Új hozzászólás Aktív témák
-
gejzanet
tag
hiba olt megengedni kínának, hogy gumipapucs gyártáson túllépjen. csúnya vége lesz ennek.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Egyáltalán nem erről van szó. Egy élvonalbeli gyárat venni 5-8 milliárd dollár manapság, és ezt fenntartani is nagyon sok. Aki bérgyártásra adja a fejét, azért teszi, mert nem akar 5-8 milliárd dollárt költeni gyárépítésre, és nem akarja a fenntartási költséget sem fizetni. A fabless modell pont ezt biztosítja. Egyszerűen a bérbe vesznek gyártósorokat. A bérgyártótól rendelnek egy bizonyos mennyiségű wafert, és ezért fizetnek x pénzösszeget. Ha nem kell már a gyártósor, akkor nem újítod meg a bérlését, és ezzel nem is fizetsz.
(#13) Sir Ny: Tök egyszerű, hogy mi az irány. Ha nem csökken a gyártástechnológiával a pJ/FLOP arány, akkor azt a chiptervezéssel kell csökkenteni.
-
atti_2010
nagyúr
Arról van szó, hogy minden nagyobb megrendelõ venne egy gyárat. És borult is a logikád.
Nem nem arról van szó, hanem hogy a TSMC mindenkinek kirendel egy gyárat amit aztán használhat de attól a gyárak csak a TSMC birtokában maradnának, látom sokan nem értik, olyan mintha 3 -4 ember nagyon sokat bérelne 1000-2000 szobát egy hotelláncból és állandóan panaszkodnának hogy most éppen kinek nem jutott erre a tulaj megunja és kiad mindenkinek külön külön egy egy egész hotelt és azzal gazdálkodhat, de ők csak bérlők maradnak és ha 2 hónapig egyetlen szobát sem foglalnak le akkor nem fizetnek érte semmit.
-
Sir Ny
senior tag
Arról van szó, hogy minden nagyobb megrendelõ venne egy gyárat. És borult is a logikád. Ha az AMD nem használja ki, akkor az az AMDnek fáj, nem a TSMC-nek. ( nem mintha bármi realitás lenne ebben a forgatókönyvben )
Persze lehet hogy abban gondolkodnak, hogy gyárat adnak a nagyobb megrendelõknek, de nem hiszem hogy túlzottan elõnyös lenne számukra.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Die stacking? Hát nincs közel, de egyelőre Moore törvényével nincs gond, vagyis gyártástechnológia fejlődik, így több tranyó pakolható egységnyi területre. Ami megszűnt az a Dennard Scaling, vagyis ha bepakolod a tranyókat, akkor azok bekapcsolásához szükséges energia nem fog lényegesen csökkenni. Ergo a csíkszélesség csökkentésével megkaptad a kisebb lapkát, de a fogyasztása olyan lesz, mintha nem csökkent volna a csíkszélesség.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Igen, csak alig van olyan cég, akik ki tudnának használni egy teljes gyárat. Talán az Apple ki tudná használni, de ők mindig későn fognak processt váltani. Esetleg még az AMD, de csak akkor, ha mindent átvinnének a TSMC-hez, gondolom ezt nem szeretnék. A Qualcomm és az NV összességében kevesebb waferre tart igényt, mint amennyit az AMD használ két bérgyártón keresztül. A Samsung viszont nagy, de nekik saját gyáraik vannak. A többi nagyobb cég pedig jellemzően nem igényel élvonalbeli gyártástechnológiát.
Egyébként szerintem a jövőben nem fog előfordulni olyan, ami most történt a 28 nm-es node esetében. Ez is főleg annak köszönhető, hogy a kukában végezte a 32 nm, illetve a válság miatt lassultak a beruházások. Értem persze, hogy a TSMC nyakát markolásszák a partnerek, de aki fabless modellt választ az azért teszi, mert biztonságosabb költségvetéssel szeretne dolgozni. -
Abu85
HÁZIGAZDA
A TSMC mérnökei a gyártástechnológiát dolgozzák ki. A chip tune-t az adott cég mérnökei végzik, a TSMC mérnökeivel együtt. Jellemzően azért vált elsőként az AMD, mert ők rendelkeznek a legtapasztaltabb mérnöki gárdával, hiszen korábban évtizedekig saját maguk oldották meg a gyártást, amiből nyilván rengeteg tapasztalatuk halmozódott fel.
A TSMC mérnökei általánosan dolgoznak a process folyamatos fejlesztésén. A dizájn kialakításába a TSMC mérnökei nem szólnak bele. Ha kérdés van segítenek, de összességében a tervezést az adott cég oldja meg.
A chipgyártás az sokkal bonyolultabb mindennél. Semmi értelme mással összehasonlítani. A világ többi ágazata jellemzően nem függ ennyire a fizika törvényeitől. A pénz pedig annyira számít, hogy ma sincs megfelelő gyártókapacitása a Qualcommnak és az NV-nek. Egyszerűen a kiosztott kapacitást nem veszik el. -
smkb
őstag
"Az anyagiak itt nem jelentenek problémát, mert vagy gyárat bérelsz, vagy gyártósort. Ha ki tudsz használni egy teljes gyárat, akkor olyan mindegy, hogy teljesen kibérled, vagy csak az összes gyártósor érdekel belőle."
Dehogynem jelentenek...a mérnöki erőforrások végesek, ez az egyik rákfenéje a TSMC-nek, hogy jólképzett, tapasztalt mérnöki erőforrás szűkös. Aki többet fizet, annak megy a mérnöki támogatás inkább. Aki majd egész gyárat bérel, az élvez nyilván elsőbbséget... így van ez mindenütt, a világ minden szolgáltató, gyártó ágazatában. Aki a több pénzt hozza, az kap prioritást, annál állnak vigyázban a mérnökök, főleg ha szűkös az erőforrás. Úgyhogy bizony a nem komplett gyárat bérlők sokkal rosszabb helyzetbe kerülnek.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Az anyagiak itt nem jelentenek problémát, mert vagy gyárat bérelsz, vagy gyártósort. Ha ki tudsz használni egy teljes gyárat, akkor olyan mindegy, hogy teljesen kibérled, vagy csak az összes gyártósor érdekel belőle. A lényeg a kihasználáson van. Ha nem tudod állandóan kihasználni, akkor nem érdemes kibérelni, mert a gyártósorral jobban jársz.
Az Apple-t felesleges ide venni. Ők sosem fognak a legjobb gyártástechnológiára átállni. Mindig le lesznek maradva egy-két node-dal. Ez náluk stratégia. Nem akarnak kísérleti patkányok lenni. Csak a mature process érdekli őket, mert a többiek azt már kipofozták.A fabless cégek közül folyamatosan az FPGA-kkal foglalkozó cégek ugranak elsőként az új gyártástechnológiára. Ez a jövőben is így lesz. A második kört a dGPU-k kezdik majd meg, míg harmadik körre maradnak a SoC-ok, és az APU-k. Bár a SoC-ok esetében nagy kérdés, hogy megéri-e. Azzal, hogy a Dennard Scaling ki van ütve a képletből lényegében a gyártástechnológiai váltás csak azoknak hoz komoly előnyt, akik óriáslapkát szeretnének gyártatni. A SoC-ok jellemzően nem nagyok, így nem feltétlen érdemes átállni, mert egy rakás pénzbe kerül, és alig nyersz vele valamit.
-
Thrawn
félisten
"egyes cégeknek egy teljes gyárat, vagy esetleg gyárakat biztosítani"
Ennyi volt a fabless modell?
-
smkb
őstag
Hát... ebből igazán a Qualcomm, Apple, TI. stb... járnának jól... AMD nagyot szívna, mert nagyon csóró ezekhez a nagyokhoz képest, NV is anyagilag még kisjátékosnak számít ... ácsingózhatnának a morzsákért...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Dobozos gamer MSI Prestige 14 /i7-1185G7/16GB/512 SSD/GTX 1650 4GB GB/FHD/IPS/Gari/
- HP Spectre x360 Érintős Hajtogatós Laptop Tab 16" -60% i7-1360P 32/2TB Intel Arc A370M 4GB UHD OLED
- Szép! Lenovo Thinkpad T14s G2 Üzleti "Golyóálló" Laptop 14" -60% i5-1135G7 4Mag 16GB /512GB FHD IPS
- Samsung Q80T 55" QLED - 4K 120Hz VRR / FreeSync / HDMI 2.1
- ÚJ HP ENVY 17 Nagyképernyős "Kis Gamer" Laptop -45% 17,3" Brutál i7-13700H 16/1TB Iris Xe FHD IPS
- Dell Latitude 8-11. gen i5, i7, 2-in-1 szinte minden típus csalódásmentes, jó ár, garancia
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i3 10105F 16/32/64GB RAM RX 6600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 7 9700X 32/64GB RAM RX 9070 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Apple iPad Air 4 64GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- Xiaomi 14 512GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest