- Intel Arc Battlemage B570/B580
- Sony MILC fényképezőgépcsalád
- Internet Rádió építése (hardver), és programozása
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- Androidos tablet topic
- Xiaomi Mi Box androidos médialejátszó 4K és HDR támogatással
- OLED TV topic
- Apple asztali gépek
- HP notebook topic
Új hozzászólás Aktív témák
-
Dyingsoul
veterán
-
dabadab
titán
"Hoztam példákat a svéd ingatlannyilvántartásra, a balti kormányzati rendszerre,a finn eü rendszer részére, de azt kizártnak tartod."
Nem hoztál példákat. Olyanokat mondtál, hogy hallotál valamit, hogy valahol van valami
Ott van pl. a svéd projekt, ami jelenleg nincs kész és kb. nulla technikai dokumentáció van róla (és mint ilyen, az se biztos, hogy egyáltalán blockchain lesz benne (sőt, jó eséllyel nem)) - ez mire lenne példa?
Finneknél csak annyit látok, hogy a kormányzat kért egy javaslatot egy cégtől, hogy mire lenne jó a blockchain az egészségügyben.
A "balti kormányzatnál" még csak az országot se sikerült megadnod, az tényleg nagyon konkrét példa. Az észteknél találtam egy X-Road projectet, amiről az első cikk, ami szembejött, az az, hogy X-Road not to be confused with blockchain: “X-Road is not based on blockchain technology”Remélem, kezded érezni, hogy mi a gond azzal, hogy ennyire nem vagy képben, és nem én vagyok itt a gonosz, szőrszálhasogató troll, hanem neked sikerült nagyon felülnöd a hype trainre, anélkül, hogy megnézted volna, hogy tényleg miről is van szó konkrétan.
"Valamint még mindig kevered a bitcoint a smart contracttal is "
Jézusom, ezt hogyan, miből?... Én láttam már ethernet smart contract forráskódot - és te?
Lécci, ne nyomd fullba a Dunning-Krugert, mert ez egyre fájdalmasabb kezd lenni.
[ Szerkesztve ]
DRM is theft
-
dabadab
titán
"Nem értem, miért kellene bármit bizonyítanom, vagy promózni a blokkláncot."
Nem kell, de ebben a topikban ezt a szerepet vállaltad be.
Ezek után szerintem semmi meglepő nincs abban, hogy ha megkapod a "mire is jó a blockchain?" kérdést, meg talán abban sem, hogy ha konkrét részletek is szerepelnek a kérdésben, mert hát ez mégse a Kiskegyed fóruma, hanem a PH.
"Pl a coin-oknál már van olyan, hogy az egész pénztárcád egy usb-n működő kis "virtuális gépen" van. Nem kell hozzá külön sz.gép, hasonló mint a kis USB-s bányászgép, de más a célja."
A wallet az tök mindegy, a kérdés az, hogy hogyan fogják biztosítani a megfelelő számítási kapacitást: ki fog otthon harminc GTX2080-at hajtani éjjel-nappal azért, hogy a pályázati anyagok tényleg hitelesítve legyenek? Hogyan fogsz akkor kapacitást összeszedni, hogy az védjen mondjuk attól, hogy ha pl. a kínaiaknak eszébe jut, hogy okozzanak egy kis zavart és a helyi titkosszolgálat megkér néhány helyi koinfarmot, amik együtt több áramot fogyasztanak, mint amit Paks megtermel, hogy segítsenek be ebben?
Ezek nagyon komoly kérdések, nem lehet őket azzal félrehessegetni, hogy majd lesz valami.
És hát az eddigi hozzászólásaid leginkább arról tanúskodnak, hogy csak egy lelkes, érdeklődő de laikus kívülálló vagy a blockchain technológiáknál, így meg azért elég problémás előadni a jobbantudást
DRM is theft
-
dabadab
titán
"Nem fogom megtervezni Neked a rendszert,vagy lemodellezni.
Vagy azt várod?"Legalább nagy vonalakban, ahogy én is. Mert itt pont a lényeges kérdésekről nem esett szó: egy blockchaines megoldás esetén az, hogy kik működtetik a komplett hitelesítő infrastruktúrát és azt hogyan finanszírozzák, az nagyon lényeges kérdés, mert az egész blockchain arra alapszik, hogy itt nagyon masszív kapacitások vannak (ami baromi drága) kellőképpen szétszórva, hogy egyetlen szereplő (vagy összehangoltan működő csoportjuk) se legyen elég nagy ahhoz, hogy ő képviselje a többséget.
Szóval itt az infrastuktúra üzemeltetése és finanszírozása nem kicsi részlet, mint egy szokványos esetben, hogy majd működteti az önkormányzat vagy a NISZ, hanem abszolút alapvető kérdés.Ugyanúgy azt sem sikerült bemutatnod, hogy mi az, amit csak a blockchainnel lehet megcsinálni - mert a fentiek miatt, ha valamit meg lehet csinálni blockchainnel meg sima központi szerverrel is, akkor azt az utóbbival érdemesebb, mert a költségek (és a sebesség) tekintetében behozhatatlan előnye van.
Harmadrészt az egész smart contract részt elintézted azzal, hogy "majd lesz" - de amíg egy pénzügyi tranzakció esetén elég jól látható az, hogy hogyan működik ez, egy titkosítókulcs szabadonengedése esetén már nem: hol és hogyan tárolódik a blockchainben az a titkosítókulcs, hogy csak akkor váljon hozzáférhetővé, ha a triggerek teljesülnek, akkor viszont tényleg hozzáférhető legyen?
DRM is theft
-
dabadab
titán
"Digitális aláírás nincs megoldva jelenleg a rendszerben, bér 2-3 éve nem néztem hogy volna ilyen."
Blockchain sincs, szóval ez nem egy igazi kifogás
"A pályázati példánál csak azt felejted ki, hogy attól mert alá van írva még lehet csalni vele, az előbbi példámnál maradva, hogy leadják a fülest az eddig beérkezett pályázatokat megnézve, hogy mennyit írjon a pályázati összegre, azután adja be."
Ez egy simán kezelhető probléma: mondjuk elsőre mindenki csak a hasht adja be, a konkrét pályázatot nem, aztán a hash beadási határidejének lejárta után azok, akik adtak le hasth, beadják a pályázatot is.
"Míg smart contract (okosszerődés) megoldásall is megoldható, hogy oda érkeznek a pályázatok (egy láncba) és addig nem megtekinthetőek, amíg pl a pályázati határidő le nem jár."
Hogyan? Hol tárolod addig a kulcsokat? Kik üzemeltetik a blockchain infrastruktúrát? Hogyan finanszírozzák ezt?
DRM is theft
-
opr
nagyúr
A blokklanc sajatossaga, hogy lassuak rajta a tranzakciok, ami minden ilyen nedves alom felhasznalas ele egy eleg eroteljes korlatot tud allitani (elozo cegemnel volt ethereum forkra epulo projekt, eleg sokat szoptunk vele, mire elfogadtuk, hogy ez igy, ebben a formaban nem fog menni, az egesz hasznalhatatlan, ha percenkent tobb, mint mondjuk 100-200 tranzakciod van, es sokaig).
Debuggolhatatlan: Lattad mar, milyen minosegu a forraskod a blockchain-ek mogott? Ha valaki megeszik egy tal spagettit, megemeszti, kiszarja, ujrafomazza spagettinek, aztan az egeszet felgyujtjak a picsaba, es megkernek, hogy talald meg benne az egyik adott eredeti szal tesztahoz tartozo reszecskeket, tobb eselyed van, mint azokban a kodokban barmit modositani. Katasztrofa, es akkor enyhen fogalmaztam.
Bonyolult: Egy sima, biztonsagos, megfeleloen beallitott, backupolt, elosztott rendszert ma mar nevetsegesen konnyu osszerakni, szakembert talalni hozza es uzemeltetni. Gyorasbb lesz, mint barmilyen blockchain megoldas, fele annyi eroforras kell hozza, es modularis, managelheto.
Egyszeruen az a nagy helyzet, hogy amig nem sikerul valakinek olyan problemat talalni, ahol konkretan szukseg van a blockchain-re, hogy a problema megoldhato legyen, es nem csak meg lehet oldani blockchain-el is, addig a blockchain hasznalata teljesen ertelmetlen, (eroforras)pazarlo es ugy egyaltalan, netto baromsag minden racionalis szemszogbol. Az egyetlen valos indok a hasznalatara a HDD (hype driven development) lehet, attol meg a binaris uristen mentsen meg mindenkit, mert jo vege soha nincs szegenynek. Mondjuk ugy, hogy az az a helyzet, amikor mindenki a f@sz rossz vegen van. A felhasznalo is, a rendszergazda is, a fejleszto is, a ceg, aki fejleszti es a ceg, aki megveszi is.
Felreertes ne essek, tovabbra is ugy gondolom, hogy a blockchain, mint olyan, egy jo otlet, es zsenialis technologia, csak eppen a valamiCoin-okat kiveve meg nem sikerult neki a gyakorlatban is mukodo es ertelmes felhasznalasi teruletet talalni. De elobb utobb lesz valami ugyis, es akkor viszont nagyon jol fog jonni.
[ Szerkesztve ]
"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin
-
opr
nagyúr
Ezek kozul egyikhez sem kell blokklanc, csak akarat meg penz. Ebbol a kettobol pont ketto hianyzik.
Persze, ha azt akarjuk, hogy lassabb legyen, debuggolhatatlan es bonyolult, akkor lehet blokklanccal is csinalni, csak epp ertelme nincs neki."Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin
-
dabadab
titán
Mi lenne, ha valami konkrét példát is hoznál arra, hogy mire lenne jó az elosztott megegyezés, ami a blockchain lényege?
Nézzük a pályázatos témát, hogy menne ez blockhcain nélkül, a ma meglévő infrastruktúrával:
1. Pályázó beadja a pályázatot, aláírva a saját kulcsával.
2. Jön róla az automatikus visszaigazolás, aláírva az állami szerv kulcsával, hogy megkapták az X cryptohashű pályázatot.Ennyi. Én nem látom, hogy ezen hol lehetne babrálni (a pályázaton az állam nem tud babrálni, mert alá van írva, letagadni meg szintén nem tudja, mert ott van a visszaigazolása az ő aláírásával).
Mi hiányzik innen és mit tud ehhez hozzáadni a blockchain? De ne valami homályos mutogatással, hogy "vannak cikkek róla", hanem technikai konkrétumokkal.
DRM is theft
-
félisten
> Ezt szabályzással, jogszabályokkal nem lehet megoldani
Hogy a fenebe ne lehetne. Hozol egy torvenyt, hogy nyilvanosan verziokezelni kell az osszes dokumentumot (amit te a blokklancra akarsz rakni), peldaul egy git repoban.
Tenyleg felreerted: nem az a problema, hogy nyers torvenytelensegeket csinalnak, hanem az, hogy a torvenyek ugy vannak alakitva, ahogy nekik jo.
while (!sleep) sheep++;
-
félisten
> Beadott támogatási pályázatoknál nagy hasznát venné az ember, ha nem kozmetikáznák az adatokat, hogy egy adott kiválasztott kapja meg biztosan azt a támogatást, hanem az, aki a legjobb ajánlatot tette
Miben kulonbozik ez attol, ha a palyazok kirakjak a sajat honlapjukra a palyazati anyagot, es mindenki megnezhetne?
while (!sleep) sheep++;
-
veterán
ha itthonra érted, hogy működik az e-közigazgatás, ugye azt viccnek szántad? vannak gondok vele, nem is kicsik
Például? Én vállalkozóként rendszeresen használom, de nem találkoztam problémával. Nyilván azzal nem lehet mit kezdeni, ha mondjuk a végzettségemet papír alapú dokumentum igazolja. Ebben az esetben kellett csak bemennem az okmányirodába.
-
addikt
Áhh, köszi, végre valaki, aki nem csak beböfögi a következtetéseit, amit index meg portfólió cikkek olvasgatása után vont le, és állítja, hogy akkor ezek alapján hülyeség/nem hülyeség az egész.
A topicba eddig commentelők 90%-a bitcoinnal, egyéb coinokkal, és gigawattos kínai bányászfarmokkal azonosítja a blockchaint. Legalább egy picit olvassatok utána, hogy milyen viszonyban állnak ezek egymással...
Ez kb. olyan, mintha az sql adatbázisokról működéséről és használatáról értekeznénk, de minden állításunk és érvünk a Paypal nevű szolgáltatóról
szerzett tapasztalatraolvasott dolgokra épülne, hiszen állítólag az alatt is sql van![ Szerkesztve ]
-
dabadab
titán
Igazából a blockchain egy tök sima hash chain között az a különbség, hogy az előző elosztott rendszerként működik, szóval a nem elosztott rendszerként működő blockchain az nem is igazán az.
"Amúgy ha jól rémlik valamelyik balti ország (észt, lett, litván már pontosan nem tudom) szinte az egész állami "kormányablakát" ezen a technológiai alapon használja"
Gyakorlatilag kizárt, vagy a "blockchain" egy olyan nagyon-nagyon lecsupaszított definíciója illene csak rá, aminek sok köze nincs ahhoz, ami a Satoshi Nakamoto által közzétett algoritmus igazi értéke volt.
"Pl a választási rendszer is tudna ez alapján működni:
Minden egyes szavazó a személyes ID+timestemp+voks alapján kezelhető lenne és hamisíthatatlan, nem feltétlen hozzákötve a vokshoz az adott szavazót (aninimitás miatt)."Ha ott van a blockchainben kitörölhetetlenül mindenkinek az azonosítója, az mitől lesz anoním? Meg ez mit adna hozzá a rendszerhez?
DRM is theft
-
Lenry
félisten
Amúgy itt a prohardveren/ITcafen jó lenne egy terjedelmesebb cikk a témáról, nem a bitcoinra kihegyezve
Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest