- Hardvereket hozott a májusi cserebogár
- HDD vs SSD: Ki nyer 2025-ben? – Tech Percek #4
- Azonnali informatikai kérdések órája
- 5.1, 7.1 és gamer fejhallgatók
- Apple MacBook
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Milyen videókártyát?
- Samsung LCD és LED TV-k
- OLED TV topic
- AMD vs. INTEL vs. NVIDIA
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
"Amiről én beszéltem az a cég saját "irodaháza", "
Akkor meg mit hívod irodaháznak? Csetresbe meg nem kell olyan céget vinni, ami szerverektől, stb. függ. Értem, hogy megcsinálja valaki, de abba kódolva van a szopás. (Aztán csodálkoznak, hogy nincs rendes infra.)
Nekünk is vannak orosz bedolgozóink, kint laknak a tajgán, de hogy melyik HR-es agyalágyult vette fel ezeket?"rosszabb esetben egy lerakott konténer a bánya mellett "
Az mondjuk egy cég kihelyezett valamije. De ilyen helyeken már tényleg 2 mobilnet stick is jó tud lenni""Ki beszélt magyarról?": én, végig."
Rajtad kívül meg senki."az az irodaház, amiről beszéltem, az nem olyan, mint pesten "
Nekünk pl. a pécsiben volt 2 külön vonal, 2 nyomvonalon (mondjuk az egyik mikró volt, de volt). 2 betáp, szünetmentes. Pedig az se a legjobban ellátott hely volt. (Amúgy mikrohullámon se lehet semmit vinni az ilyenjeidre?) -
bambano
titán
"Ki beszélt magyarról?": én, végig.
"Nem mellesleg aki irodaházat üzemeltet 2021-ben, annak alap lenne, hogy ott rendes háló van.": lyalyly, hogy mennyire nem bírsz elvonatkoztatni a nagy multis melódtólaz az irodaház, amiről beszéltem, az nem olyan, mint pesten a kőőőrúúúton (sic!) huszonharminconezer négyzetméter, három parkolóval, meg 450 bérlővel meg frissen vakolt 90-60-90 szíkjúritivel
. Amiről én beszéltem az a cég saját "irodaháza", jobb esetben egy 30 négyzetméteres faház a csetresz szélén az erdőtől balra, rosszabb esetben egy lerakott konténer a bánya mellett és hasonlók.
-
"én nem hiszem, hogy a magyar kkv-k között "
Ki beszélt magyarról?
BTW a magyar kis cégek között is vannak ilyesmik
(nem pont jó példa, csak hasonló)."1.3 misiből simán kijön egy combos szerver 16 magos ryzennel"
Amit mi most vettünk, abból 1db volt valami két milla, mondjuk az nem 16 mag, hanem 32, és 256GB RAM."de ez a magyar rögvalóság, főleg vidéken. igen, van egy lakossági előfizetése, nem egyszer nem kétszer azért, mert nincs más"
Pécsett haveréknál meg azért volt lakossági, mert jóvanazúgy. Lett volna ott karácsonyfa is, csak nem akartak költeni rá. Végülis csak abból éltek, hogy netet adtak vendégeknek
Nem melesleg aki irodaházat üzemeltet 2021-ben, annak alap lenne, hogy ott rendes háló van. Ennyi erővel minek béreljen ott az ügyfél?
Illetve! Egy átlag irodaházban vagy van szerverszoba, vagy nincs. Inkább nincs. Az se két fillér, hogy legyen."de akkor is, előbbre van, hogy ki tud tölteni ilyenolyan jelentéseket, űrlapokat "
Azokra azért szokott lenni megoldás, meg net nélkül kitölteni se szokta tudni.
Illetve, ilyenkor backupnak akármi jó, akár mobilnet is (bár az is pénzbe kerül, de egy routerbe dugott stick is elég).Szal az egy dolog, hogy itt a Magyarország nevű balkán-külsőn mi van, meg az egy másik, hogy a világ nagy részén azért megoldott, hogy van háló.
-
bambano
titán
jelenleg 3-5 független szerverszobában van szerverem, attól függően, hogy a függetlennek mi a meghatározása.
mindegyik szerverre fel tudok tenni git repót, nulla további költséggel. sávszélesség is van, diszk is van.
nem tudom, ez mit jelent a kérdésed szempontjából. gitet nem használok, subversion van pár, mindegyik alkalmazásszintű realtime replikációval és mentéssel. van ups, van generátor. múlt héten volt villanyóra csere, csomagvesztés nélkül megúsztuk.tehát mit szeretnél még tudni?
-
Gargouille
őstag
"tehát egy szervert két terányi diszkkel ki lehet hozni egy munkahely árából. ami 25%, nem "akár duplája". ha nasos mentést akarsz (nem hiszem, hogy kell), akkor a legolcsóbb synology nas 39 rugó, két lemezzel 80k körül kellene, hogy legyen. vagy pedig mented hálózaton."
Akár NAS-ra mentesz, akár másra, akkor is kell hozzá eszköz, ez is pénz. Meg egy szünetmentes is mellé, meg el is kell helyezni... és még ez a lowend cucc, amiről beszélünk még így is plusz költség. Ha meg nem trógerul akarod összerakni, hanem korrektebbül, akkor meg sokkal többe kerül.
És most csak egy mezei fájlszerverről beszélünk (amire egy szimpla NAS is megfelelő lehet akár). De ha már adatbázis vagy alkalmazás kiszolgáló is (mondjuk fut rajta egy Kulcs-Soft, Revolution vagy akármilyen egyéb könyvelő program, vagy egy raktárkészlet kezelő), akkor pedig egyáltalán nem biztos, hogy elég ennyi.
De teljesen elfogadom, hogy a te ügyfeleidnél semmi szükség felhőre. Ez simán lehet. De úgy általánosságban kijelentened azt, hogy senkinek nincs rá szüksége - mert szerinted hülyeség -, az elég erős.
-
bambano
titán
kreatív idézés érvelési hiba.
az eredeti szövegben az volt, hogy: ""ilyen lófing kis cégek kreálnak olyan alkalmazásokat, amiket utána milliós userbázis használ,": én hajlandó vagyok megegyezni arról, hogy ezek a cégek menjenek a felhőbe, de nélkülem. mint a három. vagy öt."
én nem hiszem, hogy a magyar kkv-k között olyan sok olyan cég lenne, amelyik milliós userbázist építenek. van ilyen, ezt nem vitatom, de teljesen biztos vagyok benne, hogy én egészen jól elvagyok nélkülük.ne viccelj már, 1.3 misiből egy komplett intel szerver kijön, nem egy systemx. de 1.3 misiből simán kijön egy combos szerver 16 magos ryzennel. tudom, mert építettem már ilyet.
"Az ilyen "egy irodaházban elférünk" cégeknél": de ez a magyar rögvalóság, főleg vidéken. igen, van egy lakossági előfizetése, nem egyszer nem kétszer azért, mert nincs más. azoknak a távközlési szolgáltatóknak, amelyeket nem én csinálom (
) és nem én jelentek be nekik hibákat, van, hogy egy isdn telefonvonal megjavítása három hét. ilyenkor hol legyen a fájlszerver? házon belül?
persze, ha megszakad a net, akkor lehetnek problémák. pl. valódi kártyával kell pasziánszozni
de akkor is, előbbre van, hogy ki tud tölteni ilyenolyan jelentéseket, űrlapokat még akkor is, ha nem tudja beküldeni, mert amikor megjavul a netje, beküldi egyben.
az tény, hogy idiótákat lehet látni ilyen cégeknél. én például láttam olyat, ahol az irodaházi okostojás vetetett magának lakossági internetet. és amikor megkérdeztem, hogy a nagyvállalati bérelt vonal, amiből ide is jut, miért nem jó, akkor hebegés-habogás van...
-
"én hajlandó vagyok megegyezni arról, hogy ezek a cégek menjenek a felhőbe, de nélkülem. mint a három. vagy öt."
Jelenleg az IT cégek egyre nagyobb része ilyen, nem 3 vagy 5. Az ilyesmihez kell valami felhőre hajazó dolog. A kérdés csak az, hogy pontosan mennyire public, mennyire privát felhő, milyen korlátokkal. Az tutira marhaság, amit most a MS csinál, de nem feltétlenül az az egész cloud.
"valamilyen adatbáziskezelő van, amiről azt állítják, hogy"
MS SQL gondolom, hát csak a sajátjukat tolják.Voltam trainingen, de nem figyeltem, onnantól kezdve, hogy MS.
"az 1.3 misi/év. ebből milyen szervert lehetne építeni?"
Ebből egy normális System X épphogy kijön. Egy, egy telephelyen. (De ha veszel két ST550-et mondjuk vagy annak megfelelőjét 2021-re, akkor se nagyon sok.) Másik 1.3M az mondjuk 2-3 havi fizetése annak, aki üzemelteti."ert nagyon drága kifizetni az adatvédelmi papírgyártást a külföldi felhőhöz, "
Európában asszem van AWS is. De mindegy is, ezt az adott cégnek kell megszülnie. Ezek a KKV-k fognak valahol virtuális szervert bérelni, ami megint csak felfogható felhőnek. Vagy helyben üzemeltetni egyet, ami meg sajnos általában spórolós, és jó lyukas lesz."a multik meg valószínűleg maguk oldják meg a problémáikat,"
Ja, csak sajnos ott is az van, hogy tolják public felhőbe, pedig ott aztán van pénz arra, hogy saját felhőjük legyen, rendes szekuval, ami nem térdel le sem a felhőszolgáltató bugjától, sem attól, hogy valahol kiesik egy vonal, vagy egy DC. (Pedig LOL, még nálunk is van olyan cucc, amit fél EU-ban használnak, és 2db Power vason megy egy telephelyen, de hát ehhez már retednak kell lenni)
"ezt is írtam már, hogy nem külsősöknek építik az infrastruktúrát, hanem maguknak."
Az ilyen "egy irodaházban elférünk" cégeknél (ne röhögtess már, láttam olyat, hogy egy irodába volt 3 cég bejelentve, és ugyanaz a 3 ember volt ott, de ez a magyar pályázatvadász mutyikáefték szintje) általában tényleg szükség sincs felhőre. De ettől még van egy rakat olyan eset, ahol igencsak jól jön egy felhős szolgáltatás.
BTW a legtöbb esetben sem csak a belsős adataikkal dolgoznak, hanem valakivel kommunikálnak kifelé is, szóval ha kiesik a vonal, akkor gáz van mindenhogyan.
Nem mellesleg pont ezek a sóher bandák szoktak egy lakossági előfizetésen lógni, mert nem akarják kifizetni a cégest -
bambano
titán
válasz
Gargouille #48 üzenetére
a gdpr-os témára tök egyszerű a válasz: az ms semmiféle hihető valós vállalást nem tesz a gdpr-ral kapcsolatban. és nem csak azért, mert ez a topic is arról szól, hogy mekkora böhöm lyukak vannak a felhőjében.
ezt én is simán túlszárnyalom. -
bambano
titán
válasz
Gargouille #48 üzenetére
a legolcsóbb összerakott pc mostanában az iponnál 150 rugó. plusz monitor, plusz windows plusz office, úgy számolom, nagyjából 320 rugó per munkahely.
pentium procis hp microserver 212 rugó, xeonnal 284. diszk terája normális időszakban 2*10 rugó körül van.
tehát egy szervert két terányi diszkkel ki lehet hozni egy munkahely árából. ami 25%, nem "akár duplája". ha nasos mentést akarsz (nem hiszem, hogy kell), akkor a legolcsóbb synology nas 39 rugó, két lemezzel 80k körül kellene, hogy legyen. vagy pedig mented hálózaton.
-
Gargouille
őstag
"tehát bizonyítsd be, hogy egy kkv számára a szükséges és elégséges szerver megduplázza a kiadásokat."
Magad idézted, még alá is húztad, én még ki is emelem neked: "akár megduplázhatja"
Feltételes mód. Ráadásul odaírtam egy konkrét példát is, csak nem olvastad el.Ha csak belépő szintű szervereket nézel, akkor is alaphangon 200ezer Ft alatt nem nagyon jössz ki, de az annyira belépőszint, hogy valami alap proci, 8GB ram, meg 3 pici HDD. És akkor még mellé raksz mentésnek egy NAS-t + abba is 2db HDD + szünetmentes + valami rack és szoftverköltséget nem számolva is ott jársz fél millió forintnál és iszonyat kompromisszumos még mindig az egész. Egy kis cégnél, ahol a desktop oldal mondjuk 3-4db egyszerű notebookot jelent, ott ez kb. költség duplázás lehet. És még nem számoltunk sem gyors helyszíni garanciát, meg pótalkatrészeket stb., amiket szintén te kezdtél emlegetni.
Na most azon kívül, hogy másodszorra írok le konkrét példát, te még mindig nem írtál semmit, csak hajtogatod, hogy tévedek. Akkor írj te is valami konkrétumot, hogy szerinted mégis mennyibe kerül egy lokális szerver infrastruktúra egy kis irodánál? Hogy néz ki az szerinted?
És ha már így felhoztad, a lokális szerver - ami ennyire olcsó - vajon mennyire "GDPR compilance"? Mert ugye egy gonosz MS felhőnél azért erre a kérdésre is vannak konkrét válaszok, ott ez igazából nem is kérdés.
-
bambano
titán
"ilyen lófing kis cégek kreálnak olyan alkalmazásokat, amiket utána milliós userbázis használ,": én hajlandó vagyok megegyezni arról, hogy ezek a cégek menjenek a felhőbe, de nélkülem. mint a három. vagy öt.
azok a cégek, akik nem ilyenek, azok majd keresnek engem és nekem lesz elég munkám.jelenleg olyan cégekkel dolgozom, ahol van egy irodaház, abban dolgozik pár ember és el akarják érni a saját adataikat. olyan fajta adatelérés, hogy világvégén valaki meg akarjon nézni valamit, nagyjából nulla, és az sem érdekel senkit, ha nem sikerül kívülről megnézni. sok olyan céget is ismerek, amelyik nem tud tisztességes internet kijáratot venni, mert nincs a környéken. ezeknél a cégeknél az a megoldás, hogy kapnak egy szervert, én távmenedzselem, és helyi hálózaton elérik. a rendelkezésre állásra meg az a megoldás, hogy ÉN tartok itthon egyen-pótalkatrészt, és ha gond van, megyek és megjavítom. ennek olyan minimális a költsége számomra, hogy azzal, hogy cserébe javul a jó hírem, sokkal többet nyerek.
és teljesen biztos vagyok benne, hogy a kkv-k zöme ez a szint. a kkv-k zöme nem megy felhőbe, mert drága, mert nagyon drága kifizetni az adatvédelmi papírgyártást a külföldi felhőhöz, mert nagyon drága a büntetés, ha lebuknak, és mert drága a távközlés (vagy nincs).
"Illetve Postgres szerver - az Azure": az azúrban, tudomásom szerint nincs postrgres szerver, mint szolgáltatás, valamilyen adatbáziskezelő van, amiről azt állítják, hogy postgres kompatibilis, de legalább méregdrága. az azúrban az adatbázis [link] eszerint és a legkisebbet választva 108 EZER forint/hó. az 1.3 misi/év. ebből milyen szervert lehetne építeni?
"Ha szolgáltatást nyújtasz, akkor még ha te magad nem is éred el a felhős cuccod, attól még az ott megy, és a userek (akik fizetnek) tudják használni.": értem, csak az a gond, hogy nincs user. ezt is írtam már, hogy nem külsősöknek építik az infrastruktúrát, hanem maguknak. Tegyük fel, hogy van egy fájlszerviz meg egy adatbázis szerviz. az összes user bent ül egy irodaházban, ahol nincs rendes internet. hova tegyem a szervert? a nincs rendes internet távoli végére vagy be a házba az user mellé?
a multik meg valószínűleg maguk oldják meg a problémáikat, úgyhogy azzal nem foglalkozom mostanában.
-
Bambano, te a SaaS dolgokkal is hasonloan vagy? Mondok egy peldat: ha nem kell a szervezeten kivulre kodot megosztani, akkor te inkabb hostolnal sajat magad git szervert + issue trackert a Github helyett? Tegyuk fel, hogy a kod tarolasa (confidentiality) korul nincsenek sulyos aggalyok.
-
bambano
titán
válasz
Gargouille #41 üzenetére
"Mármint azt bizonyítsam be, hogy X db PC ára az kevesebb mint X db PC + szerver + szünetmentes + mentés + rack szekrény + stb.": nem ez volt az állításod, már megint terelsz. és ha az ilyen terelésekért beszólok, akkor megalázlak meg hasonlók.
ez volt az állításod: "Egyáltalán nem mindegy, hogy csak a desktop gépeket kell megvennie induláskor (mert azt így is úgy is meg kell vennie) vagy ezeken felül még plusz a szervert és tartozékait is." és "egy ilyen plusz költség akár megduplázhatja az induló kadásokat."
tehát bizonyítsd be, hogy egy kkv számára a szükséges és elégséges szerver megduplázza a kiadásokat.
a felhővel kapcsolatban meg mindig azt látom, hogy a felhő díját veszitek figyelembe, a szükséges "tartozékokat" (ahogy a saját szervernél fogalmaztál) meg nem. Tehát szándékos csalás, amire már ezerszer felhívtam a figyelmeteket, és csak azt tudom elképzelni indoknak, hogy ha valós költségbecslést csinálnátok, úgy borulna fel a költségalapú érvelés, mint a huzat. plusz mindig elfelejtődik, hogy a felhő mekkora biztonsági kockázat, amit illene forintosítani.
megkérdezhetném azt is, hogy milyen házi infrastruktúrát nem bír el az a cég, amelyik lazán kifizeti a gdpr-ban előirányzott 20 millió eurós díjat? vagy ha nem akarunk rögtön ennyivel takarózni, milyen szerver futja ki azokból a büntetésekből, amiket a magyar hatóság mostanában két kézzel szór ki?
-
Előnye olyankor van, amikor vannak csúcsok, stb. Ilyen lófing kis cégek kreálnak olyan alkalmazásokat, amiket utána milliós userbázis használ, olyankor azért előfordul, hogy olyan hirtelen terhelések vannak, amiket saját infrával nem nagyon védesz ki, pláne nem értelmes sebességgel.
Ugyanilyen méretű cégeknek okoz gondot az is, hogy pl. a világ nagyobb régióiban legyen egyáltalán szerver, ami értelmes válaszidőt tud.
De ezeket felhőn kívül is ki lehet védeni, elég sokféle megoldás lehetne erre. Meg a public felhőn kívül is vannak cloud megoldások, de mindenki ezer a sz*ron pörög.Illetve Postgres szerver - az Azure meg a többi cloud is tud olyat, hogy nem virtuálgépet bérelsz, hanem helyből adatbázist kapsz. Replikálva, backupolva, mindenelve.
A másik bajom, hogy elég sok ilyen bugja van a mikroszoftnak, az AWS, Google kevesebbet szerepel ilyen hírekben. Lehet, hogy azok értelmesebben vannak összerakva...
" az ötkilences cloudot nehogy már a tegnaptáv flip családi csomagjával hasonlítsuk össze!"
Nem jó irányból nézed. Ha szolgáltatást nyújtasz, akkor még ha te magad nem is éred el a felhős cuccod, attól még az ott megy, és a userek (akik fizetnek) tudják használni.
Egy olyan cég meg, akinek helyben van az infrája, és onnan szolgáltat, meg helyből tart backup vonalat. Ráadásul multik telephelyein alapból sem van ott minden infra; mondjuk van országosan egy DC, az országban meg 5-sok telephely, ott minden telephelyen ott van a backup vonal is. -
Gargouille
őstag
""egy ilyen plusz költség akár megduplázhatja az induló kadásokat.": mert ez érvelés? akár? ez bulvár, mint egy avon reklám. de megvárom, amíg bizonyítod."
Mármint azt bizonyítsam be, hogy X db PC ára az kevesebb mint X db PC + szerver + szünetmentes + mentés + rack szekrény + stb.? Ezt tényleg "bizonyítani" kell? Ha egy 4 fős kisvállalkozásnak vennie kell 4db notebookot indulásnak, mondjuk 1 millió Ft-ért, vagy emellé még meg kell vennie + 1 millióért szervert, HDD-ket, stb. is, akkor nem 1m Ft-ba hanem 2m Ft -ba kerül az indulás, vagyis megduplázódott az induló költség.
"mert többedjére is az onedrive + mobilnet kombóval jöttél elő, amiről megírtam, hogy marhaság, mégis előveszed újra meg újra. nem lehetne megérteni az én érveimet?"
Teljesen logikátlanok az "érveid". Egyszer azzal érvelsz, hogy KKV-k, meg arra a minimális forgalomra amit a Marikák generálnak, bővel elég a lokális szerver. Aztán mikor leírom, hogy egy ilyen felhasználás esetén akár egy OneDrive is kiválthatja a fájlszervert (például ha már mondjuk a levelezésük O365-ben van akkor eleve ingyen adott 1TB/fő tárhely), akkor már hirtelen több gigás fájlok másolgatásáról beszélsz, ami nagyon nem mindennapi egy tipikus kis KKV cégnél.
A gyakorlati életből, több olyan kis ügyfelünk is van, ahol helyi fájlszervert váltottunk ki vele. Nem azért mert mindenképp felhőbe akartuk vinni, hanem mert menet közben megváltoztak dolgok és a helyi fájlszerverrel nem lehetett kiszolgálni rendesen az igényt, illetve feleslegesen drága lett volna beruházniuk további vasba, miközben adott volt az O365 miatt a tárhely. Három ilyen ügyfelet tudok hirtelen, mind a háromnál - engem is meglepett - teljesen bevált végül. Ja és az egyikük mobilnetes, mert olyan helyen vannak ahol nincs más. Ezért is hoztam ilyen példát, mert ezt a gyakorlatban is látom működni.
""nem csak a te oldalad létezik": azt a harcot, hogy a saját it-je a saját üzleti érdekeit szolgálja ki, neki kell megvívnia, nem nekem. ha mégse hajlandó, akkor majd használja az én levelezőszerveremet."
Ez is egy hozzáállás, de nem biztos, hogy így majd pont hozzád fog fordulni megoldásért az a másik is.
Egyrészt sokszor a túloldalt is Marikák ülnek, nem fognak / tudnak küzdeni, meg csak ezért átkonfiguráltatni a saját levelező szerverüket (ami valószínűleg okkal van épp úgy beállítva ahogy). Másfelől az email, mint platform sem arra lett kitalálva, hogy X MB méretű csatolmányokat küldözgess, meg dokumentum tároló legyen. Lehet erőltetni persze, de ez megint csak ilyen "gombhoz igazítjuk a kabátot" módszer.
Persze ez csak egy példa volt, sok hasonló helyzet van, amikor valamilyen módon a külsősöknek is interakcióba kell lépni az infrastruktúráddal és ez felhőben szintén elég könnyen és jól megoldható ez.
"te folyton olyan állítások felé tereled a vitát, amiről már bebizonyítottam, hogy téves"
A bizonyítottam meg a kinyilatkoztattam között van különbség. Te ez utóbbit teszed általában, kategorikusan közlöd tényként, hogy a felhő egy marhaság és mindent sokkal olcsóbb és jobb megoldani on-premise és pont. Én pedig azt mondom, hogy ez egy szélsőséges gondolkodás, mert helyzete válogatja, hogy melyik a jó megoldás. -
bambano
titán
válasz
Gargouille #38 üzenetére
"egy ilyen plusz költség akár megduplázhatja az induló kadásokat.": mert ez érvelés? akár? ez bulvár, mint egy avon reklám. de megvárom, amíg bizonyítod.
ezt azért írtam: "amikor ezt leírod..." mert többedjére is az onedrive + mobilnet kombóval jöttél elő, amiről megírtam, hogy marhaság, mégis előveszed újra meg újra. nem lehetne megérteni az én érveimet?
"nem csak a te oldalad létezik": azt a harcot, hogy a saját it-je a saját üzleti érdekeit szolgálja ki, neki kell megvívnia, nem nekem. ha mégse hajlandó, akkor majd használja az én levelezőszerveremet. ha nem vagy tisztában vele, hogy hogyan, kérdezd meg, megírom.
hogy nekem mi bajom? ahhoz képest, hogy te folyton olyan állítások felé tereled a vitát, amiről már bebizonyítottam, hogy téves, hogy itt van az önjelölt önéletrajz íróm, aki jobban tudja, hogy harminc éves karrierem alatt mit csináltam, mint én? a többi topicban szereplő tévedéseket most nem hozom fel. egyébként pedig keresd fel a logouton ezt: [link] ott szépen leírtam, hogy mi miért van.
-
cog777
senior tag
válasz
Gargouille #38 üzenetére
Sot, bambano szunet mentes problemajat is mar regen megoldottak. Ugy hivjak:
laptop. Megosztva a telefon wifi-jet, lehet dolgozni tovabb.(Sot, meg a kicsi kepernyot sem kell bamulni mert lehet dokkolo allomasba tenni es kulso kepernyot rakotni - ha van aram
.)
Akarhogy nezem, egy kkv-nak olcsobb egy felhoszolgaltatast igenybe venni, mint megfizetni a pistike folotti rendszergazda kategoriat. Mert pistikevel ugyanugy nem lesz elorebb...
KKV feletti kategoriaban meg helyzettol fugg a dolog.
-
Gargouille
őstag
"értem, tehát amikor indulna a cége, akkor nem kell megvenni a desktop gépeket se, az azokhoz való szünetmenteseket se, merthogy a szervert nem kell megvenni. szerintem vissza kellene kanyarodnod a valódi életből vett példákra."
Egyáltalán nem mindegy, hogy csak a desktop gépeket kell megvennie induláskor (mert azt így is úgy is meg kell vennie) vagy ezeken felül még plusz a szervert és tartozékait is. Értem, hogy mindenképp ide akarsz mindent keverni, hogy neked legyen igazad, de ez nem érvelés. KKV-ról beszélünk, egy ilyen plusz költség akár megduplázhatja az induló kadásokat. Ez egyáltalán nem mindegy."amikor ezt leírod, odafigyelsz arra, hogy mit írsz, vagy csak írod az ms marketing bullshitet ész nélkül?? ha az adatodat kiraktad a házból, akkor számít a sávszélesség. Ha a meghajtód a felhőben van amerikában, és fel akarsz rá tölteni a saját irodádból egy gigás fájlt, hogy megoszd, a szomszéd kollégád meg le akarja tölteni, akkor qvára számít az, hogy mobilneten töltöd fel meg le amcsiba, vagy réz etherneten a lépcső alatti szerverre. kanyarodjunk már vissza ahhoz, amit mondtam: a kkv az infrastruktúrát zömében MAGÁNAK építi, nem külsősnek."
Eddig kis KKV cégekről meg könyvelő Marikákról beszéltünk, most meg hirtelen gigás fájlokat kell feltöltögetni folyamatosan. Döntsd már el, hogy egy pici cégről és hétköznapi valóságról beszélünk-e vagy sem. Ahová elég a lépcső alatti sufnituning szerver ott jó eséllyel nem az a napi gyakorlat, hogy gigás fájlokat mozgatnak a hálózaton. Ahol meg igen, ott meg már nem egy átlagos kis KKV-ról beszélünk.
Megjegyzem arról írtam, hogy egy átlagos kis fájlszervert képes kiváltani, ez alatt értsd, hogy mondjuk word doksikkal meg excel fájlokkal dolgoznak, meg ilyesmik. Tehát sima dokumentumokról beszélünk, amik ritkán több gigás méretűek.
"az meg, hogy emailen nem lehet könyvelésbe adatot küldeni, nevetséges. ftp szervert tudott üzemeltetni, email szervert meg nem? miért nem kért meg engem? én be tudom állítani a postfixet úgy is, hogy 128k-s levelet se fogadjon el, meg úgy is, hogy egy gigásat is elfogadjon. és a spamfilterét is be tudom állítani."
Ehhez csak gratulálni tudok, ügyes vagy!
Ritka de, azért vannak még rajtad kívül is, akik be tudják állítani az elfogadott csatolmány méretet, viszont a levelezésnél nem csak a te oldalad létezik, hanem a küldő oldala is, amire semmilyen befolyásod nincsen. Ha például az ő levelező szerveréről nem jön ki az a csatolmány, mert náluk például maximalizálva van 20MB-ban, akkor teljesen mindegy, hogy te mit állítasz be a saját szervereden. És ugyanígy visszafelé is mindegy, hogy te mekkora csatolmányt engedsz ki, ha a fogadó oldalon nem engednek be adott méretnél nagyobb mellékletet. Egyszerűen nem hiszem el, hogy te tényleg üzemeltetsz levelező szervert úgy, hogy ezzel sem vagy tisztában.
"ja, a háztáji szervered biztosan fog állni egy napot, ha tönkremegy benne valami, mert arra nem lehet szerviz szolgáltatást kötni vagy tartalékot képezni úgy, mint ahogy a felhőben csinálják."
Dehogynem lehet. Csak akkor még drágább lesz az az on-premise üzemeltetés, nem ingyen adják a gyors helyszíni garit vagy egy tartalék szerver sem. Mindent meg lehet csinálni, lehet clustert építeni meg redundáns storage, meg telefonfülkényi szünetmentest dízel aggregátorral... csak eddig folyamatosan azon érveltél, hogy milyen olcsón össze lehet rakni a lépcső alá kis szerverrel egy helyi infrastruktúrát (ami amúgy igaz lehet), csak ha már ilyeneket is belekalkulálsz akkor az nem lesz olcsó mulatság.
Amúgy csak kíváncsiságképp kérdem, hogy neked amúgy mi bajod van? Mert ritka agresszív és ellenséges stílusban beszélsz mindenkivel, ahány hozzászólásodat látom itt a fórumokon, mindenkibe csak belekötsz, ki akarod oktatni meg lealázni. Ezt miért csinálod?
-
Meridian
senior tag
"hogy tud reklámozni bárki és közben jól aludni..."
Már ne haragudj, de a garázsban a Bentley, Adrián a yachtom... én biza' jól alszom. Legyen annak álmatlan éjszakája aki bedőlt az - egyébként őszinte - maszlagomnak
tudjátok, biztos ismeritek ezt a jelenetet
https://www.youtube.com/watch?v=EPfsr8BBdA8 -
Meridian
senior tag
Hmmm... olvasva a cikket nekem az jutott az eszembe hogy: ide vezet az, hogy spóroljuk meg a helyi hozzáértő rendszergazdá(ka)t, helyette menjünk a felhőbe, mert azt (indiai) droidok is elkezelik, félpénzért, és feleannyian...
Viszont a felhőben csak egyszer kell bejutni, és mindenhova bejutottál.
-
bambano
titán
nem is tudtam, hogy lett egy önéletrajz íróm, aki pontosan tudja, hogy mit csináltam eddigi karrierem során...
tehát globális szolgáltatást csak publikus cloudban vagy saját telephelyen lehet csinálni? nincs más lehetőség? hint: van.
a biztonságról meg annyit, hogy amit én rakok össze, abban harmadannyi szoftverkomponens sincs, vagyis harmadannyi hibalehetőség se.
szerk: most attól a résztől tekintsünk el, hogy nem kell tojást tojnom ahhoz, hogy tudjam, hogy valamelyik záp.
-
Protezis
őstag
Bár ez a te stílusod, azért mielőtt habzó szájjal a munkádat félve - mert nyilvánvalóan fingod sincs a cloudról és nem tudsz túllépni a KKV szektor 1 rendszergazdás 2 szerveres infráján - elkezdesz fröcsögni, utána olvashatnál dolgoknak.
Hogy mire jó? Csinálj már meg egy globális szolgáltatást cloudban meg on premise és akkor megtudod.A biztonságról még annyit, hogy amit te raksz össze, az ugyanolyan lyukas, csak fogalmad sincs róla, mert kb. a kutya se nézi.
-
bambano
titán
válasz
Gargouille #31 üzenetére
értem, tehát amikor indulna a cége, akkor nem kell megvenni a desktop gépeket se, az azokhoz való szünetmenteseket se, merthogy a szervert nem kell megvenni. szerintem vissza kellene kanyarodnod a valódi életből vett példákra.
és nem kell foglalkoznia a gariztatással, üzemeltetéssel, stb. cserébe rászakadt a gdpr meg az adatfeldolgozó kérdéskör... sokkal olcsóbb... ja"mondjuk egy OneDrive-al simán kiváltasz egy egyszerűbb fájlszervert, akkor máris nincs sávszélesség para. ": amikor ezt leírod, odafigyelsz arra, hogy mit írsz, vagy csak írod az ms marketing bullshitet ész nélkül?? ha az adatodat kiraktad a házból, akkor számít a sávszélesség. Ha a meghajtód a felhőben van amerikában, és fel akarsz rá tölteni a saját irodádból egy gigás fájlt, hogy megoszd, a szomszéd kollégád meg le akarja tölteni, akkor qvára számít az, hogy mobilneten töltöd fel meg le amcsiba, vagy réz etherneten a lépcső alatti szerverre. kanyarodjunk már vissza ahhoz, amit mondtam: a kkv az infrastruktúrát zömében MAGÁNAK építi, nem külsősnek.
az meg, hogy emailen nem lehet könyvelésbe adatot küldeni, nevetséges. ftp szervert tudott üzemeltetni, email szervert meg nem? miért nem kért meg engem? én be tudom állítani a postfixet úgy is, hogy 128k-s levelet se fogadjon el, meg úgy is, hogy egy gigásat is elfogadjon. és a spamfilterét is be tudom állítani.
ja, a háztáji szervered biztosan fog állni egy napot, ha tönkremegy benne valami, mert arra nem lehet szerviz szolgáltatást kötni vagy tartalékot képezni úgy, mint ahogy a felhőben csinálják. de legalább a felhő soha sem romlik el, hiszen a bgp-t se lehet félrekonfigurálni, hogy megálljon a fél világon az internet. rotfl. és akkor még nem beszéltünk arról, hogy egy olyan topikban tolod a felhő reklámot, ami arról szól, hogy biztonság szempontjából ez a konkrét felhő lyukas. meg tegnap is az volt. meg tegnap előtt is. és hetente jönnek cikkek, hogy a felhő mindig lyukas volt. és az is marad örökre.
a magam részéről akkor fogom elhinni, hogy a publikus felhő jó megoldás, ha valaki megmondja, hogy mire, és az nem bullshit. hogy bulvárosan fogalmazzak: izgatottan várom.
-
Gargouille
őstag
"leírtál egy csomó költségnemet úgy, mintha azt a felhőből ingyen kapnád."
Nem, nem! Dehogy kapja ingyen, nem ezt írtam hanem azt, hogy nincs egyszeri bekerülési költsége. Vagyis nem kell előkapnia a zsebéből hirtelen 1 millió forintot, hogy megvásárolja a "vasakat". És természetesen a vas üzemeltetésével, elhelyezésével, esetleges garanciáztatásával, pótlásával stb. sem kell foglalkoznia.
"nálam a kkv azért épít infrastruktúrát, hogy a saját dolgozói használják. ül x darab ember a kkv irodaházában, és használja a szervert. nem azért, hogy külsős ismeretlenek piszkálják."
Nekünk van sok kis könyvelőiroda az ügyfeleink között. 2-3 fős kis irodától a 30 fős komolyabb cégig. Nem mi döntjük el helyettük, hogy mire akarják használni a saját rendszerüket, meg hogyan. Szinte kivétel nélkül mindegyiknél állandó problémát jelentett régebben, hogy az ügyfeleik (akiknek könyvelnek) a különböző számláikat, papírjaikat folyamatosan el kell juttassák digitálisan is. Ezt régebben emailben tették de azzal állandó gond volt, hogy nem ment át, spambe került, túlméretes a csatolmány, rossz címre küldte. Volt aki saját FTP szervert üzemeltetett erre a célra, de a biztonsági problémákon túl, az kényelmetlen volt az ügyfeleknek (a sok Marika nem tudta hogyan kell egy FTP-re kapcsolódni) és az egyéb ilyen házi barkács megoldások sem igazán vezettek célra. Miután M365-be mentek egyből megoldotta a problémát, hogy OneDrive meg SharePoint van és egy kattintással bárkivel megosztanak bármit, vagy az ügyfél fel tudja tölteni két kattintással amit akar, mérettől függetlenül.
De ez csak egy példa, sok ilyet tudnék még mondani. A lényeg, hogy erre a mai világban van igény KKV szinten is sok cégnél és erre (is) például nagyon jó megoldás a felhő.
"tehát nem érvelek magam ellen. az meg marhaság, hogy felhőbe telepített cucchoz mobilnet. rotfl, a mobilszolgáltatás lefedettsége és minősége piszkosul nem az a szint, amin dolgozni lehet"
Ezt részben adom, valóban korlátoltak a képességek. Node itt megint csak ha azt nézed, hogy mondjuk egy OneDrive-al simán kiváltasz egy egyszerűbb fájlszervert, akkor máris nincs sávszélesség para. Egy sima KKV-nál általában ennyi szokott lenni a szerver. Ha már alkalmazás kiszolgáló is van, az már más eset, az teljesen igaz, hogy ott már valóban kevés egy mobilnet.
"persze, csak ha felhőben van a levelezés és az hasal el (mert el szokott, gyakrabban, mint az én cuccaim), akkor a *komplett* levelezésed ment a levesbe, ha meg házon belül van, akkor csak az aktuálisan elküldött pár levelet nem látod, a többit igen, és egy korábbi történetre tudsz reagálni telefonon. akkor melyik is a jobb? hint: nem a felhő."
Őőőőő izé. Példánál maradva egy M365-nél az Outlookban (de szerintem bármelyik másik levelező kliensben is) ott van lokálisan a teljes postafiók cache, amit akár internet kapcsolat nélkül is állandóan elérsz. Miért ne érnéd el? Ez már az Exchange idejében is így volt 10 évvel ezelőtt is. Viszont a probléma rendszerint nem az, hogy nem látod a régi leveleket, hanem az, hogy nem kapod meg az újakat és küldeni sem tudsz. Pláne ha az on-premise szervered épp áll egy napot, mert tönkrement az alaplap, vagy áramszünet van, vagy elpukkant a táp, akkor akár vissza is pattannak a levelek, így sosem kapod meg. Ez viszont kritikus szokott lenni. Szintén a példát nézve az M365 fiókod ha fel van véve mondjuk a telefonodon postafiók (ma már ez is tök alap), akkor hiába döglött le a helyi neted, ugyanúgy látod a bejövő leveleket és küldeni is tudsz.
De még egyszer: Nem akarok agitálni a felhő mellett és nem azt mondom, hogy ez a szent Grál és kivált mindent. Nem vált ki és van sok eset amikor az on-premise jobb megoldás vagy a hibrid környezet (félig saját félig felhő). Sőt személy szerint vannak biztonsági és üzleti szempontból is erős fenntartásaim vele szemben. De szakmailag nézve igenis van létjogosultsága.
-
bambano
titán
megnéztem az azúr árait, egy 2vcpu/8GB ram vm 1 éves foglalással 0,0548 dollár/óra, 3 éves foglalással 0,0369. ez, ha tudok még számolni, 30 napos hónapban 11678 és 7864 forint. ennél a rackforest olcsóbban ad privát vps-t. és akkor nincs rack, backup, ups, stb. ja, rack van a rackforestben...
-
bambano
titán
válasz
Tigerclaw #27 üzenetére
csak a kkv-k elsöprő többsége nem startup és nem játékfejlesztő.
a kkv-k elsöprő többsége gizike küldd már át az excelt szintű.
én például teljesen jól elvagyok azzal, ha azok a startupok meg játékfeljesztők (mind az öt) elkerülnek engem, mint rendszergazdát, miközben az a sok száz lehetséges kkv ügyfél meg nem." Keszen kapod a globalis lefedettseget, autoskalazast, loadbalancingot": ahha, készen kapod... merugye se a szoftveredet nem kell alkalmassá tenni erre, se az infrastruktúra apit nem kell használni, semmi ilyesmiről nincs szó. következésképpen a szomszéd fia is üzemeltetni tudja a cuccot, nem kell hozzá méregdrága cloud szakértő arhitekt meg devops meg hasonló mostanában divatos marhaságok. tök ingyen készen kapsz mindent, neked semmit nem kell tenned.
hagyjuk már ezt a hülyeséget végre.
a bankszektornak meg tilos a publikus felhő, akár hibrid, akárhogy. pont. az ő adatkezelésükkel kapcsolatban nagyságrendekkel szigorúbb szabályok vannak, mint géza 3 fős kkv-jával szemben. pont.
-
bambano
titán
válasz
Gargouille #26 üzenetére
teljesen más nézőpontból nézed, nem hiszem, hogy elfogadom.
leírtál egy csomó költségnemet úgy, mintha azt a felhőből ingyen kapnád.
"És ha megvették, akkor megint csak rendszeres kiadás ugye az áramszámla, a klíma, a HDD időnkénti cseréje és így tovább.": mert ezt a felhőszolgáltató nem tolja rád? de, rád tolja, ráadásul úgy, hogy még a profitját is ráteszi.
"Szerintem itt pont magad ellen érvelsz, mert ha mondjuk felhőben vagy, akkor lokálisan nem kell semmilyen bérelt vonal": na ez az a szempont, amit másképp látsz te, mint én. nálam a kkv azért épít infrastruktúrát, hogy a saját dolgozói használják. ül x darab ember a kkv irodaházában, és használja a szervert. nem azért, hogy külsős ismeretlenek piszkálják.
tehát nem érvelek magam ellen. az meg marhaság, hogy felhőbe telepített cucchoz mobilnet. rotfl, a mobilszolgáltatás lefedettsége és minősége piszkosul nem az a szint, amin dolgozni lehet. persze, én is ismerek embereket, akik még nem jöttek ki a körúton kívülre, nekik jó. de a települések zöme nem ilyen."Ha meg on-premise minden és mondjuk a levelező szervered helyben van, na akkor valóban kell a drága internet kapcsolat meg redundancia, különben ha elhasal a neted onnantól ugye a levelezésed is ment a levesbe.": persze, csak ha felhőben van a levelezés és az hasal el (mert el szokott, gyakrabban, mint az én cuccaim), akkor a *komplett* levelezésed ment a levesbe, ha meg házon belül van, akkor csak az aktuálisan elküldött pár levelet nem látod, a többit igen, és egy korábbi történetre tudsz reagálni telefonon. akkor melyik is a jobb? hint: nem a felhő.
-
Tigerclaw
nagyúr
Rengeteg startup, de meg akar a nagyobb jatekstudio is ugy dobja piacra a sajat - vilagmegvaltonak szant - alkalmazasat, jatekat, hogy bar a legjobban biznak, a legrosszabbra is felkeszulnek. Erre idealis a felho. Nincs mi alapjan beloni, hogy mekkora on premise vas kellene, vagy ahhoz milyen savszelesseg, nem beszelve ha globalis startot akarsz es ahhoz globalisan alacsony valaszidoket. Lehet hogy bukta lesz azonnal, lehet hogy jol indul, aztan bukik, vagy epp az lesz a kovetkezo youtube/facebook/wow fel evig, vagy 10 even keresztul. A felho erre nagyon jo. Keszen kapod a globalis lefedettseget, autoskalazast, loadbalancingot, vagy hogy oda van iranyitva a user/player, ahol a legjobb a user experience, de konnyebben vedekezhetsz pl. a DDOS ellen is. Emellett nincs olyan hogy alul vagy felultervezed, mert rugalmas az egesz. Nem marad rajtad a feleslegesen megvett hardver, szoftver, de az se tortenik meg, hogy az alultervezett on premise vas miatt bukik az egesz. Raadasul a mai gyors tempoban gyakran nem kapsz masodik eselyt a bizonyitasra.
Atlagos kozepes/nagy, foleg orszagos szinten mukodo cegeknek nem kell felho, max hibrid szinten. Az OTP netbankjaban nem lesz hirtelen 10x tobb vagy kevesebb ugyfel, sot elore mar fejlesztes kozben tudjak epp mi az igeny. Nekik is max hibrid johet szoba, vagy ha eleg jo a szakember garda, akkor csak on premise.
Kisebb cegeknel, ahol nincs meg IT-s sem ott erdemesebb megbizni kulsos ceget, aki valoszinuleg felhot fog ajanlani infranak. Eszuk agaban sincs a megrendelonel levo gepparkot hasznalni es a sajat infrajuk is nagyreszt a felhoben van mar, mivel az rugalmas.
Minden cegnel masok a korulmenyek, igenyek.
Pl. az 1-2 hete emlegetett bankszektornak nem lenne szabad komplett felkoltoznie, csak hibrid megoldassal kiszerveznie oda bizonyos alkalmazasokat. Annak meg se fule se farka, hogy egyszerre tobb felhos cegnel legyen szolgaltatasa, mert iszonyatos extra koltsegbe kerul tobb platformon update tartani mindent es eleve a felhos szolgaltatasok ugy vannak bearazva, hogy akkor jarsz jol ha az adatmozgas nagy resze a felhon belul marad.
-
Gargouille
őstag
""ez viszont összességében egy jelentősebb költség lehet": nem. ez jelentősebb *beruházás*. vagyis az elején egyben kiadod és a könyvelésnek egy adott főkönyvi számláján szerepelteted, amortizálod, stb. a felhőt meg a költségek között szerepelteted oszt jónapot. de egy másodpercig ne legyen kétséges számodra, hogy a felhőszolgáltató minden költséget rádtol, plusz még egy kis nyereséget is."
Ha már KKV-k, akkor nyugodtan kiszámolhatjuk, hogy - nevezd akkor beruházásnak - mennyibe kerül megvenni a szervert, backupot, szoftvereket, szünetmentest, rack szekrényt meg az egyebeket, megfelelően védett helyiséget kialakítani stb. A legtöbb kis cég pont ezt nem tudja megugrani, mert nincs rá ennyi pénzük egyben. Részletkérdés, hogy könyvelésügyileg majd hogyan számolod el utána, attól még valahonnan elő kell rá teremteni a pénzt.
Mi főleg KKV-knak üzemeltetünk, naponta találkozom ezzel a problémával. És ha megvették, akkor megint csak rendszeres kiadás ugye az áramszámla, a klíma, a HDD időnkénti cseréje és így tovább. No persze vannak olyan trógerek, akik ezt azzal elintézik, hogy lerakják az asztal alá a szervernek nevezett kiszuperált PC-t oszt' jóvanazúgy, megy amíg megy. Lehet így is csinálni, de azt a "rendszert" nem érdemes a cloud mögött álló infrához hasonlítani.
Majd minden ügyfelünknél M365-öt is üzemeltetünk (többek közt nekem is van) így elég jól ismerem a költségeit. Nem olcsó, ebben nem is vitatkozom. De ha így egyben nézem infrastruktúrával együtt, akkor már nem is drága. A 3 éves számítás kb. stimmel is. A probléma inkább ott szokott előbukkanni amikor menet közben jelentkeznek olyan igények, hogy távmunka, meg üzleti partnerrel vagy ügyféllel kéne adatokat megosztani, kollaborációs igények stb. Na ezt egy pici helyi infrastruktúránál azért sokszor fejvakarós, hogy hogyan oldod meg úgy, hogy biztonságos is legyen, meg gyors is, meg az egységsugarú idegen is el tudja érni.
"és még mindig elfelejti mindenki, hogy ha felhő, akkor távközlés. persze, vasból kell backup. azt elfelejtik, hogy ha így gondolkodnak, akkor internet szolgáltatásból is kell backup, és az ötkilences cloudot nehogy már a tegnaptáv flip családi csomagjával hasonlítsuk össze! akkor legyen két nagyvállalati internet kapcsolat külön szolgáltatótól, apercben meg is öli a cloud, mint költségtakarékosság című mítoszt."
Szerintem itt pont magad ellen érvelsz, mert ha mondjuk felhőben vagy, akkor lokálisan nem kell semmilyen bérelt vonal, elég egy mobil kapcsolat akár, hogy elérj mindent. Backupnak legrosszabb esetben megosztod a netet a telefonodon és dolgozol tovább. Ha meg on-premise minden és mondjuk a levelező szervered helyben van, na akkor valóban kell a drága internet kapcsolat meg redundancia, különben ha elhasal a neted onnantól ugye a levelezésed is ment a levesbe.
És mielőtt félreértenél, nem vagyok az ész nélkül minden áron mindent a felhőbe gondolat híve. Sőt. De szakemberként mindenképp látni kell ennek is a létjogosultságát, vannak kiaknázható előnyei. Nem jó mindenre és minden esetben. De nagyon sok olyan funkció van, ahol sokkal egyszerűbb és akár olcsóbb is, mint házon belül üzemeltetni az adott szerepkört.
-
Tudok, bár megjegyzem, az eredeti felvetésedben szó sem volt arról, hogy a kkv-k viszonylatában vizsgáljuk a felhő megtérülését.
De itt van két példa kapásból: NexonBér, szamlazz.hu .
A sűrű változás egyrészt egyáltalán nem biztos, hogy a felhasználók számára is sűrű változás, másrészt ha igaz lenne, amit írsz, akkor 6 hónapja a világon senki sem használna MS Teams-t
-
bambano
titán
tudsz példát mondani az általad említett helyzetekre, amiket magyar kkv-k valóban megélnek?
sűrűn változó alkalmazásokat egyszerűen kihajítanak a p.ba, mert azt a dolgozók sem fogják megtanulni.egy kkv-nál megy az office, a könyvelés, meg azok a szoftverek, amikkel az államigazgatást elérik. ezek rendszerint letölthető szoftverek, amiből nem szokás felhő szolgáltatást csinálni. magyar könyvelés eléggé cifra ahhoz, hogy azt külföldi cég nem fogja szolgáltatni, csak magyar. akkor meg vagy megkapod, vagy van privát felhő.
-
bambano
titán
válasz
Gargouille #19 üzenetére
"ez viszont összességében egy jelentősebb költség lehet": nem. ez jelentősebb *beruházás*. vagyis az elején egyben kiadod és a könyvelésnek egy adott főkönyvi számláján szerepelteted, amortizálod, stb. a felhőt meg a költségek között szerepelteted oszt jónapot. de egy másodpercig ne legyen kétséges számodra, hogy a felhőszolgáltató minden költséget rádtol, plusz még egy kis nyereséget is. Amikor utoljára utánaszámoltam, az jött ki, hogy nagyjából 3 évnél van a határ, amikor a felhő és a saját cucc pont ugyanannyiba kerül, feltéve, hogy ezek a tőzsdei mutatók nem érdekelnek. Tehát ha otthon a sufniban három évnél tovább hajtod a vasat, akkor már olcsóbb a saját.
az pedig, hogy milyen vas kell, azt a helyi igény dönti el. mi van, ha a sokkilences cloud ágyúval verébre? ha nem is kell olyan cucc a kkv-nak?
és még mindig elfelejti mindenki, hogy ha felhő, akkor távközlés. persze, vasból kell backup. azt elfelejtik, hogy ha így gondolkodnak, akkor internet szolgáltatásból is kell backup, és az ötkilences cloudot nehogy már a tegnaptáv flip családi csomagjával hasonlítsuk össze! akkor legyen két nagyvállalati internet kapcsolat külön szolgáltatótól, apercben meg is öli a cloud, mint költségtakarékosság című mítoszt.
-
Hogyne lehetne kevesebb.
- Egy 3-4 hónapig használandó alkalmazást nem egyszerűbb szolgáltatásként megvenni?
- Vagy akár olyan folyamatosan használt alkalmazásokat, amelyeket kevés felhasználó használ, és mondjuk sűrűn változnak?
- Időszaki túlcsorduló peak kapacitásigényt nem olcsóbb valamelyik szolgáltatótól vásárolni ahelyett, hogy megveszed az extra szervereket, aztán 2 hónapig használod, 10-ig meg porosodik?
- Ha nem akarsz saját adatközpontot, mert annyira nincs sok szervered, hogy érdemes legyen, akkor miért ne lenne olcsóbb pár virtualizált szervert venni a publikus felhőben?Lehet sorolni még a példákat, ugyanúgy nyilvánvaló, hogy a publikus felhőben van spórolási lehetőség, mint az, hogy ha ész nélkül rárepül valaki, akkor nagyon sokba fog kerülni. A modell pénzügyi előnye ugye abból jön, hogy a felhőszolgáltató 100%-on tudja használni azokat az erőforrásokat (akár humán, akár műszaki), amiket az egyes cégek csak sokkal kevésbé tudnak kihasználni, ill. ott van az economy of scale. Nyilván ha 80-90%-on hajtod a 200 hostból álló vállalati szerverparkot, akkor nem lesz olcsóbb a publikus felhő, mert a szolgáltató is keresni akar, viszont ha vannak olyan erőforrásaid, amiket 10-20%-ban tudsz kihasználni, és nem tudsz nélkülük meglenni, akkor a publikus felhő lehet megoldás. Stb.
-
Gargouille
őstag
Mindenképp fizetni kell valakinek aki üzemelteti, ha on-premise, ha felhő, ez valóban hasonló költség.
Ugyanakkor ha házon belül üzemelteted, akkor meg kell venned hozzá a vasat, szoftvereket (ha olyat használsz), mentésről gondoskodni stb. és fizikailag is kell valami infrastruktúrát kialakítani/fenntartani hozzá (klíma, zárt helyiség, rack, szünetmentes stb.), ez viszont összességében egy jelentősebb költség lehet (főleg KKV szinten). Már amennyiben nem a szokásos iroda sarokba rugdosott, porosodó PC-re + mellette a kábeldzsungel közepén egy 5 ezer forintos soho routerre gondolunk, mint helyi infrastruktúra.
-
ddekany
veterán
Tán egyszerűen az az eredendő gond, hogy egyes felhőszolgáltatók túl nagyok. Ha lenne 1000 a világon ami kb egyforma, akkor rögtön "csak" a világ 1/1000-de tudna összedőlni egyszerre, mikor találnak valami még durvábbat, és nem egy biztonsági cég vagy állami szerv találja meg először. Mert amúgy ilyen bakik állandóan lesznek, és bár mindenki szereti az MS-t meg Google-t ekézni, valószínűleg másnál sem jobb a helyezet átlagban. Csak nem akkora trófeák.
-
bambano
titán
nem, nem lesz kevesebb se rövid távon, se hosszú távon, a különbség az, hogy házon belül csinálja meg vagy a felhős it embere csinálja meg.
másrészt a felhő mindig plusz rétegeket jelent a szoftver architektúrában, amit szintén kell üzemeltetni, illetve mindig plusz hibalehetőség. jajj mit is mondok, hisze a topic posztja is arról szól, hogy milyen biztonságos a felhő.... lol -
csak szögezzük már le végre, hogy a felhő sem nem kevesebb munka, sem nem kevesebb szakember, sem nem kevesebb költség
Rövid távon, ad-hoc feladatokra akár mindhárom is lehet kevesebb egyszerre.
Hosszú távon ezek egymás terhére hangolhatók. Ha elég nagy a méret, és megfelelő színvonalú IT van mellette, akkor valóban a legtöbb feladat on-premise hatékonyabban megoldható. Ettől még a felhő nem lesz átverés, csak nem kell ész nélkül mindent odatolni.#15 bambano :
a cloud elsősorban azoknál a cégeknél éri meg, ahol bizonyos könyvelési mutatók értéke számítIgen, vannak ilyen idióta use case-ek is, valóban. Nem csak ilyenek vannak.
-
bambano
titán
válasz
Tigerclaw #14 üzenetére
de milyen terhelést kap egy átlagos céges infrastruktúra?
normál esetben egy kkv cuccát használja az a pár tíz ember, aki a kkv dolgozója és slussz. nincsenek több tízszeres vagy százszoros csúcsok, nem lesz hirtelen 12 dolgozó helyett 150 úgy, hogy mind a 150 azt az egy appot használja. ha meg mégis, akkor oda távközlés is kell már.egyetértek, trendek jönnek mennek, cloud jön, majd megy.
nem kell ide egyedi mérlegelés, a magyar cégek elsöprő többségének nincs szüksége publikus felhőre. másik jelentős részének meg esélye sincs használni.ráadásul minél nagyobb erőkkel rombolja a céges hírnevét a felhőszolgáltató, annál inkább megy a levesbe a történet.
a cloud elsősorban azoknál a cégeknél éri meg, ahol bizonyos könyvelési mutatók értéke számít. tehát például számít, hogy capex ment ki vagy opex, számít, hogy az árbevételt vagy nyereséget hány dolgozóval érték el, meg hasonló vicces tőzsdei hülyeségek. ott nagyon frankón mutat az éves tőzsdei jelentésben, hogy felhő, milyen modernek és frissek vagyunk, mint a tehénlepény az úton a csorda után, meg x fővel csökkent a dolgozói létszám, meg z forinttal csökkentettük a beruházásokat. és akkor a részvényesek elalélnak és maguk alá piszkolnak örömükben, és azonnal vesznek még részvényt.
-
Tigerclaw
nagyúr
Van ahova idealis meg annak is akinek van sajat infraja, de akkor is jol jon ha nem tudod megbecsulni, milyen terhelest fog kapni az alkalmazas indulaskor, egy honap vagy egy ev mulva, foleg hogy trendek jonnek mennek. Penzkidobas megvenni egy halom sajat hardvert mert epp szalad a szeker, de egy honap mulva mar nincs ra szukseg.
En inkabb ugy mondanam, hogy egyedi merlegeles, hogy kinek eri meg foleg ha a sajat infra meg csak ott all a sarokban amiatt munka nelkul.
-
anulu
félisten
olyan, mint "felhő" nem létezik. más által üzelemletett datacenter igen.
-
Tigerclaw
nagyúr
Sok ceg ugye eleve nem tart se sajat infrat, se hozza szakembert, sot fejlesztot sem, neki csak egy alkalmazas kell. Amelyik ceget megbizza, az meg inkabb olyan megoldast nyujt amivel neki kevesebb munkaja, kevesebb problemaja lehet. Tehat tobbet tol ra felhos szolgaltatora, hogy neki konnyebben, kisebb koltseggel lehessen uzemeltetnie. Ok igy egy x mertu gardaval sokkal tobb ugyfelet ki tudnak szolgalni es neha meg talan anyagilag se dragabb.
-
bambano
titán
én is rendszeresen hallom ezt a sületlenséget, csak nem értem.
mi a fenétől lenne kevesebb szakember igény, mikor a céges szerverre két perc alatt felhúzok egy adatbáziskezelőt, oszt jónapot, míg a felhőben mindenféle felhős protokollokat is használni kell??? ráadásul sokkal hamarabb találsz olyan embert, olcsóbbért, aki fel tud rakni egy postgrest, mint olyat, aki pöpecül ért a felhőhöz is.ez egy veretes súlyos átb.szás az egész felhős miskulancia. drága, bonyolult, nagyon kevés esetben éri meg. de legalább nem biztonságos. kilószám okoz olyan gondokat, amik felhő nélkül nincsenek. ja, ezt mondtam már a windowsról is több, mint 15 éve...
-
bambano
titán
"Raadasul az a trend, hogy minel nagyobb reszt felugyeljen a szolgaltato es minel kisebbet az ugyfel.": persze, mert a keletkező profitot a felügyelt részek nagyságának arányában illik elosztani, ezért minél többet felügyel a felhőszolgáltató, annál több pénzt vehet ki a zsebedből.
egyre többet fizethetsz egyre több rettegésértmint egy horrormoziban...
-
Tigerclaw
nagyúr
-
Gargouille
őstag
"Egy felhőnél nem kell erőlködni megszerezhetsz egyszerre bármit, nem kell külön, több tízezer céggel bajlódni, amire nem is lenne úgy kapacitás."
Ez sajnos teljes mértékben igaz. Egyenként rámenni cégekre csak "lőszerpazarlás" de a felhős infrastruktúra már elég zsíros célpont.
-
gabor7th
addikt
Pedig azt hittem, hogy eddig csak nagyképűek voltak amikor azt mondták, hogy biztonságos a felhő de már tökeletesek, de nem... íme egy újabb friss példa.
Egy felhőnél nem kell erőlködni megszerezhetsz egyszerre bármit, nem kell külön, több tízezer céggel bajlódni, amire nem is lenne úgy kapacitás. Egy akció, egy kontinens minden titka... nem tudom felfogni, hogy egy ilyen zsákutcás, sz@r koncepciót, hogy tud reklámozni bárki és közben jól aludni...
-
gabor7th
addikt
És amikor megtörténik a "megtörténhetlen" már megint... még dícsérni is fogják a szivárogható céget, hogy milyen rendes, hogy ilyen "maximális biztonságban" tarotta az adatokat és nem használta fel.
Esetleg az is lehetne, ha mondjuk nyugati cégek szeretnék, hogy vicces új termékek jelenjenek meg kínai versenytársaknál berakhanának némi prank-os cuccot.
-
gabor7th
addikt
És még mennyi és mennyi sérülékenység van ott. És kihasználásával céges titkok tízezreit, és kontinensnyi felhasználói adatokat lehet ellopni... egy akcióval. Természetesen titkosszolgálatok non-stop azon vannak, hogy egy ilyen aranybányát megszerezzenek, úgyhogy ha nem fontos neked a céges titkaidnak biztonsága... válaszd a felhőt.
-
bambano
titán
botrány botrány botrány
és mindig microsoft, felhő, microsoft, felhő, amazon, felhő, google, felhőmég mindig van, aki hisz nekik????
Új hozzászólás Aktív témák
ph Úgy tűnik, hogy a Microsoft ügyfeleinek felhős adatbázisaiba könnyedén belenézhettek a támadók, de változtatásokat és törléseket is végrehajthattak.
- AKCIÓ! 1350W Thermaltake Toughpower GF3 Gold tápegység garanciával hibátlan működéssel
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450M R5 5500 16GB DDR4 512GB SSD RX 5700XT 8GB Rampage SHIVA Chieftec 600W
- billentyűzetek - kiárusítás - Logitech, Corsair, ASUS
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 9600X 32/64GB RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 7600X 16/32/64GB RAM RTX 4060Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest