Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dib0079

    csendes tag

    Sziasztok!
    Ki milyen sorrendben kötné be az alábbi berendezéseket és miért?
    - homokszűrő
    - UV-C lámpa
    - sóbontó
    - hőszivattyú

  • dib0079

    csendes tag

    válasz föccer #4806 üzenetére

    Ez így nem teljesen pontos. A hőszivattyúban ugyanis a víz áramlási sebességétől függően vagy lamináris vagy turbulens áramlás valósul meg, ami alapjaiban határozza meg a hőátadási koeficienst, vagyis a hőátadás hatásfokát.
    Lamináris áramlás esetén az alacsony áramlási sebesség azt eredményezi, hogy az áramlás rétegzett, és a hőátadás lassúbb lesz. Turbulens áramlás esetén a magasabb áramlási sebesség miatt a víz turbulens áramlásba megy át, ami keveredést okoz és növeli a hőátadási sebességet, mivel a hidegebb víz gyorsabban érintkezik a hőcserélő felületével.
    Egyik véglet sem eredményez jó hatásfokot. A túl alacsony áramlási sebességnél a hőátadási folyamat hatékonysága csökken, mivel a hőcserélőn átáramló víz hőmérséklete kiegyenlítettebb lesz, ami csökkenti a hőmérséklet különbséget a hőcserélő két oldalán. A túl magas áramlási sebességnél az áramlás turbulenssé válik, ami javítja a hőátadást, de ha túl gyors, a víz nem marad elég ideig a hőcserélőben, így nem veszi fel a szükséges hőt.
    Az optimális vízáramlási sebesség megtalálása kulcsfontosságú tehát. Ez az a sebesség, amelynél a hőátadás maximális és a rendszer hatékonysága a legjobb lesz. Ezt általában a gyártók megadják a hőszivattyú adatlapján. Nekem egy 4 kW-os SuperMini hőszivattyúm van a 25 m3-es Intex medencémhez. A szivattyúm 8 m3-t forgat óránként, a hőszivattyú adatlapján pedig 1.2 m3 szerepel. Nem is volt túl hatékony direktbe kötve. Kb. 8 óra alatt tudott 1 C fokot emelni a medence hőmérsékletén. Mióta egy bypass rendszeren keresztül tudom szabályozni a hőszivattyún átfolyó víz mennyiségét, az 1 fok emelkedést kb. 3 óra alatt tudom elérni. Érdemes tehát próbálkozni.

  • dib0079

    csendes tag

    válasz luciferc #4848 üzenetére

    Dehogy! Ezek szabályzott körök. Nem úgy működik, hogy beadunk valamennyi energiát és lesz, ami lesz. Amit írtam, annak az a lényege, hogy a túl gyors és a túl lassú áramlás sem jó. Nézd meg a hőszivattyúd adatlapját, megadnak ott egy ideális áramlási tartományt! Ez típusonként és teljesítményenként változó. Nyilván azért adják meg, mert ebben a tartományban lesz a legjobb a hőátadás. Ami nem azt jelenti, hogy ebből lefelé vagy felfelé kilógva felrobban a hőszivattyú. Pusztán annyit, hogy csökken a hatásfoka. Tehát, nem általánosságban igaz, hogy lassú áramlás (kevesebb, de melegebb víz) = gyors áramlás (több, de kevésbé meleg víz).

  • dib0079

    csendes tag

    Az én kezdő medencés történetem a következő, hátha segít valakinek, ill. lehet szétszedni 😊
    25 m3-es INTEX kerek medence (549x132 cm), alatta XPS 20 mm-es keményhab (rózsaszín), 60 centire besüllyesztve a földbe az egész, oldalán Extrapor 80 EPS lapok (szürke), gyári szivattyúval és homokszűrővel. Először 0.4-0.8-as homokkal töltöttem fel a szűrőt, bespricceltem algaölővel a medence falát (a maradékot beleöntöttem) és csapvízzel töltöttem fel, egy multitab ment az úszó adagolóba. A szivattyú 8 m3/óra, elsőre 8 órákat járt. Volt nagy öröm, fürdőzés, főleg miután a gyári INTEX szolár fólia felmelegítette 30 fok fölé. Egy Auchanos tesztcsíkkal néztem minden nap. 4 napig minden rendben volt. Aztán az 5. napon 6.8 PH-t mutatott a teszter. Ment bele a dobozon feltüntetett adagolásban PH+ granulátum. Másnapra tejfehér víz, szaga nincs, nem nyálkás a medence oldala. Belső sugallatra elmentem venni egy másik típusú tesztcsíkot, ezzel mérve 8.3 a PH, a másikkal 7.1! Na most akkor melyik az igaz? 6 fajtát vettem, a többi mért érték viszonylag egyben, de PH össze-vissza mindegyiknél, de nagyjából azért kiderült, hogy valószínűleg magas a PH. Akkor zutty bele a PH-, egy napi jó aztán megint felkúszott. Közben persze olvasás mindenhol a vízről, kémiáról, módszerekről. A megfejtés nálam a következő lett.
    1. Vettem egy 75W UV-C lámpát, azóta nem látott algaölőt a medence.
    2. Vettem egy INTEX ZX300-as mechanikus robotot, ami elég sokat ment, elkezdett tisztulni a tejesség. Megtaláltam közben ezt is a neten, a kemény vízből kicsapódó Ca és Mg darabkák lebegtek benne. Közelebbről megnézve ez tényleg látszott is a fekete fürdőnadrágom előtt. Reggelre mindig kristálytiszta víz fogadott, kicsit belementünk, máris opálos lett. Persze, mert leülepedett az áljára mindig, mi pedig felkavartuk. Pár nap alatt rájöttem, hogy sem a homokszűrővel, sem a robottal ezt nem szedem ki. Ekkor szaladtam el szűrőlabdákért, melyekkel teletömtem a robot szűrő tartályát (homok 40 um alatt nem szűr, a labdák viszont 1.5 um-ig jók). Az eredmény végre tiszta víz, a labdákból pedig sáros mocsok jött ki még a 2. napon is. PH- még mindig kellet 2 naponta. Itt jött be a pár hozzászólással előbb említett TA érték. Nekem itt már csak 7 dl 20%-s sósavra volt szükség és beállt a PH-m 7.4-re. Azóta nem is mozdult.
    3. A PH mérésre nekem nem jött be az 5 az 1-ben digitális műszer sem, 3 pontos kalibrálás ide vagy oda. Össze-vissza mér, hól jól, hol rosszul. Jelenleg a tablettás OBI-s teszter és az azzal azonos értéket mutató 3 tesztcsík van szolgálatban.
    4. A vízforgatás napi 12 órát megy az UV-C szűrővel együtt.
    5. A szűrőhomokot időközben lecseréltem zöld üvegre.
    Azóta minden nap fürdünk a medencében, 30 C alatt nem volt még a hőfok (4 napos nyaralás alatt végig rajta volt a szolár takaró, mire hazajöttünk 36 fokos volt a víz, de nem borult meg, kristály tiszta maradt!). Takarás rajta van leginkább, de leveszem, ha 32 fok fölé melegszik (hőszivattyút egyelőre kár volt megvenni 😊), amikor nincs rajta, megy a robot. A klór 0.3 körül már illatozik, ilyenkor pár napra kiveszem a multitabot is, mert zavar. Emiatt két hét alatt sem oldódik fel, algaölőt – ahogy említettem teljesen elhagytam. PH 7.4, pedig szoktam hozzá csapvizet tölteni.
    Bocs, egy kicsit hosszú lettem …

    [ Szerkesztve ]

  • dib0079

    csendes tag

    válasz FőDudu #5194 üzenetére

    Nekem is ZX300 van és tökéletesen működik. Nem azzal van szerintem a baj, hanem a szivattyúd teljesítményével. Nekem inverteres szivattyúm van (https://www.aquagem.com/hu/inverpro-aquagem-most-silent-inverter-pool-pumps-for-wholesale.html), amivel a fordulatszám szabályozás révén tökéletesen lehet szimulálni a problémádat. Kicsi a vízáramod! Előtte az INTEX gyári szivattyúját használtam, aminek a doksijában 8m3/órát írnak, de szerintem a fele sem igaz! Most, hogy van kakaó (akár 25 m3/óra) tele szoktam tömködni a ZX300 tartályát szűrő golyókkal és elképesztő, hogy mit szed ki a vízből. Írtam a kálváriámról korábban erről. Amivel felszereled a gégecsövét a medence befolyó részére, azon a szürke adapteren van egy fehér gomb, először én sem vettem észre. Aztán a doksijában megtaláltam, hogy azt benyomva vagy sem lehet állítani, hogy mekkora vízáramú szivattyúra van kötve. Egy próbát megér, nekem majdnem a víz szintjéig felmászik a falon.

  • dib0079

    csendes tag

    Igazad van, valóban nem olcsó cucc (bár én akciósan vettem 300-ért :) ). Igen, többe került a medencénél (bár azt is akciósan vettem a komplett szűrőrendszerrel :DD ), de én kétlépcsős fejlesztésben valósítom meg a medence projektemet. Ugyanis, most lett először kertes házam és hallgattam azon barátaim tanácsára, akik azt javasolták, hogy ne várjak 3-5 évet. mire futja egy épített medencére, mert később meg fogom bánni. Ezért most vettem egy nagy INTEX medencét és elkezdtem fejleszteni hozzá a technikát, de ezek az elemek már az épített medencébe költöznek majd át idővel. Nem bántam meg, június óta minden nap úszkálunk a medencében, még este is!

    Szűrőgolyókat azért is érdemes belerakni a ZX300-ba, mert a homokszűrő 40 um alatti dolgokat nem szedi ki (pl. a kicsapódott Ca, Mg-ot sem teljesen - ami az opálosságot is okozhatja, ha nem épp alga), ez pedig 1,5 um-ig jó, ha jól emlékszem. Olyan, mint a csodazsák, csak így a robot a medence aljáról szépen felszedi a leülepedett cuccokat. Arra azért figyel, ha telepakolod, hogy a kis ajtó az alján legalább egy kicsit fel tudjon nyílni!

    [ Szerkesztve ]

  • dib0079

    csendes tag

    válasz morfondőr #5252 üzenetére

    Nekem Super Mini 4kW van, vegyesek a tapasztalataim. A teljesség igénye nélkül.
    - Olcsó és keveset fogyaszt
    - Viszonylag halk.
    - Az app xar hozzá, sokszor nem csatlakozik indításkor a készülék mellett állva sem (Bluetooth)
    - 30 m3-ig írja, hogy jó, nekem (megfelelő áramlási sebesség beállítása mellett – ez fontos!) a 25 m3-es medencémen emel 3 óránként 1 C fokot. Tehát, neked a 6,5 m3-hez azért jóval hatékonyabb lesz.
    - Az igazi légy a levesben, hogy mindez csak akkor igaz, ha kint is meleg van. Most, hogy 18 C fok van kb. nem csinál semmit. Tehát nem olyan, mint egy fűtő klíma, ami még 10 C fok kinti hőmérsékletnél is tolja be a 30 C fokos levegőt. Ez persze hozzáállás kérdése. Pont nem olyan rég volt szó itt arról, hogy ilyen hidegben már nincs nagyon kedve belemenni sokunknak, legyen bármilyen meleg is a víz. Gondolom egy 400 ezres darab ennél többet tud 😊
    A vicces az, hogy a szolártakaró fólia jóval hatékonyabban melegítette a medencémet (volt, hogy már azért kellet levenni, mert 36 fokos volt a víz), bár nekem óriási a felülete, kb. 24 m2.
    Az azért meg kell jegyeznem, hogy az első évad után az INTEX medence és a hozzá tartozó technika nálam jelesre vizsgázott, de ez a takaró fólia (ami szintén INTEX) egy nagy rakás xar! Ilyet ne vegyetek! Egy nyár alatt megbontotta az UV, műanyag darabkák tömkelegét szedegetem a medencéből! Dobhatom ki az egészet, nesze neked Föld!

  • dib0079

    csendes tag

    válasz FőDudu #5247 üzenetére

    Ezt már a múltkor is írtad. Én idén vettem és fogaskerekek hajtják a kerekeit és de, a vízsugár hajtja!
    #5244Vismajor01 Szerintem ott más baj lesz, nekem felmászik a medence falán a vízszintig is. Írtam már régebben, hogy a vízáramlás erősségével van a baj a legtöbb esetben.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés