Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bohus

    aktív tag

    Pár éve eldöntöttem, hogy családi házunk korszerűsítése során már élni fogok az automatizálás nyújtotta előnyökkel. A KNX-re - mint egyetlen szabványos - rendszerre esett a választásom, a világítást, redőnymozgatást és a fűtési rendszert szerettem volna automatizálni, de valójában a lehetőségek ezen túlmutatnak, többet tud majd a végleges rendszer.
    Jelenleg a kétszintes épület komfort (felső) szintjén már kész a gerinc, pár szerelvényt feltettem, komplett szerelvényezés majd a festés után. Állandó tartózkodású helyiségek mindegyikébe dimmelt világítási körök vannak, többiben kapcsoló aktuátorról futnak a vezetékek. A redőnymotorok egy része KNX RF+ motoros (ezek még villanyszerelés előtt lettek beépítve, és ideiglenesen megtáplálva), a későbbiek egyszerű 4-eres vezetékkel táplált redőnymotorok. Felhasználói szinten nem lehet őket megkülönböztetni, távirányítóval és fali kapcsolóval egyaránt lehet működtetni mindegyiket. Reggel automatikusan fel, este le, később ha eső- és szélérzékelőt is beszerzek, viharos időszakban is automatikusan reagálni fognak.
    A KNX rendszerkomponensek sajnos nem olcsók, egy elegáns megjelenésű kapcsoló ~ 30E-től indul. A költségeket úgy próbáltam kordában tartani, hogy hagyományos (középállású billenő) kapcsolókat használok, amik feszültségmentes bináris bemenetekre vannak kötve, így egy KNX bemeneti egység több kapcsolót is kiszolgál. Másrészt élek a lehetőséggel, hogy a bemenet meg tudja különböztetni a rövid és hosszú impulzust, vagyis egy kapcsolóval több eszközt is vezérelhetünk.
    Most éppen Raspberry Pi-n állítom be az openHAB-ot, ez jól jön a vizualizációhoz, de akár egyes KNX rendszerkomponenseket is kiválthat, lehet, hogy KNX időzítőt és logikai egységet sem kellett volna vennem... Az openHAB kezdőként rettenetesen nagy kihívás. Két napom ráment, mire a kézzel írt .sitemap fájl egyáltalán megjelent a kezelőfelületen, ha az ASCII karakterkészleten túl bármi bekerül a fájlba, akkor egyszerően mint ha nem is létezne. A Raspbian-on fent van a nemzeti karakterkészlet, mégsem fogadja el az UTF .sitemap állományt.

    A Föld legnagyobb problémája maga az ember.

Új hozzászólás Aktív témák