Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • taltos

    senior tag

    válasz koovyy #45 üzenetére

    Figyelj :
    Programozni nagyon vázlatosan így kell:
    [1] Megírod a forrásszöveget (itt fontos az ANSI, azaz itt kell neked az ansi szerint programozni, és nem felhasználni a többi kiegészítést.)
    [2] Lefordítani a forrásszöveget. Itt ismeretes ilyen program, mint a gcc (GNU C Compailer), ami ingyenes, elterjedt és jó. Viszont egy nagyon nagy programot, több okból is több forrásfájlban írják meg külön külön. Ezeket külön külön fordítják le. Ezek a lefordított programok még nem futtathatók, de már gépi kódúak.
    [3] Linkelni kell őket (mármint a lefordított gépi kódú fájlokat), hogy kapj 1 db. futtatható állományt.

    Egy IDE (integrált fejlesztői környezet - azaz összeintegrálva tartalmazza a fenti 3 pontot) ezt a három pontot fogja magában, azaz a szövegszerkesztőt, a fordítót és a kapcsolatszerkesztőt. Ebből látszik, hogy nincs értelme olyat kérdezni, hogy ANSI C kompatibilis-e. Ezt esetleg fordítóra lehetne kérdezni, de arra sem, mert ha valami nem teljesíti az ansi C szabványokat, akkor az már nem is C. Persze többet tudhat, de azt mindenképpen tudnia kell.

    Én linux alatt fejlesztek. Nálunk eléggé él az az eszme, hogy a C-t alapvatően UNIX operációs rendszerhez írták. Ez nyomon követhető a nyelv filozófiájában, szabályrendszerében, a nyelvben magában. Persze ők sem hülyék, így fontos volt a platformfüggetlenség, de egyes nézetek szerint (szerintem is) C tanulni Unix nélkül lehet, de minek? :)

    Tehát a kérdésedre a válasz: igen... :)

    Egyébként én linux alat gcc-t használok (mellesleg ez nem csak fordít, hanem linkel is...), és a dev-c++ is gcc-t használ. A gcc-t meg is találod valamelyik könyvtárában (vmi.exe).

    Ha átcsapsz linux alatti fejlesztésbe, akkor (ha hosszútávon akarsz programozni, és a jég hátán is meg akarsz élni), akkor ezeket ajánlom:
    [1] Editor: vi, vim, emacs (én emacsot használok)
    [2] Fordító: gcc- valamilyen verziója. 2.95, vagy 3.3-tól fölfelé, közötte ne nagyon.
    [3] Linker: gcc

    És itt még van egy fogalom, amit ismerni kell. Ez a make nevezetű program. Ennek az az értelme, hogy ha van egy nagyon nagy project, amin 50-en dolgoznak, mindenhonnan, akkor írsz egy forrásszöveg (vagy konfigfájl) félét a projecthez. Ennek a neve: Makefile. Ez egy sima szöveges txtm olyan, mint egy C forrásfájl, csak mások a szabályok. Ezután beírod, hogy make, és a gép elvégzi helyetted a fordítást, linkelést, stb.stb.stb Az összes fájlon, és csak egy futtatható állományt kapsz.

    Amit most a linux-al kapcsolatos programozásról leírtam, az nem csilli villi, mégis több milliós programokat, és alkalmazásokat fejlesztenek ennek mintájára.

    Egy kicsit sok volt, de remálem érthető... :)

Aktív témák