- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Milyen egeret válasszak?
- Megemeli a GPU-k árát az NVIDIA?
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Videós, mozgóképes topik
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Használt VGA / videókártya ajánló
- Milyen SSD-t vegyek?
-
PROHARDVER!
Ez a topik a DAP (Digital Audio Player), vagy közismertebb néven MP3 lejátszókkal foglalkozik. A témához kapcsolódnak a FÜLhallgató topic és FEJhallgató topik is, amennyiben valamelyikre szükséged van ott kérhetsz segítséget a választásban. Ha egyéb finomságok is érdekelnek, itt a mélyvíz haladóknak, nézz be nyugodtan.Mi az a DAP (vagy MP3) lejátszó?
A helyes elnevezés a hordozható zenelejátszónak a DAP (Digital Audio Player). Az MP3 lejátszó idejétmúlt elnevezés, miután a legtöbb lejátszó többféle formátumot tud, nem csak az MP3-at (Az ismertebb formátumok: WAV, FLAC, WMA, MP3, OGG, APE, AAC, ALAC). Illetve az ilyen lejátszók közül soknak már extra funkciói is vannak, egyesek képesek külső hangkártyaként működni, vagy éppen vonalkimenettel, digitális kimenettel rákapcsolhatók más eszközökre (nem csak fül-/fejhallgatókra).Miket tudhat még egy DAP?
Az alapvető funkciókon kívül, ami a zenefájlok lejátszása, egyes lejátszók extraként több szolgáltatást is nyújtanak. Ezek a teljesség igénye nélkül:
- USB DAC: Ezzel a funkcióval tudjuk rákötni egy számítógépre, vagy telefonra az eszközt, hogy annak beépített hangforrása helyett a DAP-ot lehessen használni. Sok esetben ehhez külön driver telepítésére van szükség, és ezért egyes lejátszók nem is mennek minden rendszeren.
- USB OTG/audió: Ezzel a funkcióval képes a DAP az USB csatlakozóján át digitális jelet kiadni, így használható digitális forrásként (például asztali DAC előtt).
- Digitális kimenet: Ide tartozik az USB audió kimenet is, de egyes DAP-ok más digitális kimenetet is kínálnak, mint például optikai (TOSLINK), vagy koaxiális (SPDIF), amik általában jack csatlakozóba vannak építve.
- Vonalkimenet: Ezzel a funkcióval a DAP a beépített erősítőjét megkerülve képes analóg hangot kiadni. Ez akkor jó, ha külső erősítőre szeretnénk kötni. Ilyenkor a hangerő nem állítható, hanem a maximális értéket veszi fel, ezért nem tanácsos fej-/fülhallgatót dugni rá. Egyes lejátszóknak nincs dedikált vonalkimenete, csak az egy darab jack kimenet jelerősségét állítják maximumra szoftveresen.
- Wi-Fi, Bluetooth: Egyes lejátszókban már található beépített antenna vezeték nélküli kapcsolatokhoz, amit a lejátszó szoftverétől függően használhatunk különféle dolgokra. Főleg az Androidot futtató lejátszók tudnak ilyesmit, de például az Astell&Kern is előszeretettel alkalmazza a termékeiben.Mi a DAP lejátszó felhasználási területe?
Elsősorban a DAP-okat a fülhallgatók kiszolgálására és a hordozhatóságra találták ki, így a kimeneti teljesítményük viszonylag alacsony. A fejhallgatók meghajtására kevés lejátszó alkalmas, azok is többnyire ilyen-olyan kompromisszummal. Amennyiben mégis fejhallgatóhoz keres valaki lejátszót akkor nagyon fontos az illesztés, vagyis az, hogy a lejátszó a lehető legtöbbet kihozza belőle.
A két eszköznek megfelelő szinergiában kell lennie egymással ahhoz, hogy a nekünk megfelelő hangzást kapjuk.Mi a DAC és erősítő chip szerepe?
Egy DAP hangját, hogy az asztali DAC-ok és hangkártyák esetében van, elég erősen befolyásolja a bennük található DAC chip, mivel ez végzi a digitális jelek analóggá alakítását. Aki telefonos világból jön, annak a Wolfson neve például ismerősen csenghet, de több másik cég is készít ilyen alkatrészeket. Amit fontos tudni, hogy önmagában a DAC chip minősége nem garancia a jó hangra, mert legalább annyit számít a DAP egyéb áramköreinek tervezése, építése és hasonló “apróságok”. Erre sok garázscég nem fordít kellő figyelmet, ezért a látszólag minőségi alkatrészekből is pocsék hangot kapunk. Ennek ellenére nem árt tudni, hogy milyen DAC chipre épül az adott eszköz, mert a chip hangkarakterisztikáját azért általában megtartják. A fentiek ugyanúgy igazak a műveleti erősítő chipekre (operational amplifier, rövid nevén “opa”, vagy “op-amp”), önmagában a chip típusa nem garancia a minőségre.
Ismertebb gyártók például: Wolfson (már a Cirrus Logic tulajdona), Cirrus Logic (önállóan is gyárt/fejleszt), ESS Technology (a Sabre chipek gyártója), Burr-Brown (már a Texas Instruments alá tartozik), AKM.És a kimeneti teljesítmény?
Alapvetően ez az érték határozza meg, hogy egy DAP mennyire képes megbirkózni komolyabb hangkeltőkkel. Általában a DAP-ok kimeneti teljesítménye nem túl erős, ahogy a telefonoké sem az. Ennek egyik legfőbb oka, hogy a legtöbb ilyen eszköz egy 3,7V-on üzemelő akkumulátorról megy, ami ennek a feszültségnek a töredékét képes csak biztosítani a kimeneti oldalon, megfelelő tisztaság mellett (torzítások nélkül).
Anélkül, hogy a dolog fizikai hátterébe nagyon belemennénk, valamint a teljesség igénye nélkül itt található néhány lejátszóhoz a gyártó által megadott érték (köszönet krx21-nek a gyűjtésért):Fiio X1: 1.6 Vrms
Fiio X3 II: 1.4 Vrms (Low gain), 2.5 Vrms (High gain)
Fiio X5: 3 Vrms (High gain)
Fiio X5 II: 2.8 Vrms (High gain)
DX50: 1.2 Vrms (Low gain), 1.7 Vrms (Mid gain), 3.1 Vrms (High Gain)
DX90: 1.3 Vrms (Low gain), 2.0 Vrms (Mid gain), 2.8 Vrms (High gain)
DX100: 2.0 Vrms(Low gain), 2.8 Vrms (Mid gain), 5.0 Vrms (High gain)
AK100: 1.5 Vrms
AK120: 1.5 Vrms
AK Jr: 1.95 Vrms
AK70: 2.3 Vrms / Balance 2.3 Vrms (Condition No Load)
AK70II: 2.0 Vrms / Balance 4.0 Vrms (Condition No Load)
AK100II: 2.0 Vrms / Balance 1.7 Vrms (Condition No Load)
AK120II: 2.1 Vrms / Balance 2.3 Vrms (Condition No Load)
AK240: 2.1 Vrms / Balance 2.3 Vrms (Condition No Load)
AK300: 1.98 Vrms / Balance 1.98 Vrms (Condition No Load)
AK320: 2.2 Vrms / Balance 2.3 Vrms (Condition No Load)
AK380: 2.2 Vrms / Balance 2.3 Vrms (Condition No Load)
SP1000: 2.2 Vrms / Balance 3.9 Vrms (Condition No Load)
Plenue 1: 2.1 VrmsHogy kérjünk segítséget?
- Mennyi pénzt szánsz a lejátszóra?
- Milyen fül- (vagy fej-)hallgatóval használnád? Tervezed-e a fül-/fejhallgató cseréjét a jövőben?
- Milyen zenéket hallgatsz?
- Milyen hangzást szeretsz?
- Külföldi rendelés szóba jöhet-e?
- Csak új vagy használt lejátszót is vennél?Mit ajánlunk?
Sandisk Sansa Clip, Clip+ (ha még lehet kapni)
Fiio X3 II, X5, X5 II, X5 III, X7, X7 II
iBasso DX50, DX90
Astell&Kern AK palettája (kb az összes ajánlott, csak megkötéssel)
Xuelin iHifi 770c
Cowon Plenue széria
Xduoo X2, X3
Shanling M1, M2s, M3sA témához fűződő ajánlott topikok:
FÜLhallgató topic
FEJhallgató topik
Fejhallgató erősítő és DAC topik
FEJHALLGATÓ / FÜLHALLGATÓ / DAC beárazás
Hi-Fi-ről általánosságbanA témához fűződő linkek:
http://www.astellnkern.com/
http://www.fiio.net/
http://www.ibasso.com/
http://www.cowonglobal.com/
http://www.head-fi.org/
Hirdetés
- LAMAX W 10.1 Akciókamera + 256GB SD kártya + kerékpárra szerelhető tartó + úszó szelfibot GARANCIA
- Kopottas állapotban lévő Apple iPhone 14 256GB 84%-os akkuval kábellel, dobozzal, fekete színben
- Csere-Beszámítás! RTX Gamer Számítógép PC Játékra! I5 12400F / RTX 3070 / 32GB DDR4 / 1TB SSD
- Samsung Galaxy Watch 6 47mm ESIM
- Fallout Stílusra Szabott Coca-Cola Mini Hűtő
- Dell Optiplex MT/SFF/Mini 3040, 3050, 3060, 3070, 5070, 7060/ Hp ProDesk /SZÁMLA- GARANCIA
- AKCIÓ! Sony PlayStation 5 Slim 1TB SSD lemezes konzol + fejhallgató garanciával hibátlan működés
- Telefon felvásárlás!! iPhone 14/iPhone 14 Plus/iPhone 14 Pro/iPhone 14 Pro Max
- Tablet felvásárlás!! Apple iPad, iPad Mini, iPad Air, iPad Pro
- AKCIÓ! GIGABYTE GA-Z170X-UD3 Z170 chipset alaplap garanciával hibátlan működéssel