen veszitik a kapacitásukat, majd nem sokkal később teljesen elveszitik az akkumulátor képességüket.
Rendszeres használat nélkül nagyon lassan 'önkisül' (több hónap) de mivel nem szabad elérnie a 3,3volt-os merülési határt ezért töltve tároljuk! Biztonsági okokból legalább 2 havonta teljesen töltsük fel.A Li-Po (lithium polymer, névleges 3,7volt cellánként, töltve 3,74-3,92volt) kis árammal terhelhető, tartósan a névleges kapacitás 1 szerese (1C), viszont rövid ideig (nagyon-nagyon jó hűtéssel) akár 5 szöröse is! A cellákat tölteni csak speciális, kimondottan Li-po tudású töltővel szabad és maximum 0,9C-vel lehet, de javasolt a névleges kapacitás egytizede (1/10C). Használat előtt formázni nem szabad! Kisütni nem kell és használat közben sem merülhet cellánként 3,4volt alá! Ha mégis jobban kimerülne, akkor 3,3volt alatt már többnyire visszafordithatatlan, e fölött (nagyon lassú töltéssel) tízből kilencszer helyrehozható. Rátölteni lehet, minden további nélkül.
Kb 600-700 töltést birnak ki teljes kapacitással (ha nincs 3,4 volt alá meritve, nincs túlterhelve és előirás szerint van töltve), utána hirtelen veszitik el a kapacitásukat, majd teljesen az akkumulátor képességüket.
Rendszeres használat nélkül nagyon lassan 'önkisül' (több hónap), de mivel nem szabad elérnie a 3,4volt-os merülési határt ezért töltve tároljuk! Biztonsági okokból legalább 2 havonta teljesen töltsük fel.A töltés folyamán a töltő nem a teljes töltési idő alatt a maximális töltőárammal tölt, hanem a töltés elején alacsony árammal kezd, majd fokozatosan emeli a maximálsi értékig és a töltés végéhez közeledve egyre inkább csökkenti a töltőáramot. Ez azért kell, nehogy túltöltse az akkumulátort. Túltöltéskor és túlterheléskor az akkumulátor szokatlanul melegszik-forrósodik, ami káros az akkura és balesetveszélyes! (Kritikus esetben Ni és Li-ion akksinál szétfolyáshoz, Li-po akksinál robbanáshoz és a környezet felgyújtásához vezethet, mivel a benne lévő folyadék kimondottan gyúlékony!!!)
Amint látszik az akkumulátorok és töltésük nem gyerekjáték. Ezt a gyártók is felismerték és a több cellából álló akkukat (mobiltelefon, laptop, pda, stb akksi) belső elektronikával látták el, ami átveszi tőlünk a töltés felügyeletét. Az akksik belső elektronikája véd a túlmelegedéstől, a túltöltéstől és a túlzott kimerüléstől is.
Teljes tévhit az, hogy pl a telefon, vagy a laptop tölt! Az maximum a gyártó által beprogramozott időben/értékek elérésekor áramot ad az akkumulátornak, de a töltést az akksi saját elektronikája végzi! Egyes gyártóknál még ez sincs, hanem folyton áram alatt van az akksi, és onnantól majd szintén a saját elektronikája szabályozza a töltést.
Tehát nyugodtan hagyja rajta szépen mindenki az akkumulátorát, az majd teszi a dolgát. A különböző trökközések a töltéssel igazából semmit nem érnek, mivel ez csak önáltatás, az akkumulátor belső elektronikája úgyis felülbírál.
El kell azonban mondjam, hogy a gyártók és forgalmazók mikor azt mondják hogy első használatkor hagyjuk rajta legalább 16 órát a töltőn az nem azért van mert akkor jobban megformázzuk az akksit és ha 20 órát hagyom rajta akkor lesz egy ''nagyon bika, örökéletű, sosem lemerülő'' akksim. Ez pusztán azért van, mert ma magyarországon 220V 50Hz van előirva hálózati áramnak. Elméletben így is van. Gyakorlatilag azonban ez az érték sohasem 220V, hanem hol több, hol kevesebb. Éppen ezért a készülékek ''töltői'' (amik gyakorlatilag nem is töltők, hanem áramátalakitók, a 220V-ot alakitják pl 6-9-12-14,4V-ra tipus függő) nem mindig adják le a megfelelő áramot, hanem van amikor kevesebbet. (Többet normális esetben nem szoktak, ha mégis akkor az garanciális hiba! Lásd pár évvel ezelőtt a nokia, az alcatel, az ericsson, és a réges-régi pannonos cipőkanál esetét. Sorban mentek vissza garanciába a ''töltők''.) Ha pedig kevesebbet, akkor több idő kell az akksinak a feltöltődéshez, mivel a készülékek kikapcsolt állapotban is fogyasztanak, és mindig az kap prioritást. Hát ezért van a 16 órás ''formázásos'' duma. A vásárlók nagy többsége úgysem értené meg, így inkább kiszúrják a szemüket ezzel a mesével és mindenki nyugodt. Ami a legrosszabb, hogy többnyire az eladók sem tudják az okát, csak ''ez van mondva, ezt így kell, ez így jó!''
-
Obolony
senior tag
válasz
WiZARD #10100 üzenetére
esetleg költözz el albániába, és akkor lesz fogalmad a balkánról. milyen ember vagy te hogy így szidod a hazádat? esetleg el lehet menni. szokjunk már le erről. ha mi nem tiszteljük a saját hazánkat, miért várjuk el ezt mástól? esetleg a multiktól akik nem adják a 10 milliós országban azt a szolgáltatást amit az USA-ban vagy más komoly vásárlóerejű országban igen. el kene gondolkozni egy kicsit...
-
Obolony
senior tag
hello.
hasznalt gepet vennék az asszonynak. Hasonló árban látok R51e és T42 notebookokat.
mindkettő wifis, pentium M 1,7; 1,5 g ram, 80GB HDD, DVD, szal az alapok egyezőek,
az R51 ATI Radeon Xpress 200M (128 MB RAM) 15 col
a T42 ATI RADEON 7500 (32Mb) 14 col
Az R51 egy 10essel drágább.
Mit mondtok? Mit válasszak inkább?
Koszi
Aktív témák
- Horgász topik
- Kiszáll az optikai meghajtók piacáról a Pioneer
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Ringbe száll a Xiaomi a mobilchip piacon
- Samsung Galaxy Fit 3 - keveset, de jól
- Apple iPhone 16 Pro - rutinvizsga
- Ingatlanos topic!
- További aktív témák...
- Apple MacBook Air 15,3" M2 (2023) 23 Ciklus - 100% akku , 8GB, 256GB (MQKR3MG/A) Ezüst - MAGYAR
- 127 - Lenovo Legion Pro 7 (16IRX9H) - Intel Core i9-14900HX, RTX 4080
- Lenovo Yoga C630 notebook 4K UHD 15,4" kijelző i7-8550U/16GB ram /128GB SSD
- HP ENVY 17,3" 4k UHD IPS notebook - Core i7-1165G7, 16GB, 1TB SSD
- Asus TUF A15 FA507NU - 15.6"FHD IPS 144Hz - Ryzen 7 7735HS - 8GB - 512GB - RTX 4050 -2.5 év gari
- LG 40WP95XP-W - 40" NANO IPS - 5120x2160 5K - 72Hz 5ms - TB 4.0 - HDR - AMD FreeSync
- Lenovo Thunderbolt 3 kábel (4X90U90617)
- Bomba ár! Dell Latitude 7320 - i5-11GEN I 8GB I 512SSD I HDMI I 13,3" FHD I Cam I W11 I Garancia!
- PS5 konzolod megvásároljuk: Budapest, Kecskemét, Szeged, Debrecen vagy akár GLS futárt küldünk!
- Telefon felvásárlás!! Xiaomi Redmi Note 12, Xiaomi Redmi Note 12 Pro, Xiaomi Redmi Note 12 Pro+
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest