Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • atesss

    addikt

    válasz bdlackoo #30 üzenetére

    Van egy kis kavarás itt ebben a témában, amit a média is csak erősít azzal, hogy a sokat tárgyalt digitális földfelszini sugárzást az egyetlen elérhető digitális formájú sugárzásnak írják (vagy sugallják) sok cikkben.

    Nos 2 csoport szerint lehet csoportosítani a TV adásokat.
    1.) Vétel módja szerint:
    - KábelTV (kiépített kábel a központból minden lakásba)
    - Műholdas TV (nagy előnye, hogy csak egy nem észak felé néző falfelület kell hozzá, azaz gyakorlatilag mindenhol elérhető)
    - Földfelszini adás (TV-adótornyokból)

    2.) Adás "típusa" szerint"
    - Analóg
    - Digitális

    A digitális sugárzásokat egy DVB (Digital Video Broadcasting) rövidítéssel jelölik, így lehet DVB-T (Terrestrial - Földfelszíni), DVB-S (Satelite - műholdas), DVB-C (kábeles).
    A digitális sugárzás előnye a jobb képminőség, nincsenek a jellemző analóg hibák (bolhafoci, szellemkép,...).
    És a képminőség mindig állandó, a digitális jellegből adódóan.
    A sugárzott adatok álltalában közel fele hibajavító kód, ha így sem tudja kijavítani a képet, akkor nem lesz adás. Ez ugye bizonyos szempontból hátrány is, mert lehet olyan, hogy valahol nagyon rossz minőségben még bejött egy csatorna analógban, ott digitálisan már valószinüleg nem fog bejönni; de ugye a minőség mindenek előtt.

    Még pár dolog (ezeknek ugye csak digitálisnál van értelme)
    - HD és SD adás:
    A HD adás sokkal jobb képminőséget ad megfelelő (LCD vagy Plazma) TV-n, de emiatt, meg az ujdonsága miatt sokkal drágább is.
    Eleve ugye olyan TV kell hozzá, és az eszközök is sokkal drágábbak (ha magadnak építenéd ki), vagy az előfizetések is sokkal drágábbak (a szolgáltatónak is drágább természetesen a dekóder, ezt is beleépíti az árba).
    - Kódolás:
    Van a régebbi MPEG2 alapú (ezt használja amúgy a DVD is)
    És az újabb, MPEG4, ez ugyanolyan képminőségnél kb. feleakkora sávszélességet foglal, HD adásnál talán még kevesebbet az MPEG2 HD-hez képest.
    MPEG4 alapoú szinte minden modern számítógépes kódolás: DIVX, XVID, és a HD filmek, a Bluray is (H264).
    Az újabb kódolást az eszköznek (Dekódernek azaz Set-Top-Box-nak vagy egy LCD / Plazma beépített tunerének) is támogatnia kell, kivéve számítógépes vevőkártyánál, ott csak letöltesz egy új TV néző programot, és már megy is. Ugye megint bejön a PC előnye, az univerzalitás !

    A HD adáshoz HD felbontásban felvett anyag is szükséges (TV műsor esetében) !
    Ebben vannak eléggé elmaradva a magyar TV-k...
    A filmek viszont analóg módon, "cellulózra" készültek (kb. mintha minden képkocka egy normál analóg fotó lenne, aminek ugye nincsen felbontása). Így lehet egy régi filmből, pl. egy Terminátor I.-ből is HD változatot készíteni.

    Magyarországon már mind a 6 kombináció elérhető, ugye a digitális földfelszíni adás (DVB-T) jelent meg nemrég itthon, ezzel van a legtöbb probléma. A probléma oka elég egyszerű: ez az ingyenesen elérhető, és vitatkoznak, hogy mégis ki és hogyan fizessen. :U
    És ugye az állami támogatások miatt a politika is eléggé beleszól ebbe, így már kész is van a káosz. :F
    Mert a kiépítésnek - karbantartásnak - üzemeltetésnek itt is van ám költsége.

    Az analóg műholdas adás viszont már szinte kihalt.
    Ebből is látszik, hogy ez az "új" "digitális adás" egy nagy hülyítés, műholdon már vagy 7-8 éve vannak digitális csatornák, sőt a szintén "modern"-nek mondott DVB-T MPEG4-HD adások műholdas változatai (DVB-S) is elérhetőek már évek óta.
    A DVB-S már annyira régi, hogy már megjelent a DVB-S2 is, amelyben nem csak a kódolás a más legtöbbször, hanem a jel struktúrája is teljesen, ezért új eszközök kellenek a vételéhez, ezek viszont természetesen visszafelé kompatibilisek. DVB-S2-ben is
    lehetséges HD és SD adás is, elvileg mindkét kódolással, de én DVB-S2-t már asszem csak MPEG4 kódolással láttam.
    Az új itt azt jelenti, hogy számítógépbe is új kártyát kell venni (ami sokkal drágább sajnos), mert nem csak egy számítógépben könnyen frissíthető codec-et (vagyis a TV-néző programot) "változtatták", hanem a jel struktúráját is.
    A HD adások többsége már MPEG4 kódolással, DVB-S2-ben jön, de azért van kivétel, műholdak Promó csatornái (pl. ASTRA HD), és az MTV2 is elérhető műholdról HD-ben (DVB-S-ben MPEG2-vel, ami a használt sávszélességet nézve nem lehet egy olcsó dolog, de úgytünik erre meg van pénze a köztvnek...).
    A DVB-S2 előnye a jobb zavartűrés, de főleg a ~30%-al kisseb sávszélesség használat.
    Ha ez a sokkal jobb tömörítésű MPEG4 kódolással kombinálják, akkor egy DVB-S MPEG2 SD csatorna helyén kb. elfér egy DVB-S2 MPEG4 HD csatorna !

    A kérdésedre is válaszolva:
    A "nincsenek digitális szórásban" -ből látszik, hogy téged is megkavartak, a digitális a média számára a DVB-T-t jelenti manapság.
    Mondjuk az tény, hogy ez az a platform, ahol ingyenesen lehet (vagy inkább lehetne) fogni magyar csatornákat, "digitális minőségben".
    A magyar kábelszolgáltatóknál álltalában nincsen olyan, hogy ingyenesen fogható digitális adás, meg ha lenne is, úgyis csak egy meglévő előfizetéshez lenne az, hogy pár csatornát nem kódolnak le.
    Műholdon többezer ingyenes csatorna is elérhető, csak az a gond, hogy magyar gyakorlatilag nincs közte, az MTV 2 meg a DunaTV vannak csak az ismertebbek közül.
    Viszont műholdnál van mód csatornák "dekódolására" is esetleg, olvasgasd át a korábbi HSZ-eket, ott már irogattam azért róla, hogy mi is ez.

    Viszont friss hír, hogy az RTLKlub is csatlakozott a DVB-T platformra (és a TV2 is valószinűleg rövid időn belül szintén csatlakozik), így már érdemes lehet gondolkodni ezen is, bár a dekóderek továbbra is drágák hozzá.
    Index hír
    Viszont az újabb LCD TV-k már nagyrészt tudják a DVB-T MPEG4-et, a 2009-es modellek közül szinte mindegyik !
    Még mindig drágábbak az ilyen tunerrel szerelt TV-k, de azért már az árkülönbség is csökkent. És az érdeklődést jól mutatja, amit pont most láttam a Cora katalógusban:
    82cm Orion LCD T32-D - 1366*768, DVB-T mpeg4 digitális tuner - 119990 Ft

    A legolcsóbb DVB-T vételi mód egy PC-s USB-s vevő, kb. 8-9e ft, és azzal egy megfelelő szoftverrel bármilyen kódolású és felbontású adást tudsz venni. Bár HD adás nézéséhez viszont erősebb gép kell, mondjuk egy kétmagos procival.

    MOD: jó hosszú lett a hsz, de így legalább szerepel itt egy komplett leírás a digitális adásról. ;)

  • zodo

    nagyúr

    válasz bdlackoo #30 üzenetére

    Szia!

    Megpróbálok válaszolni,de mint láthatod én is csak mostanság kezdtem a témával ismerkedni.
    Szóval szeretnél egy beltéri egységet parabola antennával ,stb. ,de nem tudod,hogy nézheted -e továbbiakban is az rtl klub, tv2 és társai adókat ezzel a rendszerel,ha jól értem. A válasz, igen nézheted.

    Ugye létezik az előfízetéses verzió pl.: Digi , Upc ,stb.

    Magyar nyelvű adók közül,szinte mind fent van valamelyik műholdon pl.: Amos 3 (4.0W)-on.

    Innentől kezdve már csak egy fő lényeges kérdés van ,hogy rálátsz-e erre a műholdra!

    Ezt hozzávetőlegesen kideritheted ezen az oldalon,de mindenképp ajánlatos egy hozzáértő véleményét kikérni!

Új hozzászólás Aktív témák