- Soundbar, soundplate, hangprojektor
- Milyen TV-t vegyek?
- Minden USB-C kábel egyforma? Hát NEM. És ez a baj. – Tech Percek #7
- NVIDIA® driverek topikja
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- Amazon Fire TV stick/box
- AMD vs. INTEL vs. NVIDIA
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- HTPC (házimozi PC) topik
Új hozzászólás Aktív témák
-
bocs, sajna szokásom elfelejteni hogy nem mindenki beszél angolul
Summázva a videót (nem pontosan, csak kivonatolva):
Gyerek: A normál számítógépekben a bitek 1-esek és 0-k, mint egy penny, vagy fej, vagy írás. A quantumszámítógép hasonlóan működik, de meg lehet pörgetni a pennyt.Tini: Ugyanez elmondva, de van egy quantum összefonódás fogalom is. Ha két penny össze van fonódva, akkor ha az egyiken azt látjuk hogy fej, akkor a másikon is fejet fogunk látni.
Undergrad: A quantumszámítógép zöme egy hűtő, fentről lefele egyre hidegebb. Szobahőmérséklet úgy 300 kelvin (27 fok). Legalul úgy 10 miliKelvin (tehát az abszolút 0 fokhoz (-273.15 fok) baromi közel. A quantumszámítógép többféle quantumtulajdonságot használ, szuperpozíció (amikor valami nem csak 1 vagy 0 lehet, hanem bármi közte), összefonódást, és interferenciát (mint az aktív zajszűrős füles, az érzékelt hullámmal ellentétes amplitúdójú hullámot generál, ezzel kioltva). Van konstruktív és destruktív interferencia, van ami felerősíti, más gyengíti a hullámot. A Qubit-ek azok, amiket a tudósok tudnak manipulálni. Két qubitet lehet összefonódással szinkronizálni. Ezeket szupervezetőkből hozzák létre. Még korai idők vanna, most még az assembly-szerű programozási nyelvet csinálják. De nem le akarják vele cserélni a hagyományos számítógépeket, hanem olyan feladatokra lehet majd használni, amit nagyon nehéz hagyományos gépekkel. Pl a természetet szimulálni, kémiát, stb.
Grad: Mai számításokat sokszor limitál a memória és tárhely. Hetekbe is kerülhet egy neurális hálót betanítani valamire. Hagyományos számítógépeknél ha tárolsz egy bitet, az egy mágneses polarizáció ami "le" vagy "fel" mutat. Quantum biteknél lehet spin egyik vagy másik irányba, és ha kellően izolált a rendszer, lehet még szuperpozíció is (tehát a kettő közt bármi). Ők megpróbálják a megoldandó probléma egy részét leképezni egy komplex quantum állapotban és megpróbálják úgy manipulálni hogy a szükséges eredményt hozza. A quantumszámítógép alján van a chip rajta qubitekkel, ezeknek az állapotát mikrohullámokkal vezérlik. Az egész úgy van kalibrálva, hogy ha egy adott hullámhosszú és időtartalmú hullámot kap az adott qubit, akkor szuperpozícióba kerül. Vagy átváltja az állapotát egy másikra. Mérni az állapotukat is mikrohullámokkal tudják. A kulcs hogy olyan algoritmusokat alkossanak, ami a végén determinisztikus. Két fő fajta algoritmus van, az egyiket már évtizedek óta használják és fejlesztették, Shor's algoritmus Grover's algoritmus (ezek prímfelbontás meg keresési algoritmusok kb). Ezekhe tökéletes quantumszámítógépek kellenének (sok sok qubittel). Emellett olyan teljesen új algoritmusokat is ki kell találni, amikkel ezekkel a kezdetleges quantumszámítógépekkel is lehet új dolgokat találni. Most még hibatűrő qubitek kellenek bele, milliónyi (egyelőre pár tucat van). Aztán fogunk (fel)találni olyan dolgokat, amiknek a feltalálásához már ilyen gép kell (hisz amúgy olyan mennyiségű esetet nézhet végig pillanatokon belül, amit máshogy nem lehet)
profi: a prof a quantum hibakorrekcióval foglalkozik. Probléma: csupa nem-tökéletes összetevőkből kellene egy közel tökéletes számítógépet készíteni. Nem lehet csak úgy agyatlanul további qubiteket felpakolni a chipre. A legnagyobb ereje egyben az achillesz ina is, annyira hihetetlenül érzékeny minden zajra, környezeti hatásokra. Jelenleg az információt is csak egy ideig tudják megfelelő állapotban és helyzetben megtartani, aztán torzul, elveszik. Mi kellene még a tökéletes, működő "kész" quantumszámítógéphez? Minden réteget könnyebben kellene programozni (igazából egymás melletti együttes evolúció a szoftveres és hardveres részének), és tartósabban tudni tartani az állapotokat zajokat.
Egy fantazmagória, hogy 5 év múlva megfejtik vele a globális felmelegedést, lesz gyógyód a rákra, stb. Valójában 5 év alatt rengeteget fog fejlődni, de még most a vákumcső és korai tranzisztorok idejében van ez a technológia. Nagyon korai állapotok vannak. És nem is fogja azonnal törhetővé tenni a kódokat, Shor's algoritmusa is csak matematikailag azt bizonyítja, hogy egy kellően nagy quantumszámítógép fel tud bármekkora számot bontani prímekre. Emellett pedig sok olyan algoritmus van, ami nem (csak) prímszámokra alapul.
Új hozzászólás Aktív témák
- AKCIÓ! GAMER PC: Új i5-14400F (10mag/16szál) +Új RTX 5060 Ti +16-32GB DDR4! GAR/SZÁMLA! 50 FÉLE HÁZ!
- AKCIÓ! GAMER PC: Új i5-14400F (10 mag/16 szál) +RX 6800 16GB +16-32GB DDR4! GAR/SZÁMLA! 50 FÉLE HÁZ!
- Nagyon kedvező áron!Eladó Synology DS923+ Alza Gari 2027.10.23-ig
- Enermax Maxtytan 750W Titanium Moduláris Tápegység
- Cooler Master MWE Gold V2 1250W Moduláris Tápegység
- AKCIÓ! Gigabyte H510M Intel i3 10100F 16GB DDR4 512GB SSD GTX 1060 3GB GDDR5 Rampage Shiva 500W
- VÉGKIÁRUSÍTÁS - REFURBISHED - Lenovo ThinkPad 40AC Thunderbolt 3 docking station
- Bomba ár! HP EliteBook 850 G2 - i5-5GEN I 8GB I 256GB SSD I 15,6" FULL HD I Cam I W10 I Gari!
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 5 5600X 16/32/64GB RAM RX 7600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Samsung Galaxy A15 5G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest