Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    A sima fehér LED-ek csak az sRGB-re elegendőek, így viszont a CIÁN LED + vörös lézeres rásegítéssel jóval nagyobb lehet a színtér (wide-gamut)! Ettől nem csak színesebb a kép, hanem jóval "élettelibb"! A vörös valóban vörös, nem az a téglaszín, stb. Kb. ennek lesz olyan képe, mint amilyennek már nagyon rég kellett volna lennie a tévéknek... (Bár a mostani tartalmak még mind az sRGB-hez, illetve annak tévés megfelelőjéhez alkalmazkodnak, amiért bizonyára lesz rajta sRGB mód is, de pl. a mozifilmeket állati jó széles-gamutban nézni [feltéve, ha kiegyensúlyozott a színtér, ellentétben egyes S-PVA alapúakkal]. Szerintem a moziban is így mennek.)

    Nem tudok róla, hogy a vöröslézer olyan gyorsan "kinyírná" magát. Lézerpointereknél is csak akkor történik ilyen, ha túl van vezérelve, hogy fényesebb legyen. De nekem van olyan is, ami 10 éve ugyanúgy működik. És szinte bizonyosan hosszabb élettartamú, mint az OLED...

    A kép tényleg "nem túl előnyös", élőben talán jobban néz ki. Meg hát később bizonyára mások is előállnak hasonló háttérvilágítás-megoldással.

    "Az ezekből származó fény kölcsönhatásba lép a vörös lézerrel, ami így fehéret eredményez."

    Ezen a részen azért kicsit elszörnyedhet, aki nem bukott fizikából... :D

  • dezz

    nagyúr

    válasz Madárpók #16 üzenetére

    Az itt említett ciánkék LED-et is oda sorolhatjuk? Nem hallottam még ilyenről.

  • dezz

    nagyúr

    válasz lujó55 #19 üzenetére

    Mindegyik LED-esben foszforos fehér LED van. Bár ebből is jópár féle van, a gyengébbeknek rosszabb a fénye, mint egy hidegfényű fénycsőnek, de (állítólag) már vannak akár szobai világításra is megfelelő típusok. Utóbbiak elvileg szintén alkalmasak lennének wide-gamutos kijelzőkhöz, de nemigen jelent meg még ilyen. Ezen kívül a hatékonyságtól (lumen/watt) is erősen függ az ár, más szóval a drágább tévékben hatékonyabbak vannak, amitől azok kevesebbet fogyasztanak, illetve nagyobb méretben sem túl sokat.

    (Itt vannak még az LG "NanoLED"-es tévéi is, de úgy tűnik, tényegében azok is csak sima fehér LED-ek, csak nem egyedileg tokozva és utána beültetve, hanem eleve egy nagy felületre építve, előtte egy speciális hártyával, ami a tulajdonképpeni nanotech megoldást tartalmazza a fény szétoszlatására és az egész lényege, hogy így kellő vékonyságban is megoldható a full LED-esítés.)

    Aztán hallani lehetett egy másik nanotech anyagról is, amit a sima fehér LED-ek elé téve kiszélesíti és kiegyengeti azok spektrumát, de nem nagyon van még piacon (és ez inkább talán világítástechnikai előrelépés).

    A kijelzőkbe leginkább megfelelő hullámhosszakon, de ott viszonylag szűk tartományban sugárzó RGB LED-ek kellenének, de ezek még igencsak drágák, eleddig csak néhány profi monitorba kerültek bele. (Mármint háttérvilágításra gondolok, nem pl. a Sony-féle, prototípus szintjén létező valódi LED kijelzőre. Megjegyzem, léteznek LED-falak RGB LED-ekből, de áruknál és főleg méretüknél fogva nem igazán magáncélra valók.)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák