Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #68270080

    törölt tag

    válasz griffhun #8 üzenetére

    Az ördög talán a részletekben rejlik:
    a felhasználónak fizessen minden cég, aki/amely felhasználja az adatait, akár még egy szimpla cookie formájában is, egy Facebook-Cambridge Analytica botrány szintű adatlopás esetén pedig más súlyos dollár ezreket kellene károsultanként fizetnie a csaló cégeknek.
    Na? szerinted?
    Az internet alapvetően azért jött létre, hogy rajta minden ingyenes legyen, ami csak ingyenes lehet (wikipédia, keresés, videomegosztás, közösségi média). Az a gond ezzel, hogy meglátva a hirdetési és adatszerzési potenciált, a Google-hoz hasonló óriáscégek szépen lassan felvásárolták a konkurrenciát, hiszen hogy cukiberget idézzem: "felvásárolni jobb, mint versenyezni". A Wikipédia pedig éhen hal, mert az csak úgy "van". Mondjuk én rendszeresen fizetek nekik, mert a munkámhoz sokat használom, de kevesen teszik ezt.
    Most, hogy a vízfej akkorára dagadt, hogy alig van kereső/közösségi/videomegosztó alternatíva, annak igyák is meg a levét ezek az óriások. A trösztellenes törvény mindegyiknek kijár, legalább 5-10-100 apró szegmensre oszlatnám őket.
    És a júzer fizessen, mert keresőmotort merészel használni? Ez azért kétélű fegyver mert: a júzer igenis fizet az ellopott adataival (bocs, hogy ismétlem magam), a megnövelt mennyiségű adattal, amit reklám és oldalba ágyazott rejtett kódok formájában le kell töltenie (adatkorlátos net esetén ez valódi szívás), és bizony ha valami vírusos oldalra irányít a kereső, akkor a felelősséget nem vállalja, illetve nem semleges, mindenkinek más, és más sorrendben jön le a találatok sorrendje attól függően, hogy mennyire ismeri már őt a Google... illetve olyan is van, akinek le sem jönnek bizonyos találatok. Kiadják 3. félnek a magándolgaidat (politikai meggyőződés, vallási, szexuális beállítottság, hobbi, GPS koordináták, stb. nézd meg, hogy pl. a Google-től hány országban kérnek bizonyos felhasználókról adatokat a hatóságok) de sorolhatnám napestig. Ha van valamilyen blokkoló programod (Pl. a Pi-Hole DNS) és megnézed a naplóját, rá fogsz jönni, mire gondolok. Nekem 27-46% között mozog a blokkolt tartalom, és másfélmillió blokkolandó oldalt tartalmaz a szűrő.
    Míg a Google csak a mostanában folyton felugró ablakokkal fogadtatja el a faxságait, addig én legfeljebb egy féltéglával tudok neki felugró ablakot küldeni...
    Szóval summázva: nem egyenlőek a feltételek, kihasználják a felhasználókat (ez teljesen nyilvánvaló), elcsalják az adókat (ez teljesen nyilvánvaló), részlehajlóak, diszkriminálnak (ez is teljesen nyilvánvaló).
    Én pl. a napokban szüntettem meg egy híján minden olyan email-címemet, mely valamelyik multi neve mögött van, és saját domaint illetve Protonmailt használok helyettük. Saját felhőm van, saját VPN-nel, szóval van kiút. Ja és a TOR... szóval érdemes proxy mögül élni.
    Egyébiránt eldörzsölök egy könnycseppet a jobb szemem sarkában, mikor a szegény Google, szegény Facebook, szegény Youtube, és szegény Apple témában hallom, hogy milyen nehéz a dolguk.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák