Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Robitrix

    senior tag

    válasz ddekany #27 üzenetére

    így van a korai számítógépeken nem voltak monitorok. nagyjából a 60-as években kezdtek a monitorok megjelenni egyes nagy számítógépeken, de 69 környékén még igen csak ritka volt.
    amit a képen látni az maga a számítógép azok a kapcsolok meg egy egyszerűsített mérnöki pult. a második képen, ahol ott ül a fickó látszik egy másik periféria, ami gyakorlatilag egy számítógéphez kötött elektromos írógép. az volt a kommunikációs eszköz, ahol a gépkezelő kapta üzenetet az üzenetet, majd megnyomva egy gombot lehetett kapcsolatot kezdeményezni a gépnek. úgy hívták, hogy AR (Attention Rutin) a gépben akár több program is futhatott az operációs rendszer mellett. particiokban. például létezett egy IBM 360-as gépekre alkotott DOS operációs rendszer. ott volt egy rendszer, amit SV supervisornak hívtak és 3 partició, F1,F2,BG
    Foreground 1, 2 és background. vagyis előtér 1, előtér 2 és háttér partíció. Akkor még nem időosztással (time sharing)dolgoztak a rendszerek, hanem úgy nevezett prioritásos multitaszkkal. Ha valamelyik program akart valamit, akkor a futó particó azonosítója után kiírta az üzenetet. magát a programokat lyukkártyáról vagy lyukszalagról vitték be a gépbe, amit aztán mágneses tarolón rögzítettek, merevlemez, mágnes szalag. utóbb már merevlemezeken. ha a gépkezelő parancsot akart adni a gépnek, akkor az AR gombot lenyomva várta tőle a gépelést. a foton szereplő gép így önmagában használhatatlan volt kellettek hozzá a perifériák. azok a gombok és kapcsolok valójában a rendszer indításra és beállításra szolgáltak.(illetve leállításra) illetve bizonyos állapotokat lehetett látni rajta. mai szemmel nézve elég primitív dolog, de valójában elég sok mindenre lehetett azért használni a gépeket. :)

Új hozzászólás Aktív témák