Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • 426os

    őstag

    válasz ubyegon2 #59407 üzenetére

    Windowsnál nem kellett semmilyen segédprogram, ott jól működött alapból. Idle-ben csak a hdd hallatszott, aztán a terheléssel arányosan növekedett a fordulatszám is (néhány lépcsőben). Ha megszűnt a terhelés, akkor szépen elhalkult a venti is.
    Számomra nagyon meglepő, hogy ennyire banális(nak vélt) problémára miért nincs egyszerű megoldás, mintha alig használna valaki laptopon Linuxot.
    Az a baj, hogy nem tudom hol a probléma, mert elvileg mindent leírások szerint csinálok (bár nem úgy történik minden, ahogy kellene, meg nem is feltétlenül értem, hogy mit csinálok).
    Ezen leírás alapján hozzáadnám a kernelhez a megfelelő részt, de pl a
    modprobe -v i8k
    parancsra semmi látszólagos nem történik.
    Rögtön utána, ha az insmod-al telepíteni szeretném az i8k.ko (vagy i8k.o nem tudom melyik a helyes, mert két helyen kétféleképpen hivatkoznak rá) modulokat, akkor két problémába üzközöm:
    insmod i8k.o (vagy .ko)
    paranccsal "no such file or directory" üzenetet kapok, ami alapján arra következtetek, hogy a pontos elérési útját kellene megadnom ennek a modulnak. Ok, de hol van a modul? Rákeresve a fájlrendszerben, csak egy relevánsnak tűnő fájlt találtam, i8k.h névvel, az usr/include/linux könyvtárban. A fájl fejléce a következő:
    /*
    * i8k.h -- Linux driver for accessing the SMM BIOS on Dell laptops

    Ez a alapján akár az is lehetne, amit kerestem, de az insmod paranccsal nem tudom hozzáadni (Invalid module format).
    Tanácstalan vagyok, nagyon zavaró a gép süvítése. Bármennyire is megutáltam a Win10 miatt az MS vonalat, az ilyen apróságok nagyon el tudják venni az ember kedvét a Linux használattól.

    A gép egyébként elég régi (2012-ben jelent meg), a használt Mint disztró pedig a legújabb, 18.3-mas, Cinnamon, így nem hiszem, hogy lenne értelme frissebb kernellel (ha van egyáltalán, még nem néztem). Ez az i8k nevezetű valami sem egy mai darab.

    [ Szerkesztve ]

    .

Új hozzászólás Aktív témák