- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- NVIDIA GeForce RTX 3080 / 3090 / Ti (GA102)
- ThinkPad (NEM IdeaPad)
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Nyáron startol a Nintendo Switch 2
- Ha szimulátoroznánk, és van pénz lóvéra, akkor akad ilyen is a piacon
- OLED TV topic
- 3D nyomtatás
- Gigantikus igényt adott le a H20 gyorsítóra több kínai cég
Új hozzászólás Aktív témák
-
Z_A_P
addikt
válasz
Geri Bátyó #6 üzenetére
Igazi gyártói win-win. Az alaplapgyártó nyer vele, a memóriagyártó is nyer vele, csak a vásárlót offolják, de az nem számít.
Tokeletesen latod!
-
Dragon3000
nagyúr
Ezt csak, akkor ha értelmes áron jönnek a H/B chipsetes alaplapok, ha azok is elszállt árakon jönnek, akkor hiába lesz olcsó cpu intel oldalon. A pci-e 5 nagyon sok embernek lényegtelen, ugyanúgy, ahogy a pci-e 4 is, wifi6 meg olyan, hogy bármelyik wifi modult fogadni képes alaplapon megoldható.
-
válasz
E.Kaufmann #34 üzenetére
Hmmm, jó lapnak tűnik.
Méltó utódja lehetne az 5 éves Z170 OC Formula lapomnak, ha már ki Ryzen-eztem magamat.#27TeeJay: az elmúlt 21 évben rengeteg féldög/teljesen dög ram modulhoz volt szerencsém, jellemzően DDR1/DDR2-ből és többségében "tuning" ramok voltak. a "kommersz" modulok szokták bírni a gyűrődést, DDR3 REG ECC meg a világból is kimegy.
DDR4 még túl fiatal a tömeges elhulláshoz. -
Y72
aktív tag
Az eddigi tesztek nem mutatnak előrelépést, átlagos 2-3%? Nevetséges, hibahatáron belül van ez az eredmény.
-
-
Mike8212
tag
Mennyire lesz stabil egy mem oc, ha nem segít majd a fesz szabályzásban az mb? Miért baj az, ha egy alaplap a cikk író szavával "túltervezett" ? Szóval már most felvet pár kérdést bennem.
Nagyon valószínű amennyit ad, és drágában is adja, nem lesz okos döntés váltani.
-
nexwo
őstag
ECC van már (megvoltunk nélküle), de még mindig nincs hőmérséklet szenzor?
-
podtibi
senior tag
válasz
ViiiiktorOC #62 üzenetére
A világ legegyszerűbb oka. Üzletpolitika. De ne legyen igazam.
(Az a lényeg hogy többféle teljesítményt bizonygassanak, hogy ez más,ez több. Mint pl. a raytracing.(Amihez amúgy nem videókártya kellene, hanem játék amit úgy kell összerakni.))
Biztosan többre képes a ddr5, de hülye legyek ha az eladó feladata nem az hogy elhitesse velem(Mint vásárlóval.) a termék értékét-teljesítményét-működését. -
ViiiiktorOC
senior tag
Sziasztok!
Én ezt a 3 sebességes dolgot nem értem.
Ezt mért kellett? Valaki tud segíteni megérteni? -
carl18
addikt
Hát ősszintén ilyen hiány mellet és ilyen árak mellet szerintem jelenleg semmi értelme nincs. Kell neki kb 1-2 év mire kiforrja magát rendesen, és az árak is rendeződnek.
-
aginor
veterán
válasz
E.Kaufmann #54 üzenetére
Ez a négy eset csak az utolsó 4 termék volt tőlük, korábban mással is volt baj jócskán. Így jobban belegondolva min. 60-70%-al, ami tőlük volt.
Csak pár eset: 754-es lapnál nem lehetett biosból tuningolni, mert nem alkalmazta az erre vonatkozó beállításokat. P35-DS3-nál behalt a hálókártya, Zalmanos 8800GT-n megsült a tápáramkör, G1.Sniper A88X bekattant a bios, majd magától egyszercsak megjavult hónapok múltán, AMD 370 videokártya hűtője konstrukciós hibás volt, javíthatatlanul zörgött, aurous x370 valami4 alaplap olyat droppolt a feszáramkör, hogy villogott tőle még Paks is, plusz nem lehet biosban feszt állítani csak X-es procival, 3ventis 1660-on nem működött a ventivezérlés, sem automata, sem manuális módban.
Azért voltam mégis vásárlójuk, mert időről időre volt egy-egy nagyon jó gurításuk, mint a 690-es matx lapjuk, de olyan sok hibával találkoztam náluk, és több esetben pénzt is buktam a cserélgetésen és hajszálakat, hogy végül sikerült nekik végleg tiltólistára kerülniük. Amúgy lehet, hogy a szerveres termékeik jobbak, arra jobban figyelnek. -
E.Kaufmann
veterán
Én meg asztali gépeket és PC szervert építettem Gigákra nagyobb baj nélkül. Mondjuk lehet ott a körítéssel is gondok voltak, én pl munkahelyi gépbe FSP tápokat vetettem. Mondjuk a Gigabyte táp fiaskó engem is kicsit megrendített, hogy akkor esetleg még miket nem teszteltek le rendesen
.
Most hogy mondod az AMD-t, lehet, hogy az a vonal mostohagyerek a Gigánál, legalább is UEFI szempontjából, mert az MSI-k meg fürgébbek. -
aginor
veterán
A baj az, hogy nálam ez a bravúr nem egyszer jött nekik össze, hanem az utolsó 4 terméküknél mindegyiknél (jellemzően megmagyarázhatatlan, vagy érthetetlen hibák). Az utolsó után végleg tiltólistára kerültek, mert kicsit zokon vettem, hogy a faszságuk miatt megint több, mint 10k-t buktam.
E.Kaufmann: nálam két videókártya (1 AMD és egy Nvidia) és két lappal (mindkettő AMD, de más chipset és foglalat) is gond volt. Ezek után nem szívesen látnám a márkát a gépemben.
-
arabus
addikt
Valószinűleg nem tudod hogy ezek nem arra a chip-re épülnek.
Ezek nativ 6 magos cpu-k teljesen más maggal sokkal egyszerübben,olcsóbban elóállithatóak.
Egy 115 ezres 5600X ellen az intelnek nem lesz tul nehéz ellenfelet állitania.
Tehát ha már 90-100 áron ad hasonló teljesitményt is nyert.
Persze egy kicsit modernebb köritéssel is ddr4 vagy ddr5,pcie5,wifi6 meg hasonlók. -
E.Kaufmann
veterán
Amiket még nem is nagyon kapni és még az alaplapom CPU support részében sem szerepelnek...
Majd látjuk, mennyiért adják.Aginor: szerintem ez alaplapcsalád és chipset függő. Egy márkáról sosem láttam mindig jót. Pl az Aorus B450i-t tuti nem vennék az eddigi tapasztalatok után. Lassú és logikátlan UEFI, memória tréning új ramokkal örökkévalóság, ezzel szemben a 690-es lap UEFI része picit rendezettebb és sokkal gyorsabb.
-
Taranti
senior tag
válasz
E.Kaufmann #32 üzenetére
Nana, az i5 12genből csak a K és KF 10 magos, a "simákban" nincs Emag. Hihi, s.z.a.r.k.e.v.e.r.é.s Intel módra.
Szerk: Várom is a teszteket, hogy ezek majd mire mennek 5600x és 5800X ellen...
-
nexplo
őstag
Én sem ma kezdtem a gépek között mozgolódni de brutál sok ram járt nálam ami hibás volt. A legnagyobb szívás amikor szettben veszel ramot, de csak 1 db fossa el magát a szettből, de neked az egészet le kell adnod gariba.... hidd el volt sok gyártó sok ramja. A kedvenc kidöglős a nagy Corsair Dominátor volt annó. Pedig nem kis gyártóról beszélünk. A mostanában tapasztalt jelenség: RGB memókon az RGB döglik be. Van pl 4 ram a gépben és egyben meghal a világítás. Mit teszel? 1. tojsz rá ,na bumm nem világít (egy vagyonért vetted, hidd el zavarni fog hogy nem teljesen működik), 2. megy garanciába az egész szett és hetekig nincs géped... Jó buli
-
tibaimp
nagyúr
válasz
E.Kaufmann #34 üzenetére
Jó választás!!
A Giga UD lapok nem rosszak, sőt, ár-érték arányban ott vannak a toppon. Nekem is volt már. Most nem az lett, mert kellett a plusz Type-C, de amúgy eredetileg az volt kinézve. -
podtibi
senior tag
Én még mindig tartom magam amellett hogy ddr4 cl14 4000mhz-el. Fölösleges jobbat venni. Arányában időzítéssel is jobban jön ki az ember. Aki jobbat akar az úgyis húzogatni fogja a ram-ját. Az pedig csak kockázatosabb ha nem tévedek.
-
zebra_hun
veterán
válasz
E.Kaufmann #40 üzenetére
Pontosan. Azon mindegyik működik. Aki szereti feszegetni a határokat, az tegye, csak ellenőrizze is többfajta ram stresszel, hogy sikeres e a műtét
-
E.Kaufmann
veterán
válasz
zebra_hun #39 üzenetére
Na igen, a JEDEC nem véletlenül húzott meg határvonalat a spártai 3200@CL20-nál, ahogy néztem, és normálisabb időzítéssel nem is nagyon láttam olyan modult, ami ment volna 1.2V-n. Azért szerencsére ma nem olyan vészes a helyzet, mint az nForce2 idején (bár sokaknak meg azzal volt mázlija, én viszont szívtam vele)
-
zebra_hun
veterán
Én is látok, találkozom olyan modulokkal, hogy nem tudják ezt az "őrült" frekit az xmp profilon.
Pl.: 4266 cl17. Kap egy kis feszt (VCCIO, VCCSA) és már megy is. Egy rakat lap nem állítja be normálisan a feszt, xmp2-őt használnak, aminek a subtimingeket a lap traineli, stb. Másik eset amikor a memória vezérlő nem tudja már a magas frekit.
Még egy jó példa:
Aprón vettem 0 km-es kit-et. Gariba cseréltette az eladó. Kipróbálta a második, vadi új kitet, mindenféle hibája volt. Az ő gépébe... az enyémbe semmi. Ezeket a mostani divatos extrém frekiket nem minden cpu memória vezérlő tudja normálisan működtetni. Attól semmi baja. Rengeteg esetben segítettem itt. -
envagyok
veterán
válasz
zebra_hun #37 üzenetére
Nem, így jöttek hozzám.
Nagy részük laikusként nézve jó is volt, de egy alapos dos teszt, van hogy csak 20-25 perc után csak kidobta a hibát.
Az ilyen ramokkal van, hogy megy a gép, csak nem érted mitől fagy le pár hetente.
De olyan ram is volt, ami "elfáradt" : alap beállításokkal jól ment, de az ígért frekvencián, időzítésen hibázott. -
envagyok
veterán
válasz
E.Kaufmann #32 üzenetére
ASUS-ban csak prime van annyiért, azt meg ellenségemnek se...
TUF van 300€-ért de az még mindig csak kk-s
A jobb lapok 500-600€-nál kezdődnek.
Maximus hero 200 felett van. -
E.Kaufmann
veterán
Azért az I5 12 gen már 10 magos, még ha ebből négy "csak" E mag, és veheted DDR4-el is, valamint, ha kell iGPU is (nekem programozás hoz és munkához elég), akkor már AMD oldalon se találsz nagyon hasonlót (16szál) 100k alatt. Az alaplap árba bele lehet kötni, de 70-ért olyan lapot kapsz most, ami bírja az I9-et is és van rajta minden földi jó.
-
envagyok
veterán
"A DDR5 szabványtól kezdve minden memóriamodul maga felel a saját feszültségszabályozásáért, így ez a teher lekerült az alaplapok válláról."
"Szerencsére" hiány van az említett chipből, így extrém megdrágultak a ddr5 ramok.
És az alaplapok is iszonyat áron vannak ahhoz képest, hogy elvileg emiatt olcsóbbnak kellene lenniük.
Egy értelmes, tartós lap nincs megy 100k-ból, ahogy egy i5-ös proci sem, pedig az jelenleg a legolcsóbb processzor lga1700 platformra, és 32GB Ram is közel egy százas.
Az alig gyengébb 10-11. Gen i5 használtan kb harmadából kijön. -
TeeJay
félisten
Hát én vagy 22éve építgetek PC-t de eddig összesen 1 azaz 1 modult láttam az is notebook RAM volt ahol a Dell test program hibát jelzett rá. 4GB DDR3 Kingston modul volt, hozzáteszem másik lapba betéve meg gond nélkül lement a memtest hiba nélkül.
Jó pár száz gépet csináltam meg upgradeltem RAM-al de én még meghibásodott modult nem találtam -
KisDre
senior tag
Szerény tapasztalatom szerint egy PC-ben a memória az ami a leggyakrabban tönkre megy (esetleg videókártya)
Na most, ez a plusz feszszabályzó izé, avagy plusz alkatrész, nem fogja tovább rontani a megbízhatóságot?
Ráadásul ahogy írtátok is, alig ha hiszem hogy az alaplapok bármit is olcsóbbak lennének ettől. -
gidalight
tag
válasz
Mooka-Miki #15 üzenetére
A CPU-hoz képest elhanyagolható volt a RAM-ok fogyasztása, így kb. a legolcsóbb 1-2 fázisú VRM is bőven elbírt bármivel desktopon (ennél fogva eddig sem ezen múlt az OC, hanem a vezetékelésen\jelitegritás megőrzésén, uh ddr5-re is lesznek tuninglapok).
-
TeeJay
félisten
Notiknál finom lesz mikor a gyártó mondjuk 8GB Kingston RAM-al szállítja te meg vennél bele a boltban 8GB tökmindegy milyen más márka RAM-ját és vajon menni fog-e DC-ben vagy bootolni fog-e egyáltalán.
DDR3 RAM-nál én még nem tudtam olyan RAM-ot összerakni hogy ne ment volna DC-ben
totál más márka, totál más MHz, totál más kapacitás sőt még az sem volt gond ha egyik egyoldalas volt másik kettő vagy ha mindkettő kétoldalas akkor egyiken ennyi chip másikon annyi. Vajon egy DDR5-nél is megmarad vagy sok szopás lesz vele ha később bővíteni szeretnénk? -
C64
őstag
DDR5-nél a 4000 cl28 fastnek számít. Akkor minek számít a DDR4 4000 CL19? Nálam ugyanis így mennek a ramok....
-
azbest
félisten
szóval a ramon belüli órajelek továbbra is ugyanazok, csak a belső párhuzamosítás nőtt, ha jól értem. Meglépték azt, amit a ddr4-nél nem léptek [link] Az elérési idő meg nem javult.
Vajon a ddr5-nél mégjobban kell figyelni arra, hogy milyen szervezésű modulokat használnak? A ddr4 kapcsán, főleg amd-vel kiderült, hogy jelentősen tökön lehet szűrni egy gazdaságos elrendezésű modullal a teljesítményt.
-
Mooka-Miki
senior tag
válasz
E.Kaufmann #17 üzenetére
Köszönöm szépen!
-
E.Kaufmann
veterán
válasz
Mooka-Miki #15 üzenetére
Egyrészt, az áramerősség a kulcs és 5V-n ugyanazt a teljesítményt egyszerűbb előállítani, szállítani és a veszteségek is talán kisebbek.
Amúgy szerintem ez nem a mezei lapokon lesz hasznos, hanem pl szerverekben, ahol akár több tucat modult is bele lehet pakolni és nem mind az alaplapi szabályzót rángatja össze-vissza, hanem eloszlik így a terhelés, és azért, gondolom a nyákon is könnyebb 5V-n átvinni ugyanannyi energiát, mint 1,1V-n, ahogy a nagyfeszültségű távvezetékek is működnek, csak itt a chippek szempontjából az 5V a nagyfeszültség, a PMIC meg a trafó. -
Mooka-Miki
senior tag
Sziasztok!
Valaki kérem világosítson fel mert nem értek valamit:
Eddig a cikk szerint az alaplapok "túl voltak tervezve" mert mi van ha nagy teljesítményű modul kerül beléjük. Most a modul majd vezérli saját magát áramfelvétel ügyileg.
Eddig ez tiszta sor.
De:
Eddig is lett volna lehetősége a lapgyártóknak mondani, hogy nem tervezték olyan erősre a memóriarészt és nem mennek bele az igazán éhes modulok.Mi változott? Attól, hogy a modul vezérli magát még ugyan úgy lehet éhes mint eddig és ha a lap gyártója nem akar arcvesztést akkor ezt ki is kell tudnia szolgálni.
Én ezen vagyok megkavarodva.
-
E.Kaufmann
veterán
válasz
Busterftw #13 üzenetére
Amúgy inkább gond már a memória elérhetősége, mint az őt támogató proci és alaplap beszerzése, mert ott van pl a kis zöld genyós webshopban már a hó közepe óta. De DDR5-öt is láttam, csak nem olyat, amit még megérte volna, most meg már csak mint "nagyon várt termék" vannak fent DDR5-ös modulok.
-
tibaimp
nagyúr
A szabvány szerint 6,4GHz-nál tartanak, de ebből a szériából lesz 10GHz az tuti. Kíváncsi leszek a hozzá kapcsolt marketing szövegre: "The world first 10GHz DDR5 RAM monuls" vagy hasonló.
-
#90088192
törölt tag
Köszi Abu.
Jól sejtettem, a finom szemcsés frissítéssel képesek a magas a memória chip késleltetés ellenére a csatornák/bankok közötti jó elosztással csökkenteni az adat elérési időt.
Mivel nőtt az egy órajel ciklusra jutó adatmennyiség is, így egy nagy L3 cache esetén igen jelentős sebesség növekedést tud produkálni azon felül amit a nyers számok jelenleg mutatnak.
-
Geri Bátyó
addikt
Sajnos ebből a cikkből is az jön le nekem, hogy a DDR5 igazából csak a felhasználónak nem jó. Az alaplapok nem lesznek olcsóbbak (sőt, valójában drágábbak) a memória egyértelműen drágább. Az ócska időzítések miatt az egyéb trükkök nem igazán fognak érvényesülni, pláne gear2, vagy gear4 beállításnál.
Korábban egy olcsó modullal is bele lehetett vágni a tuningba és jellemzően működött, de most az olcsóbb modullal próbálkozni sem érdemes, mert a feszvezérlő max. annyit tud, ami éppen szükséges.
Igazi gyártói win-win. Az alaplapgyártó nyer vele, a memóriagyártó is nyer vele, csak a vásárlót offolják, de az nem számít. -
mad823
őstag
Na de ha jól gondolom, akkor a tényleges teljesítmény erősen fog a CPU által támogatott sebességtől is függni, nem? Támogat egyáltalán bármelyik ma elérhető CPU DDR5-öt?
-
25.6 és az 51.2 GB/s számomra elég tág keretek, remélem Hardware Unboxed vagy Gamers Nexus készít majd egy DDR5 bandwith comparison videót ezzel kapcsolatosan. Kérdés ugye az ár, jelenlg 2-3 ezer forint a különbség pl.: a 2666 és a 3200-as DDR4 között.
-
#55525888
törölt tag
6000-en tud annyi gb/s-t , mint egy sima DDR4, vagy ez single channelben annyi?
-
Köszi a cikket!
Akkor ezek szerint csak fast besorolású DDR5 memóriát szabad majd venni.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph Mit ad nekünk a DDR5? Azt, amit a DDR4, csak gyorsabb formában.
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Honor Magic7 Pro - kifinomult, költséges képalkotás
- Filmvilág
- Új mobilszériát indít a Honor
- The Last of Us Part II Remastered - Megkaptuk a hivatalos gépigényt
- WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat
- Ingatlanos topic!
- További aktív témák...
- Xiaomi Redmi Note 11 Pro 128/6GB Fekete / Normál állapotban / 12 hónap jótállással
- Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G 512/12GB Fekete / Újszerű állapotban / 12 hónap jótállással
- Bomba ár! Dell Latitude 7400 - i7-8GEN I 16GB I 256GB SSD I 14" FHD IPS I CAM I W10 I Garancia!
- BESZÁMÍTÁS! Intel Core i9 14900K 24 mag 32 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- LG 27GP95RP - 27" Nano IPS - UHD 4K - 160Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium PRO - HDR 600
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest