- Gaming notebook topik
- Házimozi belépő szinten
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- ASUS ROG Ally
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- CES 2025: ITX-es Cooler Master minitorony, minimalista dizájnnal
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
Új hozzászólás Aktív témák
-
#90088192
törölt tag
Nekem mindegy mi lesz az egész vége, nem vagyok egyik oldalról sem érintett.
Jelenlegi tudás alapján, még igencsak gyerekcipőben jár a quantum gépek programozási lehetősége is.Ezért sem jelenthetjük ki, hogy biztosan nem lehet feltörni valamit, hiszen még csak kapargatjuk a technológia felszínét.
Ezért nincs értelme Google pajtás ajánlásának sem nagyon.
Matematikai oldalról igen sok dolog megjósolható, sőt tervezhető, de ugye pont ez hozza azt, hogy mindkét oldal fejlődik.Még mielőtt Mindenki lehord, én materiális javakban tárolom azt amim van, azt nem lehet IT oldalról feltörni egyenlőre, illettve az adósságot nyugodtan vihetik, amennyit csak akarnak.
Mivel nem tudok erről sokat, így legyen ahogy mondjátok.
Nekem nem fáj egyik sem, ha van, ha nincs. -
lenox
veterán
válasz #90088192 #40 üzenetére
Hat google kb. 2 millio linket mond, az mind ugyanoda vezet?
Ha ma nincs ilyen kripto, abbol neked kovetkezik, hogy mire a quantum szamitogepek bedontik a jelenlegieket, akkor se lesz? Mert ugye az volt az allitas, hogy az a banya vege, amire en irtam, hogy van qr blockchain, tehat nem lesz vege a banyanak akkor se.
-
lenox
veterán
válasz #90088192 #38 üzenetére
Ha kerdesed van nyugodtan irj nekik, hadd ne en kepviseljem oket, csak mert feldobta a google.
De nyugodtan nezhetsz mast is, megint csak hadd ne en vezessem a kezed:
https://www.google.com/search?q=quantum+resistant+blockchain
-
Reggie0
félisten
válasz #90088192 #34 üzenetére
De, csakhogy az AES torese nem algoitmizalhato teljesen, igy egy k hosszusagu kulcsot gyok(n) probalkozassal lehet csak torni, azaz 2^(k/2) probalkozassal. Ezzel szemben az EC es RSA toreset azonnal vegre tudja hajtani.
#33 zzolika: Nem, az nem zavar. Nem az szamit hany ember csinalja, hanem az, hogy mennyi az osszesitett kornyezeti hatasa.
A bitcoin sem a nagy semmit szamolja, ezzel vedik a halozatot 50%+1 tamadas ellen...[ Szerkesztve ]
-
Gargouille
őstag
"Egy 1000 kártyás farm 0-24 fogyasztása = 1 emberé."
De miért 1db farm = 1 ember? Honnan az egyenlőség? Szerintem sokkal több gamer van mint bányászfarm. Ettől még lehet akár igazad is, csak érdekes volt a számítás.
Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.
-
zzolika
aktív tag
Egy 1000 kártyás farm 0-24 fogyasztása = 1 emberé. Egy átlag gémer 1 kártyával játszik, napi 2-3 órát, nem is mindig 100% terheléssel, akkor a farm kb 10.000 ember fogyasztását viszi el. Ez nem zavar?
És még a játéknak is több értelme van, az legalább szórakozás, kikapcsolódás, nem csak a nagy semmit számoljuk a sok energiából. -
Reggie0
félisten
Pontosan. Az AES eseten kritikus lesz blokklancolas, ugyanis az informaciot ad az egyes blokkok kozotti kapcsolatrol, igy a kulcsrol/IV-rol is. A szokasos CTR-es technika, illetve mas prefixes megoldasok alacsony entropiaja teszi feltorhetove, ezeket majd kerulni kell. Ha jo a lancolas es kelloen nagy az initvektor/kulcs, akkor pillanatok alatt sok megabitesse lehet duzzasztani a szukseges qbitek szamat. Aztan ott van az AES-1024, amihez onmagaban sokkal tobb qbit kell es akar nagyon fel lehet tolni a kulcs meretet is.
[ Szerkesztve ]
-
sb
veterán
Értem. De azért érzed, hogy így is "kicsit" közelebb kerültünk a megoldáshoz mint mikor esélytelen az is, hogy kipróbáld akár csak a töredékét is a lehetőségeknek.
Innentől az a kérdés, hogy belül mennyire könnyen felismerhető adat van. Információelméleti síkon megközelítve ha belül nem totál random a minta akkor jóval közelebb vagy a megoldáshoz. Ha meg random akkor gyk. a titkosított adatfolyamon belül is titkosított (vagy randomizált) adatfolyamod van.
-
Reggie0
félisten
Hat nagyon nem kulon kerdes. RSA-nal biztosan tudod, hogy sikerult feltorni, akar egy blokk alapjan, mivel csak a faktorizalast kell tudni lefuttatni es onnantol rogton es konnyeden szamithato a publikus kulcsbol a privat kulcs, igy probalkozas sincsen.
AES-nel hiaba probalod ki az osszes lehetoseget, ott fogsz tartani, mintha OTP-d lenne.
-
sb
veterán
Ez szerintem egy külön kérdés. Most honnan tudod törés után, hogy jó adatot kaptál? Pont ugyanonnan... pl. gondolom egy fejlécből vagy egy angol szótárt ráeresztve.
De nem ezért nem törhetőek ma ezek az algoritmusok.A gond nem itt van, hanem, hogy kipróbáld az összes lehetőséget. Az ugye kulcshossztól függően eltart pár 10-100k évig. Ezt biztosan át tudja ugrani a kvantumszámítógép N bitre N qubittel.
-
ughhh
senior tag
válasz blackcoffee #10 üzenetére
Jóérzésű embert bánt az agyatlan környezetszennyezés a amit a crypto okoz.
-
lenox
veterán
válasz #90088192 #11 üzenetére
Na most a banya bedolesre irtam, hogy van quantum resistant blockchain, erre azt kifogasolta ughhh, hogy csak egy blogger, erre raktam be nem bloggert. De gondolod, hogy most algoritmust fogok neked prezentalni? Szepen nezz utana, ha tudod bizonyitani, hogy nincs ilyen, szivesen megnezem, de hogy nem talaltal ott algoritmus leirast, az gondolom nem az en hibam? Lehet amugy remenykedni, hogy nincs es nem is lesz ilyen, en inkabb azt gondolnam, hogy mar jo ideje fejlesztik, publikaciok is vannak a temaban, engem ennyire erdekelt kb.
-
Reggie0
félisten
válasz #90088192 #14 üzenetére
Addig minden algoritmus. Viszont hiaba van eleg qbit, ha maga az algoritmust nem tudja a kvantumszamitogep sem gyorsabban futtatni, mert nem parhuzamositasi problema miatt nehez. Pl. RSA azert lesz torheto, mert a kvantumszamitogep parhuzamositva tudja faktorizalni a szamokat es azon az elven alapul az algoritmus vedelme, hogy ez nagyon sok muvelet, amit nem tud belathato idon belul vegrehajtani egy normal szamitogep. Az AES az nem ilyen. Van egy 256 bites kulcsod 128 bitnyi adatra. Jo esellyel barmilyen kimenetet ki tud keverni egy megfelelo kulccsal, hiszen 2^128-szor nagyobb a kulcs tere, mint az adate. Azaz 2^128 megfejtesed lesz, hozza kb. 2^128 kulccsal(egy kimenet akar tobb kulccsal is elerheto, de lehet 0 is) es akkor talald ki, hogy ebbol melyik volt az eredeti plaintext-kulcs paros.
[ Szerkesztve ]
-
Reggie0
félisten
válasz Gargouille #12 üzenetére
Messze nem. Pl. AES is kvantum-biztosnak tunik.
-
lenox
veterán
-
tasiadam
veterán
Es hasznaljak is mar ezeket, vagy csak ezek teszt darabok?
Még mindig másodrangú állampolgár
-
Patrik.Varga
tag
Mennyi a fogyasztása egy ilyen masinának? Csak azért érdekel, mert többet azt írják, majd bedönti a bányászatot.
-
ughhh
senior tag
Remélem az összes crypto fost be lehet majd dönteni egy kvantumszámítógéppel. Hajrá!
-
veterán
Crypto-t is lehet vele bányászni?
Sok HDD egyben, olcsón ---> https://hardverapro.hu/apro/sata_hdd-k_2_5_es_3_5/hsz_1-50.html
Új hozzászólás Aktív témák
- Konica Minolta Bizhub C227 fénymásoló
- Yamaha NS-555 hangfalpár + opcionális HiFi - házimozi cuccok
- Lenovo ThinkCentre M93p SFF PC, Quad Core i5-4570 CPU, 8 GB DDR3 RAM
- Lenovo ThinkCentre M83 SFF PC, Quad Core i5-4590 CPU, 8 GB DDR3 RAM
- Lenovo ThinkCentre E73 SFF PC, Quad Core i5-4460 CPU, 8 GB DDR3 RAM