Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
ddekany
veterán
De azért, a nagyhatalmak (a kormányuk) ettől még nem egyformák. Érzetre azért meg lehet mondani, hogy melyik mennyire "rossz". Kb. mennyire erős a személyi kultusz a építő jellegű kritikával szemben. Mennyire számít a kisember szenvedése (mennyire tudnak ellentartani - lásd szólásszabadság, nem kamu választások). Kína vagy Oroszország ebben simán sokkal rosszabb volt, mint az USA. Most viszont USA nagyon meglódult a "rossz" irányba.
-
hankpoke
tag
Sokaknak nem tudom miért nehéz, de ha valaki látja pl az US piszkos stiklijeit, élén a CIA sötét üzelmeivel, akkor nem automatikusan Putyin fan, hanem csak nincs rajta a tetszőleges ideológiai szemüveg amivel ki akarja magyarázni a magyarázhatatlant. Minden másik nagyhatalom kb ugyan ez pepitában, max annyi a difi, hogy ha a fősodort az ellentábor irányítja, akkor kb a patás ördöggel teszik egyenlővé. Baj az hogy az emberek leszoktak a gondolkozásról, és csak a készre rágott propit fújják vissza, meg akkor is ha irtózatos blődségről is van szó. Egy dolgot kell megérteni, egy nagyhatalomnak nem barátai, hanem érdekei vannak, és simán át tapos a másikon, ha az érdekével ütközik.
Legyen az amerikai, orosz, kínai, angol, francia, török, akárki. -
hankpoke
tag
Lehet sarkosan fogalmaztam, de továbbra is tartom, hogy az US haderő a hard power, és pénzügyi uralom a soft power, aminél el lehet gondolkozni hogy melyik irányítja melyiket, de a lényeg, hogy ez biztosítja a pénzügyi uralmát. Lásd a mostani panamai balhét, vagy Grönland esetét, hogy hogyan érvényesíti az érdekeit.
Francia-afrikai, orosz-ukrán, kínai-ázsiai viszonyról is lehet beszélni, csak most nem ez a téma. -
ddekany
veterán
Amit idéztél, csak hogy legyen forrás: [link]
Nehéz ez az áltagember fejének ez, akik szeretnének két csapatot, ahol az igy jó, a másik rossz. De mindkettő csapat leginkább rossz, és a legfájóbb, egyik sem az ő csapata. Ő csak préda, erőforrás.
Meg az is nehezen érthető, hogy valós problémára is lehet úgy reagálni, hogy minden még rosszabb lesz. Pláne, mikor a hivatalosan kimondott cél és a valós eleve eltért, vagy eltérült, gyarló emberi okokból.
-
ddekany
veterán
válasz
retardalt #24 üzenetére
Nem teljesen one man show, de kérdés, hogy mit lehet beledumálni a bölcs vezért fejébe, anélkül, hogy irritálná és kirúgna. Bizonyítékként ott vannak a magukat kommunistának brand-elő diktatúrák a múltból. Volt mögöttük egy átgondolt bár sok ponton téves vagy eleve beteg filozófia (Marx, Project 2025, Dark Enlightment, stb.). A motívumoktól eltekintve végül mennyire követte ezeket Sztálin vagy Mao? Mi lett a nagy vezérek hatalomra segítő csapattal? Vagy totál visszafogták a kritikát, vagy el lettek távolítva (akár az életből is).
-
Colomb
tag
Így van igazad van, pont ezt a jóval komplexebb, vetületét próbáltam ezzel érzékeltetni. Ahogy nem minden fekete vagy fehér, mint ahogy az sem ilyen faék egyszerű, hogy van a gonosz USA és
"bezzeg nagyobb a teljes US adósság(magán+állam), mint az US össz vagyon? Az is tény hogy a US "atombunk"ó +túlméretes hadsereg garantálja a dollár dominanciáját, de a verseny társak egyre kevésbé félnek tőle, és kinyílt a csipájuk... "
Ez egyszerűen nem állja meg a helyét erre gondoltak a forumtársak
-
Colomb
tag
Enged meg hogy beollózzam neked ezt ide:
Az Egyesült Államok, mint globális hegemón világgazdasági szerepe hasonló folyamatokon megy keresztül, mint amit elődjei megtapasztalhattak. A második világháborút követően Washington létrehozta azt a nemzetközi gazdasági, politikai és katonai rendet, amely jelentős részben mind a mai napig meghatározza a világot.
ERRE AZÉRT LEHETETT KÉPES AZ USA, MERT ELKÉPESZTŐ, A TÖRTÉNELEMBEN KORÁBBAN SOHA NEM LÁTOTT GAZDASÁGI ERŐFÖLÉNYE VOLT.
Az 1940-es évek második felében az amerikai ipar önmagában akkora volt, mint a világ összes többi országáé együttvéve, az US Navy uralta a világtengereket, és az amerikai belpolitikai folyamatok eredője is a globális szerepvállalás irányába mutatott. A Bretton Woods-ban létrehozott gazdasági rendszer a szabad világ tartalékvalutájává tette az aranyhoz kötött dollárt, fokozatosan liberalizálta a világkereskedelmet és tőkeáramlást, illetve támogatta az USA barátainak gazdasági fejlődését.
EZÉRT AMERIKA ERŐS SZÖVETSÉGESEKET, ÚJ PIACOKAT ÉS A NEMZETKÖZI TARTALÉKVALUTÁT KIBOCSÁTÓ ORSZÁG PRIVILÉGIUMÁT KAPTA CSERÉBE, NA MEG GYORS GAZDASÁGI NÖVEKEDÉST.Csakhogy, Az első sokkot az okozta, amikor az 1970-es évekre fenntarthatatlanná vált az aranystandard rendszer, mert a világgazdaság egyre növekvő mérete és az arany – és így a hozzá kötött dollár – mennyisége között leküzdhetetlen feszültség alakult ki.
Egy zűrzavaros átmeneti időszakot követően egy, a korábbinál is szabadelvűbb rend alakult ki a Reagan kormányzat által felfuttatott neoliberalizmus alapján. Csakhogy ez még tovább erősítette azokat a folyamatokat, amelyek elvezettek napjaink immár globális gazdasági egyensúlytalanságaihoz.
A részben amerikai tőkének, tudásnak, katonai támogatásnak, illetve az olcsóbb munkaerőnek köszönhetően először Nyugat-Európa majd a kelet-ázsiai országok ipara vált versenyképesebbé az amerikainál. Ez a nagy kiegyenlítődés már többször lezajlott a történelemben a hegemón ciklusok folyamán.Mindeközben az Egyesült Államok lakossága egyre többet fogyasztott és egyre kevesebbet takarított meg, amely külkereskedelmi deficithez vezetett, amit viszont éppen a dollár tartalékvaluta szerepe tett lehetővé. Hiszen amikor Amerikából az import értéke egy másik országba vándorolt, annak egy jelentős részét nem váltották át másik devizára, hanem egyből visszaküldték az USA gazdaságába pénzügyi és egyéb befektetések vagy beruházások formájában.
A dollár, illetve az amerikai gazdaság iránti bizalom más módokon is keresletet teremtett a zöldhasú iránt, amely így az egyre duzzadó külkereskedelmi hiány és később a pénznyomtatás dacára sem gyengült, hanem épp ellenkezőleg, erősödött.
Mindez egy öngerjesztő folyamathoz vezetett, amely gyengítette az amerikai export versenyképességét, leépítette az ipart, hiszen az amerikai (!) tulajdonos tőkések a jobb profit reményében kitelepítették vagy kiszervezték a termelést más, olcsóbb országokba.
ÍGY MÉG NAGYOBBÁ VÁLT A KÜLKERESKEDELMI HIÁNY, AMIT MÉG NAGYOBB BEÁRAMLÓ PÉNZÜGYI TŐKE FINANSZÍROZOTT.Ezzel a problémával már a Reagan kormányzat is kezdeni szeretett volna valamit, így 1985-ben megszületett a Plaza Egyezmény, amiben Washington lényegében rákényszerítette szövetségeseit, Nyugat-Európát és Japánt, hogy azok felértékeljék saját devizájukat, ezzel mesterségesen gyengítve a dollárt, így némileg – és időlegesen – helyre billentve az exportra termelő amerikai ipar versenyképességét és a külkereskedelmi hiányt.
MINDEKÖZBEN AZ USA-BA ÁRAMLÓ RENGETEG PÉNZ NEM EGYENLŐEN OSZLOTT EL A TÁRSADALMON BELÜL.
A globalizáció nyertesei felemelkedtek, a középosztály meggyérült, míg a lakosság széles rétegei lecsúsztak, a társadalmi egyenlőtlenségek pedig nagyon megugrottak. Ezzel párhuzamosan felemelkedett a kínai ipar, amelyet Peking saját jól felfogott érdekében szemérmetlenül protekcionista gazdaságpolitikával támogatott, beleértve a vám- és nem vám jellegű korlátokat, a jüan értékének alacsonyan tartását, a fogyasztás mesterséges lefojtását és a szubvenciókon alapuló, stratégiában gondolkodó iparpolitikát.
EBBŐL KIALAKULT EGY OLYAN STRUKTURÁLIS HELYZET, AHOL A VILÁGBAN VAN NÉHÁNY NETTÓ IMPORTŐR ÁLLAM, ÉLÉN AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKKAL, ÉS JÓ NÉHÁNY NETTÓ EXPORTŐR, ÉLÉN KÍNÁVAL.
Az amerikaiak (túl)fogyasztását és túlköltekezését egyensúlyozza ki Kína és többek között Németország (túl)termelése és magasabb megtakarítási rátája. Azaz nem arról van szó, hogy a gaz kínaiak, vagy a Trump szerint az USA „tönkretételére létrejött” EU kiszipolyozzák az Egyesült Államokat, hanem maga Washington hozott létre egy olyan világgazdasági rendszert, ami óhatatlanul, mintegy automatikusan ide vezetett.
Mindezt az amerikai pénzügyi szektor, a Wall Street és az elit nagy megelégedésére, miközben az ipari munkásság – az ún. Main Street – leépült. Az átlagemberek ebben hiába látnak összeesküvést, akaratlagos szándékot és leegyszerűsített okokat, valójában egy komplex rendszer számtalan folyamatának az eredményéről van szó, amelyben a szereplők, így maga az Egyesült Államok is, ugyanúgy részes volt.Mindebből azonban az is következik, hogy Trumpnak és köreinek legalább részben igaza van, hiszen valóban nem egészséges az, hogy például Kína hajóépítési kapacitása immáron több mint kétszázszorosa (!) az amerikainak, vagy, hogy az USA ipara és így nemzetbiztonsága alapjaiban kiszolgáltatottá vált más államok beszállítói láncainak.
ABBAN VISZONT NINCS IGAZA AZ ELNÖKNEK, HOGY AZ USA SZEGÉNY ÉS KIHASZNÁLT ORSZÁGGÁ VÁLT VOLNA.
Az amerikai egy főre jutó GDP tovabra is messze a legmagasabb a nagy országok között, a 2000 milliárd dolláros amerikai áruexport továbbra is a második legnagyobb a világon, és bár valóban 1300 milliárd dolláros deficitet halmozott fel az ország e téren 2024-ben, ezzel szemben áll egy közel 300 milliárd dolláros szolgáltatás export többlet. (Furcsa mód, Trump csak az árukereskedelemre van rákattanva, az USA szolgáltatás kiviteli többlete nem vigasztalja). Azaz rengeteg pénz van az országban, csak éppen rendkívül egyenlőtlen az eloszlása. Ironikus módon az ebből fakadó társadalmi elégedetlenségből éppen az a republikánus kör tudott MAGA kultuszt teremteni, amely elindította neoliberális gazdaságpolitikát, és a jelenlegi intézkedései (ld. gazdagoknak szóló adócsökkentés etc.) még tovább fogják növelni az egyenlőtlenségeket. Persze, láthatunk ilyesmit más országokban is.
-
hankpoke
tag
Miért lenne panel, ha nettó tényekről beszélünk, és miért lenne ez rothadó nyugat? Részemről pont mindegy hogy kínai vagy amerikai adósságról van szó, adósság az adósság, akárhogy is pántlikázzuk át. Előszedhetnénk felőlem az olasz, magyar, német, orosz, szaúdi, japán adósság állományt is, utóbbi pláne úszik az adósságban, meg ha sajátja is. Most akkor rothadó keletről is beszélhetünk? Megjegyzem ez is teljesen fals érvelés mert pl ha leírnak a japán adósságot, akkor összeomlana a japán nyugdíjrendszer, és egyből előkerülne a dédi elásott kardja, és hullanának szó szerint a fejek. 😆 Az a baj, hogy ki tudja miért, egyből megy a csípőből a tüzelés arra aki már kicsit is más narratívát mond, plusz megy a dobozolás, ami valljuk be nem a retorika csúcsa.
Ne ferdítsünk kérem 😉, vannak bőven olyan szolgáltatások amik akkor is kellenek, ha beüt a szar. Mancika a műkörmös nem az, átlag Hansen aki az ASML-nél hardver közeli programozó kicsit más, és a sor folytatható sokáig. Pl egy közmű(víz) üzemeltetés nem arról szól hogy csak Béla kell, aki aranykezű csőhegesztő, kell oda pl egy PLC programozó is minden velejárójával együtt, hogy valójában működjön a rendszer.
-
ddekany
veterán
"Trust Trump!", mint a kormánytájékoztatón is mondta az elvtársnő!
Ha jól láttam ők sem számolják bele az USA által adott szolgáltatásokat a külkereskedelmi mérlegbe. Tehát az nem ér semmit, csak az árú! (Pech, mert ott pont többletük lehet, és akkor kevésbél lennének szegények kifosztva mások által, de hát sajnos a szolgáltatás az nem számít.) Tuti, hogy ezzel egyetért az MS, Google, Amazon, Meta, Oracle, OpenAI, stb.
-
Reggie0
félisten
Olvass figyelmesen. Nem allitotta, hogy rothado nyugatot mondtal, hanem azt, hogy az altalad felbufizett panelek gyujtoneve a "rothado nyugat".
Ja a szolgaltatas nem er semmit. Ehhez kepest a kinaiaknal is van homok, de megsem tudnak epkezlab gpu-t gyartani... Eppen csak a tudas hianyzik hozza, ami hasznositasa a legmagasabb szintu szolgaltatas. Az altalad hangoztatott "amit nem lehet megenni vagy megbszni azt hugyald le" elmelet mar parszaz eve meghaladott.
-
hankpoke
tag
Ki mondta hogy rothadó a nyugat, olyat adsz más szájába amit nem is mond az ember...
Plusz nem GDP-ről beszélek, amit megint te gondolsz mellé, hanem a teljes hitel állományról, ami szembe van állítva a fedezettel, legyen az bármilyen is.
Szép szép hogy saját nagyrészt a hitel, de tegyük fel kinullázzák, mi lesz a vége? Mindenki boldogan hazamegy, és rássziszent egy Budra? Ha ilyen egyszerű lenne, akkor akár el is engedhetik, mert csak egyik zsebből a másikba kell át tenni, és minden rendben lesz, ja nem."nagy méretű, jól teljesítő, átlathatóan és megbízhatóan működő gazdaság és jegybank van mögötte"
Telitalálat, lásd 1929, dotcom lufi, 2008.
Talán még sem?"Mi lenne a "valós fedezet", ha nem a gazdaság?"
US gazdaság jelentős része szolgáltatás, ami összeomló gazdaságnál kb budipapír értékkel bír.
Itt van jelentős szemléletbeli difi szerintem köztünk, mert én nem tartom valós gazdasági értéknek pl műkörmöst, kutyakozmetikust, és hasonszőrű rendkívül fontos tevékenységet. Ha beüt a szar, akkor pl energiára és kajára van szükség, nem Netflixre, ami meg is mutatja, hogy a fizikai érték előállítás mennyire kevés ma már a túlfújt gazdasághoz képest.US aranykészlet papíron valóban sok, mikor is volt az utolsó leltár? Trump azóta is megy megnézni...
FED-en kívül is van ám élet, úgy teszel mintha más jegybank nem is létezne, plusz magán arany befektetések is elég magasak, lásd az arany árfolyamot.Egyébként több ponton magadat is cáfoltad, üsse kő, most orosz bérenc Trumpista leszek.
Pénzugyi szar szitu nem csak US specifikus, nyakig úszik Kína is az adósságban, őket is elő lehet szedni, mert strukturális bajok ott is vannak, csak mivel nem túl transzparensek, látszólag minden rendben van ott is.
Személyes megjegyzés: nem érdemes a másikat dobozokba tenni, mert lehet nem fér bele.
-
Kamikaze75
tag
A lényeg 18-19 dollárért nagyon diszkont az Intel részvény. Lehet vele keresni
-
dabadab
titán
Mi abban az orosz propaganda hogy nagyobb a teljes US adósság(magán+állam), mint az US össz vagyon?
Az, hogy felmondod ezeket a "rothadó nyugat" panelek, anélkül, hogy értenéd, hogy miről beszélsz (most pl. simán összekeverted a GDP-t a nemzeti vagyonnal, ami azt jelenti, hogy tényleg fogalmad sincs a gazdaság működéséről - ami nem gond, csak jól mutatja, hogy ezek nem a saját gondolataid).
Egyébként az USA államadósságának (mert ugye ez is kimaradt, hogy erről van szó) elsöprő része amerikaiakkal szemben áll fenn, szóval az nemzeti vagyon szintjén kinullázzódik.Az is tény hogy a US "atombunk"ó +túlméretes hadsereg garantálja a dollár dominanciáját
Mármint ugye leszámítva azt, hogy nem tény.
A dollár dominanciáját az adja, hogy egy nagy méretű, jól teljesítő, átlathatóan és megbízhatóan működő gazdaság és jegybank van mögötte (ezt most Trumpék azért kikezdték, de ők láthatóan egész jól haladnak azzal, hogy lerombolják mindazt, amit az elmúlt száz évben felépítettek).Helyzet az hogy az összes valuta, beleértve a dollárt vagy a forintot is csak a bizalom tartja fenn, nincs mögötte valós teljes fedezet
Mi lenne a "valós fedezet", ha nem a gazdaság?
Nem véletlenül halmozzák fel az aranyat a jegybankok
Mármint leszámíŧva azt, hogy nem halmozzák fel. A legnagyobb készlete az USA-nak van (kb 8000 tonna), ami a jegybanki tartalékállományának kb. 0,1%-a.
Szóval erről beszéltem, hogy simán felmondod ezt a "szakadék felé rohanó nyugat" szöveget, amin már a nyolcvanas években is röhögtünk (főleg, hogy akkor nem voltunk a nyugat része és láttuk, hogy a nem rothadó és nem szakadék felé rohanó részből nézve hogy néz ki Ausztria), anélkül, hogy bármit is tudnál arról, hogy mi van mögötte, amikor meg indokolni kellene, akkor hamis állítások jönnek elő.
-
ddekany
veterán
Ezek a 4D sakk elméletek nekem ezért tűnnek valószínűtlennek, mert akkor miért dugták el az intelligens embereket a színfalak mögé? Miért adják elő ezt a műsort, hogy a Trump kb. egy gyerek aki maffiózó/diktátort akar játszani, és van körülötte egy rakás extrém szinten talpnyaló ember? Mivel ez hátrányos a megítélésüknek, a legvalószínűbb magyarázat, hogy ez nem csak valami álca, hanem tényleg így van. Ezt a hatalmi dinamikát meg már láttuk sokszor a történelemben, amikor van a nagy vezér, aki elvárja, hogy istenítsék, senki nem mer neki ellent mondani, és közben buta hibákat követ el.
-
hankpoke
tag
Mi abban az orosz propaganda hogy nagyobb a teljes US adósság(magán+állam), mint az US össz vagyon? Az is tény hogy a US "atombunk"ó +túlméretes hadsereg garantálja a dollár dominanciáját, de a verseny társak egyre kevésbé félnek tőle, és kinyílt a csipájuk, amire Trump elővette a vámháborús "okosságát". Helyzet az hogy az összes valuta, beleértve a dollárt vagy a forintot is csak a bizalom tartja fenn, nincs mögötte valós teljes fedezet, vagy csak minimális. Nem véletlenül halmozzák fel az aranyat a jegybankok, mert a történelmi tapasztalat az, hogy ha elvész a bizalom a papírban, akkor csak ez marad meg.
-
Acélfarkas
őstag
válasz
Jesus_Shaves #7 üzenetére
1929-es válságot pedig igencsak megszívták. Az a tőzsde összeomlásával indult, és Trump intézkedései könnyen okozhatják újra ezt.
-
ddekany
veterán
válasz
Jesus_Shaves #7 üzenetére
Az egyik baljós jel viszont, hogy jelenleg egy kupac kretén próbálja ezt végrehajtani... Aminek amúgy én nagyon nem örülök, mert ennyivel is szarabb lett a világ.
-
-
MaraTóni
tag
A botrányos enyhe kifejezés arra amit az USA művel, már a II. VH óta szépen exponenciálisan növekedve... de már csak szerencsére pár hónap és kifingik, kippukad a nem létező jólét és gazdagság (gazdaság), és az az elképzelhetelenül hatalmas adósság és hitel állomány. Mi lesz szegényekkel ha összefognak főleg keleten, és megszabadulnak az összes dollártól és soha többet még csak rá sem néznek? Elégetik a maradékot. Soha többet semmire sem használják főleg nem a KÖTELEZŐEN az olajbizniszekben. A dollár egyetlen egy "erőssége" is odavész akkor, és kb. a forinttal lesz egyenlő! Na az lesz a szép látvány és az USA szétesése és anarchiája...
-
doooo
veterán
Az, hogy egyáltalán a közelébe kerülhet ilyen pozíciónak, botrányos önmagában is. Teljesen el kell tüntetni bármiféle stratégiai helyről.
-
gézu
őstag
válasz
Neovenator #3 üzenetére
A hsz-em nyomokban iróniát tartalmaz.
-
snecy20
nagyúr
Senkinek nem tűnt fel, hogy ezek súlyos összeférhetetlenségek?
-
gézu
őstag
Akkor hozzátok vissza a krahácsot, azt majd biztos jobb lesz.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph Annyira mélyek, hogy egyesek szerint nem kellene rábízni az Intelt.
- Rövid előzetest kapott a Mandragora: Whispers of the Witch Tree
- Alig lesz vastagabb gombjainál az iPhone 17 Air
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Saját márkás HDD-ket követel meg az egyes NAS-okhoz a Synology
- Nők, nőügyek (18+)
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- A lapkakészlet és az akku különbözteti meg a Motorola Edge 60 és Edge 60 Pro-t
- Nintendo Switch 2
- Autós topik látogatók beszélgetős, offolós topikja
- További aktív témák...
- Latitude 5400 27% 14" FHD IPS i5-8365U 16GB 256GB NVMe IR kam gar
- ÁRGARANCIA! Beszámítás, 27% áfa, összesen 5db RTX 5060 Ti 16GB 3 ventilátoros készletről BOMBA ÁRON!
- XPS 15 9520 15.6" 4K+ IPS érintő i7-12700H RTX 3050 Ti 32GB 1TB NVMe ujjlolv IR kam gar
- ThinkPad T495 27% 14" FHD IPS Ryzen 7 PRO 3700U 16GB 512GB NVMe ujjlolv új akku gar
- Latitude 7450 14" FHD+ IPS érintő Intel Ultra 5 135U 16GB 256GB NVMe ujjlolv IR kam gar
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Csere-Beszámítás! Asus Rog Strix G733QS! 17.3 Col / 300HZ / RTX 3080 16GB / R9 5900HX / 32GB DDR4
- LG 40WP95XP-W - 40" NANO IPS - 5120x2160 5K - 72Hz 5ms - TB 4.0 - HDR - AMD FreeSync
- Intel Core i7-9700 CPU, processzor (SRG13)- Számla, garancia
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest