Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Cassi #75 üzenetére

    Hát igen, azt hívják stratégiai "játéknak". Ha átszervezzük a nehézipart külföldre, akkor az visszaüthet, ha közben nem vagyunk elég óvatosak. Anno Age of Empires mániásas volt a haveri kör és nyomtuk is ezerrel, tanultunk online stratégiákat. Magunk között pedig a 3v3 4v4 meccseket nyomtuk amíg bírtuk. Sose lépet ki senki sem. Áttelepültünk, túléltünk, újrakezdtünk. Az ottani economy, kereskedelmi, területei és hadsereg management készség szinten megtanítja, hogy a mit jelent hosszú távon a stratégiai gondolkodásmód.
    Bár itt lehet közrejátszik az is, hogy gyanítom nem Európa a legnagyobb érc kitermelő terület, így a nyersanyag versenyben könnyen az gyakorol nyomást, akinél az ásványkincs, amire a másiknak meg szüksége van.
    Másrészről meg úgy hallottam, hogy a CO2 kvóták és az olcsóság miatt szervezték ki keletre az EU-s nehézipar egy jelentős részét.
    Hát ezek nagyon kockázatos lépések. Nem szabadott volna kvótákat ilyen szigorúra venni. Mint a mostani szanckiók. Vagy nagyon tudnak valamit vagy nagyon félre számoltak valamit. Lehet hallani pro kontra érvet is és majd csak a következő évek mondják meg, hogy jól döntöttek-e.
    Értem én, hogy szankciók és korlátozzuk a technológiát. De a technológiai eszközöket meg le kell gyártani nyersanyagból. Ez egy olyan mezsgye amire rálépünk és erőltetjük, hogy a végén mindenkinek rossz lehet.
    Pont ezért hangoztatom azt, hogy valójában olyan vezetőkre lenne szükség, akik kompromisszumokkal, de hosszú távon a békére törekednek. Itt az elmúlt századokban azt látjuk, hogy valójában minden világhatalom, nagyhatalom, középhatalom játssza a kicsinyes nagyra törő világhatalmi játszmáját és képtelennek a meghatározó hatalmak kompromisszumos megállapodásokra, igaz ez a "demokratikus" nyugatra is és a "kommunista" keletre is.

    #76 Reggie0: Én már egyik államformát és ideológiát sem kívánom igazán. Ezt a nyugati "demokráciát sem" (ahogy a keletit sem). Túl sokat láttam ebből is, ahhoz, hogy tudjam, ugyan úgy rohad a szép kirakat mögött ez is. PL. Itt a demokráciában élők viszonylag nagy szabadságban és jólétben élnek (ez a kirakat). Viszont a háttér: PL. a kereskedelmi kapcsolataink a nagyvilággal igencsak korrumpáltak, vagy szimplán "legitim" keretek között, de manipuláltak a mi előnyünkre és az exportőr hátrányára vagy az éppen csak életben tartására. Másként: A jólétünk jelentős mértékben annak köszönhető, mások olcsó (vagy pimaszul olcsó árfolyamon tartott) ásványkincséből, félkész/késztermékéből, munkaerejéből élünk. Ami jóformán kereskedelem, kereskedelmi manipuláció. Ala' a tőkefölény piaci helyzetéből fakadóan uralni/befolyásolni/manipulálni tudja a kereslet-kínálat egyensúlyát. Csak egy példa, eddig pl. Ghána lószart nyert abból, hogy a világ legnagyobb kakaóbab termelője. Alig profitáltak belőle, mert tettek a nyugati cégek arról, hogy ez így is legyen. Viszont azért ébredeznek az Afrikai országok. Ghána pl. elkezdi építeni a saját csoki iparát tudomásom szerint, ahelyett hogy eladja a Belgáknak, Svájcnak kva olcsón a kakaó babot. Még pár ilyen nemzeti öntudatos okos miniszterelnök a csóró harmadik világban, mint mondjuk a Ghánai, aztán majd szépen elkezdheti megnézni magát a korrumpáló nyugat...
    De még lenne vagy egy tucat alter példám, hol az ahol iszonyat nagy ellentmondást látok a szabadverseny/demokrácia és fene nagy szavak és a valóság közötti képmutatásban....
    De már így túllőttem a karakterszámot és amúgy sincs sok értelme ennyire cizelláltan és a felszínt kapargatóan írni. Hiszen a többség szarik bele... Az a lényeg, hogy legyen lakás, kaja-pia, jó fizetés, kirándulás, jól érezze magát a szabadidejében... nem fogja boncolgatni, hogy pl. mi történik egy afrikai foszforbánya körül... Nem tudnak róla leszarják. Csak akkor moralizálnak, mikor a szomszédban itt egy háború, de azon is csak azért, mert ilyenkor a média elkezdi nyomni 1000x a pro/kontra agymosást. Mikor a közel-keleten hal meg 1M civil, akik a nyugati beavatkozás miatt is áldozatul estek, arra szarik bele mindenki. Vagy ha a harmadik éhező világban milliók halnak meg évente, köszönhetően a kiegyenlített és igazságtalan világkereskedelemnek. Ez kb. 100x nagyobb szám, mint amennyien meghaltak eddig a háborúban itt a szomszédban. És ez megtörténik évente. Mégsem látok senkit sem a FB-on, akik afrikai gyerekek képét teszi ki, tüntetve amellett, hogy nagyobb mértékben segítsük a mezőgazdaságuk fejlesztését. Ezt jóformán önkéntes, lelkes kutatók teszik meg, akik kísérleteznek a félsivatagos szavannák újra kizöldítésével és a mezőgazdasági területekbe való visszacsatolásával. De ez csak egy példa volt arra, hogy valójában mennyire ostoba a tömeg és érzelmi alapon egy kis agymosással mennyire hiszterizálható, miközben sokkal durvább dolgok történnek a "kirakat" mögött. Kihasználják ezek a manipulátorok, hogy az ember egyébként ha látja a szükséget, akkor segít, viszont a hatalom csak azt a szükséget és úgy mutatja, ahogy az neki érdekében áll, ahogy manipulálni és az orránál fogva vezetni szeretné a népet és az adott céljaihoz támogatást szerezzen.

    Jevons paradox

Új hozzászólás Aktív témák