Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • coco2

    őstag

    válasz Sk8erPeter #8168 üzenetére

    Annyira rohan most a topic, hogy már kezdem elveszíteni a fonalat, miről is van szó, de azért pár kérdésre reagálnék.

    Természetesen C++-t mai napig használnak, de olyan elzárt projectekben, amikbe bekerülni erőteljes reputáció és referenciák nélkül kb lehetetlen. Szóba sem állnak veled. Ergo egy jelenleg éppen kezdő (sőt, még csak tanulni kezdő) számára ezt mennyire releváns információ? És igen, asm-et is használnak mind a mai napig, mert egyéni titkosítási, kódolási, adatáradat szűrési feladatokra a sebességi előnyei óriásiak. Azzal együtt használják, hogy ha egy alkalmazás portolva van pld több platformra, akkor azokat az asm rutinokat minden platformnak a saját környezetében külön meg kell írni, és a fejlesztéseket is mindegyikhez külön-külön be kell vezetni. Platformok, processzor típusok, sőt néha OS verzió bontás is szükséges, ami eszetlen egy munka, és nem is kicsit idegesítő, és mégis csinálják. És a véremmel alá merem írni, mégpedig vastagon, hogy még akkor is használni fognak ASM-et, amikor a C# és a Java már a világon sem lesznek. Mert amíg van FPGA, amire VHDL-ben megírják a processzor magot, mert processzort igényel egy rendszer központosítása, addig ASM is létezni fog, és valószínűleg a C++ is, de a .NET és Java, ezek szerintem fele annyira sem kemény részei az informatikának. Azok eltűnhetnek mind2-en a süllyesztőben nagyon könnyen. Igazából nem többek, mint hogy valakinek kipattant a fejéből, hogy a 386-os procinál megjelent memory managert meg lehetne valósítani felsőbb programozási szinten is, és ráhúzott egy absztrakciós szintet a C++ fölé, abból lett garbage collector és társai. Ennyi a managed kódos világ összes misztériuma. Ahogy jött, úgy mehet is, sőt másikat is kitalálhatnak, ami majd kiszorítja azt a kettőt.

    A C++ nyelv a legesleggyorsabb olyan nyelv, ami egyáltalán platform hordozható _és_ csapatmunkára az inkrementációs fejlesztés peremfeltételével a gyakorlatban alkalmasnak bizonyult. Sebesség előnye is jelentős. Teljesen processzor, platform és OS verzió függetlenül hurcolható, amit sem a .NET, sem a Java nem mondhat el magáról. És akkor még ott vannak az üzleti és jogi vonatkozások, a licencelés. A Java és C# nem csak a segged alá tolják a széket fejlesztés közben, hanem zsetonba is kerülnek. Különféle oktatási célokra akár ingyenes, de üzleti célokra már nem. Pláne némelyik komponens / program példány licence, ami annyit tesz, hogy minden eladott program példány után perkálnod kell, ha azt is beleépítetted a programodba. Nem mindegyik komponens egyformán olcsó. Időnként nagyon komisz szituk tudnak lenni, amikor pénzen veszekednek a dicső üzleti vezetők. Nem az én asztalom, hogy miért, de bizony nekiestek a Java és a .NET torkának is. Én programozó vagyok, nem jogász, sem nem ügyviteli vezető, és pláne tojom le a monitoromon kívüli világot, de annyira nagy a hangzavar, hogy már hozzám is eljutott. Márpedig akkor valahol már plafonig ér a sza*. Ha kotorászol kicsit press release-ek között, szerintem meg fogod találni a magyarázatot.

    Az asm / C++ utalásomat szerintem félreértetted, vagy talán én nem fogalmaztam pontosan, de akkor most pontosítok. Asm-ben is meg lehet írni egy webböngészőt. Ekkora alkalmazásnál mondjuk olyan 25..30x-os erőfeszítés lenne, mint C++-ban (gyors becslés). Viszont én még C++-ban sem állnék neki nagyon alapos indok nélkül, asm-ben pedig már főleg nem. Te igen? :)

    A hiphopon azért is röhögtem erőset, mert át lehet forgatni egy PHP-t C++-ra, de az csak maga a kód részlet. Annak a kódnak van egy futási környezete is, ami nélkül használhatatlan. Ebből az egészből csak annyit látni, hogy lefordítani a PHP-t C++-ra, szóval ezt viccesnek tartom. Aranyos, de semmi más.

    Webszerverből, SQL szerverből, sőt számítógépekből is nem csak az asztali gépek és azok tartozékai léteznek. Szintén nem topic releváns, de a gyakorlatban előkerülhet, hogy léteznek másmilyen cuccok is. Pld nem tudom, voltál-e már olyan szobában (jó 15..20 m2 szobáról van szó), ahol télen-nyáron pontosan 19,5 fokot mutat a hőmérő, és a szellőzés is 0.4 mikronos porszemcse méretig kizár minden mást, ezen kívül ofc hermetikusan van lezárva (gumi szigetelés, és belső túlnyomás). Na olyan szobában képzelj el 1,80 magas fémszekrényeket tucat szám, és benne kazettákat, amikben processzorok, winchesterek, kommunikációs perifériák vannak. És az mind 1 darab számítógép. Ilyen számítógépek is vannak, és azokra is léteznek webszerverek is, SQL szerverek is, és bár vicces, de még játékok is. Én elhiszem, hogy a világ nagyjának a fejében a "számítógép" az asztali gépet jelenti, és én is tudom, hogy létszámra többen használnak asztali gépet / laptopot, mint egész szobás VAX-ot, de akkor is az a véleményem, hogy szerverkapacitás kategóriában az asztali gépek az összes tartozékukkal együtt a normális minőséghez képest nem többek, mint kommunity szutyok. Kommersz hulladék mind. Szerverként azokat tartani technológiai netovábbnak legalábbis tájékozatlan dolognak nevezném. Na ha az lenne kérdés, hogy egy ilyen kategóriás szervert szerelni fel, hogy php-ban tudjon valami egyszerre 100k szerver requestes terhelést bírni, vagy inkább egy olcsóbb (mondjuk csak 2 szekrényes klímaszoba igény mentes) gépre C++-ban írni újra a teljes webszervert is, ebben az esetben én már megfontolnám, hogy talán a webszervert újraírni lenne költséghatékonyabb. És speciel amikor elolvastam Bencom ötletét a 100k felhasználóról, történetesen erre asszociáltam. Bűnös vagyok? :F

    កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

  • Bencom ™

    őstag

    válasz Sk8erPeter #8168 üzenetére

    Az jó ha saját gépemen is tudom tesztelgetni, mert egy dolog az idő, amibe telik, meg egy másik az anyagi oldala, amíg nem fut fel a dolog, nem kell komolyabban beruháznom... :)

    Azt pedig értettem, és teljesek jogosnak tartom, hogy mindenki azt mondja, hogy ne kezdjek bele egyből ennek, nem is az volt a célom hogy egyből fejjel a falnak, és majd lesz valami, ezt már korábban is leírtam, hogy nem egyből a legnehezebb részével akarom kezdeni, vannak terveim szerint egyszerűbb modulok is benne, amit szép apránként majd összeállítok egy nagy dologgá, és ha már telesen magabiztosan megy az egész, akkor befejezem / nekikezdek a nehezebbik részének.

    Osztályfőnököm jóvoltából most rátettem a kezem 3 dvd-nyi c, c# és c++ oktatóanyagra, azzal remélhetőleg már el fogok tudni indulni valamerre, a másik tanárom pedig webtervező, ő emailben ígért nekem óriási pdf fileokat html-ről, php-ról és java-ról, az is egy jó kiindulási alap és legalább a könyvtárakkal sem kell kísérleteznem (egyébként az egy dolog hogy a BME könyvtárában minden megvan, szégyen is lenne, ha nem lenne meg, a miskolci egyetemi könyvtárban is minden megvan, de nyíregyen a megyeiben nem hiszem hogy túl sok ilyen könyvet találnék... )

    Linket megnéztem, így már tudom hová tenni :)

    Az utolsó részre meg annyi, hogy én egy elég csóró családból jöttem, nem véletlenül mondják rám hogy skótzsidó vagyok, nem szívesen adok ki a kezembe pénzt, csak ha szükségesnek érzem. Ha van egy játék, ami ingyenesen játszható online, akkor nem fogok pénzt fizetni azért, hogy másokkal szembe előnybe kerüljek, mert abból nekem nem lesz sem ételem, sem benzinem sem kocsim se házam stb, csak egy virtuális (ráadásul abban a játékban meglehetősen unfair) dologra szórnék ki pénzt az ablakon. Az egy nagy beruházás, és elég nagy bevételeik vannak, sőt, ahogy egyre jobban leépítik az oldalt, egyre egyértelműbb, hogy csak a pénzre mennek, emiatt megszüntettek sok olyan modult, amik régen közkedveltek voltak a játékosok köreiben, szóval már csak ezzel is tiltakozom (mármint azzal hogy nem költök rá) az ilyen lépések ellen :DDD

    Mobal: erre mondtam én is, hogy nem suliban tanulom, attól hogy a tanárom segítségét kérem a témában, meg tananyagot kértem tőle, ennek még magamtól fogok utána járni, ahova én járok ott csak java-t flash-t és hasonlót fogunk tanulni bevezetés szinten, a többit már én teszem rá magamtól.

    Tele von Zsinór: igazad van, ezen tegnap én is gondolkodtam, pl azt simán meg lehetne oldani hogy földrajzi fekvés alapján megosztani a szervereket: a csatán kívül kvázi minden elférne egy helyen, a csata ami a húzós rész, ott pedig ha másmiatt nem, a fairplay érdekében meg lehetne határozni hogy egy csatába maximum 5000-ren vehetnek részt, legyen mondjuk ez egy magyar-román összecsapás, míg ha az amcsik háborúznak a világ másik végén, az már átkerülhet egy másik szeróra, csak magát a világtérképet nem akartam széttagolni, de a logikára amit mondasz este már én is rájöttem, csak már késő volt :DDD

    Coco2: na ilyen jellegű útmutatásra számítottam, át fogom rágni magam rajtuk, köszi!

    Szóval még egyszer leírom, nem egyből a legnehezebb részébe akartam belecsapni (bár tény hogy az a "legizgalmasabb" része, meg az lenne talán a lelke az egésznek) hanem ez a végső cél, aztán odáig szépen eljutni fokozatosan, gyakorlással, meg előbb a könnyebb részeket megírni, stb!

    Köszi még egyszer mindenkinek a válaszokat! :)

Új hozzászólás Aktív témák