- 2,5 gigabites hálózati switch jött a QNAP gondozásában
- 360 Hz-et ígérő QD-OLED monitorral rukkolt elő a ViewSonic
- Nem a vámokra fogná, de felemelné az iPhone-ok árait az Apple
- Egymásra licitálnak a kiadók, hogy kihasználják a GTA VI késését
- A GEEEK új házainak nem lesz gondja a szellőzéssel, és az áruk sem vészes
Új hozzászólás Aktív témák
-
stellaz
veterán
Szerintem az oktatásnak azért nem csak az a feladata, hogy rákészítsen úgymond az életre, hanem, hogy leválogassa adott terület tehetségeit.
Amikor valaki úgy érzi, hogy felesleges a kicsit is elvontabb matematika, az tanulja meg kettesre és azzal is teljes életet tud élni. De akinek viszont erre pörög az agya, arról hagy derüljön már ki, hogy neki matematikusnak kell lennie. A több tantárgyról ugyanez elmondható.
Ami viszont tényleg felesleges, azok az egyetemeken a töltelék tantárgyak, amiket az sem vesz komolyan, aki tanítja.
-
stellaz
veterán
válasz
forumpista #167 üzenetére
A kézírás alapvető kommunikációs képesség, ami az elmúlt 10- 15 évig teljes alapkészség volt. Enélkül nem lenne civilizációnk, mert a tudás nem tudna kummulálódni.
Ha nincs áram, akkor azért nem mindegy, hogy tudsz alapszinten kommunikálni, kézírást olvasni, vagy nézel mint a hal a szatyorban és nyomkodod a nem működő telefonod....
Tőlünk párszaz km-re most éppen egy éve van olyan helyzet, hogy akár nagyon jól jöhet ha valaki tud kézírással írni és azt el is tudja olvasni. Nem Afrika egyik poklában a múlt században hanem 2023-ban, Európában. De ha a topic aktualitását nézzük, akkor az egyetemeken is visszajön a kézzel írt beadandók és helyben, papírra írt dolgozatok kora, vagy éppen a szóbeli feleletekre való felkészüő jegyzetelés...
De amúgy is röhej, ha valaki egy cetlire nem tud jegyzetelni két szót, mert ahhoz is valami kütyü kell neki.
Mondom, nagyon sokan túl termesztésnek vesszük a dolgokat. -
stellaz
veterán
Kézírás hogy lenne felesleges? Túl a biofizikai dolgokon, egy olyan kommunikációs alapképesség, amiről lemondani mérhetetlen ostobaság. Ha nem tudsz kezirni mennyire vagy kiszolgáltatva pl csak az elektromos áramnak? Túl természetesnek vesszük a dolgokat és ez nagyon csúnyán visszaüthet
Persze ha egy társadalom csak globális multi cégeknek gyárt cegkatonákat, akkor valóban jó egy celtenyesztett ember, aki a céges környezeten kívül kb életképtelen mind használható tudásban, mind szociálisan.
-
stellaz
veterán
válasz
#32839680 #162 üzenetére
És milyen minőségűek ezek a kapcsolatok? Pl fiúknál egy test test elleni játék (foci, fogócska, stb) olyan hormonális folyamatokat indukal, ami szükséges a mentális egészséghez is . Ez nem váltható ki digitálisan. És ezzel együtt csökken a metakommunikációs képesség is. De online egy ölelést sem lehet összehozni.
Ráadásul teljesen torz képeket közvetítenek magukról így az emberek.
De amúgy is nonszensz, hogy néhány cégnek kiszolgáltatja a teljes szociális létét valaki. Ez maga a megvalósult disztópia. -
stellaz
veterán
-
stellaz
veterán
Persze, tűzoltásnál is számít az idő, de amúgy meg általában rohadtul nem számít semmit. A legtöbb munkahely és cég olyan, hogy ha megszűnik egyik napról a másikra, akkor még csak észre sem veszi senki. Covid alatt minden leállt, aztán mégsem történt semmi különös. A GDP már csak olyan, hogy ha varsz egy kabátot magadnak és hordod 1 évig, akkor az éves GDP -d egy 1 kabát. Ha havonta eldobod és varsz egy újat, akkor a GDP megtízszereződött. Közben mind a két esetben volt kabátod, de a másodikban tízszer annyit kellett dolgoznod. Akkor mikor is volt magasabb az életszínvonalad?
A publikálást most kihagynám, de egyszerű szakkönyvek esetén is ellenőrzött információt kapsz, a neten meg a sima okoskodásokat nehéz a valódi tartalomtól megkülönböztetni.
-
stellaz
veterán
Azért a laposföld elmélet nem jelenik meg bizonyos lapokban, azt gondolom. Korunk problémája, hogy bárki tartalmat tud előállítani, de ha az tele van baromsággal, akkor az úgy is marad. Szerinted egy jó újság is mitől jó? Hogy megbízható, több forrásból is megerősített információkat ad ki kizárólag. Ez nem sznobizmus.
Az időfaktor is csak kamu. Elon Musk 16 órát dolgozik egy nap sok céggel bűvészkedve, de ha megnézem, hogy egy kisvállalkozás tulaja is pontosan ennyit dolgozik, akkor rá lehet jönni, hogy valójában mindegy mennyit dolgozol, nem attól lesz sikeres egy cég vagy sem.
-
stellaz
veterán
A probléma az az, hogy megfelelő kérdéseket feltenni kizárólag olyan ember tud, akinek van széles körű tudása. Az iskolákban természetszerüleg lemaradásban tanítanak (a kutató egyetem, ami esetleg diktálja a tempót) , de alap készségek elsajátítása ugyanolyan fontos ma, mint 100 éve. Fentebb is írták, hogy a memoritereket az agyi funkciókat fejlesztik, nem önkényesen kell megtanulni a verseket.
Ha valaki nagyon az AI-ra fog támaszkodni, az kb olyan, mintha valaki tanulatlan marad, mert mindig az apukája írja meg a feladatait.
És az egyetemen is igaz lesz, valaki kiköhögi a vaskos tanulmányi költséget, éveket szán rá, aztán eljön saját tudás nélkül, mert ugye egy keresőmotor megcsinálta helyette.
Mintha egy rajziskolába nyomtatott rajzokat adnék le, teljesen értelmetlen.De a keresőmotor nem fog komplex problémafelvetéseket csinálni, mit több nem fog saját tartalmat előállítani, az is csak hozott anyagból tud dolgozni. Eddig is be lehetett plagizálni szakdolgozatot is, meg doktorit is (Smith Plagibácsi, szevasztok), ebben nem hoz újdonságot, de óriási veszélyeket rejt ez az egész magában.
Most pl örülnek, hogy majd milyen jó újságíró lesz az AI, aztán ha így lesz, akkor arra is rájönnek, hogy ehhez nem kellenek tartalom szolgáltatók, mert majd megkérdem az AI-t, hogy mi újság a nagyvilágban és megírja nekem a cikket. Akik most örülnek a legjobban, szerintem azok szívják meg majd leginkább. De a körkörös visszacsatolás miatt szerintem hosszú távon egyre értelmetlenebb lesz használni.
-
stellaz
veterán
Na igen, magam is tapasztalom, hogy néha prohardveren sem lehet normális vitát folytatni és akkor ez még egy moderált hely. Máshol egészen botrányos dolgok mennek.
Mondjuk az biztos, hogy kisebb településen azért sok infó jobban elérhető, de amikor rágondolok Széchenyi Zsigmond alaszkai vadász kalandjaira, amikor leírja, hogy a vadonban egyedül élt egy nő, de az összes magazin megvolt neki és kb mindennel képben volt, akkor azért elmerengek, hogy vajon én is annyira naprakész vagyok-e, mint hiszem.
Szerintem a szociális kapcsolatok azért eléggé megsínylették az elmúlt 15-20 évet. Nagyon sok az addikciós tartalom fogyasztás is.
A fejlődésnek szerintem az is a része, hogy folyamatosan visszacsatolunk és ha valami rossz irányba megy, akkor korrigálunk. A motorizációra vagy globalizációra adott kritikára sokszor jön a válasz, hogy ugrálhatnánk a fákon is, de a globális klíma katasztrófa ismeretében azt is mondhatnánk, hogy ez a fejlődés csak látszólagos volt, mert pazaroltunk és tönkre vágtunk mindent, az ilyet pedig nem lehet fejlődésnek hívni, legfeljebb zsákutcának.
-
stellaz
veterán
A szakmai fórumok amúgy nagyon hasznosak és jók, de ha belegondolok, hogy régebben ezért lementem volna egy klubba, akkor nem biztos, hogy az rosszabb lett volna, mint otthon kikeresni egy adott infót.
Könyvtár ugyan ez, amikor mentem anyagot gyűjteni, akkor nem éreztem tehernek, hanem úgy éreztem, hogy hasznosan töltöm az időmet és nem a gép előtt kell ülnöm 0-24.Ma wikipedián azonnal rákeresek bármire, vagy egy oldalon, de nagyon sokszor érzem, hogy nem fogok a kezembe egy olyan könyvet, ami sokkal átfogóbb képet adna az egészről.
-
stellaz
veterán
válasz
proci985 #103 üzenetére
"ADSLt 2005bol, a felbontasa egy 2006os TVt, mindezt egy vonaton ulve, 2012ben, a 2000es top desktop aranak toredekebol?" ööö... és mivel lett jobb ezáltal? Kb a navigáció az egyetlen olyan része egy okostelefonnak, amire azt mondom, hogy az valóban nem pótolható más technológiával.
"Azert, mert valami le van irva egy konyvtarban, meg nem lesz megbizhato."
Azért egy lektorált szakkönyv megbízhatóbb, mint mondjuk a forrásmegjelölés nélkülio openai, ami szerint József Attila kiválóan teljesített a '48-as szabadságharcokban."Es mi van akkor, ha a kollegara hallgatsz es miatta cseszed el? Vagy valakire egy forumon? Forrasanalizisre szukseg van egyebkent is."
Az openai esetén nincsen lehetőséged semmilyen forrás analízisre, erről beszélek már egy ideje.
-
stellaz
veterán
Erre mondta Buzz Aldrin egy pár éve, hogy annó repülő autókat ígértek nekünk és erre mit kaptunk? Madarakat dobálunk disznókra.
#100 schawo
Csak abban az információban megbízhattál és ami alatt kibányásztad, meg is értetted, elmélyültél benne. Az openai meg vagy jót mond, vagy nem, majd kiderül élesben. Gondolom reklamálni nem nagyon lesz hol, ha emiatt elcseszel valamit.Einsteinek a relativitás elmélet megalkotásához elég volt egy logarléc is, de amúgy mai szemmel biztos totál hülyének számít, mert nem volt openAI a segítségére, de még internetet sem használt.
-
stellaz
veterán
de mintha a nagy tudományos áttörések mégis megtörténtek volna az 1950-es évekre....azóta meg ilyen igazolások, meg bizonyítások vannak, de műszaki téren sincsen akkora látványos fejlődés. Holdraszálltak 1969-ben, volt már lézer, tévé, rádió, radar, számítógép, üzemanyagcella, atomreaktor, elektromos áram, internet, stb.
-
stellaz
veterán
Ok, de ha nem tesznek valamit, akkor adott felsőoktatási intézmény megy majd a lecsóba, mert a diplomája annyit ér majd, mint egy használt budi papír. Középiskola szintén. Végig lehet tolni vele a 4 évet, de amikor be kell ülni megírni a felvételit, akkor kellemetlen lesz a kitűnő jegyek és az alacsony felvételi pontok között anomália
Kisfiam már 4 évesen olvasott, első év elején mesíró versenyt nyert, egyedüli indulóként az évfolyamon, még ovis volt, amikor 200 oldalas könyvet úgy olvasott ki a könyvtárban, hogy nem kellett kikölcsönözni, mert elkezdte és 2-3 óra múlva befejezte. Elsőben 3-4-es szövegértésből dolgozott órán, hogy ne unatkozzon. Félév környékén indult nyelvtan versenyen, ahol egyedül ő nem jutott tovább, de 5 osztálytársa igen, akik akkor még nem tudtak folyékonyan olvasni. Mindegyik maximális pontszámmal. Az egyik kislány az országos döntőbe is bejutott. Na, idén ezek közül talán egy vagy két gyerek indul megint, aki tavaly az ultra nagyon jó volt és megtapsolták az egész iskola előtt, na az sem indul idén. Pedig csak annyi az eltérés, hogy már nem online, otthon kell megírni a verseny feladatot, hanem jelenléti feladatmegoldás van.....
-
stellaz
veterán
kénytelenek lesznek
Szerintem a teljes elhülyülés kezdete. Régebben beült valaki a könyvtárba, időbe került, és az a tudás jobban megmaradt neki. Pont beszégettünk erről egy irodalmárral, hogy 100 éve pl sikeres, ünnepelt ember lehett mondjuk Ady Endre, ma meg senkiházi tiktok sztárok vannak. Ez abból is van, hogy akkor pl az olvasási készség sokkal megalapozottabb volt, kevesebbet tanultak az iskolában, de azt nagyon jól és alaposan, készség szinten.
A múlt század elején papír, ceruza és logarléc segítségével még kvantum és magfizikát számoltak, mi több találtak fel, vagy éppen a relativitás elméletet. Biztosan az is benne volt, hogy az agyukat a számításokkal folyamatosan járatták, így az összefüggéseket is nagyon jól felismerték. Ma elképesztő számítási teljesítmény van, de világkép formáló tudományos felfedezés már egy emberöltő óta nem volt tulajdonképpen, még a gravtiációs hullámok igazolása is egy korábbi elmélet alapján történt.
Greg Egan, Diaszpóra című zseniális könyvében a digitális öntudatként létező karakter is azért tanul, mert bár betölthetné a komplett könyvtár adatbázist az elméjébe egyszerre is, de hiányozna a tanuláson keresztül vezető megértés.
Pl verset sem azért kell tanulni az iskolákban, mert majd milyen hasznos lesz ez a tudás, hanem mert az agyi idegpályák ez által huzalozódnak megfelelően.
-
stellaz
veterán
Szóbeli vizsga és a probléma megoldva, esetleg dolgozat, ott helyben megírva, beadandó nuku.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph Egyre többen használnák csalásra vagy a munkájuk segítésére, kiváltására a ChatGPT-t, ez pedig nagy gond az oktatási szektornak. Kizárhatják a szoftvert használókat a felsőoktatási intézményekből, visszatérnek a kézzel írott beadványok.
- Milyen SSD-t vegyek?
- vrob: Az utolsó DOS játékok 1996 - 1997-ben, egy korszak lezárul
- Nyaralás topik
- PlayStation 5
- Samsung Galaxy S24 FE - később
- The Division 2 (PC, XO, PS4)
- Samsung Galaxy A52s 5G - jó S-tehetség
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- BestBuy topik
- Projektor topic
- További aktív témák...
- Xerox WorkCentre 3025 hibás/donor
- AKCIÓ! nVidia Quadro P4000 8GB GDDR5 videokártya garanciával hibátlan működéssel
- Tablet felvásárlás!! Apple iPad, iPad Mini, iPad Air, iPad Pro
- AZONNALI SZÁLLÍTÁS Eredeti Microsoft Office 2019 Professional Plus
- AZONNALI SZÁLLÍTÁS Windows 10 pro Retail aktiváló kulcs!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest