Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • qltsar

    veterán

    válasz f4lcon #27088 üzenetére

    Jelenlegi állás szerint - ami nem valószínű, hogy változni fog - a munkabér.

    #27089 fjudors:
    onnantól, hogy megszerezte a jogosultságot, bármikor elmehet.
    Ezen van a dilemma jelenleg. A cég tudja, hogy január 20, 2025; ezért azt "javasolták" neki, hogy 30 nappal előbb adja be a felmondását.

    tényleg be kéne menni.
    Volt édesanyám, de legközelebb megyek én is, mert van kérdés.

    Köszönöm az eddigi javaslatokat!

  • qltsar

    veterán

    válasz fjudors #27066 üzenetére

    Köszönöm neked és mindenki másnak a válaszokat!

    Sajnos az van, amit te és más is írt, illetve vegyesen picit.

    A verzió:
    Nem megy nyugdíjba, minden megy tovább ugyanúgy, szerződése ugyanaz a határozatlan idejű maradt -> Nem kap nyugdíjat.
    B verzió:
    Kérvényezi a nyugdíjat, ez esetben olyan, mintha munkáltatót váltana, felmond, majd kapja a nyugdíjat.

    Egyetlen egy verzió lehetséges még, ugyebár említettem, hogy 2025 Január 20-tól jogosult édesanyám az öregségi nyugdíjra.
    Ehhez a cég azt "javasolta", hogy mondjon fel 1 hónappal előtte, és akkor a 30 napos felmondási ideje, pont Január 20-i napon járna le, ezután pedig azonnal mehet a nyugdíj-folyósítóhoz kérvényezni.

    Nade, mi van akkor, ha nem mond fel édesanyám 1 hónappal előtte, és dolgozik tovább?
    Tételezzük fel, hogy, nem mond fel December 21-én, hanem dolgozik tovább, és Január 20-án mond fel ehelyett, 1 hónappal később.

    Amennyiben normál munkaállományban van, nem kérvényezheti már a nyugdíj folyósítását?

    Amennyiben nem működik így a kettő, és tételezzük fel, hogy akkor mond fel, amikor már öregségi nyugdíjra jogosult pl. Január 20, és ledolgoztatják vele a 30 napos felmondási idejét, akkor erre a 30 napra már kaphat nyugdíjat, vagy addig ez nem jöhet szóba, amíg az eddigi szerződésével állományban van a munkahelyén?

    Köszönöm! :R

    [ Szerkesztve ]

  • qltsar

    veterán

    válasz Đusty #27063 üzenetére

    Igen, ezen van a hangsuly, hogy aznap "kuldenek" el, amikor az oregsegi nyugdijra jogosult lenne, tehat nem nyugdijaskent dolgozik/dolgozna ott.

    Ha nyugdijaskent dolgozhatna ott tovabb, a hatarozat alapjan nem jarna neki a vegkielegites, pl. ha mondjuk 2025 Szeptembereben elkuldenek, de nem ez a helyzet.

    :R

    [ Szerkesztve ]

  • qltsar

    veterán

    válasz ityam #27059 üzenetére

    Igen, ez érthető, de a cikkből is az derül ki, hogy csak azért, mert valaki belép a nyugdíj-korhatárba, attól még ez nem minősülhet "automatikus" felmondásnak a munkáltató részéről.

    Amennyiben megszünteti, akkor a törvényileg meghatározottak alapján köteles kifizetni a végkielégítést, felmondási időt (persze ezt ledolgoztathatja, ha nem mentik fel az alkalmazottat), kafetériát és az évre eső részarányos szabadságokat (vagy persze ezt megúszhatja azzal, ha a "saját" kvótáját kiveteti az alkalmazottal).

    Értelmezésem szerint, ha akár íratlanul is arra kötelez valakit a munkáltató, mert nyugidíj-korhatárba került, akkor az az egy lehetősége van, hogy elküldi a munkavállalót - kivéve, ha belemegy a közös megegyezésbe, aminek a feltételeiben megállapodhatnak.

    Édesanyám esetében két reális scenariot látok:

    Január 20-án jogosultan megigényli az öregségi nyugdíjat, ekkor éri el a korhatárt. Aznap a cég - mivel nem akarja tovább alkalmazni:
    1. Elküldi pl. leépítés indoklással: 17 év után járó 4 havi végkielégítés, 30 napos felmondásra járó bér + kafetéria, valamint a részarányos szabadságok (~4 nap) kifizetésével.
    2. Közös megegyezés: fentebbi feltételekkel - gondolom kevesebb hajcihő a cégnek így, mivel, ha elküldik leépítéssel, akkor újabb alkalmazottat felvenni problémásabb, mivel hivatalosan az indoklás alapján az alkalmazotti létszámot csökkentik.

    Amire még lenne lehetőségük:
    (3). Tovább alkalmazzák: Vagy ugyanazokkal a feltételekkel amivel most ott van, van újratárgyalják a feltételeket, ami ha negatív lenne édesanyám számára, nyilván nem fogadják el (pl. kevesebb bér ugyanannyi ledolgozott óráért, vagy munkaidőkeret csökkentés, pl. 40 helyett 20 óra havonta.

    Köszönöm :R !

    [ Szerkesztve ]

  • qltsar

    veterán

    válasz Đusty #27057 üzenetére

    Koszonom szepen es neked is herdsman12!

    Mondjuk ez nem olyan rég óta van így kb. 3 éve.
    Ugy erted, hogy maga a folyamat, hogy meg kell igenyelni csak a nyugdijfolyositonal, es nem kell jelezni semmit a munkaltato fele?

    Szeretnem edesanyam helyzetet teljesen bulletproofolni, mert biztos, hogy beprobalkozik majd mindennel (is) a jelenlegi munkaltatoja, es a leheto legtobb helyzetben pontosan cikkelyekkel alatamasztva hivatkozni mindenre.

    Valahol megtalalhato hivatalos formaban ez a modositas, amit emlitettel?

    Koszonom :R!

    [ Szerkesztve ]

  • qltsar

    veterán

    Sziasztok,

    Remélem, hogy jó topikban járok, a segítségeteket szeretném kérni a következővel:
    Édesanyám 2025.Január 20-án éri el a nők kedvezményes öregségi nyugdíjkorhatárát, és ezzel kapcsolatban hangzottak el érdekes információk a munkáltató részéről, majd a mai nyugdíjfolyósítónál tartozó ügyintézés során is.
    Számomra a munkáltató által mondtak eléggé shady-k.

    A munkáltatója szerint ilyenkor "fel kell mondani" közös megegyezéssel ?!?! azonnal megszűnik a jogviszonya a cégnél Január 20-án, és ezután már nem fog tudni ott dolgozni - szeretett volna, de ez részlet kérdés.

    Nyugdíj-folyósítónál úgy tájékoztatták, hogy nem kell felmondania.
    Szerintem csak szimplán kihasználja a cég az ott dolgozók tájékozatlanságát, ezért megy bele mindenki ilyenkor közös megegyezésbe náluk.

    Elég sokat olvastam a témában, de vagy nem találtam választ, vagy összezavarodtam.
    Az én elméletem szerint Január 20-án semmit nem kellene tennie, csak jelezni a nyugdíj-folyósítónak, hogy minden rendben van e, de még ebben sem vagyok biztos.

    A munkáltatója részéről pedig két lehetőséget látok:
    1. Tovább alkalmazzák nyugdíjasként -> Új szerződés
    2. Elküldik:
    - Közös megegyezés -> Nem fog belemenni.
    - Elbocsájtás indoklással -> Rossz teljesítmény, minőség nem játszik, csak leépítésre tudnának hivatkozni; Következmény:
    30 napos felmondási időre eső bér és béren kívüli juttatás, időarányosan (Január 20+30 nap-ig) a szabadságok kifizetsése, valamint 17 év munkavizony után járó 4 havi végkielégítés kifizetésére lenne kötelességük.

    Mi a következménye pontosan egy munkahelyen a nyugdíjkorba való lépésnek? A munkáltató "meséje" szerint úgy értelmeztem, hogy számukra ez automatikus közös megegyezéses automatikus felmondás.

    Kollektív szerződés bár van, nincs erre kitérő pont, szerződése pedig nem tartalmaz ugyancsak semmit a témáról.

    Köszönöm előre is :R !

  • qltsar

    veterán

    válasz Đusty #4399 üzenetére

    Hát ez a probléma, hogy ilyen típusú munkarendre nem találok példát Google-el sem. Soha nem adtak 18-tól pótlékot. Amikor közöltük velük, hogy más cég megadja 18-tól a pótlékot, ugyanilyen munkarendre, arra azt mondták, hogy saját jóindulatból megadja azt a másik cég, a saját plusz költségére, viszont törvény szerint nem kötelességük.

  • qltsar

    veterán

    Sziasztok!

    Remélem tudtok segíteni, kicsit érdekes helyzetbe kerültem / kerültünk a kollégáinkkal. "Ölelkező" munkarendben dolgozunk, így félig délutánban, félig éjszakában nyúló a munkavégzés időtartama. Általában 14-23-ig szoktam dolgozni, amire a cég 1 óra éjszakai pótlékot fizetett eddig.
    Ma átvettem a bérpapíromat, és láttam, hogy nem fizettek éjszakai pótlékot arra hivatkozva, hogy a törvény szerint nem jár arra az 1 órára éjszakai pótlék. Viszont a csavar csak most jön. Azok a kollégák akik 15-24-ig dolgoztak már 2 órára kaptak éjszakai pótlékot.

    Tudtok erről valami infót esetleg?

    Köszönöm!

  • qltsar

    veterán

    válasz HUfantom #4160 üzenetére

    Tehát: holnap fix, hogy dolgozom, de várható túlóra is. A normál munkaidőmre 200%-ot kapok, közben a HR-ről azt az infot kaptam, hogy a túlórákra tovább kapok 200%-ot, így nem kapok túlórapótlékot ami ugyebár 50%. Mtk.-ban még mindig nem találtam erre vonatkozó információkat, hogy az ünnepnapokon végzendő munka utáni túlórára, mekkora túlórapótlék jár.

  • qltsar

    veterán

    válasz HUfantom #4158 üzenetére

    Szia!

    Köszi, jelenleg sajnos nem az IT szektorban dolgozom, a holnapi napra 200%-ot kapok, viszont az elég abszurd, hogy a 8 órás munkaidő után túlórában, az alapbérem 150%-át...tehát amikor túlórázok holnap, kevesebbet fogok keresni, mint nem túlórában.

  • qltsar

    veterán

    Sziasztok!

    Remélem jó helyre teszem fel a kérdést, és, hogy vannak még aktív emberek a topciban, akik tudnak nekem segíteni. A holnapi napon dolgoznom kell, így alapból 200%-ot fogok érte kapni, viszont elég valószínű a túlóra is. A kérdésem az lenne, hogy az ünnepnapon elrendelt túlórapótlék mértéke mekkora? Mert alapból a túlóra az órabér 50%-a, plusz az alap órabér. Viszont ünnepnapon az "alap" órabér 200%. Esetleg 200%+50%-ot kapok, vagy 300%-ot? Bújtam az aktuális Mtk-t, de nem találtam semmiféle utalást az ünnepnapon elrendelt túlóra mértékére.

    Köszönöm előre is!

Új hozzászólás Aktív témák