Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • HookR

    addikt

    "...csatlakozóval vannak felvértezve (de pl. a 220W-os Dell DA-2 8pin-es Molex-szel.)"
    Izé... mármint a Dell DA-2-ese 8pin-es (Molex) Mini-Fit JR-rel van felvértezve, amihez persze magadnak kell összekötőkábelt barkácsolni. Mivel egyedi a műanyag csatlakozó mintázatbeli sorrendje, ezért egy 20, vagy 24pin-es csatlakozóból kellene kivágni a megfelelő darabot a kábel egyik oldalára, a másikra meg mehet a 4pin-es, amit készen lehet kapni, vagy eleve megkapod az LR1106-250W12VDCX2 feleslegessé váló kábeleivel.

    Na meg, ha érdekel, szervezkedhetünk, mert én is szándékozom ilyen paneltápot és esetleg DA-2-est is rendelni. Megoszlana a postaköltség...

  • HookR

    addikt

    válasz Solicidium #60 üzenetére

    - A 12,5A az AC-DC adapterre vonatkozik. A DC-DC táp, azaz jelen esetben a PicoPSU-150-XT 7A-rel terhelhető 12V-on. Ha már picoPSU, akkor a PicoPSU-160-XT, az legalább 8A-rel.
    - A konnektorba való dugó a legkevesebb. Szabványos, könnyen beszerezhető.
    Inkább a DC-DC táp és az AC-DC adapter közti csatlakozásra kell odafigyelni. Az ilyen erősebb, 150W és afölötti adapterek jellemzően 4 pin-es mini-DIN csatlakozóval vannak felvértezve (de pl. a 220W-os Dell DA-2 8pin-es Molex-szel.), a paneltápokhoz meg DC-jack dugót szokás mellékelni.
    - Az általam linkelt paneltáphoz egy 150, maximum 180W-os, 12V-os AC-DC adapternél erősebbre nincs szükség, mert nem lenne kihasználva (A fenti Dell DA-2 ellenben nagyon kedvező árral rendelkezik és legalább nem melegedne annyira.). (Érdekesség, hogy nem csak egy darab, maximum 180W-os adapterről lehet meghajtani, de akár 2db 120W-osról is: [link] Más kérdés, hogy a mi esetünkben a paneltáp 10A-e a szűk keresztmeszet 12V-on és nincs szükség erős 3,3V-os és 5V-os ágakra.)

    A mini-box.com-on amúgy vannak megfelelő adapterek:
    - 12v/12.5A (150W)
    - 12v/16A (192W)
    Ráadásul ezeknél "4 pin mini-din jack (Mini-Fit-JR adapter included)". Ami jó is lenne, csak valószínűleg meg kell majd hosszabbítanod, mert alapból elég rövid. Persze a paneltápot is közel rakhatod a hátlapi csatlakozóhoz.
    (Vagy van olyan lehetőség is, hogy a paneltáphoz mellékelt 2 feleslegessé váló tápkábelből csinálsz egy mindkét végén 4 tűs Mini-Fit JR-t tartalmazó hosszabbítókábelt. Amit amúgy lehet készen is kapni. Ám minél több csatlakozó van közbeiktatva, annál nagyobb a feszültségesés, ezért inkább az első lehetőséget javaslom.)

    A wireless-bolt.hu-s linken találsz 150W-os AC-DC adaptert is, csak kissé borsos áron.

  • HookR

    addikt

    válasz Solicidium #55 üzenetére

    Ha pontos válasszal nem is, iránymutatással azért szolgálhatok. Aztán majd az okosabbak kiegészítenek/kijavítanak.
    Amikor az ilyen kis teljesítményű tápok miatt kénytelen az ember kicentizni a fogyasztási keretet, két fontosabb helyzet során nő meg leginkább a teljesítményfelvételük, amikre illik méretezni (elsősorban a 12V-os ágat).

    - Az egyik a boot folyamat, amikor lezajlik a CPU, GPU (és az alaplap alkatrészeinek ?) öntesztje* és a HDD-k (meg esetleg az ODD, ha van benne lemez) elektromotorjai felpörögnek. A HDD-k ekkor fogyasztják a legtöbbet, az adatlapodon szereplő 1TB-os WD Green modelltől függően akár 20W-ot is (Pl. minél nagyobb a gyorsítandó tömeg - tányérok mérete és száma -, illetve nagyobb fordulatot kell elérni - azaz erősebb a motor -, annál többet. Pl. 1TB-os WD Blue-nál ez az érték 34W is lehet. A Black szériánál már fel sincs tüntetve az adatlapon. :) ), míg read/write során 5,3W-ot, idle-ben 3,3W-ot. A CPU az idle és maximum között valahol félúton (Ekkor még nem működnek a csökkentett energiafelhasználásért felelős áramkörök és a processzor is dolgozik, még ha nem is több szálon *). A GPU-t nem tudom, de feltételezem annál is hasonló a helyzet.

    - A másik az üzem közbeni legnagyobb terhelés, amikor főleg a CPU és a GPU, de akár a HDD-k, SSD-k és az ODD valamilyen kombinációja is lázasan dolgozik. Rossz esetben épp ekkor pörög(nek) fel a HDD(-k) alvó állapotból.
    CPU: A TDP igazából csak egy kvázi irányadó szám. Egyrészt nem az elérhető maximumra utal (amit pl. a stressz-tesztelő programok igyekeznek megközelíteni), hanem a jellemzően futtatott programok általi maximumra. Másrészt a CPU-k esetében a TDP besorolás/osztály általában egy tartományt jelöl, amit alulról a sorban következő osztály maximuma határol, így előfordulhat, hogy a tényleges fogyasztás az utóbbihoz áll közelebb. Tehát, hogy valójában mekkora a fogyasztás, azt leginkább méréssel lehet kideríteni.
    GPU: Itt ugyan nincsenek TDP osztályok, ám helyette előfordul a referenciaértékektől való eltérés különböző modellek esetén. Pontos képet itt is a méréssel lehet kapni.

    Tudtommal a processzorok - már lassan tíz éve - kizárólag a 12V-os ágból táplálkoznak.
    A VGA is elsősorban a 12V-os ágra támaszkodik (a PCIe szabvány ugyan biztosít 3,3V-on is 3A-t a bővítőkártyáknak, de nem tudom, hogy a VGA-k ezt mennyire használják ki, illetve legjobb esetben is csak 0,8A-rel enyhítené a 12V-os ág terhelését).

    A TDP-k alapján 45W-os proci és 55W-os GPU (+ alaplap, HDD...) is jó eséllyel túl tudná terhelni a PicoPSU-160-XT 12V-os ágát (valószínűleg nem menne azonnal tönkre, csak látványosan rövidülne az élettartama), márpedig méretezni a legrosszabb esetekre kell. A 8A megnyugtató biztonsággal szvsz csak a 35W-os proci + HD7750 kombinációra elegendő és HDD-ből is inkább csak 1db legyen.
    A 45W-os proci + 55W HD7750-hez én inkább az LR1106-250W12VDCX2 paneltápot ajánlanám 12V-on 10A-es terhelhetőséggel (az itthon is kapható 120W-os, 12V-on 4A-es paneltáp nagy testvére).

    * Ha ezt valaki részletekbe menően ki tudná fejteni/javítani, az engem is érdekelne!

  • HookR

    addikt

    válasz canniball #24 üzenetére

    "Nem rólam van szó."
    Igazából a felvetés létjogosultságát kérdőjeleztem meg. Nagy méretű hűtőnek két esetben van értelme:
    - Erős, relatíve sokat fogyasztó processzort hűtendő. Ám az a picoPSU 12V-os ágának 8A-ét egymaga felhasználja, így nem marad fogyasztási keret semmilyen dGPU-ra, de HDD-re is alig. Következésképp okafogyott ekkora házba rakni.
    - Kis fogyasztású processzort passzívan hűtve, ami mellé még belefér a fogyasztási keretbe pl. egy HD7750. De ez sem indokol ekkora házat.

    "150W-ig lehet Picot választani"
    A gyakorlatban jó, ha abból a 150-ből 120-at lehet hasznosítani. Procira és VGA-ra még ennyivel sem számolhatsz.

  • HookR

    addikt

    válasz MZperX75 #36 üzenetére

    "2-3 hete vettem egy felépítésben teljesen hasonlót 250W-os táppal.
    Elrendezése és mérete ugyan ez ára 10200Ft-volt."

    SZxMxH: 220 x 130 x 300 (8,6l) vs 240 x 208 x 402 mm (19-20l*)
    VGA: single vs dual slot
    Táp: SFX vs ATX

    Mint két tojás: strucc és fürj. :)

    *Attól függően, hogy a táptartó túlnyúlását miként számoljuk.

  • HookR

    addikt

    válasz canniball #11 üzenetére

    Érdekelne, hogy milyen konfigot szeretnél PicoPSU-ról hajtani, amit érdemes egy a hátsó táptartókeret túlnyúlása nélkül is 19l-es házba építeni?

    Amennyire én látom, a ház legfőbb erénye az ára. Illetve, hogy ebben az árfekvésben nem sok másik fogad dupla slotos VGA-t.
    Tekintettel a lefojtott előlapra, kíváncsi leszek a szellőzésre. A ház első nyilvános szereplése óta nyilván nem véletlenül került bele egy 80mm-es (alaplap mellé) és egy második 120mm-es (alaplap és HDD keret közé) ventilátor.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés