Hirdetés
- Azonnali alaplapos kérdések órája
- AMD FX
- Kompakt vízhűtés
- Máris elfogytak az idei évre szánt HDD-k a Western Digitalnál
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- TCL LCD és LED TV-k
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- 5.1, 7.1 és gamer fejhallgatók
- SSD kibeszélő
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
-
PROHARDVER!
Arch Linux topik
Új hozzászólás Aktív témák
-
Frawly
veterán
Pedig ugyanazt mondjuk, azért nem volt vita. Azt is elismertem, hogy pontatlanul használtam a fogalmakat, ebben sem volt vita. A lényeg lényegén meg amúgy sem változtat, Samu 850-en nem jó ötlet a discard TRIM-et erőltetni, és az is tény, hogy nem veszteni semmit a hiányával, de ha ez utóbbiakkal nem értesz egyet, cáfolhatsz nyugodtan. Érdemi cáfolatra gondoltam, nem elnevezéseken lovaglásra, azon túlvagyunk.
De ha már Gyurmafigura paprikás kedvében van, akkor mégis húznám még azzal az idegeit, hogy a security erase is trimmelés lényegében, és annak is van kétféle változata, egy rövidebb, és a meghajtó teljes felületén végrehajtott. A rövidebb azoknál a meghajtóknál lehetséges, amelyek támogatnak öntitkosítást. De a security erase-t nem a kernel intézi, hanem az SSD vezérlője, ha erre kap parancsot.
Júbájgön: az EFI partíció FAT32-es, bár az elméletileg nem igényel trimmelést, mert egyszer ráírod, ami rákerül, utána nem nagyon történik róla törlés, csak néha felülírás kernelfrissítéskor (initramfs, fallback). Egyébként másra nem használnék FAT-ot, NTFS partícióm sincs (jó, vagy egy nyomorult darab egy külső meghajtón). Viszont nem kerülne semmibe lefejleszteni, hogy az fstrim vigye a FAT-ot is, soha nem tudni mikor jön jól, elfér, ha tudja. Nem lenne bonyolult implementálni, lényegében a FAT a legegyszerűbb létező fájlrendszer a swap után, már ha utóbbit lehet fájlrendszernek tekinteni.
Az fstrim-nél meg nem értem, hogy miért lenne nekem kötelességem rájönni a futási sebesség rejtélyeire. Tippem persze van. Első futáskor végignézi a fájlrendszer foglalási tábláit, megnézi, hogy mely szektorokhoz nem tartozik fájl, és ezekre mindegyikre kiküldi a TRIM parancsot, akkor is, ha ezek közül van olyan, ami már TRIM-elve van (tehát az adott partíció egész üres területét trimmeli). Második futásnál viszont a fájlfoglalási táblában az újonnan kiürült szektorokat keresi meg, és csak azokat trimmeli. Pedig még a forráskódjából is puskázhatnék, ha nem lennék lusta.
SSD topikot meg jó nyomon követni, melyik szériával mik a tapasztalatok, hogy alakulnak az árak. Egyszerűen tanulságos, még akkor is, ha nem akarsz SSD-t venni. Már pedig akarok (mSATA-s menne bele a fő gépembe 2. SSD-ként, már csak annak van hely), de nem találtam még jó áron. Nagyon fent vannak az árak, de nézelődök.
Persze emlékszem a fénykorodra, mikor te is aktívan részt vettél SSD-s flame-ekben, hogy pl. kell-e kímélni, le kell-e tiltani az atime-ot. Akkor azzal csesztettelek, hogy ki kell venni az SSD-t a gépből, betenni üvegvitrinbe, akkor nem kap sok írást. Csak ezzel azóta nem poénkodok, hogy pár helyről kiderült, hogy üvegvitrinben is bedöglenek ezek, épp úgy a vezérlő adja be a kulcsot.
Új hozzászólás Aktív témák
- 2026.07.23-ig Garanciális! Xbox Series S 1 TB + kontroller
- BESZÁMÍTÁS! Asus B365M i5 9400F 16GB DDR4 512GB SSD GTX 1660 Super 8GB Kolink Citadel FSP 500W
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ultra 7 265KF 32/64GB RAM RTX 5090 32GB GAMER PC termékbeszámítással
- MacBook Air M4 24GB 512GB Garancia! Starlight
- BESZÁMÍTÁS! MSI B760M i7 12700 16GB DDR5 512GB SSD RTX 3080 10GB Lian LI LANCOOL 207 GIGABYTE 750W
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest

